
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
28 травня 2019 року №826/6915/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Шрамко Ю.Т., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду міста Києва надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі також - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві (далі також - відповідач, ГУ ПФУ в м. Києві), у якій, згідно з уточненими позовними вимогами, позивач просить суд:
- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в м. Києві щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 80% до 70% від сум грошового забезпечення та зобов`язати ГУ ПФУ в м. Києві перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 в розмірі 80% від сум грошового забезпечення згідно зі статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", починаючи з 01.01.2018 з урахуванням проведених раніше виплат;
- визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в м. Києві щодо неврахування при перерахунку пенсії ОСОБА_1 надбавки за роботу в умовах режимних обмежень у розмірі 15%, надбавки за інформаційно-аналітичне забезпечення у розмірі 50%, надбавки за особливо важливі завдання у розмірі 50%, надбавки за спеціальні завдання чи держохорону у розмірі 70%, премії у розмірі 50%, які позивач отримував до перерахунку пенсії, та зобов`язати ГУ ПФУ в м. Києві перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 , включаючи надбавки за роботу в умовах режимних обмежень у розмірі 15%, надбавки за інформаційно-аналітичне забезпечення у розмірі 50%, надбавки за особливо важливі завдання у розмірі 50%, надбавки за спеціальні завдання чи держохорону у розмірі 70%, премії у розмірі 50%, починаючи з 01.01.2018 з урахуванням проведених раніше виплат;
- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в м. Києві щодо виплати ОСОБА_1 лише 50% суми підвищення пенсії та зобов`язати ГУ ПФУ в м. Києві виплачувати 100% суми підвищення пенсії ОСОБА_1 , перерахованої згідно зі статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 03.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", починаючи з 01.01.2018 з урахуванням проведених раніше виплат;
- зобов`язати ГУ ПФУ в м. Києві виплачувати перераховану пенсію ОСОБА_1 без обмеження максимального розміру;
- зобов`язати ГУ ПФУ в м. Києві здійснити нарахування та виплату компенсації втрати частини доходів у порядку, встановленому чинним законодавством, з урахуванням вже виплачених сум.
Також позивач просив у відповідності з вимогами ч. 1 ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України, зобов`язати ГУ ПФУ в м. Києві подати у місячний строк звіт до суду про виконання судового рішення.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 23.05.2018 відкрито провадження в адміністративній справі, яку вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Позов мотивовано тим, що, при здійсненні перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців повинна застосовуватись норма закону, якою визначено розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а обмеження максимального розміру пенсії, встановлені Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» 1166-VII від 27.03.2014, повинні застосовуватись виключно при призначенні пенсії;
- пункт 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. N 45, та п.1 постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018, якими визначено види грошового забезпечення, що враховуються для перерахунку пенсії, не відповідають Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;
- пункт 2 постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 суперечить ч.3 ст.52 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а ч.4 ст.63 вказаного Закону не передбачає права Кабінету Міністрів України встановлювати умови, порядок та розміри виплати перерахованих пенсій;
- норму закону, якою передбачено обмеження максимального розміру пенсії визнано неконституційною, згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. N 10-рп/2008 та Рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 р. N 7-рп/2016;
- оскільки відповідач вчинив по відношенню до позивача неправомірні дії, а саме зменшення розміру пенсії з 80% до 70% відповідних сум грошового забезпечення, позивач, відповідно до вимог Закону №2050-ІІІ від 19.10.2000 та Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 р. N 159, має право на компенсацію втрати частини доходів.
Від Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві (код ЄДРПОУ 42098368) 19.06.2018 надійшов відзив на позовну заяву, у якому ГУ ПФУ в м. Києві просило відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на відсутність підстав для їх задоволення та просило замінити первісного відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в м.Києві (код ЄДРПОУ 22869069), якого припинено, на правонаступника - Головне управління Пенсійного фонду України в м.Києві (код ЄДРПОУ42098368).
Оцінивши належність, допустимість, достовірність та достатність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок наявних у матеріалах справи доказів у їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд встановив наступне.
Позивач у зв`язку з проходженням військової служби в Управлінні державної охорони України з 12.11.1994 отримує пенсію у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Основний розмір пенсії позивача складав 80% грошового забезпечення у зв`язку із вислугою, яка складає 30 років.
При цьому, пенсія позивачу була призначена (обчислена), виходячи із сум грошового забезпечення (до проведення перерахунку):
- посадовий оклад - 2050,00 грн.;
- оклад за військове звання - 135,00 грн.;
- процентна надбавка за вислугу років 40% - 874,00 грн.;
- надбавка за роботу в умовах режимних обмежень 15% - 307,50 грн.;
- надбавка за інформаційно-аналітичне забезпечення 50% - 1025,00 грн.;
- надбавка за особливо важливі завдання 50% - 1529,50 грн.;
- надбавка за спеціальні звання чи державну охорону 70% - 1435,00 грн.;
- премія 50% - 1025,00 грн.
У квітні 2018 р. ГУ ПФУ в м.Києві позивачу на виконання постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» було перераховано з 01.01.2018 пенсію на підставі довідки про грошове забезпечення станом на 01.03.2018, виданої Управлінням державної охорони України, що становить 16 605,00 грн., та складається з:
- окладу за посадою - 9590,00 грн.;
- окладу за спеціальним званням - 1 480,00 грн.;
- надбавки за вислугу років 50% - 5535,00 грн., - в розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Основний розмір пенсії - 70% грошового забезпечення у зв`язку із вислугою, яка складає 30 років.
У відповідь на заяву позивача від 26.03.2018 р. листом від 24.04.2018 №15620/03/Д-2556/1 ГУ ПФУ в м.Києві повідомило про те, що розмір його пенсійної виплати з 01.01.2018 визначено, з урахуванням Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» 1166-VII від 27.03.2014, яким внесено зміни до ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в частині максимального розміру пенсії, який обчислюється відповідно до цієї статті, та не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення. У доданому до вказаного листа розрахунку пенсії за вислугу років також зазначено, що згідно постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» підвищення виплачується: з 01.01.2018 по 31.12.2018 - щомісячно 50% від підвищення, з 01.01.2019 по 31.12.2019 - щомісячно 75% від підвищення, з 01.01.2020 - щомісячно 100% від підвищення.
Не погоджуючись з вищевказаними діями органу Пенсійного фонду України, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, при вирішенні якого суд виходить із наступного.
Відповідно до статті 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Статтею 58 Конституції України визначено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, визначено Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-XII від 09.04.1992 (далі - Закон № 2262-XII).
Пунктом 23 розділу ІІ Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» №1166-VII від 27.03.2014 передбачено у частині другій статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" цифри "80" замінити цифрами "70".
До внесення зазначених змін ч.2 ст.13 Закону № 2262-XII, якою визначено розміри пенсій за вислугу років, було встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Відповідно до ч.4 ст.63 Закону № 2262-XII, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 N 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова №704), яка набрала законної сили 01.03.2018, затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років. Також передбачено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення (п.2).
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова №103) передбачено наступне.
Перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. N 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (п.1).
Виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах:
з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків;
з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків;
з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року (п.2).
При цьому, Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. N 45 (далі - Порядок №45).
Згідно з п.3 вказаного Порядку, на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п`ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.
Відповідно до п. 4 Порядку №45, перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Таким чином, ч.4 ст.63 Закону № 2262-XII передбачено підставу для перерахунку призначених за цим Законом пенсій - підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та встановлено, що такий перерахунок здійснюється на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Грошове забезпечення відповідних категорій військовослужбовців було підвищено Постановою №704, що стало підставою для перерахунку пенсії позивача в порядку та на умовах, визначених Постановою №103.
Разом з тим, ст.13 Закону № 2262-XII визначено розміри пенсій за вислугу років, у тому числі і максимальний їх розмір, у разі призначення відповідних пенсій.
Стаття 63 Закону № 2262-XII не містить застережень щодо зміни відсоткового значення розміру призначених пенсій при їх перерахунку, а зміни, внесені Законом України №1166-VII від 27.03.2014 до ст.13 Закону № 2262-XII, стосуються саме призначення пенсій, а не їх перерахунку.
А відтак, при перерахунку пенсії позивача в порядку Постанови №103, у відповідача відсутні підстави для застосування обмежень, встановлених ч.2 ст.13 Закону № 2262-XII (з урахуванням внесених Законом України №1166-VII від 27.03.2014 змін), - зменшення відсоткового значення розміру пенсії.
Отже, позовні вимоги в частині визнання протиправними дій ГУ ПФУ в м. Києві щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 80% до 70% від сум грошового забезпечення є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Частиною 2 статті 6 КАС України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
У пункті 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Афанасьєв проти України» від 05.04.2005 (заява №38722/02) Суд вказав, що стаття 13 вимагає, щоб норми національного правового засобу стосувалися сутності «небезпідставної заяви» за Конвенцією та надавали відповідне відшкодування. Зміст зобов`язань за статтею 13 також залежить від характеру скарги заявника за Конвенцією. Засіб захисту повинен бути «ефективним» як у законі, так і на практиці, зокрема, у тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави.
Таким чином, належним та ефективним способом захисту порушеного права позивача є зобов`язання ГУ ПФУ в м. Києві перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 в розмірі 80% від сум грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2018 з урахуванням проведених раніше виплат. Позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.
Відповідно до п.5 Порядку №45, під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Зазначена, чинна на момент здійснення перерахунку позивачу пенсії, редакція п.5 Порядку №45 відповідає п.1 Постанови №103, якою, зокрема, передбачено перерахувати відповідні пенсії, з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби.
Пенсія позивача була перерахована ГУ ПФУ в м.Києві на підставі довідки Управління державної охорони України про грошове забезпечення станом на 01.03.2018, яка включає оклад за посадою, оклад за спеціальним званням та надбавку за вислугу років, у розмірах, визначених Постановою №704.
Правомірність пунктів 1, 2 Постанови №103 і вищевказаної редакції пункту 5 Порядку №45 та їх відповідність правовим актам вищої юридичної сили вже була предметом судового розгляду.
Рішенням Окружного адміністративного суду м.Києва від 12.12.2018 № 826/3858/18, яке набрало законної сили на підставі постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, встановлено наступне.
«Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова КМУ № 704), яка почала діяти з 1 березня 2018 року і передбачає визначення розміру грошового забезпечення військовослужбовців відповідно до займаних посад, з урахування коефіцієнтів, визнано такою що втратила чинність Постанова КМУ №1294.
Отже, частина третя статті 43 Закон №2262-ХІІ передбачала, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Водночас пункти 1 та 2 спірної постанови №103, встановлюють відсоткове зменшення виплати пенсії військовослужбовцям та пункт 5 і додаток 2 Порядку, звужують складові грошового забезпечення, які підлягають врахуванню при обрахунку пенсії вказаним особам (зокрема позивачу), відтак звужують зміст вже існуючих прав таких осіб.
Рішенням Конституційного Суду України від 11.10.2005 №8-рп/2005 звуження змісту прав і свобод означає зменшення ознак, змістовних характеристик можливостей людини, які відображаються відповідними правами та свободами, тобто якісних характеристик права. Звуження обсягу права і свобод - це зменшення, зокрема, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав і свобод, тобто їх кількісної характеристики.
Крім того, Конституційний Суд України, надаючи офіційне тлумачення основних визначальних норм в сфері пенсійного забезпечення військовослужбовців, та деяких інших осіб (Рішення Конституційного Суду України від 13.05.2015 року № рп-4/2015) констатував: "Аналіз наведених положень Закону (2262-ХІІ) вказує на єдиний підхід законодавця до визначення видів грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються як при призначенні пенсій (стаття 43), так і при перерахунку раніше призначених пенсій (стаття 63)".
Також в даному Рішенні Конституційний Суд України наголосив, що виключно Верховна Рада України шляхом прийняття законів визначає види грошового забезпечення для обчислення та перерахунку пенсій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом, а Кабінет Міністрів України вживає заходів щодо забезпечення права осіб на пенсійне забезпечення, керуючись Конституцією та законами України.
Верховний Суд України також у постанові від 10 березня 2015 року у справі № 21-70а15 вказав на те, що будь-які надбавки, підвищення, доплати, з яких сплачено страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Аналізуючи наведені норми пенсійного законодавства, суд приходить до висновку, що пункти 1, 2 спірної Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку, затвердженого Постановою №45 щодо складових грошового забезпечення для перерахунку пенсій, звужують зміст та обсяг існуючих прав і свобод, з огляду на те, що скасовують надбавки, доплати, підвищення і премії, які отримував військовий пенсіонер під час служби, та які враховувались при попередніх перерахунках пенсій.
Отже, відповідач, визначаючи новий порядок перерахунку раніше призначених пенсій, з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, не враховував всі види грошового забезпечення військовослужбовців, вичерпний перелік яких встановлений Законом №2011-ХІІ, і які відображають умови, особливості військової служби кожної особи, яка має право на пенсію за Законом №2262-ХІІ.
Відтак, вище вказані пункти Постанови №103, всупереч вимогам статей 13, 43, частини четвертої статті 63 та частини третьої статті 11 Закону №2262-ХІІ, змінюють умови і норми пенсійного забезпечення військовослужбовців, зокрема позивача.
При цьому, слід враховувати, що частина третя статті 11 Закону №2262-ХІІ встановлює, що зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
З огляду на наведене, суд вважає, що пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку є протиправними та такими, що не відповідають правовим актам вищої юридичної сили.»
Суд враховує вказані висновки, обставину визнання рішенням суду, яке набрало законної сили, зазначених нормативно-правових актів протиправними та нечинними.
А відтак, з урахуванням вимог ч. 4 ст. 78 КАС України, суд окремо не надає оцінку посиланням позивача на невідповідність вказаних нормативно-правових актів актам вищої юридичної сили.
Таким чином, при вирішенні другої позовної вимоги, суд враховує те, що пенсія позивачу до перерахунку була розрахована, виходячи з видів грошового забезпечення: посадового окладу, окладу за військове звання, процентної надбавки за вислугу років 40%, надбавки за роботу в умовах режимних обмежень 15%, надбавки за інформаційно-аналітичне забезпечення 50%, надбавки за особливо важливі завдання 50%, надбавки за спеціальні звання чи державну охорону 70% та премії 50%.
З 01.01.2018 перерахована пенсія ГУ ПФУ в м.Києві, виходячи з видів грошового забезпечення: окладу за посадою, окладу за спеціальним званням, надбавки за вислугу років. При цьому, пункт 1 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, якими передбачено використання таких видів грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, під час перерахунку пенсій, є такими, що не відповідають правовим актам вищої юридичної сили. А відтак, втручання у право власності позивача, з урахуванням того, що право на отримання пенсійних виплат є майновим правом, що підпадає під дію статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, не може бути законним (не зважаючи на дату визнання відповідних норм протиправними та нечинними у судовому порядку).
Таким чином, позовні вимоги щодо визнання протиправною бездіяльності ГУ ПФУ в м. Києві щодо неврахування при перерахунку пенсії ОСОБА_1 надбавки за роботу в умовах режимних обмежень у розмірі 15%, надбавки за інформаційно-аналітичне забезпечення у розмірі 50%, надбавки за особливо важливі завдання у розмірі 50%, надбавки за спеціальні завдання чи держохорону у розмірі 70%, премії у розмірі 50%, які позивач отримував до перерахунку пенсії, та зобов`язання ГУ ПФУ в м. Києві перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 , включаючи надбавки за роботу в умовах режимних обмежень у розмірі 15%, надбавки за інформаційно-аналітичне забезпечення у розмірі 50%, надбавки за особливо важливі завдання у розмірі 50%, надбавки за спеціальні завдання чи держохорону у розмірі 70%, премії у розмірі 50%, починаючи з 01.01.2018 з урахуванням проведених раніше виплат, - підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.3 ст.52 Закону № 2262-XII, виплата пенсій провадиться за поточний місяць загальною сумою у встановлений строк, але не пізніше останнього числа місяця, за який виплачується пенсія.
Таким чином, підлягає застосуванню п.2 Постанови №103, яким передбачено виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року, суперечить нормі ч.3 ст.52 Закону № 2262-XII.
Крім того, ч.4 ст.63 Закону № 2262-XII передбачено, зокрема, що пенсії підлягають перерахунку на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України, проте не передбачено, що такі пенсії підлягають виплаті на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Враховуючи зазначене, а також вищенаведені висновки суду стосовно недопустимості втручання у право власності позивача, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог стосовно визнання протиправними дій ГУ ПФУ в м. Києві щодо виплати ОСОБА_1 лише 50% суми підвищення пенсії та зобов`язання ГУ ПФУ в м. Києві та приходить до висновку про необхідність виплачувати 100% суми підвищення пенсії ОСОБА_1 , починаючи з 01.01.2018 з урахуванням проведених раніше виплат, та їх задоволення.
Позовні вимоги про зобов`язання ГУ ПФУ в м. Києві виплачувати перераховану пенсію ОСОБА_1 без обмеження максимального розміру задоволенню не підлягають, оскільки позивачем не доведено, а судом не встановлено факту прийняття/вчинення відповідачем протиправних рішень, дій чи бездіяльності щодо обмеження максимального розміру пенсії позивача.
Відповідно до ч.2 ст.46 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003, нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. Компенсація втрати частини пенсії у зв`язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.
Таким чином, вищевказаною нормою передбачено нарахування компенсації втрати частини доходів у тому разі, якщо відповідні суми пенсії були нараховані, проте не були отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію.
Позивачу відповідні суми пенсії нараховані не були, відсутній факт порушення строків виплати нарахованих пенсій, тому позовні вимоги щодо зобов`язання ГУ ПФУ в м. Києві здійснити нарахування та виплату компенсації втрати частини доходів у порядку, встановленому чинним законодавством, з урахуванням вже виплачених сум, є безпідставними та задоволенню не підлягають.
Стосовно клопотання позивача про зобов`язання ГУ ПФУ в м. Києві подати у місячний строк звіт до суду про виконання судового рішення, у відповідності з вимогами ч. 1 ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд зазначить наступне.
Статтею 382 КАС України передбачено судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах та встановлено наступне.
Суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Тобто, встановлення судового контролю за виконанням судового рішення є диспозитивним правом суду, яке може використовуватися в залежності від наявності об`єктивних обставин, які підтверджені належними та допустимими доказами.
Позивачем не надано доказів на переконання необхідності вжиття таких процесуальних заходів, а відтак, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні відповідного клопотання.
Позивач, в силу положень ч.1 ст.77 КАС України, довів суду належними доказами наявність обставин, що обґрунтовують його позовні вимоги частково.
Відповідач, всупереч вимог частини 2 статті 77 КАС України, не довів відповідність вчинених дій та допущеної бездіяльності вимогам ч.3 ст.2 КАС України.
Враховуючи те, що за даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, первісного відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в м.Києві (код ЄДРПОУ 22869069) припинено, суд дійшов висновку про необхідність його заміни правонаступником - Головним управління Пенсійного фонду України в м.Києві (код ЄДРПОУ42098368) та задоволення відповідного клопотання.
Керуючись статтями 72-77, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства, суд
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 80% до 70% від сум грошового забезпечення при здійсненні перерахунку відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м.Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368) перерахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсію в розмірі 80% від сум грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2018 р., з урахуванням проведених раніше виплат.
4. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві щодо неврахування при перерахунку, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", пенсії ОСОБА_1 надбавки за роботу в умовах режимних обмежень у розмірі 15%, надбавки за інформаційно-аналітичне забезпечення у розмірі 50%, надбавки за особливо важливі завдання у розмірі 50%, надбавки за спеціальні завдання чи держохорону у розмірі 70%, премії у розмірі 50%, які він отримував до перерахунку пенсії.
5. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м.Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368) перерахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсію, включаючи надбавку за роботу в умовах режимних обмежень у розмірі 15%, надбавку за інформаційно-аналітичне забезпечення у розмірі 50%, надбавки за особливо важливі завдання у розмірі 50%, надбавку за спеціальні завдання чи держохорону у розмірі 70%, премію у розмірі 50%, починаючи з 01.01.2018 р., з урахуванням проведених раніше виплат.
6. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві щодо виплати ОСОБА_1 з 01.01.2018 50% суми підвищення пенсії.
7. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м.Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ42098368) виплачувати 100% суми підвищення пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), починаючи з 01.01.2018, з урахуванням проведених раніше виплат.
8. У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Ю.Т. Шрамко