
Справа № 758/14405/17
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 листопада 2018 року місто Київ
Подільський районний суд м. Києва у складі:
головуючого - судді Ларіоновій Н.М.,
при секретарі судового засідання Мариненко Я.С.,
за участю: представника позивача - ОСОБА_3.,
представниа відповідача - Сулима О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі районного суду в м.Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Подільського районного суду м. Києва з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання неправомірною відмову відповідача щодо невключення до грошового забезпечення ОСОБА_1 , з якого обчислюється призначена пенсія за вислугу років на підставі Закону України про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та неврахування при обчисленні пенсії таких видів грошового забезпечення - матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових проблем.
Свої вимоги мотивує тим, що відповідно до наказу № 4013-о від 23.12.2016 року ОСОБА_1 було звільнено з посади заступника начальника управління - начальника першого відділу управління оперативного забезпечення на окремих територіях зон АТО Головного управління ДФС у Донецькій області у запас Збройних сил за пунктом 64 підпунктом «б» - через хворобу. 13.04.2017 року ОСОБА_1 , номер особового рахунку НОМЕР_1 , отримав пенсійне посвідчення № НОМЕР_2 . Відповідно до вимог чинного законодавства ОСОБА_1 нараховано пенсійне збезпечення. Відповідно до довідки від 29.12.2016 року, виданої Головним управління Державної фіскальної служби у Донецькій області, ОСОБА_1 отримав матеріальну допомогу в квітні 2016 року в розмірі 19 016, 14 грн. та липні 2016 року в розмірі 20 570, 13 грн. При обчисленні розміру пенсійного забезпечення, працівниками ГУ ПФУ в м. Києві не було враховано зазначену матеріальну допомогу, що є порушенням вимог чинного законодавства. В зв`язку з тим, що при обчисленні розміру пенсійного забезпечення не було враховано зазначені виплати, розмір пенсійного забезпечення не відповідає вимогам Закону. З метою врегулювання спірного питання, до Відповідача було подано заяву, в якій я просив вчинити дії по перерахунку пенсії, яка була нарахована ОСОБА_1 . Своєю відповіддю № 23871/03/П-2310 від 06.10.2017 року, ГУ ПФУ в м. Києві відмовило в задоволенні заяви, пославшись на те, що підстав для врахування сум матеріальної допомоги при розрахунку пенсії відсутні. Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 затверджені розміри грошового забезпечення поліцейських Національної поліції України, а тому він, як пенсіонер Міністерства внутрішніх справ України, має право на перерахунок пенсії у зв`язку зі зміною розмірів грошового забезпечення поліцейських. Однак, відповідачем безпідставно не здійснений перерахунок вказаної пенсії. На підставі цього, позивач вважає, що Головне управління Пенсійного фонду України м. Києва проявляє протиправну бездіяльність, щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 , а тому за захистом своїх прав звернувся до суду.
Відповідно до п.10 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України (2017 р.) застосуванню при розгляді даної справи підлягають положення КАС України, що набув чинності з 15.12.2017 р., тому справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.
В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги в повному обсязі та надав пояснення, аналогічні викладеним в позові обставинам.
Представник відповідача, проти позову заперечувала, просила визнати їх не обґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Суд, встановивши обставини справи та перевіривши їх доказами, вважає, що позов підлягає задоволенню за таких підстав.
Судом встановлено, що Позивач з 13.04.2017року є пенсіонером органів внутрішніх справ України, якому призначена та виплачується пенсія за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
В жовтні 2017 р. Позивач звернувся до ГУПФ України в м. Києві із заявою, щодо перерахунку розміру його пенсії відповідно чинного законодавства, проте згідно листа ГУПФ України в м. Києві за № № 23871/03/П-2310 від 06.10.2017 р. Позивачу було відмовлено в перерахунку та виплаті перерахованої пенсії, посилаючись на те, що підстав для врахування сум матеріальної допомоги при розрахунку пенсії відсутні.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян України з числа осіб, які перебували, зокрема, на службі в органах внутрішніх справ, визначені Законом України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.
Відповідно до частини 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і проводиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015 № 900-VIIІ статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахування видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Постановою Кабінету Міністрів від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищенням посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
На день набрання чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» постанова Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 діяла і є чинною на день розгляду справи по суті.
Отже, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції, на підставіпостанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».
Згідно з абзацом другим розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Конституційним Судом України у рішенні від 09 лютого 1999 року № 1-рп/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Положення частини першої статті 58 Конституції Українипрозворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб.
Питання, щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, урегульовано порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженими постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В абзаці 10 підпункту 2.2 пункту 2 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016Конституційний Суд України стверджує, що обмеження максимального розміру пенсії та призупинення виплати призначеної пенсії особам, яким право на пенсійне забезпечення встановлене Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених частиною п`ятою статті 17 Конституції України.
Таким чином, відповідач, - Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області допустив протиправну бездіяльність, яка полягає у не перерахунку пенсії позивача та не проведенні її виплати, позивачу, у новому розмірі.
Щодо часу, із якого належить перерахувати позивачу пенсію, суд зазначає на таке.
Частиною другою статті 51 Закону №2262-XII передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Перерахунок пенсій у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком (частина 3 статті 51 Закону №2262-XII).
Постанова Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 №988, якою встановлено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, набрала чинності 02.12.2015.
В свою чергу, право на перерахунок пенсії у позивача виникло з моменту набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015 № 900-VIII, яким статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» було доповнено частиною третьою.
Відповідно до розділу ІІ Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015 №900-VIII, цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
Даний Закон був опублікований у газеті Верховної Ради України «Голос України» від 28.12.2015 № 247. Отже, датою набрання чинності Законом №900-VIII, що дає право позивачу на перерахунок пенсії, є 29.12.2015.
Таким чином, суд приходить до висновку, що перерахунок пенсії позивача має бути проведений з 01.01.2016, тобто з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку про наявність порушеного права позивача, яке підлягає судовому захисту шляхом визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не проведення позивачу перерахунку та виплати пенсії з 01 січня 2016 року, та зобов`язання відповідача провести перерахунок та виплату позивачу, як пенсіонеру Міністерства внутрішніх справ України, пенсії з 01 січня 2016 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Дана позиція суду, також, узгоджується з позицією Верховного Суду, яка зазначена в рішенні від 15.02.2018 по зразковій справі № Пз/9901/8/18.
Верховний Суд у своєму зразковому рішенні № Пз9901/8/18 від 15 лютого 2018р. зазначив, що відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» зміна грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», яка набрала чинності 02.12.2015.
Верховний Суд у вищевказаній зразковій справ також зазначив, що посилання відповідача на відсутність коштів на проведення виплати пенсії в перерахованому розмірі порушує право мирно володіти своїм майном, гарантоване статтею 1 Першого протоколу Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Дана справа за позовом ОСОБА_1 відповідає ознакам типової справи, зазначеної в ухвалі Верховного Суду від 15 лютого 2018 року № Пз/9901/8/18 (820/6514/17), а саме: 1) позивач: пенсіонер органів внутрішніх справ; фізична особа, якій призначено пенсію згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ»; 2) відповідач: суб`єкт владних повноважень - територіальний орган Пенсійного фонду України, на обліку якого стоїть позивач та який здійснює виплату пенсії позивачу; 3) предмет спору: бездіяльність відповідача щодо перерахунку та виплати пенсії пенсіонеру органів внутрішніх справ з 01 січня 2016 року згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі наданих відповідними органами/особою-пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення з дотриманням Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.
Згідно з вимогами частини третьої статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про те, що відповідачем не виконаний встановлений законодавством обов`язок зі здійснення перерахунку пенсії, а тому дії відповідача є неправомірними, в зв`язку з чим відповідач підлягає до зобов`язання виконати дії щодо перерахунку пенсії позивачу.
Щодо заяви позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, то зважаючи на обставини цієї справи, суд дійшов висновку, що з метою відновлення порушених прав позивача, на виконання завдань адміністративного судочинства, визначених частиною першою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, необхідно встановити судовий контроль за виконанням судового рішення в цій справі та зобов`язати відповідача у місячний строк з дати набрання цим рішенням законної сили подати до суду звіт про його виконання.
Згідно з частиною першою статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
У Рішенні від 30.06.2009 №16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб`єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абзац перший підпункту 3.2 пункту 3, абзац другий пункту 4 мотивувальної частини).
Європейський Суд з прав людини у рішенні від 07.05.2002 у справі "Бурдов проти Росії" визначив, що у контексті статті 6 Конвенції виконання судового рішення, прийнятого будь-яким судом, має розглядатися як складова "судового розгляду".
З огляду на викладене, встановлення судом контролю за виконанням судового рішення є заходом для забезпечення конституційного права громадянина на судовий захист.
На основі повно та всебічно з`ясованих обставин справи, підтверджених доказами, дослідженими в судовому засіданні, встановивши правовідносини, які випливають із встановлених обставин, та правові норми, які підлягають застосуванню, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню, оскільки є обґрунтованими та заснованими на законі і знайшли своє повне підтвердження в ході судового розгляду.
На підставі викладеного, ст.ст.22, 58 Конституції України, Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови КМ України від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», керуючись п.10, 15.5 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України (2017 р.), ст.ст.2, 5, 9, 73, 77, 241, 242, 243-247, 250, 255, 295, 297, 382 КАС України, -
В И Р І Ш И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії - задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо невключення до грошового забезпечення ОСОБА_1 , з якого обчислюється призначена пенсія за вислугу років на підставі Закону України про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та неврахування при обчисленні пенсії таких видів грошового забезпечення - матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових проблем.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві (місцезнаходження за адресою: м.Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16; код ЄДРПОУ 42098368) включити з 29.12.2016 р. до грошового забезпечення ОСОБА_1 , (зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ), з якого обчислюється пенсія за вислугу, раніше призначена йому відповідно до Закону України про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та врахувати при обчисленні пенсії матеріальну допомогу, передбачену п.2 постанови КМ України від 09.03.2006 р. № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів», згідно довідки від 29.12.2016 р. № 501/05-99-05-02-13-2, а також здійснювати нарахування та виплату пенсії з урахуванням вказаних зазначених видів грошового забезпечення та фактично проведених виплат, починаючи з 29.12.2016 р.
Рішення може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Подільський районний суд м.Києва протягом 30 днів з дня складання повного судового рішення.
Учасник справи, якому копія повного судового рішення не була вручена в день його складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом 30 днів з дня вручення йому копії повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Н. М. Ларіонова