
Справа № 583/2329/19
3/583/694/19
ПОСТАНОВА
Іменем України
18 червня 2019 року м. Охтирка
Суддя Охтирського міськрайонного суду Сумської області Сидоренко Р.В., за участю секретаря Шаміладзе В.В., прокурора Жмурко С.В., розглянувши матеріали справи про адміністративне корупційне правопорушення, яка надійшла від Управління захисту економіки в Сумській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України у відношенні
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, РНОКПП НОМЕР_1 уродженця м. Охтирки, Сумської обл., зареєстрованого в АДРЕСА_1 , не працюючого, із вищою освітою,
за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
В С Т А Н О В И В:
Провідним спеціалістом Управління захисту економіки в Сумській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України Стародубцем О.С. відносно ОСОБА_1 були складені два протоколи про адміністративні правопорушення, що передбачені ч. 1 ст. 172-6 КпАП України.
Так, ОСОБА_1 , як державний службовець зобов`язаний: дотримуватися Конституції та законів України, діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; дотримуватися принципів державної служби та правил етичної поведінки; додержуватися вимог законодавства у сфері запобігання і протидії корупції, що зазначено у ч. 1 ст. 8 Закону України «Про державну службу». За ч. 5 ст. 32 цього ж Закону на державних службовців поширюються обмеження, передбачені Законом України «Про запобігання корупції».Відповідно до примітки ст. 172-6 КпАП України суб`єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов`язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Згідно абзацу п`ятнадцятому ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції», суб`єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пунктах 4 і 5 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов`язані подавати декларацію відповідно до цього Закону. Абзацом другим ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» зазначено, що особи, які припинили діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а» і «в» пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3, зобов`язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.Отже, ОСОБА_1 відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції», є суб`єктом декларування і зобов`язаний додавати відповідну декларацію.
Встановлено, що ОСОБА_1 після припинення діяльності, пов`язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, несвоєчасно, без поважних причин, подав декларацію «після звільнення» особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування, за минулий рік, що передбачено ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції № 2 від 10.06.2016 «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 за № 958/29088 та із змінами, внесеними згідно з Рішенням НАЗК № 1 від 18.08.2016, яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 19.08.2016 за № 1153/29283.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про запобігання корупції», Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов`язкові для виконання нормативно-правові акти, які підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів
Так, згідно п. 2 Рішення Національного агентства з питань запобігання корупції № 2 від 10.06.2016 «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 за № 958/29088 та із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції № 1 від 18.08.2016, яке зареєстроване в Міністерстві юстиції України 19.08.2016 за № 1153/29283 і набрало чинності з 23.08.2016, визначено, що зазначена у пункті 1 цього ж рішення декларація (повідомлення) подається згідно із Законом шляхом заповнення відповідних форм на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.З вищевикладеного, ОСОБА_1 повинен був подати декларацію «після звільнення» особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік до 1 квітня 2019 року. Крім цього, згідно листа НАЗК від 02.03.2017 №93-05/4886/17, дата публікації документів, вказана у публічній частині інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» співпадає з фактичною датою подання суб`єктами декларування документів до Реєстру. Під час аналізу публічної частини в інформаційно-телекомунікаційній системі «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функції держави або місцевого самоврядування» встановлено, що декларація після звільнення ОСОБА_1 була подана 02.04.2019 в 19 год.48 хв., що виходить за межі термінів, які визначені в ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції». ОСОБА_1 , маючи рівні можливості з іншими суб`єктами декларування, які за таких же умов подали декларацію своєчасно, не був позбавлений можливості заповнити та подати декларацію в будь-який із днів, що передували квітню 2019.
Отже, за наявними матеріалами, даним протоколом та додатками до нього, відповідно до ст. 251 КУпАП, виявлено правопорушення пов`язане з корупцією та його склад за ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», що вчинив ОСОБА_1 , будучи особою, що припинила виконання функцій держави або місцевого самоврядування, безвідповідально поставився до виконання своїх обов`язків, як суб`єкта декларування та несвоєчасно подав без поважних причин декларацію «після звільнення» осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий рік, відповідальність за що встановлена ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Крім того, абзацом першим ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» зазначено, що особи, які припиняють діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями. Отже, ОСОБА_1 , який відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції», є суб`єктом декларування, зобов`язаний подавати відповідну декларацію при звільненні з посади державної служби.
Встановлено, що ОСОБА_1 при припиненні діяльності, пов`язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, що передбачено ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції № 2 від 10.06.2016 «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 за № 958/29088 та із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції № 1 від 18.08.2016, яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 19.08.2016 за № 1153/29283. Згідно п. 2 Рішення Національного агентства з питань запобігання корупції № 2 від 10.06.2016 «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 за № 958/29088 та із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції № 1 від 18.08.2016, яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 19.08.2016 за № 1153/29283 і набрало чинності з 23.08.2016, визначено, що зазначена у пункті 1 цього ж рішення декларація (повідомлення) подається згідно із Законом шляхом заповнення відповідних форм на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.З вищевикладеного, ОСОБА_1 при звільненні 01.03.2018 повинен був подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за відпрацьований ним період, не охоплений раніше поданими деклараціями (з 01.01.2018 до 01.03.2018). Встановлено, що декларація перед звільненням ОСОБА_1 була подана 06.03.2018 в 13 год. 42 хв., що виходить за межі термінів, які визначені в ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції». ОСОБА_1 , маючи рівні можливості з іншими суб`єктами декларування, які за таких же умов подали декларацію своєчасно, не був позбавлений можливості заповнити та подати декларацію перед звільненням в установлений термін 01.03.2018.
Правопорушення, пов`язане з корупцією, та його склад за ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», що вчинив ОСОБА_1 , будучи особою, що припиняла виконання функцій держави або місцевого самоврядування, безвідповідально поставився до виконання своїх обов`язків, як суб`єкта декларування, та несвоєчасно подав без поважних причин декларацію (перед звільненням) осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, відповідальність за що встановлена ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Постановою Охтирського міськрайонного суду Сумської обл. від 05.06.2019 адміністративні матеріали були об`єднані у одне провадження із присвоєнням загального номера № 583/2329/19, провадження 3/583/693/19.
ОСОБА_1 в судовому засіданні вину у вчиненні корупційного правопорушення визнав.
Прокурор в судовому засіданні прохав притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, зазначаючи, що в його діях наявний склад правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КпАП України.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , думку прокурора, дослідивши матеріали справи, суд
Відповідно до п. 9 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» правопорушення, пов`язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою зазначеною у ч. 1 ст. 3 цього Закону, за яке Законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Згідно із статтею 68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Частиною 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.Особи, які припинили діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3, зобов`язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про запобігання корупції» Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належить до його компетенції, обов`язкові для виконання нормативно - правові акти; ч. 5 ст. 12 Закону України «Про запобігання корупції» нормативно-правові акти Національного агентства підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються Єдиного державного реєстру нормативно - правових актів.
Нормативно - правові акти Національного агентства після включення до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів опубліковуються державною мовою в офіційних друкованих виданнях. Нормативно - правові акти Національного агентства, які пройшли державну реєстрацію, набирають чинності з дня офіційного опублікування, якщо інше не передбачено самими актами, але не раніше дня офіційного опублікування.
Таким чином, з метою забезпечення єдиного підходу до виконання норм чинного антикорупційного законодавства Національне агентство з питань запобігання корупції, своїми рішеннями № 2 від 10 червня 2016 року «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 липня 2016 року за № 95, надало роз`яснення щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю.
Згідно п.п. 1 п. 1 Рішення Національного агентства з питань запобігання корупції № 2 від 10.06.2016 «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 за № 958/29088 та із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції № 1 від 18.08.2016, яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 19.08.2016 за № 1153/29283 і набрало чинності з 23.08.2016, Національне агентство з питань запобігання корупції визначило, що система подання та оприлюднення відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, розпочинає свою роботу в два етапи.
Крім цього, зазначена у пункті 1 цього ж Рішення декларація (повідомлення) подається згідно із Законом шляхом заповнення відповідних форм на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Декларація суб`єкта декларування, який припиняє діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, охоплює період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими таким суб`єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду. Останнім днем такого періоду є день, що передує дню подання декларації. Під раніше поданими деклараціями розуміються як декларації, що були подані до Реєстру відповідно до Закону України «Про запобігання корупції», так і декларації, що були подані відповідно до Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції».
Крім цього, дата припинення виконання суб`єктом декларування функцій держави або місцевого самоврядування є датою подання ним декларації, передбаченої підпунктом 2 пункту 5 II Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що зазначено у абзаці другому п. 11 цього Порядку.
Виходячи з викладеного, ОСОБА_1 є суб`єктом декларування відповідальності за вчинення правопорушення пов`язаного з корупцією і зобов`язаний подати відповідну декларацію.
Судом встановлено, що на державній службі в Охтирській районній державній адміністрації ОСОБА_1 перебував з 05.11.2013. Цього дня він прийняв присягу державного службовця. В Управлінні агропромислового, економічного розвитку, архітектури та житлово - комунального господарства Охтирської державної адміністрації відповідно до наказу від 07.06.2016 №5-к ОСОБА_1 було призначено з 07.06.2016 на посаду головного спеціаліста відділу містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства та будівництва, та присвоєно 9-ий ранг державного службовця в межах категорії «В». Цього ж дня особисто під підпис ОСОБА_1 був попереджений про обмеження, пов`язані з прийняттям на службу в органи місцевого самоврядування та проходженням служби, встановлені Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування», Законом України «Про запобігання корупції». Наказом від 11.11.2016 № 30-к ОСОБА_1 було звільнено з зазначеної посади, відповідно до наказу №5-к від 01.09.2017 ОСОБА_1 було поновлено на підставі постанов Сумського окружного адміністративного суду від 28.03.2017 та від 18.07.2017.Наказом Управління агропромислового, економічного розвитку, архітектури та житлово-комунального господарства Охтирської державної адміністрації від 28.02.2018 №7-к ОСОБА_1 було звільнено з посади головного спеціаліста відділу містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства та будівництва за угодою сторін згідно п. 1 ст. 36 КЗпП України з 01.03.2018. Цього ж дня з ним проведений повний розрахунок з заробітної плати та інших виплат. Зазначена посада відповідно до Закону України від 10.12.2015 № 889-УІІІ «Про державну службу» відноситься до посад державної служби категорії «В».
Встановлено, що декларація за минулий рік після звільнення ОСОБА_1 була подана 02.04.2019 в 19 год.48 хв., що виходить за межі термінів, які визначені в ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції». Також встановлено, що деклараціяза період, не охоплений раніше поданими деклараціями перед звільненням ОСОБА_1 була подана 06.03.2018 в 13 год. 42 хв., що виходить за межі термінів, які визначені в ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції».
Так, встановлені Законом України «Про запобігання корупції» вимоги щодо фінансового контролю ОСОБА_1 порушено, а відтак, дії останнього працівником поліції вірно кваліфіковані за ч. 1 ст. 172-6 КпАП України, про що складені протоколи із дотриманням вимог ст. 256 КпАП України.
Вина у вчиненні вищевказаних правопорушеннях доведена у повному обсязі та підтверджується матеріалами справи.
Отже, своїми діями ОСОБА_1 припиняючи діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави, порушив встановлені ЗУ «Про запобігання корупції» строки подання декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, перед звільненням та після звільнення, чим вчинив адміністративні правопорушення, пов`язані з корупцією, передбачені ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно ст. 33 КпАП України стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.
Згідно ст. 35 КпАП України, обставин, що обтяжують та пом`якшують відповідальність за адміністративне правопорушення, суддею не встановлено.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 КпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, який раніше до адміністративної відповідальності не притягувався, відсутність обтяжуючих обставин, тому суд вважає, що на нього слід накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в мінімальному розмірі, яке передбачене ст. 172-6 ч. 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до ст. 40-1 КпАП України судовий збір у справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись Конституцією України, ст.ст. 27, 33, 35, 36, 40-1, 172-6 ч. 1, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, Законом України "Про запобігання корупції" суд, -
П О С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних корупційних правопорушень передбачених ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 850 (вісімсот п`ятдесят) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 , судовий збір в розмірі 384,20 гривень в прибуток держави, що підлягає сплаті на рахунок: стягувач Державна судова адміністрація України, отримувач коштів ГУК у м. Києві /м. Київ/ 22030106, код за ЄДРПОУ 37993783, банк отримувач Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО): 899998, р/о 31211256026001, код класифікації доходів бюджету 22030106, призначення платежу судовий збір пункт 5.
Постанова може бути оскаржена в Сумський апеляційний суд через Охтирський міськрайонний суд протягом 10 днів з часу її проголошення .
Суддя Охтирського міськрайонного суду
Сумської області Р.В.Сидоренко