Рішення № 82444063, 18.06.2019, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.06.2019
Номер справи
620/1375/19
Номер документу
82444063
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

-копія-

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 червня 2019 року м. Чернігів Справа № 620/1375/19

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді - Бородавкіної С.В.

розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Прилуцького об`єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

У С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1 ) 16.05.2019 (відповідно до відбитку штампу на конверті) звернувся до суду з адміністративним позовом до Прилуцького об`єднаного управління Пенсійного фонду України (далі – Прилуцьке ОУПФ), у якому просить:

- визнати дії відповідача по обчисленню страхового стажу при призначенні йому пенсії по інвалідності 2 групи, без врахування страхового стажу за період роботи у закордонному відрядженні в Греції з 27.04.1996 по 01.08.1998, - протиправними;

- зобов`язати відповідача здійснити дії по перерахунку та виплаті його пенсії, із врахуванням фактично сплачених сум пенсій з 26.05.2009, із врахуванням страхового стажу за період роботи в закордонному відрядженні з 27.04.1996 по 01.08.1998, за межами СРСР в Греції.

Позов мотивовано тим, що з 27.04.1996 по 01.08.1998 він працював за кордоном по найму і вказаний термін роботи, на підставі пункту 108 Постанови Ради Міністрів СРСР від 03.08.1972 №590 «Про затвердження Положення про порядок призначення та виплати державних пенсій», зараховується до стажу, що дає йому право на пенсію на підставі діючого на той час законодавства.

Ухвалою судді від 21.05.2019 відкрито провадження у справі, призначено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні). Також надано відповідачу 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі на надання відзиву на позов.

У встановлений ухвалою суду строк представником відповідача надано відзив на позов, у якому він просив відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог та зазначив, що позивач звернувся із заявою відповідно до Закону України «Про звернення громадян» та надав лише ксерокопії документів, що суперечить Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». У зв`язку з наведеним, Прилуцьким ОУПФУ листом від 15.04.2019 №66/10/К-3 було роз`яснено, що ОСОБА_1 має право подати відповідну заяву та оригінали довідок, для прийняття рішення, однак вказані документи від позивача не надійшли. Також позивачем не надано документів, які підтверджують сплату за спірний період внесків до Пенсійного фонду України.

Крім того, періоди роботи за кордоном зараховуються до трудового стажу лише при призначенні пенсії, а не під час її перерахунку. У свою чергу, ОСОБА_1 правом врахування періоду роботи в Греції під час призначення пенсії не скористався.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що у задоволенні позову має бути відмовлено, враховуючи таке.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером, перебуває на обліку в Прилуцькому ОУПФУ та отримує пенсію по інвалідності 2 групи внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Згідно матеріалів справи, під час розрахунку розміру пенсії позивача Прилуцьким ОУПФУ була взята його заробітна плата за періоди: з 01.05.1991 по 30.04.1996 та за весь період страхового стажу за даними персоніфікованого обліку з 01.07.2000 по 31.10.2008, яка визначена із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,17.

У свою чергу, як вбачається із записів у трудовій книжці ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 , довідок від 03.11.1998 №08-ОК, від 13.07.1998, від 11.06.1997 (а.с. 12-19), у період з 27.04.1996 по 01.08.1998 позивач працював машиністом трубоукладачем 6 розряду у закордонному відрядженні у Греції, отримував оклад згідно атестата ВПО «Закордоннафтогазбуд» в доларах США (842 дол. США), з якого щомісячно сплачувався податок на прибуток у повному обсязі.

Враховуючи наведене, ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою, у якій просив провести йому перерахунок пенсії із урахуванням страхового стажу за період роботи в закордонному відрядженні.

Листом від 05.04.2019 за №66/10/К-3 Прилуцьке ОУПФУ повідомило ОСОБА_1 , що порядок подання документів для перерахунку пенсій визначений постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, згідно якого заява про перерахунок пенсії подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії. Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах. Отже, для вирішення питання перерахунку пенсії позивачу необхідно звернутись до управління особисто або через законного представника, надавши оригінали довідок, підтверджуючих стаж за кордоном. Крім того, звернуто увагу ОСОБА_1 на те, що на копії довідки від 03.11.1998 не відображено наявність печатки. Також додатково зазначено що розрахунок пенсії ОСОБА_1 проведений з урахуванням заробітку і не залежить від страхового стажу (а.с. 20-21).

Вважаючи вказану відмову Прилуцького ОУПФ протиправною, ОСОБА_1 звернувся до суду з відповідним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії, які призначаються відповідно до цього Закону особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, який одержували військовослужбовці до призову на строкову військову службу чи після звільнення з військової служби до звернення за пенсією, або до середньомісячного грошового забезпечення, одержуваного військовослужбовцями в період проходження військової служби за контрактом. При цьому середньомісячний заробіток (грошове забезпечення) для обчислення їм пенсій визначається в порядку, встановленому Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

У свою чергу, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначені Законом України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон №1058-IV).

Статтею 1 Закону №1058-IV установлено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов`язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески.

Відповідно до частини першої статті 24 Закону №1058-IV (тут і надалі – у редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії) страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Як встановлено частиною першою статті 40 Закону №1058-IV, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.

У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.

За вибором особи, яка звернулася за пенсією, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключається період до 60 календарних місяців страхового стажу підряд за умови, що зазначений період становить не більше ніж 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим частини першої цієї статті, період, за який враховується заробітна плата, після виключення 10 відсотків тривалості страхового стажу, не може бути меншим ніж 60 календарних місяців.

Відтак, суд звертає увагу на те, що станом на день призначення ОСОБА_1 пенсії по інвалідності (26.05.2009), за його бажанням, Прилуцький ОУПФУ міг зарахувати для обчислення пенсії заробітну плату (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року.

Відповідно до статті 1 Угоди пенсійне забезпечення громадян держав-учасниць цієї Угоди та членів їх сімей здійснюється за законодавством держави, на території якої вони проживають.

Статтею 6 Угоди передбачено, що для встановлення права на пенсію громадянам держав-учасниць Угоди зараховується трудовий стаж, набутий на території будь-якої з цих держав, а також на території колишнього СРСР за час до набрання чинності цією Угодою. Розмір пенсії за Угодою обчислюють із заробітку (доходу) за періоди роботи, які зараховуються до трудового стажу.

Верховний Суд України у постанові від 25.11.2014 (справа № 21-457а14) висловив правову позицію, що наведені положення Угоди, гарантуючи захист прав громадян у сфері пенсійного забезпечення, стосуються призначення пенсії, а не її перерахунку та передбачають, що пенсійне забезпечення громадян держав-учасниць цієї Угоди та членів їх сімей здійснюється за законодавством держави, на території якої вони проживають. Стаж, набутий на території будь-якої з держав-учасниць Угоди, та заробіток (дохід) за періоди роботи, які зараховуються до трудового стажу, враховуються лише при призначенні пенсії.

Судом встановлено, та підтверджується викладеними ОСОБА_1 у позові обставинами, що звернувшись до відповідача із заявою про призначення пенсії, він погодився на обчислення пенсії на вищевказаних умовах.

У зв`язку з наведеним, Прилуцьким ОУПФУ для обчислення пенсії позивача було взято період його страхового стажу з 01.05.1991 по 30.04.1996, що становить 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, як того вимагають положення статті 40 Закону №1058-IV.

Суд звертає увагу, що із таким визначенням органом Пенсійного фонду України страхового стажу за період до 1 липня 2000 року ОСОБА_1 був згоден та заперечень не мав.

Враховуючи вищенаведене, на переконання суду, позовні вимоги ОСОБА_1 про зобов`язання Прилуцького ОУПФУ провести перерахунок його пенсії з врахуванням страхового стажу за період роботи в закордонному відрядженні з 27.04.1996 по 01.08.1998, є безпідставними.

Частиною другою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України установлено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, з`ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, вимоги законодавства України, суд вважає, що у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 слід відмовити.

Відповідно до пункту 9 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 227, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) до Прилуцького об`єднаного управління Пенсійного фонду України (код ЄДРПОУ 37787797, вул. 1 Травня, 48а, м. Прилуки, Чернігівська область, 17500) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії – відмовити.

Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга, з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII ''Перехідні положення'' Кодексу адміністративного судочинства України, подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 18.06.2019

Суддя підпис С.В. Бородавкіна

З оригіналом згідно

Рішення суду від 18.06.2019 не набрало законної сили.

Суддя С.В. Бородавкіна

18.06.2019