
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 червня 2019 р. Справа№200/2508/19-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Шинкарьова І.В.,
при секретарі судового засідання Заїченко Я.В.,
за участю сторін:
представника позивача не з`явився,
представник відповідача Яковлєвої А.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних санкції та нарахування пені,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Донецькій області та просить суд:
Визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 18 грудня 2018 року № 0292094610 про застосування до позивача штрафних санкції та нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску, а саме штрафу в розмірі 491, 44 грн. за період з 20 квітня 2018 року по 20 квітня 2018 року та пені у розмірі 2,46 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що зобов`язання зі сплати сум єдиного внеску виконанні без порушень строків та відповідно до приписів Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування». Вказує, що сплата зобов`язань не на той рахунок не може бути підставами для застосування штрафу та пені. З урахуванням викладеного просили задовольнити позов.
Відповідач у відзиві до задоволення позовних вимог заперечує, наполягає на тому, що на позивача покладений обов`язок своєчасно та в повному обсязі сплачувати суми податків, зборів та обов`язкових платежів, рішення, яке оскаржується, прийняте по факту встановлених порушень, а тому підстави для його скасування відсутні. Просить відмовити у задоволенні адміністративного позову.
Ухвалою від 25 лютого 2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрити провадження в адміністративній справі № 200/2508/19-а. Призначено підготовче засідання в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду за адресою: 84122, Донецька область, м. Слов`янськ, вул. Добровольського, 1.
Розгляд справи відкладено з 19 березня 2019 року на 09 квітня 2019 року о 13:00 год.
Розгляд справи відкладено з 09 квітня 2019 року на 23 квітня 2019 року о 16:00 год.
Розгляд справи відкладено з 23 квітня 2019 року на 21 травня 2019 року о 16:30 год.
Ухвалою від 21 травня 2019 року закрито підготовче провадження та призначити справу до судового розгляду по суті на 11 червня 2019 року о 15 год. 30 хв.
Дослідивши та оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням, вислухавши представника позивача суд встановив наступне.
Позивач - ОСОБА_1 - адвокат, знаходиться на обліку у Маріупольській Об`єднаної ДПІ (Орджонікідзевське відділення) як платник єдиного внеску, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 . (а.с. 19)
Відповідачем від 18 грудня 2018 року прийняте рішення № 0292094610 за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування застосування штрафу у розмірі 491,44 гривень за період з 20 по 20 квітня 2018 року та пені - 2,46 гривень.
Не погодившись із винесеним рішенням позивач оскаржив рішення в адміністративному порядку до Державної фіскальної служби України. 29 січня 2019 року листом № 4559/6/99-99-11-0502-25 скарга позивача залишена без задоволення, а рішення відповідача без змін. (а.с. 10)
Як вбачається з матеріалів справи, сума єдиного внеску за квітень 2018 року з терміном сплати не пізніше 20 квітня 2019 року, перерахована до бюджету у повному обсязі 16 квітня 2018 року у сумі 2457,18 грн., що підтверджується платіжним №15844895 призначення платежу ЄСВ за 1 квартал 2018 року за незалежну професійну діяльність отримувач Маріупільска ОДПІ Іллічівське відділення. (а.с. 7).
Як встановлено судом, позивачем перераховано на розрахунковий рахунок Іллічівського відділення ГУ ДКСУ у Донецькій області (№ 37198204010582), а не Орджонікіздевського відділення ДКСУ у Донецькій області (№ 37197204010583), в якому позивач перебуває на обліку
Позивач зазначив, що листом від 20 квітня 2018 року звернувся до Іллічівського відділення ГУ ДКСУ у Донецькій області про перерахування помилково сплачених сум єдиного внеску на вірний розрахунковий рахунок (сума сплаченого 16 квітня 2018 року єдиного внеску зарахована на правильний розрахунковий рахунок 24 квітня 2018 року).
Також 20 квітня 2018 року позивачем була ще раз сплачена сума єдиного внеску за перший квартал 2018 року у розмірі 2457,18 грн. (квитанція АТ «Ощадбанк № 119) на розрахунковий рахунок Орджонікіздевського відділення ДКСУ у Донецькій області (№ 37197204010583). (а.с. 8)
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 1 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VІ "Про збір та обік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон № 2464) єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Пунктом 10 зазначеної норми Закону № 2464 визначено, що страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону зобов`язані сплачувати єдиний внесок.
Згідно з абзацом 1 пункту 1 частини першої статті 4 Закону № 2464 платниками єдиного внеску є роботодавці - підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами. Позивач в розумінні зазначених норм Закону № 2464 є страхувальником та на нього покладений обов`язок нараховувати та сплачувати єдиний внесок на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Пунктом 1 частини другої статті 6 Закону № 2464 на платника єдиного внеску покладений обов`язок своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Пунктом 4 частини другої статті 6 Закону № 2464 встановлено, що платник єдиного внеску зобов`язаний подавати звітність до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Статтею 9 зазначеного вище Закону визначені порядок обчислення і сплати єдиного внеску, зокрема, сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування. Платники єдиного внеску зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Суд погоджується з доводами позивача про те, що помилкове перерахування єдиного внеску на інший рахунок (також визначений для сплати єдиного внеску) Державного казначейства не є підставою вважати, що перерахування не відбулося.
Відповідно до Положення про рух коштів єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів, Міністерства фінансів України № 493/815 від 19 вересня 2013 року, розрахунково-касове обслуговування коштів єдиного внеску здійснюється органами казначейства відповідно до умов договорів, укладених між органами казначейства і власниками рахунків - Міністерством доходів і зборів України та його територіальними органами.
Казначейство України надає Міністерству доходів і зборів Довідник адміністративно-територіальних одиниць України в електронному вигляді. У разі виникнення змін упродовж двох тижнів надається оновлений файл Довідника.
Міністерство доходів і зборів надає Казначейству України інформацію про перелік своїх органів (код, найменування, розташування, код за ЄДРПОУ) та в яких органах казначейства вони будуть обслуговуватись. У разі виникнення змін у складі або розташуванні територіальних органів Міндоходів упродовж трьох робочих днів має надати відповідну інформацію Казначейству.
Для зарахування та розподілу коштів єдиного соціального внеску та фінансових санкцій Міністерству доходів і зборів України та його територіальним органам відкриваються в органах казначейства небюджетні рахунки за балансовим рахунком 3719 "Рахунок для зарахування коштів, які підлягають розподілу за видами загальнообов`язкового державного соціального страхування". Рахунки відкриваються на підставі заяв цих органів у розрізі категорій платників, визначених Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування".
Єдиний внесок сплачується шляхом безготівкового перерахування платником коштів з його банківського рахунка на відповідний рахунок органу доходів і зборів, відкритий у територіальному органі казначейства.
Сплачені платниками страхові кошти зараховуються на рахунки за балансовим рахунком 3719 "Рахунок для зарахування коштів, які підлягають розподілу за видами загальнообов`язкового державного соціального страхування", відкриті в головних управліннях казначейства на ім`я територіальних органів Міндоходів.
Із наведеного слідує, що основною вимогою є зарахування коштів зі сплати єдиного внеску на рахунок 3719 "Рахунок для зарахування коштів, які підлягають розподілу за видами загальнообов`язкового державного соціального страхування"
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що позивачем суми ЕСВ сплачені на рахунок Іллічівського відділення ГУ ДКСУ у Донецькій області № 37198204010582, а не на рахунки Орджонікіздевського відділення ДКСУ у Донецькій області № 37197204010583.
Відповідачем не оспорюється, що позивачем помилково було перераховано суму єдиного внеску на рахунок 37198204010582.
При цьому зарахування загальнодержавних податків та зборів до державного і місцевих бюджетів здійснюється відповідно до Бюджетного кодексу України (п. 9.3 статті 9 ПК України).
Пунктами 4 і 5статті 45 Бюджетного кодексу України встановлено, що податки і збори (обов`язкові платежі) та інші доходи державного бюджету зараховуються безпосередньо на єдиний казначейський рахунок і не можуть акумулюватися на рахунках органів, що контролюють справляння надходжень бюджету (за винятком установ України, які функціонують за кордоном). Податки та збори (обов`язкові платежі) рахуються зачисленими в дохід Державного бюджету з дня їх зарахування на єдиний казначейський рахунок.
Поняття "єдиний казначейський рахунок" закріплене в Положенні про єдиний казначейський рахунок", затвердженому Наказом Державного казначейства України від 26 червня 2002 року № 122, та визначається як консолідований рахунок, відкритий Державному казначейству України в Національному банку України для обліку коштів та здійснення розрахунків у системі електронних платежів Національного банку України. Єдиний казначейський рахунок консолідує кошти державного та місцевих бюджетів, фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування, коштів інших клієнтів, обслуговування яких здійснюється органами Державного казначейства України та регламентується законодавством (п. 2.1 цього Положення).
Зі змісту пунктів 2.2 і 2.3 Положення слідує, що всі сплачені податки і збори (обов`язкові платежі), не залежно від того, до якого бюджету вони сплачені, в будь-якому випадку зараховуються та акумулюються на один консолідований рахунок - єдиний казначейський рахунок, а зарахування податку на відповідний рахунок має значення лише для обліку коштів.
Відповідно до п. 109.1 статті 109 ПК України податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
За таких обставин, суд погоджується з позицією позивача про те, що сплата ним зобов`язання на рахунок НОМЕР_1 , а не на рахунок НОМЕР_2 не може бути підставою для застосування штрафу з цих підставі, оскільки кошти зараховані до Державного бюджету України у визначений законом строк, що свідчить про виконання зобов`язання зі сплати єдиного внеску.
Аналогічна позиція висловлена Верховним судом у постанові від 14 листопада 2018 року, справа №805/3665/16-а адміністративне провадження №К/9901/36741/18.
Таким чином, в правовідносинах, що були предметом судового дослідження, відповідач діяв не на підставі та не в спосіб, що передбачені законами України, без дотримання принципу рівності перед законом та без дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав та інтересів позивача і цілями, на досягнення яких спрямовані дії.
Суд приймає довід позивача, що його звільнено від відповідальності за невиконання обов`язків платника єдиного внеску, оскільки він перебуває на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, де проводиться антитерористична операція, та що це є підставою для незастосування до таких платників заходів та стягнення за невиконання обов`язків платника єдиного внеску в силу прямої дії норми закону №2464.
Такий правовий висновок викладений у постанові від 06 листопада 2018 року Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 06 листопада 2018 року у зразковій справі №812/292/18.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку що рішення Головного управління ДФС у Донецькій області від 18 грудня 2018 року № 0292094610 щодо застосування штрафу у розмірі 491,44 гривень за період з 20 квітня 2018 року до 20 квітня 2018 року та пені у розмірі - 2, 46 гривень підлягає скасуванню, а адміністративний позов - задоволенню.
Відповідно до статті 139 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В И Р І Ш И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправним та скасувати рішення відповідача від 18 грудня 2018 року № 0292094610 про застосування до позивача штрафних санкції та нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску, а саме штрафу в розмірі 491, 44 грн. за період з 20 квітня 2018 року по 20 квітня 2018 року та пені у розмірі 2,46 грн. - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДФС у Донецькій області від 18 грудня 2018 року № 0292094610 про застосування до ОСОБА_1 штрафних санкції та нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску, а саме штрафу в розмірі 491, 44 грн. за період з 20 квітня 2018 року до 20 квітня 2018 року та пені у розмірі 2,46 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Донецькій області (ЄДРПОУ 39406028, зареєстроване за юридичною адресою: 87526, Україна, Донецька обл., м. Маріуполь, вул. 130-ї Таганрозької дивізії буд. 114) судовий збір у розмірі 768,40 гривень на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса: АДРЕСА_1 ).
Рішення складено у повному обсязі та підписано 18 червня 2019 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Донецький окружний адміністративний суд.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя І.В. Шинкарьова