
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 червня 2019 р. Справа№200/4729/19-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Циганенка А.І., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою Головного управління Держпраці у Донецькій області до Приватного акціонерного товариства “Шахтоуправління “Покровське” про застосування заходів реагування,
ВСТАНОВИВ:
28 березня 2019 року шляхом надіслання поштою позивач, Головне управління Держпраці у Донецькій області, звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача, Приватного акціонерного товариства “Шахтоуправління “Покровське”, у якому, посилаючись на статтю 19, 27 Конституції України, статтю 39 Закону України “Про охорону праці”, частину 5 статті 4, пункту 7 статті 7 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”, просив застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до відповідача шляхом його зобов`язання негайно зупинити ведення робіт з експлуатації дизелевоза DZ-1500 №2, який експлуатується у гірничих виробках на ВПС-2 гор.815м.
Позов обґрунтований тим, що під час проведення перевірки на предмет дотримання відповідачем вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки були виявлені порушення приписів «Правил безпеки у вугільних шахтах», «Правил пожежної безпеки для підприємств вугільної промисловості України», які створюють загрозу життю та здоров`ю працівникам відповідача.
08 квітня 2019 року відкрито провадження у справі та її розгляд призначений за правилами загального позовного провадження.
16 травня 2019 року продовжений строк підготовчого провадження на тридцять днів про що постановлена відповідна протокольна ухвала.
31 травня 2019 року судом отримана заява відповідача про визнання позову в повному обсязі.
У підготовче судове засідання, призначене на 14 червня 2019 року, представники сторін не з`явилися, про дату, час та місце судового розгляду були повідомлені належним чином, позивач просив розглянути справу без участі представника, відповідач про причини неявки свого представника суд не повідомив.
Оскільки немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд визнав за можливе розглянути справу у письмовому провадженні (частина 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Дослідивши докази, письмові пояснення, викладені в заявах по суті справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та та його визнання, суд встановив наступне.
Приватне акціонерне товариство “Шахтоуправління “Покровське” зареєстровано як юридична особа, про що 25 грудня 1991 року до Єдиного державного реєстру юридичних осію, фізичних осію-підприємців та громадських формувань внесений запис 1 271 120 0000 000321. Згідно інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань основним видом діяльності ПрАТ “Шахтоуправління “Покровське” є добування кам`яного вугілля (а.с. 32-34).
16 січня 2019 року Головним управлінням Держпраці у Донецькій області виданий наказ №104 «Про проведення позапланової перевірки Приватного акціонерного товариства «Шахтоуправління «Покровське» (а.с. 8).
16 січня 2019 року Головним управлінням Держпраці у Донецькій області видано направлення на проведення перевірки (а.с. 7).
01 лютого 2019 року за наслідками перевірки, яка тривала з 21 січня по 01 лютого 2019 року, був складений «Акт перевірки суб`єкта господарювання (виробничого об`єкта) №06.4-15-2/5/6-19». За висновками Акту відповідачем допущені порушення нормативно-правових актів з охорони праці з яких 5 (№ 13.1, 13.2,13.3, 13,4,13.5) створюють загрозу життю та здоров`ю людей, а саме:
№ з/пНормативний акт, вимоги якого порушеноНормативний акт, вимоги якого порушеноДетальний опис виявленого порушення реквізити нормиНазва нормативного акт 13 Дизелевоз DZ-1500 №213.1ст.13 ст. 18, 19ЗУ №2694 ЗУ №1127На дизелевозі встановлено кабіни з дизелевоза DLZ-110F, що є порушенням п.3 г.2 р.ІV НПАОП 10.0-1.01-10 «Правил безпеки у вугільних шахтах»13.2ст.13 ст. 18,19ЗУ №2694 ЗУ №1127Гідравлічна та електрична системи локомотива переобладнанні під гідравлічну та електричну систему дизелевоза DLZ-110F, що є порушенням п.3 г.2 р.ІV НПАОП 10.0-1.01-10 «Правил безпеки у вугільних шахтах»13.3ст.13 ст. 18,19ЗУ №2694 ЗУ №1127На дизелевозі відсутній газоаналізатор метану передбачений заводом виробником, що є порушенням п.3 г.2 р.ІV НПАОП 10.0-1.01-10 «Правил безпеки у вугільних шахтах»13.4ст.13 ст. 18,19ЗУ №2694 ЗУ №1127На дизелевозі відсутні автоматичні контрольні датчики та сигнальне обладнання, що є порушенням п.3 г.2 р.ІV НПАОП 10.0-1.01-10 «Правил безпеки у вугільних шахтах»13.5ст.13 ст. 18,19ЗУ №2694 ЗУ №1127На дизелевозі відсутня автоматична система пожежогасіння передбачена «Інструкцією по експлуатації шахтного підвісного локомотива 07-1500» та переносні вогнегасники, що є порушенням п.2 г.2р. VII НПАОП 10.0-1.01-10 «Правил безпеки у вугільних шахтах», п.6.5.34 НАПБ Б. 01.009-2004 «Правил пожежної безпеки для підприємств вугільної промисловості України»
Примітка:
ЗУ №2694 - Закон України від 14 жовтня 1992 року №2694-ХІІ «Про охорону праці»;
ЗУ №1127 - Гірничий закон України від 6 жовтня 1999 року № 1127-XIV
При прийнятті рішення суд виходив з наступних мотивів та керувався такими положеннями законодавства.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 1 “Положення про Державну службу України з питань праці”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №96 (далі - Положення №96), Державна служба України з питань праці (далі – Держпраці) є центральним органом виконавчої влади […] який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду […].
Згідно пункту 3 Положення №96 основними завданнями Держпраці є:
1) реалізація державної політики у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб;
2) здійснення комплексного управління охороною праці та промисловою безпекою на державному рівні;
3) здійснення державного регулювання і контролю у сфері діяльності, пов`язаної з об`єктами підвищеної небезпеки.
Відповідно до статті 38 Закону України від 14.10.1992 №2694-ХІІ «Про охорону праці» (далі – Закон №2694-ХІІ) державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Статтею 4 Закону №2694-ХІІ визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі на принципах пріоритету життя і здоров`я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Тлумачення терміну «загроза життю та здоров`ю працівників» було наведено в пункті 1.4 «Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України», затвердженого наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України №826 від 11 серпня 2011 року, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 27 грудня 2011 року за №1531/20269, і визначалося як, «…виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об`єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків».
За приписами статті 39 Закону №2694-ХІІ посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право, зокрема, забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію […] машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, […] до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих.
Закон України від 5 квітня 2007 року №877-V “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” (далі – Закон №877-V) визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).
Згідно частини 4 статті 4 Закону №877-V виключно законами встановлюються, зокрема, повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг та вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності
Частиною 5 статті 4 Закону №877-V встановлено, що виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду. Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб`єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.
31 травня 2019 року представником відповідача адвокатом Тришкіним Д.В. подана заява про визнання позову (а.с. 87).
Згідно частини 4 статті 183 КАС України ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, примирення сторін проводиться в порядку, встановленому статтями 189, 190 цього Кодексу.
За приписами статті 189 КАС України відповідач може визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. У разі визнання позову відповідачем повністю або частково суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову повністю або у відповідній частині вимог. Суд не приймає визнання позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси. Суд не приймає визнання позову відповідачем у справі, в якій особу представляє її законний представник, якщо його дії суперечать інтересам особи, яку він представляє.
На підтвердження повноважень представника відповідача подана довіреність, видана ПрАТ «Шахтоуправління «Покровське» 24 січня 2019 року, яка зареєстрована за №14 (а.с. 88).
Вказаною довіреністю адвокату Тришкіну Д.В. надано право визнавати позов.
Оскільки представник відповідача не обмежений у повноваженнях визнавати позов і такі дії не суперечать закону та інтересам особи, яку він представляє, не порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси, суд приймає визнання позову і задовольняє позов в повному обсязі.
Судові витрати, понесені позивачем, відшкодуванню не підлягають (стаття 139 КАС України).
Керуючись статтями 2, 5-10, 20, 22, 25, 72-76, 90, 132, 139, 143, 183, 189, 205, 241-246, 250, 251, 255, 295, 297, підпунктом 15.5 пункту 15 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
адміністративний позов Головного управління Держпраці у Донецькій області (місцезнаходження: 85302, Донецька область, м. Покровськ, вул. Прокоф`єва, буд. 82; код ЄДРПОУ 39790445) до Приватного акціонерного товариства «Шахтоуправління «Покровське» (місцезнаходження: 85300, Донецька область, м. Покровськ, пл. Шибанкова, буд. 1А; код ЄДРПОУ 13498562) про застосування заходів реагування задовольнити повністю.
Зупинити експлуатацію дизелевозу DZ-1500 №2 у гірничих виробках Приватного акціонерного товариства «Шахтоуправління «Покровське» на ВПС-2 гор.815м.
Повний текст рішення складений 14 червня 2019 року.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана до Донецького окружного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня
Суддя Циганенко А.І.