
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
11 червня 2019 року № 826/8972/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Качура І.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області
про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся з позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області, у якому просить суд:
- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (Код ЄДРПОУ 22933548, 04071, м. Київ-71, вул. Ярославська,40) у проведенні перерахунку та виплаті пенсії за вислугою років підполковнику запасу ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 );
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (Код ЄДРПОУ 22933548, 04071, м. Київ-71, вул. Ярославська,40) здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії підполковнику запасу ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) на підставі Довідки Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 04.01.2018 року за №1-26.3-48 без обмеження максимального розміру пенсії з урахуванням того, що підвищення окладів відбулося з 01 червня 2017 року.
- стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (Код ЄДРПОУ 22933548, 04071, м. Київ-71, вул. Ярославська,40) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 704,80 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що у період служби він був відряджений в розпорядження Державного підприємства обслуговування повітряного руху України. Згідно наказу Міністра оборони України № 77 від 17 лютого 2014 року позивач був звільнений у запас з військової служби. На підставі зазначеного наказу Міністра оборони України Державним підприємством обслуговування повітряного руху України було прийнято наказ № 114/о від 28 лютого 2014 року про звільнення ОСОБА_1 з посади заступника керівника польотів РДЦ РСП «Київцентраеро`у Державного підприємства обслуговування повітряного руху України "Украерорух".
Зазначає, що з 01.03.2014 року позивачеві було призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Позивачеві стало відомо, що у ДП ОПР України відбулось підвищення грошового забезпечення військовослужбовців на підставі наказу Украероруху від 30.06.2017 № 228. Разом з тим, відповідач відмовив позивачеві у здійсненні перерахунку пенсії останнього на підставі довідки Украероруху від 04.01.2018 № 1-26.3-48. На переконання позивача, вказана довідка є підставою для перерахунку його пенсії, позаяк Державне підприємство обслуговування повітряного руху України є державною установою, якій Кабінет Міністрів України делегував право визначати розміри посадових окладів військовослужбовців, відряджених до Украероруху.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва суду від 22.06.2018 року відкрито провадження в адміністративній справі №826/8972/18, розгляд якої вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи. Відповідачу запропоновано надати відзив на позовну та наявні у нього докази, що стосуються спору.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
31.07.2018 року до суду від представника відповідача надійшов відзив, у якому останній просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог, мотивуючи тим, що виплата пенсії на підставі довідки сформованої на виконання внутрішнього наказу Державного підприємства обслуговування повітряного руху України - безпідставна та необґрунтована.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Наказом Міністра оборони України від 17.02.2014 № 77, звільнено з військової служби за підпунктом "б" (станом здоров`я) підполковника ОСОБА_1 , заступника керівника польотів РДЦ РСП «Київцентраеро» у Державного підприємства обслуговування повітряного руху України "Украерорух".
На підставі зазначеного наказу наказом Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 28.02.2014 № 114/о ОСОБА_1 звільнено з займаної посади з 28.02.2014 року.
З березня 2014 року позивачеві призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 80 відсотків грошового забезпечення.
04.01.2018 року Державним підприємством обслуговування повітряного руху України було видано ОСОБА_1 довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 1-26.3-48.
Зі змісту вказаної довідки вбачається, що згідно наказу Украероруху від 30.06.2017 № 228 "Про підвищення посадових окладів військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху", розмір грошового забезпечення за прирівняною посадою заступника керівника польотів з 01.06.2017 становить 23 324,00 грн, у тому числі: посадовий оклад - 15 440,00 грн, оклад за військовим званням - 130,00 грн, надбавка за вислугу років - 6228,00 грн, надбавка за роботу в умовах режимних обмежень - 1544,00 грн.
Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві з заявою, у якій просив здійснити перерахунок його пенсії у зв`язку зі зміною розміру посадового окладу військовослужбовців на підставі довідки від 04.01.2018 року № 1-26.3-48.
Листом від 16.02.2018 № 351/С-01 відповідач повідомив позивача про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії на підставі довідки про грошове забезпечення від 04.01.2018 року № 1-26.3-48.
Не погодившись з діями відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку його пенсії, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Частинами першою, другою та четвертою статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції, чинній станом на день прийняття Украерорухом наказу від 30.06.2017 № 228 "Про підвищення посадових окладів військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху") установлено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
З аналізу наведених норм вбачається, що підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 19.07.1999 № 1281 "Про створення об`єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху України" установлено, що грошове та матеріальне забезпечення військовослужбовців, відряджених до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, здійснювати у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2001 N 104 "Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, органів і установ виконання покарань, відряджених до органів виконавчої влади та інших цивільних установ" (Офіційний вісник України, 2001 р., N 6, ст. 225; 2002 р., N 47, ст. 2125; 2003 р., N 37, ст. 1981).
Відповідно до пункту 80 Положення про проходження військової служби відповідними категоріями військовослужбовців, затвердженого Указом Президента України від 07.11.2001 № 1053/2001, пенсійне забезпечення звільнених у запас або у відставку відряджених військовослужбовців здійснюється на загальних підставах, передбачених законодавством для військовослужбовців.
Пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, - у розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами згідно з додатками 1 - 23 і 30 - 32 за аналогічними посадами.
Абзацом 7 пункту 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" встановлено, що особам, що відряджалися для виконання службових обов`язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв`язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих зазначеними органами, установами, організаціями і підприємствами.
Таким чином, Кабінет Міністрів України делегував керівникам державних органів своє право визначати розміри посадових окладів, а тому наказ Державного підприємства "Украерорух" від 30.06.2017 № 228, яким підвищено посадові оклади військовослужбовцям, відрядженим до "Украероруху", є підставою для перерахунку пенсії відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до частини другої статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Таким чином, позивач має право на перерахунок пенсії з 01.07.2017 року.
Встановлені обставини свідчать про протиправність дій відповідача щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії на підставі довідки Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 09.10.2017 № 2.2.1.39-335.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що належним способом захисту порушеного права позивача є зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.07.2017 року на підставі довідки Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 04.01.2018 року № 1-26.3-48, з урахуванням раніше фактично проведених виплат, а не з 01.06.2017 року, як просить позивач.
Дана правова позиція суду узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними у постановах від 24.04.2018 у справі № 461/939/17, від 10.07.2018 у справі № 461/6479/16-а.
Суд враховує те, що Законом України від 24.12.2015 № 911-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (який набув чинності 01.01.2016), частина 5 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII доповнено реченням такого змісту: "Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень".
Після чого, Законом України від 06.12.2016 № 1774-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (який набув чинності 01.01.2017), у частині сьомій статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року № 2262-XII слова і цифри "у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року" замінено словами і цифрами "по 31 грудня 2017 року".
Разом з тим, пунктом 2 розділу 2 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 24.12.2015 № 911-VIII передбачено, що дія положень цього Закону щодо визначення максимального розміру пенсії застосовується до пенсій, які призначаються починаючи з 1 січня 2016 року.
Таким чином, вищевказані положення Закону щодо обмеження максимальним розміром пенсії не можуть застосовуватися до позивача, оскільки пенсію позивачу призначено з березня 2014 року, а не з 01 січня 2016 року.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи наведене та встановлені обставини, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем за подання до суду даного позову сплачено судовий збір в сумі 704,80 грн, що підтверджується квитанцією від 11.06.2018 року № N17PZ34165.
Керуючись статтями 9, 14, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
В И Р І Ш ИВ:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 код ІНН НОМЕР_1 ) задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (Код ЄДРПОУ 22933548, 04071, м. Київ-71, вул. Ярославська,40) щодо відмови у здійсненні ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 код ІНН НОМЕР_1 ) перерахунку пенсії на підставі довідки Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 09.10.2017 № 2.2.1.39-335.
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України Київській області (Код ЄДРПОУ 22933548, 04071, м. Київ-71, вул. Ярославська,40) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 код ІНН НОМЕР_1 ) з 01.07.2017 на підставі довідки Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 04.01.2018 № 1-26.3-48, з урахуванням раніше фактично проведених виплат, без обмеження її граничного розміру.
4. У задоволенні інших позовних вимог відмовити.
5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України Київській області (Код ЄДРПОУ 22933548, 04071, м. Київ-71, вул. Ярославська,40) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 код ІНН НОМЕР_1 ) 704,80 (сімсот чотири) гривні 80 коп. сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.
Суддя І.А. Качур