Рішення № 82424045, 17.12.2018, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.12.2018
Номер справи
0440/5426/18
Номер документу
82424045
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 грудня 2018 року Справа № 0440/5426/18 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кадникової Г.В. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом про:

- визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, відповідач) щодо відмови у порахунку та виплати пенсії за нормами ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" відповідно Порядку Постанови КМУ №1210 від 23.11.2011р., за довідкою про заробітну плату у зоні відчуження виданою Дніпропетровською обласною державною адміністрацією №145 від 05.02.2018р.;

- зобов`язання ГУ ПФУ в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплачувати пенсію позивачу за нормами ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" відповідно до Порядку Постанови КМУ №1210 від 23.11.2011р., за довідкою про заробітну плату в зоні відчуження виданою Дніпропетровською обласною державною адміністрацією №145 від 05.02.2018р., з 16.02.2018р.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що він перебуває на обліку у ГУ ПФУ в Дніпропетровській області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та є інвалідом ІІІ-групи. На звернення до відповідача із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки № 145 від 05.02.2018, виданої Регіональною комісією з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках ним отримано відмову з якою він не погоджується.

20.07.2018 року ухвалою суду позовну заяву залишено без руху через невідповідність вимогам ст.ст.160, 161 КАС України. Подані позивачем документи не усунули в повному обсязі недоліки позовної заяви, у зв`язку з чим, ухвалою суду від 14.09.2018 року продовжено строк для усунення недоліків позовної заяви.

Позивачем усунуто недоліки позовної заяви.

18.10.2018 року ухвалою суду відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) сторін.

05.11.2018 року від відповідача надійшов відзив на адміністративний позов, в якому відповідач заперечує проти позовних вимог у повному обсязі та вважає їх такими, що суперечать чинному законодавству України з огляду на наступне. Відповідач зазначає, що підстав для включення премії в розмірі 60% в довідку про заробітну плату немає, оскільки в положенні про преміювання, що діяли на підприємствах, установах, організаціях, не вносилися зміни щодо збільшення розміру премії за період виконання робіт в зоні відчуження відповідно до Постанови Ради Міністрів УРСР і Укпрофради від 10.06.1986 року № 207-7. Враховуючи викладене, відповідач просив суд у задоволенні позову відмовити.

Дослідивши подані сторонами документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають частковому задоволенню, з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію по інвалідності, як особа, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, та віднесений до І категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, відповідно до посвідчення серія НОМЕР_2 видане Дніпропетровською обласною державною адміністрацією 09 березня 2011 року.

16.02.2018 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки № 145 від 05.02.2018 року виданої Регіональною комісією з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області № Б-202-Ос від 17.05.2018 року за результатами розгляду вищевказаної заяви у перерахунку пенсії позивача відмовлено. В обгрунтування зазначено, що застосовувати підвищену тарифну ставку на 80% при обчисленні заробітку немає підстав, а також для врахування премії в розрахунок заробітної плати необхідно надати копії наказів про діючу систему преміювання по підприємству, що діяла в період перебування на роботах в зоні відчуження.

При вирішенні спору суд виходить з того, що ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачає пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.

Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011р. (далі - Порядок № 1210) визначено механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - пенсії). Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.

Зідно пп. 4 п. 3 Порядку № 1210, у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986-1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати.

Відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами) за основним місцем роботи працівника, або їхними правонаступниками.

У зв`язку з передачею документів підприємств, установ та організацій з яких особи брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС до архівних установ, видачу довідок про заробітну плату здійснює Комісія створена на підставі Постанови Кабінету Міністрів України № 886 від 26.09.2012 року, яка видала ОСОБА_1 , довідку № 145 від 05.02.2018 року про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках.

Подана позивачем до органу Пенсійного фонду зазначена довідка, засвідчена печаткою закладу та містять підписи посадових осіб закладу, обов`язкові реквізити про розмір заробітної плати та кратність.

Суд зазначає, що відповідачем не надано суду жодного доказу, що дані, які містяться в довідці про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, містить неправдиві або недостовірні дані.

Враховуючи викладене, суд вважає, що недотримання певної форми довідки про заробітну плату позивача, при наявності документів на підтвердження зазначених у довідці сум заробітку, не позбавляє права позивача на розгляд перерахунку пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011 р. «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із врахуванням вищезазначеної довідки.

Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною другою статті 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, основними засадами (принципами) адміністративного судочинства є змагальність сторін, диспозитивність та офіційне з`ясування всіх обставин у справі.

Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Оскільки, позивач був звільнений від сплати судового збору, судових витрат, які визначені ст. 132 КАС України, тому судовий збір не підлягає розподілу.

Керуючись статями 9, 72, 77, 139, 241-246, 250, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427) щодо надання ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) відмови у перерахунку та виплаті пенсії за нормами ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» відповідно Порядку Постанови КМУ № 1210 від 23.11.2011 року за довідкою про заробітну плату у зоні відчуження виданою Дніпропетровською обласною адміністрацією № 145 від 05.02.2018 року - протиправними.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427) здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за нормами ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» відповідно Порядку Постанови КМУ № 1210 від 23.11.2011 року за довідкою про заробітну плату у зоні відчуження, виданою Дніпропетровською обласною адміністрацією № 145 від 05.02.2018 року, з 16.02.2018 року.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Г. В.Кадникова