Рішення № 82426634, 11.06.2019, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.06.2019
Номер справи
200/1105/19-а
Номер документу
82426634
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 червня 2019 р. Справа№200/1105/19-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Хохленкова О.В. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Торецького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про проведення перерахунку пенсії в зв`язку з втратою годувальника, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Торецького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про зобов`язання вчинити певні дії, а саме провести перерахунок пенсії в зв`язку з втратою годувальника, виходячи з розміру 50% пенсії її померлого чоловіка ОСОБА_2 з 15.06.2011 року.

В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначила, що вона знаходилася в шлюбі з ОСОБА_2 з 17.04.1983 року. Її чоловік за життя мав статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чернобильській АЕС 1 категорії і який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

З 12.10.2011 року вона отримує пенсію по втраті годувальника в розмірі 2345,10 грн. Але, її чоловік отримував пенсію по інвалідності в розмірі 5245,20 грн., а тому вона повинна отримувати 2622,60 грн.

Просить зобов`язати відповідача провести перерахунок пенсії в зв`язку з втратою годувальника, виходячи з розміру 50% пенсії її померлого чоловіка ОСОБА_2 з 15.06.2011 року.

Ухвалою судді Донецького окружного адміністративного суду Зеленова А.С. від 24 січня 2019 року суд відкрив провадження у справі, призначивши до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Ухвалою судді Донецького окружного адміністративного суду Зеленова А.С. від 22 лютого 2019 року суд перейшов до загального провадження у справі, призначивши до розгляду на 22 квітня 2019 року.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 20 березня 2019 року суд витребував у відповідача докази по справі.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 10 квітня 2019 року суд закрив підготовче провадження та призначив справу к розгляду по суті в межах строків визначених КАС України для розгляду справи.

Розпорядженням № 289 від 20.05.2019 року керівника апарату Донецького окружного адміністративного суду у зв`язку з відсутністю судді Зеленова А.С. на роботі з невідомих причин, призначено повторний автоматичний розподіл даної справи.

Згідно з витягу з протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 20.05.2019 року справу розподілено на суддю Хохленкова О.В.

Ухвалою судді Донецького окружного адміністративного суду Хохленкова О.В. від 20 травня 2019 року справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін на 11 червня 2019 року.

21.03.2019 року через канцелярію суду надійшло заперечення відповідача на позовну заяву, в якому відповідач вказує на вірність обрахунку пенсії позивачки та просить відмовити в її позовних вимогах в повному обсязі.

Позивач в судове засідання не з`явився. Був повідомлений належним чином про дату, час та місце судового розгляду справи. Заяву про розгляд справи в його відсутність суду не направляв.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився. Був повідомлений належним чином про дату, час та місце судового розгляду справи. Заяву про розгляд справи в його відсутність суду не направляв.

Відповідно до ч.9 ст.205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Суд дослідивши подані матеріали справи встановив наступне.

Щодо строку звернення до суду.

Відповідно до ч.2 ст.122 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

З матеріалів справи випливає, що позивач дізнався про своє порушене право 16.07.2018 року в момент отримання останньої відмови від відповідача, а з позовом звернувся 15.01.2019 року. Тобто, строк не пропущений.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд доходить таких висновків.

Позивач, ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 є громадянкою України відповідно до паспорту громадянина України серія НОМЕР_1 виданого Дзержинським МВ УМВС України в Донецький області 30.03.2000 року (а.с.6-7).

Відповідач - Торецьке об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області є юридичною особою код ЄДРПОУ 42170475 і суб`єктом владних повноважень.

Позивач є інвалідом 3 групи за загальним захворюванням відповідно довідки МСЕК серії ДОН -07 № 083562 від 17.09.2009 року на підставі чого їй видане пенсійне посвідчення (а.с.10-10об.)

Відповідно до свідоцтво про укладення шлюбу 1 НОМЕР_3 ОСОБА_2 та ОСОБА_3 уклали шлюб 17 квітня 1983 року, актовий запис № 109 (а.с.8).

Також, позивач є утриманцем померлого інваліда учасника ліквідації аварії на Чернобильської АЕС ОСОБА_2 відповідно до свідоцтва серії НОМЕР_4 виданого 21.09.2011 року (а.с.9-10).

Судом встановлено, що ОСОБА_2 є особою, яка брала участь у ліквідації наслідків аварії Чорнобильської катастрофи в 1986 році, віднесений до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. З 11.02.2009 року йому було встановлено 3 групу інвалідності. Мав захворювання, які пов`язані з його участю в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с.12).

Відповідно до свідоцтва про смерть ОСОБА_2 серії НОМЕР_5 виданого 16.06.2011 року він помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , актовий запис № 346 (а.с.13).

Згідно експертного висновку від 30.08.2011 року № 28281/53-8 захворювання ОСОБА_2 що призвело до смерті, так, пов`язано з виконанням обов`язків військової служби по ліквідації аварії на ЧАЕС (а.с.14).

Позивачка ОСОБА_1 звернулась 12.10.2011 року до відповідача з заявою про призначення пенсії по втраті годувальника, а саме просила перевести її на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (а.с.38).

Позивачка ОСОБА_1 , через свого представника звернулась до відповідача із заявою від 02.07.2018 року для ознайомлення з матеріалами пенсійної справи (а.с.15).

Листом від 16.07.2018 року № 159/К-14-01-15 відповідач повідомив позивачку про те що пенсія померлого ОСОБА_2 становила 5245,20 грн., натомість призначена їй пенсія становить 2345,10 грн. (а.с.16-16об.).

Надаючи правову оцінку діям суб`єкта владних повноважень, суд виходить з наступного.

Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У свою чергу, ст.46 Конституції України передбачає, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до п.4.3. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846, не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Згідно з ч. 1 ст. 10 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника) призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

У відповідності до ч.ч.1,3 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в редакції, чинній на час звернення позивача за призначенням пенсії, пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.

Пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім`ї померлого годувальника, які були на його утриманні (при цьому, дітям пенсія призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника), у розмірі: на одного непрацездатного члена сім`ї - 50 процентів пенсії по інвалідності померлого годувальника.

Порядок обчислення пенсії по інвалідності, що призначена внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначається Постановою Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011 року "Про підвищення соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Отже, з аналізу вказаних вище правових норм видно, що пенсія у зв`язку з втратою годувальника може визначатися із заробітку, одержаного померлим годувальником в зоні відчуження або за її межами, а порядок її обчислення - встановлюється Кабінетом Міністрів України

На виконання вказаних повноважень, зазначеною вище Постановою Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011 року встановлено мінімальний розмір пенсії для непрацездатних членів сім`ї померлого годувальника, які були на його утриманні, а саме, на одного непрацездатного члена сім`ї - 50 відсотків пенсії по інвалідності померлого годувальника.

Таким чином, встановлений Кабінетом Міністрів України порядок обчислення пенсії у зв`язку із втратою годувальника забороняє її призначення нижче 50 відсотків пенсії, що виплачувалося за життя годувальнику.

Отже, виходячи з приписів ч. 3 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та п.п.4 п.11 Постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210, пенсія позивача має становити 50 відсотків пенсії по інвалідності померлого годувальника, яку він одержував на день смерті.

Щодо вимоги позивачки призначити пенсію по втраті годувальника з моменту його смерті, тобто з 15.06.2011 року, суд зазначає наступне.

Позивачка ОСОБА_1 звернулась 12.10.2011 року до відповідача з заявою №135 про призначення пенсії по втраті годувальника, а саме просила перевести її на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (а.с.38).

Розпорядженням № 157354 від 21.10.2011 року їй призначена пенсія по втраті годувальника з 12.10.2011 року (а.с.39).

Відповідно до ч.3 ст.45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 1058 переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви.

Таким чином, розмір пенсії позивача по втраті годувальника має становити 50 відсотків пенсії по інвалідності померлого годувальника, яку останній одержував на день смерті, починаючи з 12.10.2011 року - дня звернення з заявою про переведення на пенсію по втраті годувальника.

Тобто, у позовних вимогах про призначення пенсії по втраті годувальника з моменту смерті годувальника, слід відмовити.

Згідно з ч. 1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ч.ч. 1, 4 ст. 73 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Згідно зі ст. 76 Кодексу адміністративного судочинства України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

У цьому випадку, з урахуванням вищенаведеного, відповідачем як суб`єктом владних повноважень не було доведено правомірності своїх дій щодо відмови у перерахунку пенсії позивачу у зв`язку із втратою годувальника, з розрахунку 50 відсотків пенсії по інвалідності померлого годувальника. Натомість, позивачем доведено та підтверджено належними доказами обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги щодо підстав для отримання 50% пенсії по інвалідності померлого годувальника.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України доходить висновку, що позовна заява підлягає частковому задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача судовий збір у розмірі 768,40 грн., сплачений ним відповідно до квитанції № 44 від 16 січня 2019 року, за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.

Керуючись ст.9, 72-77, 139, 242-246, 250, 255, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Торецького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Зобов`язати Торецьке об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (85200, Донецька область, м. Торецьк, вул. Дружби, 22, код ЄДРПОУ 42170475) здійснити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_6 ) перерахунок основного розміру пенсії по втраті годувальника в розмірі не нижче 50% пенсії по інвалідності померлого годувальника ОСОБА_2 , яку він одержував на день смерті, відповідно до ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в результаті Чорнобильської катастрофи», починаючи з 12 жовтня 2011 року.

Зобов`язати Торецьке об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (85200, Донецька область, м. Торецьк, вул. Дружби, 22, код ЄДРПОУ 42170475) виплатити на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_6 ) різницю між фактично отриманим розміром пенсії і розміром пенсії по втраті годувальника в розмірі не нижче 50 % пенсії по інвалідності померлого годувальника ОСОБА_2 , яку він одержував на день смерті, відповідно до ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в результаті Чорнобильської катастрофи», починаючи з 12 жовтня 2011 року.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути з Торецького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (85200, Донецька область, м. Торецьк, вул..Дружби, 22, код ЄДРПОУ 42170475) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_6 ) суму судового збору в розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) гривень 40 копійок.

Повний текст рішення складено та підписано 11 червня 2019 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Суддя О.В. Хохленков