Рішення № 82403639, 10.06.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.06.2019
Номер справи
520/1519/19
Номер документу
82403639
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

10 червня 2019 р. № 520/1519/19

Харківський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді - Кухар М.Д.,

при секретарі судового засідання - Єрьомкіній К.І.,

за участі:

представника позивача - Шульжука Т.Р.,

представника відповідача - Без`язичного В.Ф.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Комунального підприємства "Харківводоканал" (вул. Шевченка, буд. 2,м. Харків,61013, код ЄДРПОУ03361715) до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (вул. Смоленська, буд. 19,м. Київ,03057, код ЄДРПОУ39369133) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Комунальне підприємство "Харківводоканал", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, в якому після уточнень просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг у формі необґрунтованого зволікання з прийняттям рішення про встановлення тарифу для КП "Харківводоканал" на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення на 2019 рік у законодавчо встановлений строк;

- зобов`язати Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг відшкодувати КП "Харківводоканал" шкоду за провадження господарської діяльності протягом І кварталу 2019 року на підставі тарифів 2018 року в силу бездіяльності Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, яка виразилась у зволіканні з прийняттям рішення про встановлення тарифу для КП "Харківводоканал" на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення на 2019 рік у законодавчо встановлений строк.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що внаслідок протиправного зволікання з прийняттям рішення відповідачем щодо тарифів для КП "Харківводоканал", позивач поніс збитки внаслідок провадження господарської діяльності протягом І кварталу 2019 року на підставі тарифів 2018 року.

Відповідач надав до суду відзив на адміністративний позов, в якому проти задоволення позовних вимог заперечував, посилаючись на те, що процедура розгляду питання про встановлення тарифів для КП "Харківводоканал" відповідала вимогам чинного законодавства, тарифи на 2019 рік для КП "Харківводоканал" встановлено, а збитки, що поніс позивач внаслідок провадження господарської діяльності протягом І кварталу 2019 року на підставі тарифів 2018 року можуть бути закладені в основу тарифів на 2020 рік а відтак для задоволення позовних вимог відсутні обґрунтовані підстави.

Розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи позову та відзиву проти нього, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд встановив наступні обставини.

25.05.2018 Комунальним підприємством «Харківводоканал» було направлено супровідний лист № 01.01-14/3120-18 до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг щодо надання Заяви про затвердження тарифу на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення на 2019 рік з долученням розрахункових матеріалів тарифів на вказані послуги. Заява про твердження тарифу отримана Комісією 30.05.2018.

Здійснивши аналіз наданої КП «Харківводоканал» до НКРЕКП заяви та доданих до неї документів, листом від 11.07.2018 № 6074/19.1.1/7-18 (міститься в матеріалах справи) Комісією було надано відповідь, якою повідомлено позивача про застосування пункту 3.5 Процедури № 364, та витребувано додаткову інформацію, а саме статистичну звітність за звітний період поточного року.

Листом від 30.07.2018 № 01.01.-14/4729-18 (міститься в матеріалах справи) позивачем було надано витребувану НКРЕКП інформацію, із пропозицією продовжити розгляд матеріалів щодо встановлення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення.

Зазначений лист було отримано НКРЕКП 02.08.2018.

Листом НКРЕКП від 03.10.2018 № 9000/19.1.1/7-18 (міститься в матеріалах справи) було запрошено КП «Харківводоканал» на робочу нараду для оперативного розгляду питань, які виникли при опрацюванні та аналізі розрахунків планових на 2019 рік тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення, послуги з централізованого постачання холодної води, водовідведення. Регулятором також було додатково витребувано перерахунок компенсації на придбання електричної енергії та формування тарифів на централізоване водопостачання за 9 місяців 2017 року та надання роз`яснень стосовно обсягів спожитої електричної енергії.

Так, 11.10.2018 за результатами засідання робочої групи було складено Протокол (додається), в якому зазначено проблемні питання, які потребують доопрацювання, зокрема, необхідність надання додаткових документів, а саме:

1) оновлений штатний розпис підприємства із врахуванням додаткових штатних одиниць виробничого персоналу, оптимізувати чисельність працівників за технологічними етапами, зокрема персонал збуту та надати оновлений розрахунок фонду оплати праці для встановлення планових тарифів на 2019 рік.

2) розрахунок розподілу витрат загального призначення між ліцензованими видами діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення і неліцензованими видами діяльності.

3) обґрунтування підтверджуючі документи щодо наданого розрахунку витрат на ремонт основних засобів для встановлення планових тарифів на 2019 рік.

4) розрахунок фінансових витрат з централізованого водопостачання та водовідведення (додаток 13) відповідно до Положення (стандарту) бухгалтерського обліку від 28.04.2006 № 145, із зазначенням суми відсотків, нарахованих на кошти, визначені на об`єкти, які введені в експлуатацію та розрахунковий прибуток з централізованого водопостачання та водовідведення (додаток 14) для встановлення планових тарифів на 2019 рік у рамках реалізації Проекту «Другий проект розвитку міської інфраструктури (Проект розвитку міської інфраструктури - 2)».

Протоколом засідання робочої групи від 11.10.2018 було вирішено надати додаткові документи, термін надання 30.11.2018 року.

Витребувані відповідачем документи надані позивачем у повному обсязі на виконання Протоколу засідання робочої групи від 11.10.2018 Комісією листом від 07.02.2019 № 01-01-23/808-19.

У вказаному листі КП «Харківводоканал» від 07.02.2019 № 01-01-23/808-19 зазначено, що «працівниками підприємства проводиться робота з фахівцями Департаменту із регулювання відносин у сфері централізованого водопостачання та водовідведення НКРЕКП щодо врахування додаткових штатних одиниць виробничого персоналу».

У вказаному листі також зазначено, що на виконання вимог Протоколу від 11.10.2018 рок, зокрема до п. 4 Протоколу, 18 грудня 2018 року позивачем був направлений лист № 01.01-14/7929-18, яким підприємством було надано уточнену інформацію стосовно фінансових витрат.

24.10.2018 року на виконання пункту 6 Протоколу позивачем було направлено погоджені проекти рішень для розгляду відповідно до Порядку розроблення, погодження та затвердження інвестиційних програм субєктів господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, затвердженого постановою НКРЕП 14.09.2017 року № 1131. На засіданні НКРЕКП, яке проводилося у формі відсритого слухання 11 грудня 2018 року, схвалено проект постанови «Про схваленая змін до Інвестиційної програми КП «Харківводоканал» на 2018 рік», на підставі чого на підприємстві 26 грудня 2018 року було проведено відкрите обговорення проекту постанови НКРЕКП «Про схвалення змін до Інвестиційної програми КП «Харківводоканал» на 2018 рік»

За результатами голосування рішення по п.22 порядку денного, про прийняття постанови «Про схвалення змін до Інвестиційної програми КП «Харківводоканал» на 2018 рік» прийнято не було.

До п. 7,8,9 Протоколу позивачем направлено погоджений та доопрацьований річний інвестиційний план листом позивача від 05.02.2019 року № 01-01-23/735-19. по п. 18 інформація була надана позивачем відповідачу листом від 21.12.2018 року в електронному вигляді на електронну адресу НКРЕП.

Пункт 21 на момент направлення листа від 07.02.2019 року позивачем в повному обсязі виконаний не був.

Вказані відомості щодо стану виконання вимог Протоколу від 11.10.2018 року, яким було витребувано у позивача додаткові письмові обґрунтування та інформацію щодо наданих матеріалів, які необхідні для підтвердження розрахунків тарифів та вирішення спірних питань, що виникли при розгляді заяви про встановлення тарифів, містяться в листі позивача від 11.02.2019 року.

Відтак, самим позивачем станом на 07.02.2019 року вимоги відповідача визначені в Протоколі від 11.10.2018 року виконані не були.

При цьому вказаний Протокол не оскаржувався позивачем.

Судом в ході судового розгляду справи встановлено, що у зв`язку з необхідністю уточнення окремих статей витрат, НКРЕКП здійснювався розгляд додаткових обґрунтувань та пояснень КП «Харківводоканал» - копій документів по електроенергії, оновлення розрахунку фонду оплати праці і уточнення інформації стосовно «Чисельності працівників за етапами технологічних процесів» в частині фактичних даних за період 2018 року.

З цією метою, НКРЕКП було ініційовано проведення 27.02.2019 повторного засідання робочої групи за участі представників КП «Харківводоканал», за результатами якої складено Протокол засідання робочої групи від 27.02.2019 і направлено КП «Харківводоканал» для виконання і надання інформації щодо зазначених в ньому питань.

Після доопрацювання матеріалів та з урахуванням вимог Порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення, затвердженим постановою НКРЕКП від 10.03.2016 № 302 та Порядку № 303 в частині зміни витрат собівартості послуг, питання щодо встановлення КП «Харківводоканал» тарифів на зазначені послуги було винесено на розгляд засідання НКРЕКП, що проходило у формі відкритого слухання, у встановленому законодавством порядку.

Водночас, 09.04.2019 року на відкритому засіданні НКРЕКП, за участю представників КП «Харківводоканал» НКРЕКП було прийнято постанову № 521 «Про внесення змін до постанови НКРЕКП від 16.06.2016 № 1141 «Про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 20.07.2016 за № 995/29125» (міститься в матеріалах справи) та постанову № 522 «Про внесення змін до постанови НКРЕКП від 26.11.2015 № 2868 «Про встановлення тарифу на послуги з централізованого постачання холодної води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) суб`єктам господарювання, які є виконавцями цих послуг», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 11.01.2016 за № 24/28154» (міститься в матеріалах справи).

Відповідно до пунктів 2 вищезазначених постанов, вони набирають законної сили з 21.04.2019, але не раніше дня, наступного за днем їх опублікування в офіційному друкованому виданні - газеті «Урядовий кур`єр».

17.04.2019 в газеті «Урядовий кур`єр» № 74 опубліковано постанови НКЕРКП від 09.04.2019 № 521 та № 522.

Таким чином, станом на 23.04.2019 НКРЕКП було прийнято рішення та встановлено для КП «Харківводоканал» економічно обґрунтований тариф на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення.

НКРЕКП відповідно до повноважень наданих Законом України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» (далі - Закон про НКРЕКП) забезпечує стабільну роботу ліцензіатів НКРЕКП, у тому числі КП «Харківводоканал», шляхом встановлення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення, послуги з централізованого постачання холодної води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) на рівні, який покриває економічно обґрунтовані витрати собівартості цих послуг, у тому числі з урахуванням витрат на електричну енергію.

Відповідно до ст. 15 вказаного Закону підготовка проектів рішень Регулятора, що мають ознаки регуляторних актів відповідно до Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності", здійснюється у порядку, визначеному цим Законом.

Кожен проект рішення Регулятора, що має ознаки регуляторного акта, разом з матеріалами, що обґрунтовують необхідність прийняття такого рішення, та аналізом його впливу оприлюднюються на офіційному веб-сайті Регулятора з метою одержання зауважень і пропозицій від інших органів державної влади, фізичних та юридичних осіб, їх об`єднань та інших заінтересованих осіб. Проект рішення Регулятора разом з матеріалами, що обґрунтовують необхідність прийняття такого рішення, та аналізом його впливу оприлюднюються Регулятором не пізніше п`яти робочих днів з дня оприлюднення повідомлення про оприлюднення цього проекту рішення.

Строк, протягом якого приймаються зауваження та пропозиції до проектів рішень, встановлюється Регулятором і не може становити менше одного місяця та більше трьох місяців з дня оприлюднення відповідних проектів рішень. Зауваження і пропозиції до проектів рішень, одержані протягом встановленого строку, оприлюднюються шляхом розміщення на офіційному веб-сайті Регулятора та підлягають обов`язковому розгляду Регулятором за участі фізичних, юридичних осіб, їх об`єднань, органів місцевого самоврядування та інших заінтересованих осіб, які надали такі зауваження та пропозиції, у порядку, затвердженому Регулятором.

У разі внесення до проекту рішення суттєвих змін Регулятор може повторно провести процедуру оприлюднення проекту рішення, збору і розгляду зауважень та пропозицій до нього.

Зауваження і пропозиції до проектів рішень Регулятора та інформація про результати їх розгляду Регулятором з обґрунтуванням прийняття або відхилення оприлюднюються на офіційному веб-сайті Регулятора не пізніш як за п`ять робочих днів до прийняття Регулятором рішення. Зазначені матеріали повинні залишатися у публічному доступі протягом одного року з дня прийняття відповідного рішення Регулятора. (ч. 1-4 ст.15 Закону).

При цьому, механізми формування та встановлення тарифів на зазначені послуги для ліцензіатів НКРЕКП визначені Порядком формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення, затвердженим постановою НКРЕКП від 10.03.2016 № 302 (далі - Порядок № 302). Процедурою встановлення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення, затвердженою постановою НКРЕКП від 24.03.2016 № 364 (далі - Процедура № 364) та Процедурою встановлення тарифів на послуги з централізованого постачання холодної води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), затвердженою постановою НКРЕКП від 15.01.2015 № 13 (далі - Процедура № 13), якою визначено умови та порядок зміни тарифів на зазначені послуги.

Так, пунктом 1.9 Порядку № 302 визначено, що для встановлення тарифів на централізоване водопостачання та/або водовідведення ліцензіат подає НКРЕКП в строк до 01 червня кожного року у друкованому і електронному вигляді заяву та розрахунки тарифів за встановленими формами з підтвердними матеріалами і документами, що використовувалися для розрахунків.

Відповідно до п. 3.1. Процедури № 364 заява про встановлення тарифів та зазначені в розділі ІІ цієї Процедури документи подаються до НКРЕКП.

Пунктом 3.3-3.5 вказаної Процедури визначено, що у разі відповідності заяви та доданих до неї документів вимогам, встановленим у розділі ІІ цієї Процедури, НКРЕКП розглядає їх протягом 30 календарних днів з дня надходження до НКРЕКП.

НКРЕКП може ініціювати проведення експертизи розрахунків і обґрунтувань ліцензіата із залученням відповідних фахівців, про що НКРЕКП письмово повідомляє ліцензіата.

НКРЕКП може звернутися до ліцензіата з метою отримання у визначений НКРЕКП строк додаткових письмових обґрунтувань та пояснень щодо наданих матеріалів, які необхідні для підтвердження розрахунків тарифів та вирішення спірних питань, що виникли при розгляді заяви про встановлення тарифів.

Розгляд заяви призупиняється на строк проведення експертизи розрахунків і обґрунтувань ліцензіата, передбаченої пунктом 3.4 цього розділу, а також на строк, передбачений абзацом першим цього пункту, про що НКРЕКП письмово повідомляє ліцензіата.

Якщо ліцензіат не надав додаткових пояснень та обґрунтувань на звернення НКРЕКП у визначений строк, розгляд заяви призупиняється до дня надходження зазначених пояснень та обґрунтувань.

Як вбачається з матеріалів справи, листом від 11.07.2018 року відповідач повідомив позивача про застосування до заяви позивача п. 3.5 Процедури № 364 та зазначив, що для подальшого розгляду матеріалів щодо встановлення тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення необхідно надати статистичну звітність за звітний період поточного року. Відповідачем також було повідомлено, що після отримання зазначених документів розгляд матеріалів буде продовжено.

Відтак, суд зазначає, що посилання позивача на той факт, що позивача не було повідомлено про зупинення розгляду матеріалів відповідачем не знаходить свого обгрунтованого підтвердження в матеріалах справи.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем після засідання комісії від 11.10.2018 року, рішення за результатами якого оформлені Протоколом від 11.10.2018 року, яким було зобов`язано позивача усунути недоліки та надати додаткові документи та інформацію в строк до 30.11.2018 року не були своєчасно виконані вимоги вказаного рішення. Вказані недоліки було усунуто після 07.02.2019 року, а по п. 21 самим позивачем було визначено, що вказаний пункт буде виконано 01.03.2019 року.

Відтак, з огляду на положення п. 3.5 Процедури № 364 відповідачем було зупинено процедуру розгляду заяви позивача до дня надходження в повному обсязі усіх документів, що витребувані на виконання Протоколу від 11.10.2018 року.

Суд вважає за необхідне зауважити, що термін "Бездіяльність" являє собою пасивний спосіб поведінки, коли суб`єкт утримується від вчинення будь-яких дій, спрямованих на виконання обов`язку, який на нього покладений.

Суд не вважає поведінку відповідача підчас розгляду заяви позивача від 25.05.2018 пасивною, оскільки відповідачем здійснювалися активні дії, спрямовані на розгляд заяви про встановлення тарифів, поданої позивачем.

Стосовно зволікання відповідачем з прийняттям рішення про встановлення тарифу для КП "Харківводоканал", суд вважає такі твердження позивача необґрунтованими з огляду на те, що відповідач не мав змоги прийняти рішення без виконання вимог, поставлених перед позивачем, які останній виконав несвоєчасно.

Строк виконання вимог був визначений Протоколом від 11.10.2018 року - 30.11.2018 року, проте в повному обсязі позивач виконав вимоги Протоколу після 07.02.2019 року.

В силу положень п. 3.5 Процедури № 364 розгляд заяви позивача було зупинено процедуру о до дня надходження в повному обсязі усіх документів, що витребувані на виконання Протоколу від 11.10.2018 року.

Одночасно, слід зазначити, що відповідно до пункту 1.10 глави 1 Порядку № 302, якщо протягом звітного періоду виникла різниця між фактичними витратами з оплати очищення власних стічних вод іншими підприємствами, придбання електричної та теплової енергії, газу, що використовуються для технологічних та господарських потреб, і запланованими витратами на цей період, НКРЕКП враховує кошти на компенсацію такої різниці (або вилучає необгрунтовано отримані прибутки) шляхом включення до тарифів на централізоване водопостачання та/або водовідведення наступного планованого періоду у визначеному відповідно до цього Порядку розмірі.

Згідно з пунктом 1.14 глави І Порядку ліцензіат може претендувати на компенсацію відповідно до вимог пунктів 1.10-1.13 цієї глави лише за звітний період.

Таким чином, Порядок № 302 передбачає можливість отримання КП «Харківводоканал» компенсації за рахунок тарифів наступного планованого періоду відповідно до норм цього Порядку.

В той же час, з огляду на необґрунтованість вимоги позивача щодо визнання протиправною бездіяльності Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг у формі необґрунтованого зволікання з прийняттям рішення про встановлення тарифу для КП "Харківводоканал" на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення на 2019 рік у законодавчо встановлений строк, посилання останнього на той факт, що саме з вини відповідача позивач поніс збитки у зв`язку з провадженням господарської діяльності протягом І кварталу 2019 року на підставі тарифів 2018 року, суд не вважає обґрунтованими.

З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог.

На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 6-9, 139, 242– 246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Комунального підприємства "Харківводоканал" (вул. Шевченка, буд. 2,м. Харків,61013, код ЄДРПОУ03361715) до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (вул. Смоленська, буд. 19,м. Київ,03057, код ЄДРПОУ39369133) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Скарга може бути подана у порядку ч.1 ст.297 КАС України безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду або у порядку п.15.5 Розділу VII КАС України до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.

Повний текст рішення виготовлено 14.06.2019 року.

Суддя Кухар М.Д.