
Рішення
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 712/3685/19
Провадження №2/712/1391/19
11 червня 2019 року м.Черкаси
Соснівський районний суд м. Черкаси у складі:
головуючого/судді - Марцішевської О.М.
за участю секретаря судового засідання - Олефіренко В.В.
позивача ОСОБА_1
представника відповідача Коновал М.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Черкаси за правилами спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Черкасигаз" про захист прав споживачів -
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) звернувся до суду з вказаним позовом до відповідача ПАТ по газопостачанню та газифікації "Черкасигаз" (вул.М.Залізняка,142, м.Черкаси), посилаючись на те, що позивач є власником квартири АДРЕСА_2 та споживачем послуг з газопостачання за даною адресою. Відповідно до посвідчення серії А НОМЕР_1 позивач є учасником ліквідації аварії на ЧАЕС та має пільги і компенсації, встановлені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Відповідно до посвідчення серії НОМЕР_2 позивач є інвалідом 3 групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни. 03.01.2019 позивач звернувся до відповідача з проханням встановити лічильник газу до його квартири. На вказане звернення відповідач надав відповідь за №33/43 від 08.01.2019, у якій вказав, що відповідно до Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про забезпечення комерційного обліку природного газу" щодо порядку встановлення лічильників споживачам природного газу від 21.12.2017 лічильники мають бути встановлені в залежності від існуючого газового обладнання у такі строки для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, де газ використовується тільки для приготування їжі - до 1 ІНФОРМАЦІЯ_1 . 15.01.2019 позивач повторно звернувся до відповідача із заявою про встановлення лічильника та отримав листа від 31.01.2019 за №281/43, який містив тотожну відповідь та проінформовано, що будинок АДРЕСА_3 по вул.Митницькій не включений до графіку встановлення лічильників на 2019 рік. 18.02.2019 позивач знову звернувся до відповідача із заявою про встановлення лічильника та листом від 04.03.2019 за №К-210/29 йому знову було відмовлено. Позивач вважає, що відмова відповідача встановити індивідуальний лічильник позивачу суперечить вимогам законодавства та порушує права позивача, позивач як особа, яка має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни, має право на позачергове забезпечення його індивідуальним лічильником газу. Позивач просить суд зобов"язати ПАТ по газопостачанню та газифікації "Черкасигаз" встановити безкоштовно та першочергово індивідуальний лічильник обліку природного газу за адресою споживача ОСОБА_1 у квартирі АДРЕСА_2 .
На підставі ст.279 ЦПК України розгляд справи проводиться в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.
Відповідач у відзиві на позов позовні вимоги не визнав, просив відмовити у їх задоволенні з тих підстав, що згідно Закону України "Про забезпечення комерційного обліку природного газу" чітко встановлений термін забезпечення лічильниками газу визначених ч.1 ст.6 вказаного Закону категорії побутових споживачів, до якої належить позивач. При цьому жодних пільг для визначення черговості встановлення лічильників газу чинним законодавством не передбачено, однак, вказане можливе за рахунок коштів споживача. Таким чином, визначений Законом термін виконання обов"язку відповідача по встановленню лічильників газу для категорії населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, в яких газ використовується тільки для приготування їжі на дату звернення ОСОБА_2 до суду з позовом не настав. Що стосується посилання позивача на Закон України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", то даний Закон не встановлює для зазначеної категорії громадян права на позачергове забезпечення приладами обліку природного газу (лічильниками).Таким чином, вимога позивача є передчасною.
Позивач у відповіді на відзив не погоджується із викладеними відповідачем у відзиві доводами з тих підстав, що відповідачем порушуються норми Конституції України та чинного законодавства та не вжито жодних заходів для встановлення позивачу індивідуального лічильника газу для приготування їжі.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав, просив задоволити з підстав, викладених у позові та відповіді на відзив.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог з підстав, викладених у відзиві.
Відповідно до п. 3 розділу ХІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 02.06.2016 року №1402-VІІІ «Про судоустрій та статус суддів», районні, міжрайонні, районні у містах, міські, міськрайонні суди продовжують здійснювати свої повноваження до утворення та початку діяльності місцевого окружного суду, юрисдикція якого розповсюджується на відповідну територію.
У зв"язку з цим справа підлягає розгляду в порядку, передбаченому Цивільним процесуальним кодексом України, який вступив в дію 15.12.2017 року.
Вислухавши сторони, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Відповідно до положень ч.ч.1-4 ст.12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій та згідно з ч.ч.1, 5, 6, 7 ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів, а також інших випадків, передбачених цим Кодексом.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 зареєстрований та проживає у квартирі за адресою: АДРЕСА_1 , також є співвласником вказаної квартири на підставі свідоцтва про право власності на житло на підставі розпорядження органу приватизації від 22.05.2002р.
Позивач ОСОБА_1 відповідно до посвідчення серії НОМЕР_3 є учасником ліквідації аварії на ЧАЕС та має пільги і компенсації, встановлені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та відповідно до посвідчення серії НОМЕР_4 номер НОМЕР_5 позивач є інвалідом 3 групи і має право на пільги, які встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни.
Судом встановлено, що 03.01.2019 позивач звернувся до відповідача з проханням встановити лічильник газу до його квартири. На вказане звернення відповідач надав відповідь за №33/43 від 08.01.2019, у якій вказав, що відповідно до Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про забезпечення комерційного обліку природного газу" щодо порядку встановлення лічильників споживачам природного газу від 21.12.2017 лічильники мають бути встановлені в залежності від існуючого газового обладнання у такі строки для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, де газ використовується тільки для приготування їжі - до 1 ІНФОРМАЦІЯ_1 .
15.01.2019 позивач повторно звернувся до відповідача із заявою про встановлення лічильника та отримав листа від 31.01.2019 за №281/43, який містив тотожну відповідь та проінформовано, що будинок АДРЕСА_3 по вул.Митницькій не включений до графіку встановлення лічильників на 2019 рік.
18.02.2019 позивач знову звернувся до відповідача із заявою про встановлення лічильника та листом від 04.03.2019 за №К-210/29 йому знову було відмовлено. Позивач вважає, що відмова відповідача встановити індивідуальний лічильник позивачу суперечить вимогам законодавства та порушує права позивача, позивач як особа, яка має інвалідність 3 групи, має право на позачергове забезпечення його індивідуальним лічильником газу.
У відповідності до п. 26 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» встановлено пільги особам з інвалідністю внаслідок війни, а саме позивач має право на позачергове обслуговування підприємствами, установами, організаціями служби побуту, громадського харчування, житлово-комунального господарства, міжміського транспорту.
Особливості встановлення лічильників газу споживачам визначаються Законом України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу», який визначає правові, економічні та організаційні засади забезпечення всіх категорій споживачів вузлами обліку природного газу з метою запровадження повного комерційного (приладового) обліку природного газу та здійснення контролю за використанням ресурсів імпортованого природного газу і природного газу власного видобутку.
Статтею 2 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» встановлено, що постачання природного газу здійснюється за умови його комерційного обліку:
1) для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, у яких природний газ використовується:
-комплексно, у тому числі, для опалення, - з 1 січня 2012 року;
-для підігріву води та приготування їжі - з 1 січня 2016 року;
-тільки для приготування їжі - з 1 січня 2021 року;
2) для інших споживачів - з 1 липня 2011 року.
Ч.2 та ч. 3 ст. 2 ЗаконуУкраїни «Про забезпечення комерційного обліку природного газу», передбачено, що, з метою забезпечення комерційного обліку природного газу для населення, субєкти господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, оснащують споживачів природного газу - фізичних осіб (населення) індивідуальними лічильниками газу. Загальнобудинковий лічильник газу може бути встановлений лише за згодою співвласників багатоквартирного будинку в порядку, визначеному статтею 10 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку». Введення в експлуатацію новозбудованих та/або реконструйованих багатоквартирних жилих будинків і об`єктів виробничого та невиробничого призначення (промисловість, бюджетна сфера, сфера соціально-побутового і культурного призначення тощо) з системами газопостачання здійснюється лише за наявності вузлів обліку природного газу.
Відповідно до ч.1 ст.6 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу», суб`єкти господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, зобов`язані забезпечити встановлення лічильників газу: для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, в яких газ використовується, зокрема, тільки для приготування їжі - до ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Статтею 3 ЗаконуУкраїни «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» передбачено, що фінансування робіт з оснащення лічильниками газу населення здійснюється за рахунок:
- коштів суб`єктів господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території;
- коштів відповідного бюджету, крім коштів місцевих бюджетів;
- інших джерел, не заборонених законодавством.
Побутові споживачі природного газу - фізичні особи (населення) можуть самостійно забезпечити встановлення індивідуальних приладів обліку природного газу (індивідуальних лічильників) з подальшою компенсацією таких витрат за рахунок коштів, які ними сплачуються за тарифом на розподіл природного газу.
Таким чином ст. 6 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» визначає обов"язок ПАТ «Черкасигаз» встановити за власний рахунок квартирні прилади обліку газу в багатоквартирному будинку.
Відповідно до п.п. З, 4, 7 ч. 1 ст. 21 Закону України «Про захист прав споживачів», крім інших випадків порушень прав споживачів, які можуть бути встановлені та доведені, виходячи з відповідних положень законодавства у сфері захисту прав споживачів, вважається, що для цілей застосування цього Закону та повязаного з ним законодавства про захист прав споживачів, права споживача вважаються в будь-якому разі порушеними, якщо при наданні послуги, від якої споживач не може відмовитись, а одержати може лише в одного виконавця, виконавець нав`язує такі умови одержання послуги, які ставлять споживача у нерівне становище порівняно з іншими споживачами, не надають споживачеві однакових гарантій відшкодування шкоди, завданої невиконанням (неналежним виконанням) сторонами умов договору.
Зважаючи на викладене, суд не приймає до уваги твердження відповідача про те, що заявлений позов є передчасним, та вважає, що позов є підставним, оскільки обов"язок відповідача по встановленню індивідуальних лічильників газу для кожного мешканця чітко передбачений Законом України №3533-VI, що діяв в редакції на момент виникнення спірних правовідносин. ЗУ «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» зобов`язує саме суб`єкта господарювання, що здійснює розподіл природного газу на відповідній території встановити лічильник, також суд враховує те, що позивач є учасником ліквідації аварії на ЧАЕС, інвалідом війни та згідно Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» має право на позачергове обслуговування підприємствами житлово-комунального господарства.
Доводи відповідача про те, що Закон України "Про забезпечення комерційного обліку природного газу" не встановлює пільг для визначення черговості встановлення лічильників газу, а Закон Закон України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" не підлягає застосуванню до спірних правовідносин суд вважає необгрунтованими, виходячи з такого.
Відповідно до ст.ст.1,2 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22 жовтня 1993 року № 3551-XII цей Закон спрямований на захист ветеранів війни шляхом організації, серед іншого, соціального та інших видів обслуговування. Нормативні акти органів державної влади та органів місцевого самоврядування, які обмежують права і пільги ветеранів війни, передбачені цим Законом, є недійсними. Встановлена пунктом 26 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» пільга особам з інвалідністю внаслідок війни на позачергове обслуговування підприємствами, установами, організаціями не була скасована чи змінена при прийнятті Закону України від 16 червня 2011 року № 3533-VI "Про забезпечення комерційного обліку природного газу" та є чинною, а тому підлягає до застосування.
Суд виходить з того, що норми Закону України від 16 червня 2011 року № 3533-VI "Про забезпечення комерційного обліку природного газу" є загальними нормами, оскільки визначають правові, економічні та організаційні засади забезпечення всіх категорій споживачів вузлами обліку природного газу. Разом з тим, як вбачається з преамбули вказаного закону правова основа забезпечення комерційного (приладового) обліку природного газу не обмежується виключно даним Законом, оскільки дана норма містить посилання на можливість регулювання в даній сфері також іншими нормативно-правовими актами.
Суд доходить висновку, що до таких нормативно-правових актів відноситься Закон від 22 жовтня 1993 року № 3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», норми якого є спеціальними, оскільки регулюють порядок обслуговування конкретно визначеної категорії споживачів з числа інших, передбачених загальною нормою, а саме - споживачів, які мають право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни. Виходячи з загальноюридичних принципів та змісту зазначених норм спеціальна норма має пріоритет по відношенню до загальної норми.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що Закон Закон України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" підлягає застосуванню до спірних правовідносин, оскільки в іншому випадку буде порушений принцип правової визначеності, який є одним з елементів верховенства права та передбачає, що обмеження прав людини та громадянина і втілення цих обмежень на практиці допустиме лише за умови забезпечення передбачуваності застосування правових норм, встановлюваних такими обмеженнями. Принцип правової визначеності вимагає чіткості, зрозумілості й однозначності правових норм, зокрема їх передбачуваності (прогнозованості) та стабільності.
В даному конкретному випадку позивачу, який має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни, чинною нормою Закону від 22 жовтня 1993 року № 3551-XII гарантовано право на позачергове побутове обслуговування і послуга з безкоштовного установлення індивідуального приладу обліку споживання природного газу, що надається відповідачем, замовлена позивачем для задоволення особистих потреб, а тому обмеження позивача у реалізації права на відповідне побутове обслуговування на підгових умовах не грунтується на законі.
Враховуючи викладене, суд вважає відмову відповідача у позачерговому забезпеченні позивача індивідуальним лічильником газу з цільовим призначенням для приготування їжі неправомірною, а тому позов ОСОБА_1 є таким, що підлягає задоволенню.
Крім того, оскільки при подачі позову позивач був звільнений від оплати судового збору у зв"язку з інвалідністю, з відповідача необхідно стягнути судовий збір на користь держави на підставі ч.6 ст. 141 ЦПК України в розмірі 768,40 грн.
Керуючись ст. ст.12-13, 81, 263-265 ЦПК України, Законом України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» -
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Черкасигаз" про захист прав споживачів задовольнити у повному обсязі.
Зобов"язати Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Черкасигаз" (вул.М.Залізняка,142, м.Черкаси, код ЄДРПОУ 03361402) встановити позачергово та безкоштовно індивідуальний лічильник обліку природного газу за адресою споживача ОСОБА_1 ( НОМЕР_6 ) в квартирі АДРЕСА_2 .
Стягнути з Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Черкасигаз" (вул.М.Залізняка,142, м.Черкаси, код ЄДРПОУ 03361402) в дохід Державного бюджету України судовий збір в сумі 768 гривні 40 коп.
Рішення може бути оскаржено в загальному порядку до Апеляційного суду Черкаської області через місцевий суд (з початку функціонування Єдиної інформаційно-телекомунікаційної системи безпосередньо до Апеляційного суду Черкаської області) протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
ГОЛОВУЮЧИЙ:
Дата виготовлення повного тексту рішення 14 червня 2019 року.
Веб-адреса рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень http://reyestr.court.gov.ua.
Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_7 , кв АДРЕСА_4 АДРЕСА_2 ).
Відповідач: Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Черкасигаз" (код ЄДРПОУ 03361402, вул.Максима Залізняка,142, м.Черкаси, )