
243/12804/18
2/243/445/2019
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 червня 2019 року Слов`янський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого судді Сидоренко І.О.
за участю:
секретаря судового засідання Лісняк К.В.,
позивача ОСОБА_1 ,
відповідача ОСОБА_2 ,
представника відповідача ОСОБА_3 ,
представника відповідача ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі № 11 Слов`янського міськрайонного суду Донецької області цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Служби у справах дітей Слов`янської міської ради про зобов`язання виконання контролю цільового використання аліментів, -
В С Т А Н О В И В:
До Слов`янського міськрайонного суду Донецької області надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Служби у справах дітей Слов`янської міської ради про зобов`язання виконання контролю цільового використання аліментів. Дана позовна заява мотивована тим, що 27.09.2013 року між позивачем та ОСОБА_2 було укладено шлюб. Від шлюбу вони мають неповнолітню дитину ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . 23.08.2016 року Слов`янським міськрайонним судом Донецької області шлюб було розірвано. За рішенням суду дитина проживає разом з ОСОБА_2 протягом 5 діб та протягом 2 діб з позивачем. Кошти на утримання дитини за судовим рішенням у розмірі 2000 грн. позивач сплачує регулярно. Заборгованість за аліментами на дитину відсутня. Самостійно, незалежно від аліментів, позивач купує дитині іграшки, одяг, продукти харчування, солодощі. Позивач часом став помічати, що син постійно ходить в одному і тому самому одягу. Син пояснює це тим, що ОСОБА_2 , тільки собі купує нові речі, чим самим він підтвердив підозру позивача про те, що майже всю суму аліментів ОСОБА_2 витрачає на власні потреби. При цьому вона офіційно ніде не працює, а фактично паразитує за рахунок аліментів двох дітей, сплачених на дитину позивачем, та аліментів на другу дитину від іншого батька. Вважає, що ОСОБА_2 використовує аліменти не за їх цільовим призначенням, тобто не на утримання дитини, а для задоволення власних потреб, що суттєво шкодить їх дитині. Просить суд, зобов`язати ОСОБА_2 один раз на три місяці надавати органу опіки та піклування письмове фінансове підтвердження використання нею аліментів, одержаних від позивача на дитину ОСОБА_5 у вигляді звіту за попередні три місяці, з обов`язковим додаванням відповідних документів та зобов`язати службу у справах дітей Слов`янської міської ради один раз на три місяці надавати позивачу копії документації по письмовому фінансовому підтвердженню використання ОСОБА_2 аліментів, одержаних від нього на дитину у вигляді звіту за попередні три місяці з обов`язковим додаванням відповідних документів.
Відповідачем ОСОБА_2 надано відзив на позовну заяву, відповідно до якого позовні вимоги вона не визнає у повному обсязі, вважає, що права позивача не порушені, відсутній предмет спору, а тому справа підлягає закриттю. У даному випадку позивач посилається на нібито нецільове використання нею аліментів, які він сплачує на утримання їхнього сина - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до п. 4 ч. 3 ст. 2 Цивільного процесуального кодексу України основними засадами (принципами) цивільного судочинства є змагальність сторін.
На підставі ч. 3 ст. 12 Цивільного процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 1 ст. 81 Цивільного процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Всупереч наведеному, позивач не надав жодних належних, допустимих, достовірних і достатніх доказів, які б свідчили про нецільове використання аліментів. Крім того, надані позивачем документи свідчать про те, що не виявлено фактів нецільового використання аліментів. Про наведене свідчить лист Слов`янської міської ради від 19.09.2017 р. № 1-С- 2240 - 2, лист Слов`янської міської ради від 14.02.2018 р. № 1-С-342-2, лист Слов`янської міської ради від 24.07.2018 р. №1-С-342-2.
Щодо акту обстеження дитини від 01.02.2018 р., зазначає, що цей доказ викликає сумніви щодо його достовірності, зважаючи на те, що цей акт складений у присутності позивача, проте за її відсутності. В акті невірно вказане її ім`я. Цей акт за формою відрізняється від листа, наданого 18.07.2018 р. в.о. завідуючого КЗ «Дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) № 33 «Червоне сонечко» Слов`янської міської ради. На акті обстеження дитини від 01.02.2018 р. відсутня печатка юридичної особи, що може свідчити про його складення і підписання не уповноваженими особами, тобто недопустимість та недостовірність доказу.
Стосовно розміру аліментів, то їх суми значно відрізняються від суми «в середньому в розмірі двох тисяч грн.», як про це зазначив позивач. Доказом цьому є також довідка про доходи, додана позивачем до позовної заяви.
Крім того, позивач не погоджувався добровільно сплачувати аліменти, тому вона вимушена була звертатись до суду та до виконавчої служби щодо стягнення з нього аліментів на утримання дитини у примусовому порядку.
Аліменти, отримані на дитину, використовуються нею на належне утримання дитини, забезпечення її харчуванням, необхідними речами (одягом, іграшками), сплату витрат на дитячий садок, ліками. Вона намагається збирати чеки на придбання продуктів харчування, одягу, однак це не завжди вдається, враховуючи те, що часто у місцях, де ціни на товари нижчі, чеки не видають.
Крім того, ст. 186 Сімейного кодексу України у разі нецільового витрачання аліментів платник мас право звернутись до суду з позовом про зменшення розміру аліментів або про внесення частини аліментів на особистий рахунок дитини у відділенні Державного ощадного банку України.
Таким чином, чинне законодавство чітко передбачає права особи у випадку доведення факту нецільового використання аліментів.
Щодо позовної вимоги про зобов`язання її надавати один раз на три місяці органу опіки та піклування письмове фінансове підтвердження використання нею аліментів у вигляді звіту за попередні три місяці з обов`язковим додаванням відповідних документів (чеків, рахунків, квитанцій і тлі.) зазначає, що жодною нормою чинного законодавства не передбачено її обов`язку надавати звіти про використання аліментів.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 186 Сімейного кодексу України в редакції Закону № 2475-VІІІ від 03.07.2018 р. контроль за цільовим витрачанням аліментів здійснюється органом опіки та піклування у формі інспекційних відвідувань одержувача аліментів, порядок та періодичність здійснення яких визначаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері усиновлення та захисту прав дітей. За заявою платника аліментів (крім тих, які мають заборгованість зі сплати аліментів) інспекційні відвідування одержувача аліментів здійснюються органом опіки та піклування позапланово, але не більше одного разу на три місяці. Зважаючи на наведене, чітко визначено, що контроль за цільовим використанням коштів здійснюється у формі інспекційних відвідувань не більше одного разу на три місяці. Таким чином, позовна вимога позивача не ґрунтується на приписах чинного законодавства та суперечить ч. 1 ст. 186 Сімейного кодексу України, а тому не підлягає задоволенню. Службою у справах дітей Слов`янської міської ради було обстежено умови проживання їхнього сина, тобто було проведено інспекційне відвідування, та зроблено висновки, що дитина мешкає у задовільних матеріально-побутових умовах, у квартирі зроблений ремонт, для дитини створені належні умови для повноцінного розвитку, виховання та відпочинку.
Відповідачем - Слов`янською міською радою (служба у справах дітей) також було надано відзив, відповідно до якого, до служби у справах дітей Слов`янської міської ради згідно заяви від 01.02.2017 року вперше звернувся громадянин ОСОБА_1 з питанням здійснення щомісячного контролю за використанням одержаних ОСОБА_2 аліментів на утримання малолітнього ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . ОСОБА_1 посилається на ст. 179 Сімейного Кодексу України, де зазначено, що аліменти одержані на дитину є власністю дитини; той із батьків або інший законний представник дитини, на ім`я якого виплачується аліменти, розпоряджається аліментами виключно за цільовим призначенням в інтересах дитини. ОСОБА_1 протягом 2017 - 2018 року неодноразово звертався до служби у справах дітей з даним питанням. Згідно довідки про доходи ПАТ «Зевс Кераміка» від 20.11.2018 року, ОСОБА_1 сплачує щомісяця аліменти на утримання малолітнього ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , сума за десять місяців складає 16605,36 грн. (шістнадцять тисяч шістсот п`ять гривень, тридцять шість копійок). Службою у справах дітей було за заявами громадянина ОСОБА_1 проведено обстеження умов проживання малолітньої дитини ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_1 . Зроблені відповідні запити до адміністрації КЗ ДНЗ «Червоне сонечко» Слов`янської міської ради щодо виконання батьківських обов`язків зі сторони матері дитини, ОСОБА_2 . До служби у справах дітей від адміністрації КЗ ДНЗ «Червоне сонечко» Слов`янської міської ради та інших суб`єктів соціальної роботи не надходило жодної інформації щодо неналежного виконання батьківських обов`язків зі сторони матері дитини, ОСОБА_2 . Згідно заяви, наданої до служби у справах дітей Слов`янської міської ради громадянкою ОСОБА_2 від 14.09.2017 року, вона витрачає аліменти, отримані на дитину, лише на користь дитини, придбала для дитини дитячі речі, ліки, продукти харчування, сплачує щомісячні рахунки за дитячий садочок.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Контроль органу опіки та піклування за цільовим витрачанням аліментів передбачено виключно ст. 186 Сімейного Кодексу України. Зазначеною статтею Кодексу, а також законодавством України в цілому не передбачено затвердження порядку здійснення контролю за цільовим використанням аліментів, тобто наразі відсутні нормативно - правові засади для його розробки.
Згідно з п. 1 ст. 180 Сімейного Кодексу України батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
Згідно з п. 1, п. 3 ст. 181 Сімейного Кодексу України способи виконання батьками обов`язку утримувати дитину визначаються за домовленістю між ними. За рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частині від доходу матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.
Згідно з п. 1, п. 2 ст. 186 СК України контроль за цільовим витрачанням аліментів здійснюється органом опіки та піклування у формі інспекційних відвідувань одержувача аліментів, порядок та періодичність здійснення яких визначаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері усиновлення та захисту прав дітей. За заявою платника аліментів (крім тих, які мають заборгованість зі сплати аліментів) інспекційні відвідування одержувача аліментів здійснюються органом опіки та піклування позапланово, але не більше одного разу на три місяці
У разі нецільового витрачання аліментів платник має право звернутися до суду з позовом про зменшення розміру аліментів або про внесення частини аліментів на особистий рахунок дитини у відділенні Державного ощадного банку України.
Щодо вимоги позивача зобов`язати службу у справах дітей Слов`янської міської ради один раз на три місяці надавати позивачу копії документації по письмовому фінансовому підтвердженню використання громадянкою ОСОБА_2 аліментів одержаних від ОСОБА_1 на дитину ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вигляді звіту за попередні три місяці з обов`язковим додаванням відповідних документів (чеків, рахунків, квитанцій та т.п.) не підлягає задоволенню взагалі.
Використання аліментів за цільовим призначенням передбачає, що кошти мають бути спрямовані на забезпечення потреб дитини у харчуванні, одязі, здобутті освіти, а також на створення їй гідних умов життя.
У випадку, якщо нецільове використання аліментів органом опіки й піклування попередньо не встановлено, платникові необхідно надати суду відповідні докази.
Орган опіки та піклування за діючим законодавством за цільовим витрачанням аліментів здійснює контроль у формі інспекційних відвідувань одержувача аліментів, порядок та періодичність здійснення яких визначаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері усиновлення та захисту прав дітей.
Водночас, наголошують, що витребування у того з батьків, з ким проживає дитина, квитанцій, чеків, інших підтверджень конкретного використання коштів, отриманих від сплати аліментних зобов`язань за той чи інший проміжок часу, не передбачено жодним нормативно - правовим актом та є незаконним. Така інформація може бути надана особою добровільно.
Тобто, при здійсненні контролю за цільовим використанням аліментів, орган опіки та піклування може зробити відповідний висновок виключно виходячи із дослідження забезпечення основних потреб дитини та позбавлений права робити фінансові підрахунки.
Позивач в судовому засіданні позов підтримав, просив його задовольнити.
Відповідач ОСОБА_2 та її представник ОСОБА_3 . просили відмовити в задоволенні позову у повному обсязі.
Представник відповідача служби у справах дітей Слов`янської міської ради, просили відмовити в задоволені позову.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
В судовому засіданні встановлено, що рішенням Слов`янського міськрайонного суду Донецької області від 23.08.2016 року шлюб між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 було розірвано. За рішенням суду дитина ОСОБА_5 проживає разом з матір`ю протягом 5 діб, а з батьком протягом 2 діб. З позивача на користь ОСОБА_2 були стягнуті аліменти на утримання малолітнього сина ОСОБА_5 Дані обставини сторонами не оспорюються. Ними визнаються.
Відповідно до наданих позивачем заяв, він неодноразово звертався до Служби у справах дітей з питанням здійснення щомісячного контролю за використанням одержаних ОСОБА_2 аліментів на утримання малолітнього ОСОБА_5 , відповідно до яких, служба у справах дітей Слов`янської міської ради не виявила підстав, за даними, які були отримані, щодо нецільового використання ОСОБА_2 , аліментів на утримання дитини.
Відповідно до акту обстеження дитини від 01.02.2018 року, складеного комунальним закладом «Дошкільний навчальний заклад (Ясла-садок) №33 Червоне сонечко», ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , починаючи з жовтня 2017 року по наступний час відвідує заклад в осінньому одязі: куртка синтетична легка без утеплювача; чоботи осінні не пристосовані до зимових умов; теплий светр відсутній; тепла сорочка відсутня; шапка осіння не відповідає його розміру; шарф та рукавиці відсутні. Станом на ранок 01.02.2018 року температура повітря у м. Слов`янськ складає мінус 5 градусів. У зв`язку з чим, дитина часто хворіє та не відвідує дитячий заклад, через переохолодження іноді мочиться в штанці. На зауваження вихователів, мати дитини належним чином не реагує.
З відповіді на запит від 18.07.2018 року, складеної комунальним закладом «Дошкільний навчальний заклад (Ясла-садок) №33 Червоне сонечко», з приводу дитини ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , видно, що дитина не має нового одягу, але його речі мають охайний вигляд; педагоги та помічник вихователя не мають зауважень з приводу гігієнічного вигляду дитини; у дитячому садку іноді трапляються випадки енурезу.
Як видно з довідки про доходи, за період з січня 2018 року по жовтень 2018 року сплачена сума аліментів ОСОБА_1 становить 16605,36 грн.
Службою у справах дітей Слов`янської міської ради листами від 19.09.2017 року та 14.02.2018 року на звернення ОСОБА_1 надано відповіді, в яких зазначено, що служба у справах дітей Слов`янської міської ради не виявила підстав, за даними, які були отримані, щодо нецільового використання ОСОБА_2 , аліментів на утримання дитини.
Також судом встановлено, що згідно характеристики на вихованця комунального закладу «Дошкільний навчальний заклад (Ясла-садок) №33 Червоне сонечко», ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , дитина не має нового одягу, але його речі мають охайний вигляд; педагоги та помічник вихователя не мають зауважень з приводу гігієнічного вигляду дитини; у дитячому садку іноді трапляються випадки енурезу.
Відповідно акту обстеження житлово-побутових умов ОСОБА_5 від 08.02.2018 року складеного головним спеціалістом ССД СМР, встановлено, що він проживає за адресою: АДРЕСА_2 . Для дитини створені належні умови для виховання. У дитини є ліжко-місце, багато іграшок, дитячі книжки. Дитина забезпечена одягом та продуктами.
Статтею 8 Закону України «Про охорону дитинства» передбачено, що кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України.
З наданих Відповідачем ОСОБА_2 . квитанцій видно, що нею були витрачені кошти на придбання продуктів харчування та відвідування дошкільного навчального закладу за період з вересня 2017- грудень 2018 р.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 179 СК України аліменти, одержані на дитину, є власністю дитини. Той із батьків або інших законних представників дитини, на ім`я якого виплачуються аліменти, розпоряджається аліментами виключно за цільовим призначенням в інтересах дитини.
Витрачання аліментів за цільовим призначенням означає, що той із батьків (або інші особа, відповідно до ст. 179 СК, на ім`я якого вони виплачуються, зобов`язаний спрямовувати їх на забезпечення потреб дитини у харчування, одязі, в охороні здоров`я, отриманні освіти та на створення гідних умов життя дитині. Необхідність контролю за цільовим використанням аліментних платежів виникає, як правило, тоді, коли їх розмір є доволі значним.
Згідно з ст. 186 ЦК України контроль за цільовим витрачанням аліментів здійснюється органом опіки та піклування. Дане положення відповідає змісту правила ст. 19 СК про участь органу опіки та піклування у захисті сімейних прав та інтересів. Орган опіки та піклування повинен відреагувати на кожну заяву платника аліментів про проведення такого контролю.
Даний контроль полягає в інспекційних відвідувань одержувача аліментів, порядок та періодичність здійснення яких визначаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері усиновлення та захисту прав дітей. За заявою платника аліментів (крім тих, які мають заборгованість зі сплати аліментів) інспекційні відвідування одержувача аліментів здійснюються органом опіки та піклування позапланово, але не більше одного разу на три місяці.
Згідно з роз`ясненнями Міністерства соціальної політики України, викладеними в листі № 1900/0/205-16/57 від 15.09.2016 року, до механізмів здійснення контролю органом опіки та піклування за цільовим витрачанням аліментів належать: обстеження умов проживання, бесіда з дитиною, за умови, якщо вона досягла віку та розвитку, за яких вона може висловити свою думку, запити до закладів освіти, охорони здоров`я або соціального забезпечення, у дитина отримує відповідні послуги щодо стану здоров`я, харчування, або забезпечення тим з батьків, з яким проживає дитина необхідними медикаментами у разі потреби, наявності у дитини необхідного для навчання та виховання приладдя, одягу відповідно до віку та сезону, запити до ОСББ та ЖЕКів щодо стану оплати житлово-комунальних послуг за місцем проживання дитини.
Тобто, при здійсненні контролю за цільовим використанням аліментів, орган опіки та піклування може зробити відповідний висновок виключно виходячи із дослідження забезпечення основних потреб дитини та позбавлений права робити фінансові підрахунки.
Жодним Законом України чи підзаконним нормативно - правовим актом не передбачена можливість органу опіки та піклування втручатися в приватне життя особи, зокрема, шляхом витребування звіту про витрачання коштів та квитанцій на підтвердження таких виплат. Тобто, при здійсненні контролю за цільовим використанням аліментів, орган опіки та піклування може зробити відповідний висновок виключно виходячи із дослідження забезпечення основних потреб дитини та позбавлений права робити фінансові підрахунки.
Також, законодавством України не передбачена можливість покладення на особу, що отримує аліменти на утримання дитини, обов`язку надавати органу опіки та піклування звіту щодо використання аліментів з додаванням відповідних чеків.
Виходячи з наведеного, суд доходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 не ґрунтуються на вимогах закону, а тому задоволені бути не можуть.
Крім того, в судовому засіданні не встановлено факту нецільового використання відповідачем ОСОБА_2 аліментів на утримання дитини ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
На підставі наведеного, ст. 186 СК України, керуючись ст.ст. 76-81, 263-265, 268, 273 ЦПК України,-
В И Р І Ш И В:
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Служби у справах дітей Слов`янської міської ради про зобов`язання виконання контролю цільового використання аліментів - відмовити.
Повний текст рішення суду виготовлений 14 червня 2019 року.
На рішення суду може бути подано апеляційну скаргу до Донецького апеляційного суду через Слов`янський міськрайонний суд Донецької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.
Суддя Слов`янського
міськрайонного суду І.О. Сидоренко