
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 червня 2019 року м. ПолтаваСправа № 440/1219/19
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Костенко Г.В., розглянувши у порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Глобинської міської ради про визнання неправомірним та скасування рішення,
В С Т А Н О В И В:
03.04.2019 ОСОБА_1 (надалі – ОСОБА_1 , позивач) звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Глобинської міської ради (надалі також – відповідач), в якій просить /з урахуванням наданих уточнень щодо номеру рішення/: визнати протиправним та скасування рішення від 28.03.2019 №340 "Про розгляд звернення гр. ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 1,0000 га з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер НОМЕР_1 , місце розташування Глобинська міська рада, Глобинський район Полтавська область, з метою передачі у власність".
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначав, що підстава для відмови у затвердженні проекту землеустрою не відповідає дійсності, оскільки відомостями із витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку підтверджується, що земельна ділянка з кадастровим номером НОМЕР_1 належить до комунальної власності Глобинської міської ради.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 08 квітня 2019 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі.
03.05.2019 до суду надійшов відзив відповідача (а.с.91-94), в якому просив відмовити в задоволенні позову посилаючись на те, що земельна ділянка з кадастровим номером НОМЕР_1 накладається на ділянку гр. ОСОБА_2 , яка належить йому на праві приватної власності.
Ухвалою суду від 06.05.2019 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
Сторони у судове засіданні не з`явились. Надали до суду клопотання про розгляд справи без особистої участі.
Зважаючи на неявку в судове засідання жодної з осіб, які беруть участь у справі, суд, з урахуванням приписів частини дев`ятої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, визнав за можливе здійснити розгляд справи у порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов таких висновків.
Наказом Головного управління Держземагентства у Полтавській області від 31.10.2013 № ПЛ/5320610100:00:004/00000163 "Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою" надано дозвіл ОСОБА_1 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, розташованої за межами населеного пункту Глобинського району, з західної сторони м. Глобине, орієнтовний розмір земельної ділянки 1.00 га ріллі сільськогосподарського призначення державної власності із цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства. Пунктом 2 вказаного наказу зобов`язано розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погодити у відповідності до вимог статті 186-1 Земельного кодексу України (а.с.21).
ТОВ "Компанія "Терра-Макс" виготовлено проект землеустрою щодо відведення вказаної земельної ділянки (а.с.15-59).
Відділом Держгеокадастру у Глобинському районі Полтавської області 30.09.2016 надано Висновок №750/41-16 про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а.с.52).
Позивач звернулася до Глобинської міської ради із заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а.с.170).
Рішенням сорок шостої сесії першого скликання Глобинської міської ради Полтавської області від 28.03.2019 №340 "Про розгляд звернення гр. ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 1,0000 га з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер НОМЕР_1 , місце розташування Глобинська міська рада, Глобинський район Полтавська область, з метою передачі у власність", керуючись п. 34 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", статтями 12, 39, 79-1, 118, 122, 186 Земельного кодексу України, міська рада вирішила: відмовити гр. ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) АДРЕСА_1 , у затвердженні проекту землеустрою № 6850-п щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 (код КВЦПЗ 01.03 для ведення особистого селянського господарства) для ведення особистого селянського господарства із земель не наданих у власність або постійне користування на території Глобинської міської ради Глобинського району Полтавської області", загальною площею 1,0000 га, кадастровий номер земельної ділянки - НОМЕР_1 , з цільовим призначенням згідно КВЦПЗ - А 01.03 для ведення особистого селянського господарства, місце розташування Глобинська міська рада Глобинського району Полтавської області, у зв`язку з тим, що дана земельна ділянка накладається на земельні ділянки приватної власності громадян (а.с.169).
Не погодившись з таким рішенням, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та аргументам учасників справи, вказаним у заявах по суті, суд виходить з такого.
Відповідно до частин першої - другої статті 78 Земельного Кодексу України право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками. Право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них.
Відповідно до частини першої статті 116 Земельного Кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться, зокрема, у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом (пункт “в” частини третьої статті 116 Земельного кодексу України). Порядок безоплатної передачі земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність врегульовано статтею 118 Земельного кодексу України.
Відповідно до частини шостої статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
Згідно із частиною сьомою статті 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб`єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін (абзац другий частини сьомої статті 118 Земельного кодексу України).
Частиною восьмою статті 118 Земельного кодексу України визначено, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 Земельного кодексу України.
Відповідно до вимог статті 186-1 Земельного кодексу України проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності (крім земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи) підлягає обов`язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації. У разі якщо проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки підлягає обов`язковій державній експертизі землевпорядної документації, погоджений проект подається замовником або розробником до центрального органу виконавчої влади, що здійснює реалізацію державної політики у сфері земельних відносин, або його територіального органу для здійснення такої експертизи. Кожен орган здійснює розгляд та погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки самостійно та незалежно від погодження проекту іншими органами, зазначеними у частинах першій - третій цієї статті, у визначений законом строк.
Відповідно до частин дев`ятої - одинадцятої статті 118 Земельного Кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність. Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду. У разі відмови органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення заяви без розгляду питання вирішується в судовому порядку.
Отже, зі змісту наведених норм вбачається, що законом передбачено певний алгоритм та поетапність процесу безоплатної передачі земельних ділянок державної та комунальної власності у власність громадян, а саме: 1) подання громадянином клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування щодо отримання земельної ділянки у власність; 2) отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (або мотивовану відмову у його наданні); 3) після розроблення проекту землеустрою такий проект погоджується, зокрема з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин у відповідності до приписів статті 186-1 ЗК України; 4) здійснення державної реєстрації сформованої земельної ділянки у Державному земельному кадастрі; 5) подання громадянином погодженого проекту землеустрою до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність, про що, в свою чергу, такий орган у двотижневий строк, зобов`язаний прийняти відповідне рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність або рішення про відмову передання земельної ділянки у власність чи залишення клопотання без розгляду.
При цьому з вищенаведених норм Земельного кодексу України вбачається, що єдиною підставою для відмови у затвердженні проекту землеустрою може бути лише те, що проект землеустрою не погоджено в порядку, встановленому статтею 186-1 Земельного кодексу України, а також відсутність обов`язкової державної експертизи у визначених законом випадках та відомостей щодо державної реєстрації сформованої земельної ділянки у Державному земельному кадастрі.
Жодних інших правових підстав для відмови у затвердженні проекту землеустрою після його погодження в порядку статті 186-1 Земельного кодексу України, норми статті 118 Земельного кодексу України не містять. При цьому перевірка на відповідність проекту землеустрою вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів має здійснюватись саме на етапі погодження такого проекту.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у складі колегії Касаційного адміністративного суду у постанові від 30 жовтня 2018 року у справі №820/4852/17.
Отже передумовою для прийняття органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність є наявність погодженого визначеними статтею 186-1 Земельного Кодексу України органами проекту землеустрою щодо відведення такої земельної ділянки у власність. При цьому орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування до повноважень якого належать питання передачі земельних ділянок державної або комунальної власності у власність на стадії затвердження проекту землеустрою не наділений дискреційними повноваженнями, оскільки єдиною підставою для відмови затвердити такий проект є відсутність погоджень органів, визначених статтею 186-1 Земельного Кодексу України.
Матеріалами справи підтверджено та сторонами не заперечується, що позивачем виконано вищевказані вимоги Земельного кодексу України, а саме: у встановленому законом порядку отримано дозвіл на розроблення проекту землеустрою, за його замовленням виготовлено проект землеустрою, який погоджено відповідно до вимог визначених статтею 186-1 Земельного Кодексу України, та подано необхідні документи до Глобинської міської ради разом із заявою про затвердження проекту землеустрою та надання земельної ділянки у власність.
Отже позивачем повністю дотримано регламентовану законодавством процедуру виготовлення та погодження проекту землеустрою. При цьому, жодних зауважень до розробленого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність під час його погодження не виникало.
Рішення Глобинської міської ради Полтавської області від 28.03.2019 №75 мотивоване тим, що земельна ділянка накладається на земельні ділянки приватної власності громадян.
На підтвердження своєї позиції відповідач надав до суду копію державного акту на право власності на землю, серії НОМЕР_3 , виданого гр. ОСОБА_2 (а.с.171).
Суд зазначає, що вказаний акт не є належним доказом, який свідчить про те, що земельна ділянка згідно виготовленого проекту позивача накладається на земельну ділянку на яку виданий акт на право власності на землю, серії НОМЕР_4 040293. Встановити це відповідач повинен у належний спосіб. Проект землеустрою позивача виконаний на виконання наказу ГУ Держземагенства у Полтавській області від 31.10.2013 №ПЛ/5320610100:00:004/00000163 (а.с.21), сертифікованим інженером землевпорядником ОСОБА_3 за відсутності доказів порушень наказу і проекту, а тому твердження відповідача не можуть спростувати чинний Проект землеустрою. Доказів судового спору між позивачем і гр. ОСОБА_2 щодо земельної ділянки відповідач суду не надав, і цього не встановив суду.
Із витягів з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 15.01.2019, 07.04.2019 державна реєстрація земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_1 площею 1.0000 га, здійснена 15.01.2019, форма власності - комунальна, власник - Глобинська міська рада (а.с.108).
Крім того, при розгляді даної справи суд звертає увагу на наступне.
Позивач вже зверталася до Глобинської міської ради із заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Так, рішенням сорок четвертої сесії першого скликання Глобинської міської ради Полтавської області від 24.01.2019 №59 "Про розгляд звернення гр. ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 1,0000 га з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер НОМЕР_1 , місце розташування Глобинська міська рада, Глобинський район Полтавська область, з метою передачі у власність", керуючись п. 34 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності", статтями 12, 39, 79-1, 118, 122, 186 Земельного кодексу України, міська рада вирішила: відмовити гр. ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) АДРЕСА_1 , у затвердженні проекту землеустрою № 6850-п щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 (код КВЦПЗ 01.03 для ведення особистого селянського господарства) для ведення особистого селянського господарства із земель не наданих у власність або постійне користування на території Глобинської міської ради Глобинського району Полтавської області", загальною площею 1,0000 га, кадастровий номер земельної ділянки - НОМЕР_1 , з цільовим призначенням згідно КВЦПЗ - А 01.03 для ведення особистого селянського господарства, місце розташування Глобинська міська рада Глобинського району Полтавської області, у зв`язку з тим, що на дану земельну ділянку не зареєстрована комунальна власність Глобинської міської ради (а.с.60).
В подальшому ОСОБА_1 повторно звернулася до відповідача із заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та отримала відмову, яка є предметом судового розгляду даної справи.
Як вже зазначено вище, підставою для відмови слугувало те, що земельна ділянка накладається на земельні ділянки приватної власності громадян.
Отже, на дві тотожні заяви про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки відповідач надав різні за змістом відмови у затвердженні проекту землеустрою.
Вказане може свідчити про небажання відповідача затверджувати поданий ОСОБА_1 проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Враховуючи вищевикладене, підстави для відмови у затвердженні проекту землеустрою та передачі безоплатно у власність земельної ділянки у відповідача були відсутні.
Приймаючи до уваги вищенаведене суд дійшов до висновку про визнання протиправним та скасування рішення сорок шостої сесії першого скликання Глобинської міської ради Полтавської області від 28.03.2019 №340 "Про розгляд звернення гр. ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 1,0000 га з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер НОМЕР_1 , місце розташування Глобинська міська рада, Глобинський район Полтавська область, з метою передачі у власність".
Отже, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.
Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відтак, сплачена позивачем сума судового збору підлягає стягненню з відповідача.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) до Глобинської міської ради (вул. Центральна, 285, м. Глобине, Полтавська область, 39000, код ЄДРПОУ 22547673) про визнання неправомірним та скасування рішення - задовольнити.
Рішення сорок шостої сесії першого скликання Глобинської міської ради Полтавської області від 28 березня 2019 року №340 "Про розгляд звернення гр. ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 1,0000 га з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер НОМЕР_1 , місце розташування Глобинська міська рада, Глобинський район Полтавська область, з метою передачі у власність" - визнати протиправним та скасувати.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Глобинської міської ради (вул. Центральна, 285, м. Глобине, Полтавська область, 39000, код ЄДРПОУ 22547673) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 768,40 грн (сімсот шістдесят вісім гривень 40 копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Головуючий суддя Г.В. Костенко