
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/985/17
10 червня 2019 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючої судді Дерех Н.В. , судді Шульгача М. П. , судді Подлісної І.М.
розглянувши у порядку письмового провадження в місті Тернополі адміністративну справу за позовом Державної служби геології та надр України до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 Васильовича про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №6073 від 04.08.2015 року,
ВСТАНОВИВ:
Державна служба геології та надр України (надалі, позивач) звернулась до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до фізичної особи – підприємця ОСОБА_1 Васильовича (надалі, відповідач, ФОП Фендич В.В.), в якому просила припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 6073 від 04.08.2015 року виданого фізичній особі – підприємцю ОСОБА_2 .
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Державною службою геології та надр України 04.08.2015 р. видано ФОП ОСОБА_2 спеціальний дозвіл на користування надрами, для реалізації якого 04.08.2015 р. між ФОП ОСОБА_2 та Державною службою геології та надр України укладено Угоду про умови користування надрами з метою видобування корисних копалин №6073.
Позивач зазначає у позовній заяві, що посадовими особами Західного міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України проведено планову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин (металічні руди, неметалічні корисні копалини, горючі тверді корисні копалини) ФОП ОСОБА_2 , за результатами якої виявлені порушення вимог законодавства у сфері надрокористування та охорони навколишнього природного середовища.
На думку сторони позивача, оскільки відповідач порушив законодавство у сфері надрокористуванння та не усунув порушення у встановлених приписом та іншими документами строк, наявні підстави для анулювання спеціального дозволу на користування надрами №6073 від 04.08.2015 року, у відповідності до ст.26 Кодексу України про надра та пункту 23 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 19.06.2017 року відкрито провадження в даній справі та призначено її до судового розгляду на 06.07.2017 року о 11:30 год.
Відповідач подав до суду заперечення проти позову, в яких зазначив, що перевіркою, яка проводилась Державною службою геології та надр України встановлено, що у відповідача відсутній акт надання гірничого відводу, що є підставою для припинення права користування надрами, незважаючи на те, що тривав процес розгляду Держпраці поданих відповідачем матеріалів. Відповідач вказав, що позивачем у позовній заяві не конкретизовано, які саме обов`язки надрокористувача він порушив, що стало підставою для анулювання спеціального дозволу. Відповідач вважає, що у задоволенні даного позову слід відмовити повністю, оскільки відповідач здійснив всіх залежних від нього заходів.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 06.07.2017 року розгляд справи відкладено до 15.08.2017 року о 12:00 год.
15.08.2017 року у відкритому судовому засіданні оголошено перерву до 05.09.2017 року о 10:30 год.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 05.09.2017 року провадження в даній справі зупинено до набрання законної сили судовим рішенням у справі №819/1382/17 за позовною заявою фізичною особою – підприємцем ОСОБА_2 до Державної служби геології та надр України про скасування та визнання нечинними окремих положень рішення.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 10.05.2018 року поновлено провадження в даній справі та призначено справу до судового розгляду на 29.05.2018 року о 10:30 год.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 29.05.2018 року провадження в даній справі зупинено до набрання законної сили судовим рішенням у справі №819/792/18 за позовом фізичної особи – підприємця до Державної служби геології та надр України про визнання нечинним та скасування припису і наказу, визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 22.05.2019 року поновлено провадження в даній адміністративній справі та призначено справу до судового розгляду на 10.06.2019 року о 11:45 год.
10.06.2019 року представник позивача в судове засідання не прибув, подав до суду клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження на підставі наданих Державною службою геології та надр України матеріалів.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, подав письмове клопотання, в якому просив справу розглядати в порядку письмового провадження, проти позову заперечує, просить у задоволенні позову відмовити.
Враховуючи положення ч.3 ст.194, ч.9 ст.205 та ч.4 ст. 229 КАС України, колегія суддів дійшла висновку про наявність підстав розгляду справи у порядку письмового провадження без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Судом встановлено, що Державною службою геології та надр України 04.08.2015р. фізичній особі – підприємцю Фендичу В.В. надано спеціальний дозвіл на користування надрами № 6073 з метою видобування вапняків, придатних для виробництва щебеню та каменю бутового.
Також, між Державною службою геології та надр України та ФОП ОСОБА_2 укладено Угоду №6073 про умови користування надрами з метою видобування корисних копалин від 04.08.2015 р. Сторонами погоджено Програму робіт з видобування вапняку Маслятинського родовища (додаток 2 до Угоди), відповідно до якої ФОП ОСОБА_2 повинен був скласти план розробки та рекультивації родовища протягом 3-4 кварталів 2015 року, підготувати матеріали для отримання акту надання гірничого відводу та отримати такий відвід у встановленому порядку.
З 03.09.2016 р. по 07.09.2016 р. Державною службою геології та надр України проведено планову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин (металічні руди, неметалічні корисні копалини, горючі тверді корисні копалини) ФОП ОСОБА_2 .
Вказана перевірка проводилась на підставі повідомлення про проведення планової перевірки від 21.09.2016 року №17775/13/14-18, наказів №312 від 19.09.2016 року «Про затвердження Плану проведення перевірок надрокористувачів у ІУ кварталі 2016 року, №323 «Про проведення планових перевірок надрокористувачів у ІУ кварталі 2016 року», направлення на проведення перевірки від 30.09.2016 року №549-16/02.
За наслідками проведеної перевірки складено Акт №02-02/07/2016-24/п-134 від 07.10.2016 року, яким виявлені наступні порушення:
- "Робочий проект розробки і рекультивації Маслятинського родовища вапняків Кременецького району Тернопільської області фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 " не погоджений з органами Держпраці та Держгеонадрами України, чим порушено вимоги статті 51 Кодексу України про надра, статті 24 Закону України № 1127,
- затримується в часі виконання пункту 3 Програми робіт з видобування вапняку Маслятинського родовища. "Підготовка матеріалів для отримання акту надання гірничого відводу і отримання його в установленому порядку (1-2 кв. 2016)". Матеріали для отримання акту про надання гірничого відводу підготовані, скеровані в Держпраці України (лист від 18.06.2015 року). На час перевірки вносяться правки та уточнення у відповідності до зауважень Держпраці України (лист від 22.09.2016 року № 430), чим порушено вимоги статті 24 Кодексу України про надра, Постанови Кабінету Міністрів України №615.
Західним міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України складено припис від 07.10.2016 р. № 572-16/02, в якому вказано позивачу у строк до 07.11.2016 р. усунути зазначені порушення вимог законодавства у сфері надрокористування та подати в письмовій формі до Західного міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України матеріали, які підтверджують факт усунення порушень.
В подальшому, Департаментом Державного геологічного контролю Західного міжрегіонального відділу Державної служби геології та надр України направлено подання від 25.11.2016 року №708-16/02 на зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами №6073 від 04.08.2015 року.
Наказом Державної служби геології та надр України від 19.12.2016 р. № 491 зупинено дію спеціального дозволу на користування надрами № 6073 від 04.08.2015 року.
Крім цього, ФОП ОСОБА_2 надано 30 календарних днів для усунення порушень, що підтверджується листом Державної служби геології та надр України №24364/13/14-16 від 27.12.2016 року.
17.02.2017 року Західним міжрегіональним відділом ДДГК Держгеонадр України направлено на адресу Держгеонадр України Подання №44-17/02 про анулювання дії спеціального дозволу на користування надрами №6073 від 04.08.2015 року та зазначено, що станом на 17.02.2017 року ФОП ОСОБА_2 не надано матеріалів, які підтверджують факт усунення порушень вимог законодавства у сфері надрокористування.
Також, відповідачу було направлено лист Держгеонадр України від 27.03.2017 року №6817/13/14-17 з проханням надати до Держгеонадр у 15-денний строк власну позицію (згоду/ не згоду) на припинення права користування надрами Маслятинського родовища, згідно спеціального дозволу №6073 від 04.08.2015 року.
Вважаючи дії відповідача такими, що порушують вимоги чинного законодавства України, позивач звернувся з даними позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірними правовідносинам, колегія суддів зазначає наступне.
Державна служба геології та надр України є центральним органом виконавчої влади, який наділений функціями для забезпечення реалізації державної політики у сфері надрокористування та діє відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2015 року № 1174 (далі Положення).
Відповідно до п.п. 9,10 Положення, Держгеонадра України, відповідно до покладених на неї завдань видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами); зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), поновлює їх дію у разі зупинення.
Підпунктом 12 пункту 4 Положення, Держгеонадра України відповідно до покладених завдань здійснює державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним їх використанням.
Регулювання гірничих відносин з метою забезпечення раціонального, комплексного використання надр для задоволення потреб у мінеральній сировині та інших потреб суспільного виробництва, охорони надр, гарантування при користуванні надрами безпеки людей, майна та навколишнього природного середовища, а також охорона прав і законних інтересів підприємств, установ, організацій та громадян регулюється Кодексом України про надра, згідно зі статтею 14 якого надра надаються у користування, зокрема, для видобування корисних копалин.
Згідно статті 19 Кодексу України про надра, надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр, процедура видачі якого передбачена Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 року № 615 (далі - Порядок № 615).
Відповідно до статті 24 Кодексу України про надра, користувачі надр зобов`язані використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції, тощо.
Статтею 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється у разі: 1) якщо відпала потреба у користуванні надрами; 2) закінчення встановленого строку користування надрами; 3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування; 4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров`я населення; 5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр; 6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами; 7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр. Законодавством України можуть бути передбачені й інші випадки припинення права користування надрами.
Згідно статті 57 Кодексу України про надра, Держгеонадра вправі тимчасово забороняти (зупиняти) користування надрами в порядку, встановленому законодавством.
Крім того, відсутність у підприємств, установ, організацій і громадян спеціального дозволу на користування надрами та належним чином оформлених усіх дозвільних документів не дає права здійснювати геологічне вивчення корисних копалин, які є виключною власністю народу України і надаються тільки у користування.
У зв`язку з цим, та з метою виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр Держгеонадра України здійснюють державний геологічний контроль, механізм проведення якого регулюється Порядком здійснення державного геологічного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.12.2011 року № 1294 (далі - Порядок № 1294) та Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".
Пунктом 5 Порядку № 1294 визначено, що державний геологічний контроль здійснюється шляхом проведення органами державного геологічного контролю планових і позапланових перевірок надрокористувачів, тобто користувачів надр, визначеними статтею 13 Кодексу України про надра яким, відповідно до статті 16 Кодексу надані спеціальні дозволи на користування надрами.
Як вбачається з матеріалів даної справи, 15.05.2017 року Державною службою України з питань праці видано ФОП ОСОБА_2 Акт про надання гірничого відводу з метою розробки Маслятинського родовища вапняків у Кременецькому районі Тернопільської області
Вказаний гірничий відвід внесено до реєстру Державної служби України з питань праці за № 3218 15.05.2017 року.
В той же час, Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду у справі №819/792/18 позов ФОП ОСОБА_2 задоволено повністю; Припис №572-16/02 від 07 жовтня 2016 р. Державної служби геології та надр України виданий підприємцю - фізичній особі Фендич Володимиру ОСОБА_3 та наказ Голови Державної служби геології та надр України №491 від 19 грудня 2016 р. "Щодо зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами" - визнати протиправними та скасувати; зобов`язано Державну службу геології та надр України виконати Угоду про умови користування надрами з метою видобування корисних копалин №6073 від 04.08.2015 р. та погодити робочий проект розробки і рекультивації Маслятинського родовища вапняків Кременецького району Тернопільської області, поновити дію спеціального дозволу на користування надрами №6073 виданого 04 серпня 2015 р. Державною службою геології та надр України фізичній особі - підприємцю ОСОБА_2 .
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 04.09.2018 року у справі №876/6019/18 рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 14.06.2018 року у справі №819/792/18 без змін. Таким чином, судове рішення у справі №819/792/18 набрало законної сили.
У відповідності до частини четвертої ст.78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 04.09.2018 року у справі №876/6019/18 (819/792/18) встановлено, що позивачем вчасно протягом 2015 року вжито заходів до складання плану розробки та рекультивації родовища і такий план складений у встановленому законом порядку. Матеріали для отримання акту про надання гірничого відводу направлені ОСОБА_2 до Держпраці у визначений Програмою термін - 16 червня 2016 року, тобто протягом 2-го кварталу минулого року.
Проте, Акт про надання гірничого відводу складено Держпраці лише 15 травня 2017 року, тобто суд зазначає, що таке порушення відбулося не з вини позивача.
Колегія суддів вважає, що оскільки судовим рішенням у справі №819/792/18, яке набрало законної сили, визнано протиправним та скасовано припис Державної служби геології та надр України №572-16/02 від 07.10.2016 року та наказ Голови Державної служби геології та надр України №491 від 19.12.2016 року "Щодо зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами", то відсутні порушення ФОП ОСОБА_2 вимог законодавства у сфері надрокористування та охорони навколишнього природного середовища.
Також, згідно ст.ст. 1, 2, 17 Закону України “Про центральні органи виконавчої влади” Держгеонадра входить у систему центральних органів виконавчої влади, більшість функцій Державної служби геології та надр України складають функції з надання адміністративних послуг фізичним і юридичним особам і діяльність цієї служби, як центрального органу виконавчої влади ґрунтується на принципах верховенства права, забезпечення дотримання прав і свобод людини і громадянина, безперервності, законності, забезпечення єдності державної політики, відкритості та прозорості, відповідальності.
Наведене дає підстави вважати, що Угода про умови користування надрами з метою видобування корисних копалин №6073 від 04.08.2015 р., укладена між Державною службою геології та надр України та ФОП ОСОБА_2 , за своїми ознаками є адміністративним договором - однією із її сторін є суб`єкт владних повноважень Державна служба геології та надр України, вона регулює питання надрокористування замість видання Державною службою геології та надр України індивідуальних актів та передбачає врегулювання питань надання Державною службою геології та надр України адміністративних послуг.
Зміст зазначеної вище Угоди нерозривно пов`язаний з владно-управлінськими функціями суб`єкта владних повноважень - Державної служби геології та надр України.
Наведене свідчить про необхідність безумовного і належного виконання Державною служби геології та надр України свого обов`язку, передбаченого пунктами 5.2., 6.5. Угоди - погодити поданий Фендичем ОСОБА_4 В. робочий проект розробки і рекультивації Маслятинського родовища вапняків у Кременецькому районі і у зв`язку з усуненням ним причин зупинення дії Дозволу - поновити його дію.
Крім того, відповідно до рішення Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) як джерело права у справі «Рисовський проти України» від 20 жовтня 2011 року, ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються.
При цьому, Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 14.06.2018 року у справі №819/792/18 зобов`язано Державну службу геології та надр України виконати Угоду про умови користування надрами з метою видобування корисних копалин №6073 від 04.08.2015 р. та погодити робочий проект розробки і рекультивації Маслятинського родовища вапняків Кременецького району Тернопільської області, поновити дію спеціального дозволу на користування надрами №6073 виданого 04 серпня 2015 р. Державною службою геології та надр України фізичній особі - підприємцю ОСОБА_2 .
У відповідності до ч. ч. 1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Разом з тим, на думку суду, відповідачем доведено правомірність своїх дій, а позивачем не спростовано та не обґрунтовано порушення ФОП Фендич В.В. законодавства України про надра та не наведено правових підстав для припинення користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами.
Враховуючи вищенаведене, колегія суддів дійшла висновку, що у задоволенні позову Державної служби геології та надр України слід відмовити повністю.
Керуючись статтями 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову Державної служби геології та надр України до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 Васильовича про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №6073 від 04.08.2015 року - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 10 червня 2019 року.
Головуюча суддя Дерех Н.В.
Судді Подлісна І.М.
Шульгач М.П.
копія вірна
Суддя Дерех Н.В.