
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
УХВАЛА
18 червня 2019 р. Справа № 520/879/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Бабаєва А.І., суддів Бідонька А.В., Єгупенка В.В., розглянувши в порядку письмового провадження у приміщені суду в м. Харкові заяву ОСОБА_1 про перегляд судового рішення за виключними обставинами по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Харківського приміського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про скасування рішення, визнання неправомірними дій, зобов`язання вчинити певні дії та стягнення суми, -
ВСТАНОВИВ:
22.05.2019 року ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з заявою про перегляд судового рішення за виключними обставинами, в якій просив:
- скасувати рішення Харківського окружного адміністративного суду від 05.03.2019 року у справі №520/879/19 у зв`язку з виключними обставинами;
- ухвалити нове рішення, в якому позовні вимоги ОСОБА_1 до Харківського приміського об`єднаного управління Пенсійного Фонду України Харківської області - задовольнити в повному обсязі.
В обґрунтування заяви зазначено, що рішення Харківського окружного адміністративного суду від 05.03.2019 року по справі № 520/879/19 є таким, що підлягає перегляду за виключними обставинами на підставі п. 1 ч. 5 ст. 361 КАС України.
Управлінням Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова на вказану заяву надано заперечення, в яких зазначено, що рішення Харківського окружного адміністративного суду від 05.03.2019 року у справі № 520/879/19 виконано у повному обсязі, тому, на думку відповідача, для скасування рішення Харківського окружного адміністративного суду від 05.03.2019 року у справі № 520/879/19 у зв`язку з виключними обставинами та ухвалення нового рішення, немає законних підстав для перегляду судового рішення за виключними обставинами в порядку п.1 ч. 5 ст. 361 КАСУ.
Згідно з ч. 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Відповідно до ч. 2 ст. 368 Кодексу адміністративного судочинства України справа розглядається за правилами, встановленими цим Кодексом для провадження у суді тієї інстанції, яка здійснює перегляд. В суді першої інстанції справа розглядається у порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи. Неявка заявника або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Таким чином, суд вважає за можливе розглянути вищевказану заяву ОСОБА_1 про перегляд судового рішення за виключними обставинами в порядку письмового провадження.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що заява про перегляд за виключними обставинами судового рішення не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 05.03.2019 року по справі № 520/879/19 адміністративний позов ОСОБА_1 до Харківського приміського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про скасування рішення, визнання неправомірними дій, зобов`язання вчинити певні дії та стягнення суми задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Харківського приміського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області щодо розгляду заяви ОСОБА_1 про перерахунок пенсії відповідно до п.3 статті 59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, у відповідності до положень Постанови КМУ від 15.11.2017 року № 851 “Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та ст.3 п. “Г” Закону України № 2262 "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", починаючи з 01.10.2017 року. Зобов`язано Харківське приміське об`єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії відповідно до частини 3 статті 59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, у відповідності до положень Постанови КМУ від 15.11.2017 року № 851 “Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та ст.3 п “Г” Закону України № 2262 "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", починаючи з 01.10.2017 року. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Так, рішення Харківського окружного адміністративного суду від 05.03.2019 року по справі № 520/879/19 набрало законної сили 05.04.2019 року.
Ухвалюючи вказане рішення, суд виходив з того, що позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії та відповідачем листом № 238/П-14 від 30.11.2018 року було надано позивачу роз`яснення щодо підстав для перерахунку пенсії та не було прийнято відповідного рішення про задоволення заяви або відмову у її задоволенні. Судом зазначено, що відповідач, діючи таким чином, допустив протиправну бездіяльність стосовно розгляду заяви позивача та прийняття за результатами такого розгляду відповідного рішення про відмову у її задоволенні або її задоволення як-то передбачено нормами діючого законодавства.
На виконання вказаного вище судового рішення, відповідачем розглянута заява ОСОБА_1 від 16.11.2018 року щодо здійснення перерахунку його пенсії відповідно до частини 3 статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у відповідності до положень Постанови КМУ від 15.11.2017 року № 851 „Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та ст. 3 п. „Г” Закону України № 2262 „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, починаючи з 01.10.2017 року, та прийнято рішення від 22.04.2019 року №160066 про відмову у проведенні такого перерахунку пенсії.
Відповідно до п.1 ч.5 ст.361 КАС України підставами для перегляду судових рішень у зв`язку з виключними обставинами є встановлена Конституційним Судом України неконституційність (конституційність) закону, застосованого (не застосованого) судом при вирішенні справи, якщо рішення суду ще не виконане.
З аналізу вказаної процесуальної норми колегія суддів дійшла висновку про те, що переглядаються у зв`язку із виключними обставинами лише ті рішення, які ще не виконані.
Так, рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 05.03.2019 року по справі № 520/879/19 зокрема зобов`язано Харківське приміське об`єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії відповідно до частини 3 статті 59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, у відповідності до положень Постанови КМУ від 15.11.2017 року № 851 “Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та ст.3 п “Г” Закону України № 2262 "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", починаючи з 01.10.2017 року.
Судовим розглядом встановлено, що Харківським приміським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України Харківської області прийнято рішення від 22.04.2019 року №160066 про відмову у проведенні такого перерахунку пенсії.
Отже, рішення суду в даному випадку є виконаним, а отже відсутня така ознака для його перегляду, як не виконання такого рішення.
При цьому, протиправність рішення від 22.04.2019 року №160066 про відмову у проведенні такого перерахунку пенсії Харківського приміського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області не було предметом розгляду справи № 520/879/19.
Щодо посилань заявника на рішення Конституційного Суду України № 1-р(II)/2019 від 25 квітня 2019 року по справі № 3-14/2019 (402/19, 1737/19), як на підставу для перегляду рішення суду за виключними обставинами, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.1 ст. 361 КАС України судове рішення, яким закінчено розгляд справи і яке набрало законної сили, може бути переглянуто за нововиявленими або виключними обставинами.
Згідно з п. 1 ч. 5 ст. 361 Кодексу адміністративного судочинства України однією з підстав для перегляду судових рішень у зв`язку з виключними обставинами є встановлена Конституційним Судом України неконституційність (конституційність) закону, іншого правового акту чи їх окремого положення, застосованого (не застосованого) судом при вирішенні справи, якщо рішення суду ще не виконане.
Суд зазначає, що Рішенням Конституційного Суду України № 1-р(II)/2019 від 25 квітня 2019 року по справі № 3-14/2019 (402/19, 1737/19) визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), словосполучення “дійсної строкової”, яке міститься у положеннях частини третьої статті 59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28 лютого 1991 року № 796 XII зі змінами, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю.
Згідно вказаного рішення словосполучення “дійсної строкової”, що міститься в положеннях частини третьої статті 59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28 лютого 1991 року № 796XII зі змінами, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, визнане неконституційним, втратило чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Рішення Конституційного Суду України є обов`язковим, остаточним та таким, що не може бути оскаржено.
За положеннями статті 152 Конституції України закони та інші акти за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними повністю чи в окремій частині, якщо вони не відповідають Конституції України або якщо була порушена встановлена Конституцією України процедура їх розгляду, ухвалення або набрання ними чинності.
Закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Статтею 91 Закону України “Про Конституційний Суд України” № 2136-VIII від 13 липня 2017 року передбачено, що закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
З резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України № 1-р(II)/2019 від 25 квітня 2019 року по справі № 3-14/2019 (402/19, 1737/19) встановлено, що словосполучення “дійсної строкової”, що міститься в положеннях частини третьої статті 59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28 лютого 1991 року № 796XII зі змінами, визнане неконституційним і втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Отже, з огляду на наведене, суд приходить до висновку, що словосполучення “дійсної строкової”, що міститься в положеннях частини третьої статті 59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28 лютого 1991 року № 796XII визнане неконституційним та втратило чинність 25.04.2019 року, як того вимагає ст.91 Закону України “Про Конституційний Суд України”.
Тобто, словосполучення “дійсної строкової” визнане неконституційним та втратило чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України Рішення у справі № 3-14/2019 (402/19, 1737/19), що також прямо встановлено самим рішенням.
Отже, на час виникнення спірних правовідносин та на час ухвалення Харківським окружним адміністративним судом рішення від 05.03.2019 року по справі № 520/879/19 положення зазначеної норми були чинними та підлягали застосуванню відповідачем.
За таких обставин, суд приходить до висновку про відсутність підстав передбачених п. 1 ч. 5 ст. 361 Кодексу адміністративного судочинства України для перегляду рішення Харківського окружного адміністративного суду від 05.03.2019 року по справі № 520/879/19 у зв`язку з виключними обставинами.
Аналогічна правова позиція при розгляді заяв про перегляд за виключними обставинами судового рішення викладена у постановах Верхового Суду від 15.05.2019 року у справі 640/20317/16-а (касаційне провадження №К/9901/54752/18) та від 05.02.2019 у справі №333/5015/15-а (касаційне провадження К/9901/59705/18).
Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
При цьому, перерахунок та виплата пенсії у відповідності до частини 3 статті 59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” може бути здійснено ОСОБА_1 з моменту ухвалення рішення Конституційним Судом України у справі № 1-р(II)/2019, а саме починаючи з 25.04.2019 року.
Отже, ОСОБА_1 не позбавлений права звернутися до пенсійного органу для здійснення перерахунку його пенсії (починаючи з 25.04.2019) відповідно до вимог частини 3 статті 59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати на підставі рішення Конституційного Суду України від 25.04.2019 у справі № 1-р(II)/2019.
Згідно з ч. 4 ст. 368 КАС України за результатами перегляду рішення, ухвали за нововиявленими або виключними обставинами суд, зокрема, може відмовити в задоволенні заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами та залишити відповідне судове рішення в силі.
Частиною 1 статті 369 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у разі відмови в задоволенні заяви про перегляд рішення, ухвали за нововиявленими або виключними обставинами суд постановляє ухвалу.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні заяви ОСОБА_1 про перегляд за виключними обставинами судового рішення Харківського окружного адміністративного суду від 05.03.2019 року по справі № 520/879/19.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 248, ст. 256, ст. 293, ст. 295, ст.297, ст.361 ст.368, ст.369 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У Х В А Л И В:
Відмовити в задоволенні заяви ОСОБА_1 про перегляд судового рішення за виключними обставинами по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Харківського приміського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про скасування рішення, визнання неправомірними дій, зобов`язання вчинити певні дії та стягнення суми.
Залишити в силі рішення Харківського окружного адміністративного суду від 05.03.2019 року по справі № 520/879/19.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Ухвала може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня проголошення ухвали. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя Бабаєв А.І.
Судді Бідонько А.В.
Єгупенко В.В.