
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49600
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11.06.2019 Справа № 904/1756/19за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "АПС ПАУЕР Технолоджи" (49040, м. Дніпро, вул. Космічна, буд. 49Б)
до Комунального некомерційного підприємства "Дніпровський центр первинної медико-санітарної допомоги № 8" Дніпровської міської ради (49087, м. Дніпро, вул. Софії Ковалевської, буд. 53-А)
про стягнення 249 354,19 грн. заборгованості за спожиту теплову енергію
Суддя Бондарєв Е.М.
за участю секретаря судового засідання Найдьонов Є.О.
Представники:
Від позивача: Леонов В.О., довіреність №03/01-ю 03.01.2019, адвокат
Від відповідача: Авдєєва Ю.М., довіреність №б\н від 31.05.2019, преставник
Від відповідача: Ломоносова О.О., паспорт, керівник
СУТЬ СПОРУ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "АПС ПАУЕР Технолоджи" звернулось до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом №04/26ю від 26.04.2019 про стягнення з Комунального некомерційного підприємства "Дніпровський центр первинної медико-санітарної допомоги № 8" Дніпровської міської ради 249 354,19 грн. заборгованості за спожиту теплову енергію.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем умов договору №АПС-0329-Д від 31.01.2019 про постачання теплової енергії в частині своєчасної та повної оплати за теплову енергію спожиту у період з 25.02.2019 по 31.03.2019 за наступними актами приймання-здачі:
- №188 від 09.04.2019 на суму 214 876,76 грн.;
- №189 від 09.04.2019 на суму 34 477,43 грн.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 02.05.2019 відкрито провадження у справі №904/1756/19 та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін на 03.06.2019.
Відповідач згідно відзиву зазначає, що спір у даній справі виник через колізію між нормами ст. 20 ЗУ "Про теплопостачання" та нормами ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні". Відповідач намагався оплачувати позивачу за теплопостачання. Разом з тим, Казначейська служба України, незважаючи на наявність грошових коштів та оформлених документів з боку відповідача, чітко дотрималась норм законодавства про місцеве самоврядування не допустила грошові кошти бюджету до перерахування ТОВ "АПС ПАУЕР Технолоджі". Отже причини несплати 249 354,19 грн. виникли не з вини КНП "ДЦПМСД №8" ДМР. Тому позовна заява задоволенню не підлягає.
31.05.2019 позивач надав відповідь на відзив, згідно якого не погоджується з позицією відповідача та зазначає, що Дніпровська міська рада жодного разу не приймала рішення в 30-ти денний термін, як зобов`язує закон, відповідні рішення приймалися із запізненням у 1-2 місяці. Проте, відповідачу нічого не заважало в 2017-2018 укладати додаткові угоди про зміну тарифу та сплачувати за ними.
Розгляд справи відкладався до 11.06.2019.
Представник позивача у судове засідання з`явився, надав пояснення по справі, відповів на поставлені питання.
Представник відповідача з`явився в судове засідання, проти задоволення позовних вимог заперечував, надав пояснення по справі, відповів на поставлені питання.
В порядку статті 240 ГПК України, у судовому засіданні 11.06.2019 оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши надані документи і матеріали, з`ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги і заперечення, оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Між Товариством з обмеженою відповідальністю "АПС ПАУЕР Технолоджі" (Енергопостачальне підприємство) та Комунальним некомерційним підприємством "Дніпровський центр первинної медидико-санітарної допомоги №8" ДМР" (замовник) 31.01.2019 було укладено Договір про постачання теплової енергії №АПС-0329-Д (з урахуванням додаткових угод надалі – Договір).
Згідно умов даного договору Енергопостачальне підприємство бере на себе зобов`язання надавати послуги з постачання теплової енергії замовникові в потрібних йому обсягах, а замовник зобов`язується оплачувати одержану теплову енергію за встановленими тарифами (цінами) в терміни, передбачені цим договором (п.1.1 Договору).
Відповідно до п.1.2 Договору, найменування предмету закупівлі: пара та гаряча вода, постачання пари та гарячої води ДК 021:2015- код 09320000-8 Пара, гаряча вода та пов`язана продукція.
Відповідно до п.3.1 Договору, з урахуванням Додаткової угоди №4 від 27.03.2019, сума визначена в договору становить 1 914 042,30 грн. (один мільйон дев`ятсот чотирнадцять тисяч сорок дві гривні 30 коп.) з ПДВ, у тому числі ПДВ – 319 007,05 грн. (триста дев`ятнадцять тисяч сім гривень 5 коп.) У тому числі за кошти спеціального фонду 45% суми договору, а саме 861 319,04 (вісімсот шістдесят одна тисяча дев`ятнадцять гривень 04 коп., з ПДВ. У тому числі ПДВ – 143 553,17 грн. (сто сорок три тисячі п`ятсот п`ятдесят три гривні 17 коп.), за кошти міського бюджету 55% суми договору, а саме 1 052 723,26 грн. (один мільйон п`ятдесят дві тисячі сімсот двадцять три гривні 26 коп.), з ПД., у тому числі ПДВ – 175 453,88 грн. (сто сімдесят п`ять тисяч чотириста п`ятдесят три гривні 88 коп.).
Розрахунки за теплову енергію, що споживається, здійснюються в грошовій формі відповідно до встановлених тарифів, або, за згодою сторін, будь-яким іншим шляхом, який не заборонено чинним законодавством (п.4.1 Договору).
Оплата за спожиту теплову енергію проводиться замовником впродовж 10 діб після одержання рахунку та акту прийому-передачі виконаних робіт Енергопостачального підприємства (п.4.4 Договору).
Цей Договір набуває чинності з дня його підписання та діє до 31 грудня 2019 року (п.11.1 Договору).
Держенергоефективність 26.12.2018 року на своєму сайті опублікували нові середньозважені тарифи http://saee.gov.ua/uk/coutent/serednozvaheni-taryfy.
Позивач, листом від 08.01.2019 вих. №01/08-6 направив відповідачу лист про встановлення тарифу на теплову енергію.
07.02.2019 позивач направив відповідачу лист вих. №№02/07-2 про зміну тарифу та додаткову угоду про внесення змін до Договору АПС-0329-Д від 31.01.2019.
Листом від 08.04.2019 позивачем направлено відповідачу акт приймання-здачі виконаних послуг №188 від 31.03.2019 та акт приймання-здачі виконаних послуг №189 від 31.03.2019.
Згідно ст.11 ЦК України, підставою виникнення цивільних прав і обов`язків (зобов`язань) є, зокрема, договір.
Згідно зі статтею 627 ЦК України, відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства (ч. 1 ст. 628 Кодексу).
За статтею 638 Цивільного кодексу України, договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди. Договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною.
Законом України "Про теплопостачання" визначає основні правові, економічні та організаційні засади діяльності на об`єктах сфери теплопостачання та регулює відносини, пов`язані з виробництвом, транспортуванням, постачанням та використанням теплової енергії з метою забезпечення енергетичної безпеки України, підвищення енергоефективності функціонування систем теплопостачання, створення і удосконалення ринку теплової енергії та захисту прав споживачів та працівників сфери теплопостачання.
На виконання умов договору, Позивачем, за період з 25.02.2019 по 31.03.2019, було поставлено відповідачу теплову енергію на загальну суму 249 354,19 коп. поставлено відповідачу теплову енергію, що підтверджується наданими в матеріали справи та підписаними сторонами актами споживання теплової енергії.
Спірним питанням в розрахунку за спожиту теплову енергію для відповідача є дата початку дії тарифу на теплову енергію.
Відповідно до частини 4 статті 20 Закону України "Про теплопостачання" у разі відсутності для суб`єкта господарювання встановленого тарифу на теплову енергію, вироблену з використанням природного газу, для потреб установ та організацій, що фінансуються з державного чи місцевого бюджету, а також для потреб населення тарифи на теплову енергію встановлюються на рівні 90 відсотків середньозваженого тарифу на теплову енергію, вироблену з використанням природного газу, для потреб відповідної категорії споживачів.
Додатковою угодою №2 від 31.01.2019 сторони внесли зміни до п.3.3 Договору та встановили, що тариф на теплову енергію, що споживається за цим договором, встановлюється відповідно до діючого законодавства щодо державного регулювання тарифів на теплову енергію. Тариф на виробництво теплової енергії встановлюється відповідно до ст. 20 ЗУ "Про теплопостачання" та в подальшому затверджується рішенням Виконавчого комітету Дніпровської міської ради.
Відповідно до Постанови Кабінету міністрів України від 26.11.2014 №676 затверджено "Положення про Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження", відповідно до якого Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження України (Держенергоефективності) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем`єр-міністра України - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства і який реалізує державну політику у сфері ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів, енергозбереження, відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива.
Відповідно до частини 9 статті 20 Закону України "Про теплопостачання" - Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів, енергозбереження, відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива, щокварталу, до 25 числа останнього місяця кожного кварталу, розраховує та оприлюднює середньозважені тарифи на теплову енергію, вироблену з використанням природного газу, для потреб населення, установ та організацій, що фінансуються з державного чи місцевого бюджету, а також тарифи на транспортування та постачання теплової енергії.
Частиною 11 статті 20 Закону України "Про теплопостачання" для встановлення тарифу на теплову енергію, тарифу на виробництво теплової енергії суб`єкт господарювання, що здійснює виробництво теплової енергії на установках з використанням альтернативних джерел енергії, включаючи теплоелектроцентралі, теплоелектростанції та когенераційні установки, подає органу, уповноваженому встановлювати такі тарифи, заяву із зазначенням розміру тарифу, розрахованого відповідно до частини четвертої та/або п`ятої цієї статті.
Згідно з частиною 12 статті 20 Закону України "Про теплопостачання" якщо уповноважений орган протягом 30 календарних днів з дня надходження заяви не встановлює розмір тарифу, розрахованого відповідно до частини четвертої та/або п`ятої цієї статті, або не надає вмотивовану відмову у його встановленні, вважається, що суб`єкту господарювання, що здійснює виробництво теплової енергії на установках з використанням альтернативних джерел енергії, включаючи теплоелектроцентралі, теплоелектростанції та когенераційні установки, встановлено розмір тарифу, розрахований таким суб`єктом господарювання відповідно до частини четвертої та/або п`ятої цієї статті та поданий у заяві. Копія заяви (опису документів) з відміткою про дату їх надходження є підтвердженням подання уповноваженому органу заяви та розрахунків розміру тарифу.
Таким чином, Закон України "Про теплопостачання" має пряму імперативну норму органу місцевого самоврядування щодо встановлення протягом 30 календарних днів з дня надходження заяви розміру тарифу та в протилежному випадку тариф вважається встановленим.
Заява ТОВ "АПС ПАУЕР Технолоджи" про встановлення нових тарифів була зареєстрована органом місцевого самоврядування 27.12.2018, проте затверджено тариф Рішенням Виконавчого комітету Дніпровської міської ради №133 лише 19.02.2019, тобто з перевищенням строків встановлених законом.
Таким чином, тариф вважається таким, що вступив в дію з 27.01.2019 у розмірі:
- 1 715,09 грн. за Гкал без ПДВ;
- 2 058,11 грн. Гкал з ПДВ.
Відповідно до частини третьої статті 24 Закону України "Про місцеве самоврядування" органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Згідно з п.2 частини 3 статті 5 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" до повноважень органів місцевого самоврядування належать встановлення цін/тарифів на комунальні послуги відповідно до закону.
Статтею 13 Закону України "Про теплопостачання" чітко визначений та окреслений перелік основних повноважень органів місцевого самоврядування у сфері теплопостачання належать, а саме: перегляд за власною ініціативою та/або за зверненням суб`єкта господарювання тарифів на теплову енергію, що виробляється на установках з використанням альтернативних джерел енергії (крім теплоелектроцентралей, теплоелектростанцій, атомних електростанцій та когенераційних установок), але не більше одного разу на квартал.
Статтею 193 ГК України визначено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону та інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Відповідно до ст. 525, 526 ЦК України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно з ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк.
Згідно п. 4.5 Договору, енергопостачальне підприємство для оплати направляє акт замовнику не пізніше 7-го числа поточного місяця, що наступає за розрахунковим.
Оплата за спожиту теплову енергію проводиться замовником впродовж 10 діб після одержання рахунку та акту прийому-передачі виконаних робіт Енергопостачального підприємства (п.4.4 Договору).
Разом з тим, відповідачем не виконано взяті на себе зобов`язання щодо своєчасної та повної оплати наданих послуг, чим порушено приписи ст. 193 ГК України, ст.ст. 525, 526 ЦК України щодо виконання зобов`язання належним чином відповідно до умов договору, вимог закону, з огляду на що суд вбачає підстави для задоволення позову.
На підставі ст. 129 Господарського процесуального кодексу України витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача, оскільки позов задоволено.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст. 73, 74, 123, 129, 191, 232, 233, 236-241, 326 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з Комунального некомерційного підприємства "Дніпровський центр первинної медико-санітарної допомоги №8" Дніпровської міської ради (49087, м,Дніпро, вул. Софії Ковалевської, 53А; код ЄДРПОУ 37899778) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "АПС ПАУЕР Технолоджи" (49040, м. Дніпро, вул. Космічна, 49Б, код ЄДРПОУ 40371795) вартість спожитої теплової енергії у розмірі 249 354,19 грн. та витрати зі сплати судового збору в розмірі 3 740,31 грн., про що видати наказ.
Рішення набирає законної сили у відповідності до ст.241 Господарського процесуального кодексу України. Рішення суду може бути оскаржено до Центрального апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 18.06.2019
Суддя Е.М.Бондарєв