
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 червня 2019 р. № 520/2089/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Мороко А.С.,
за участю секретаря судового засідання - Блудової А.І.,
представника позивача - Післегіної А.А.,
розглянувши в порядку загального провадження у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду у м. Харкові адміністративну справу № 520/2089/19 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "САН ОЙЛ" до Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області про визнання протиправними та скасування наказу й припису, -
В С Т А Н О В И В :
Товариство з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "САН ОЙЛ" звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати наказ Компаніївського районного сектору Управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області № 31 від 20.09.2018 "Про проведення перевірок об`єктів різних форм власності у IV кварталі 2018 року";
- визнати протиправним та скасувати припис Компаніївського районного сектору Управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області №102 від 14.12.2018 "Про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенного та пожежної безпеки".
В обґрунтування позовних позивач зазначив, що спірний наказ та припис винесені з порушенням норм чинного законодавства, а тому є такими, що підлягають скасуванню.
Представник позивача в судове засідання прибув, позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, 06.06.2019 подав до суду клопотання, в якому просив суд здійснити розгляд справи без його участі та відзив на позов, в якому зазначив, що позовні вимоги не визнає.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, суд встановив наступне.
Начальником Компаніївського районного сектору Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області 20.09.2018 винесено наказ № 31 про проведення планової перевірки додержання законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту автозаправочного комплексу ТОВ "Торговий дім "САН ОЙЛ" в період з 13.12.2018 по 19.12.2018.
Як вбачається із спірного наказу, однією із підстав для його винесення слугував наказ ДСНС України № 698 від 22.12.2017 "Про затвердження річного плану здійснення заходів державного нагляду (контролю)".
На підставі наказу № 31 від 20.09.2018, посвідчень про проведення планової перевірки № 655/34-54 від 19.11.2018 та № 113 від 19.12.2018 працівниками відповідача проведено планову перевірку автозаправочного комплексу ТОВ "Торговий дім "САН ОЙЛ".
За результатами перевірки, фахівцями Компаніївського районного сектору Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області складено припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки № 102 від 14.12.2018, яким встановлено строк для усунення порушень, виявлених під час здійсненої перевірки.
Не погоджуючись із винесеним наказом № 31 від 20.09.2018 та приписом № 102 від 14.12.2018, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Щодо вирішення позову по суті, суд зазначає наступне.
Статтею 47 Кодексу цивільного захисту України визначено, що державний нагляд (контроль) з питань цивільного захисту здійснюється за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах техногенної та пожежної безпеки, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій природного і техногенного характеру, за діяльністю аварійно-рятувальних служб, а також у сфері промислової безпеки та гірничого нагляду, поводження з радіоактивними відходами відповідно до Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", цього Кодексу та інших законодавчих актів.
Згідно частин 1-2 статті 64 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб. Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення. Центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону (стаття 66 Кодексу цивільного захисту України).
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05 квітня 2007 року № 877-V.
Статтею 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" визначено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Відповідно до частини першої статті 5 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" планові заходи здійснюються відповідно до річних планів, що затверджуються органом державного нагляду (контролю) не пізніше 1 грудня року, що передує плановому. Внесення змін до річних планів здійснення заходів державного нагляду (контролю) не допускається, крім випадків зміни найменування суб`єкта господарювання та виправлення технічних помилок.
Згідно з частиною першою статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб`єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.
Відповідно до п. 7 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1052 від 16 грудня 2015 року ДСНС здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Згідно з п. 1 Положення про Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області, затвердженого наказом ДСНС № 3 від 04.02.2013 Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області є територіальним органом Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області, уповноваженим на забезпечення реалізації державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних сулжб.
Пунктом 4 Положення про Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області передбачено, що управління відповідно до покладених на нього завдань на відповідній території, зокрема, організовує і здійснює бехпосередньо та через підпорядковані підрозділи державний нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та суб`єктами господарювання.
Відповідно до п. 1.1 Положення про Компаніївський районний сектор Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області, затвердженого наказом Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області № 291 від 30.10.2017 Компаніївський районний сектор Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області є структурним підрозділом апарату Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області і в межах наданих повноважень забезпечує реалізацію на півні місцевої ланки територіальної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту заходів у сфері цивільного захисту, виконує функції державного нагляду (контролю) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, за діяльністю аварі йно - рятувальних служб, реагування на надзвичайні ситуації та події.
Пунктом 1.3 Положення про Компаніївський районний сектор Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області передбачено, що Сектор є органом державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки у Компаніївському районі.
Згідно з п. 1.8 Положення про Компаніївський районний сектор Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області Сектор у межах повноважень видає накази організаційно- розпорядчого характеру з питань, що стосуються виконання функцій державного нагляду (контролю) у сферах пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту, за діяльністю аварі йно - рятувальних служб на території адміністративної одиниці.
Відповідно до п. 2.2 Положення про Компаніївський районний сектор Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області основні завдання Сектору, зокрема, здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням виконання вимог законодавства у сферах пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту, за діяльністю аварі йно - рятувальних служб на території Компаніївського району.
Аналізуючи зазначені Положення, суд приходить до висновку, що Компаніївський районний сектор Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області є органом державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та начальник вказаного сектору мав усі повноваження для видачі спірного наказу.
Окрім того, суд звертає увагу на те, що підставою для винесення спірного наказу слугував наказ ДСНС України № 698 від 22.12.2017 "Про затвердження річного плану здійснення заходів державного нагляду (контролю)".
Отже, наказ Компаніївського районного сектору Управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області № 31 від 20.09.2018 "Про проведення перевірок об`єктів різних форм власності у IV кварталі 2018 року" є правомірний, а тому, підстави для його скасування відсутні.
Стосовно позовної вимоги про визнання протиправним та скасування припису Компаніївського районного сектору Управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області №102 від 14.12.2018 "Про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенного та пожежної безпеки", суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 7, 8 статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу. Припис - обов`язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб`єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб`єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.
Як вже зазначалось судом, за результатами перевірки, фахівцями Компаніївського районного сектору Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області складено припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки № 102 від 14.12.2018, яким встановлено строк для усунення порушень, виявлених під час здійсненої перевірки.
Судовим розглядом встановлено, що спірний припис має всі обов`язкові реквізити, підписаний уповноваженими особами, а тому, суд вважає, що він винесений з дотриманням норм чинного законодавства України.
Крім того, жодних пояснень з приводу встановлених приписом порушень, позивач не надав.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Таким чином, вимоги позивача є не обґрунтовані, а отже, такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
В И Р І Ш И В :
У задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "САН ОЙЛ" (місцезнаходження: вул. Ромена Роллана, буд. 12, м. Харків, 61058, ідентифікаційний код: 39197130) до Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області (місцезнаходження: вул. Пашутінська, буд. 1, м. Кропивницький, Кіровоградська область, 25015, ідентифікаційний код - 38613719) про визнання протиправними та скасування наказу й припису - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 14 червня 2019 року.
Суддя А.С. Мороко