
Справа № 420/2226/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 червня 2019 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Катаєвої Е.В., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Авангардівської селищної ради Овідіопольського району Одеської області (67806, Одеська область, Овідіопольський район, смт.Авангард, вулиця Добровольського, 26, ЄДРПОУ 23211248) про визнання протиправною відмови у здійсненні реєстрації місця проживання та зобов`язання здійснити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
До Одеського окружного адміністративного суду з позовом (а.с.7-11) звернулась ОСОБА_1 до Авангардівської селищної ради Овідіопольського району Одеської області (далі – Селищна рада), у якому просила: визнати протиправною відмову відповідача у здійсненні реєстрації місця проживання за адресою: будинок АДРЕСА_2 », АДРЕСА_3 , від 01.04.2019 року №Я192, та зобов`язати відповідача здійснити реєстрацію її місця проживання, за адресою: будинок АДРЕСА_2 .
Позивач зазначила, що вона згідно з Договором купівлі-продажу від 20.04.2006 року є власником земельної ділянки площею 0,120га, яка розташована на території Прилиманської сільської ради Овідіопольського району Одеської області. 30.10.2006 року отримано Державний акт НОМЕР_2 . На вказаній земельній ділянці вона побудувала садовий будинок АДРЕСА_1 , який введено в експлуатацію на підставі декларації від 26.02.2016 року, а 28.03.2019 року зареєстровано право власності на вказаний садовий будинок, у якому постійно проживає у будинку. Іншого житла не має.
06.03.2019 року вона звернулась до Селищної ради із заявою про реєстрацію місця проживання за адресою: будинок АДРЕСА_2 . Проте, їй відмовлено у проведенні реєстрації місця проживання з посиланням на те, що реєстрація місця проживання в садовому будинку неможлива, так як особа не подала необхідних документів або інформації (відсутні документи, що підтверджують право на проживання у житлі, надані документи на садовий будинок).
Позивач вважає, що рішення відповідача є протиправним, порушує її права та положення Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою КМУ від 02.02.2016 року №207, якими не встановлено обмежень щодо реєстрації постійного місця проживання осіб, які проживають в садовому будинку.
В обґрунтування позовних вимог позивач також послалась на ст. 8 Загальної декларації прав людини, що кожна людина має право на ефективне поновлення у правах компетентними національними судами в разі порушення її основних прав, наданих їй конституцією або законом. Відповідно до ст. 2 «Свобода пересування» Протоколу №4 Конвенції про захист людини і основоположних свобод кожен, хто законно перебуває на території будь-якої держави, має право вільно пересуватися і вільно вибирати місце проживання в межах території.
Позивач зазначила, що будинок, в якому вона мешкає, згідно Декларації про готовність до експлуатації об`єкта, виконано з дотриманням відповідних державних будівельних норм, стандартів і правил. Обладнання встановлено згідно з актами про його прийняття після випробування у визначеному порядку. Заходи з охорони праці, забезпечення вибухобезпеки, пожежної безпеки, охорони навколишнього середовища і антисейсмічні заходи проведені в повному обсязі. Згідно технічного паспорта на садовий будинок, який розташований за адресою: АДРЕСА_4 , будинок побудований з черепашнику, має фундамент, покрівлю з шиферу, обладнаний водопроводом, електрикою та каналізацією.
Садовий будинок 137-138, має присвоєну поштову адресу, знаходиться в межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці, зареєстрований як об`єкт нерухомого майна, призначений та придатний для постійного проживання у ньому, відповідає встановленим технічним вимогам.
Таким чином, спеціальним законом, який регламентує порядок реєстрації фізичних осіб за місцем їх перебування, або за місцем їх проживання - Законом України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» не встановлено жодних обмежень щодо реєстрації постійного місця проживання осіб, які проживають в садовому будинку. Позивач просила задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою суду від 18.04.2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, вирішено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними матеріалами справи (а.с.2-4).
20.05.2019 року до суду надійшов відзив на позовну заяву (а.с.52-54), у якому відповідач просить відмовити у задоволенні позову та зазначив, що ОСОБА_1 звернулась до Авангардівської селищної ради 06.03.2019 року із письмовою заявою щодо реєстрації її місця проживання. Відповіддю за № Я192 від 01.04.2019 року на її звернення від 06.03.2019 року їй повідомлено про відсутність підстав для реєстрації місця проживання.
Представник відповідача вважає відмову позивачу у реєстрації обґрунтованою, оскільки Правилами реєстрації місця проживання, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 р. №207, встановлюється порядок здійснення реєстрації місця проживання/перебування особи, та перелік документів (п. 18 Порядку), які заявник або її представник подає до органу реєстрації, серед яких зазначаються документи, що підтверджують право на проживання в житлі, - ордер, свідоцтво про право власності, договір найму (піднайму, оренди), рішення суду, яке набрало законної сили, про надання особі права на вселення до житлового приміщення, визнання за особою права користування житловим приміщенням або права власності на нього, права на реєстрацію місця проживання або інші документи.
Проте до заяви подано інформаційну довідку з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, відповідно до якої вона є власником садового будинку. Таким чином, вид наявного у власності позивача приміщення, в якому вона бажає зареєструвати своє місце проживання/перебування не відповідає вимогам Порядку.
Відповідно до п.18 Порядку орган реєстрації відмовляє в реєстрації/знятті з реєстрації місця проживання, якщо особа не подала необхідних документів або інформації.
Селищна рада повідомила позивача, що з вересня 2014 року на підставі Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо переведення садових і дачних будинків у жилі будинки та реєстрації в них місця проживання» №1673-VІІ від 02.09.2014 року, громадянам України дозволили реєструвати місце проживання в дачних і садових будинках, але при одній умові - їх треба перевести у жилі. Порядок переведення садових будинків у жилі затверджений Кабінетом Міністрів України від 29.04.2015 року №321 - «Порядок переведення дачних і садових будинків, що відповідають державним будівельним нормам, у жилі будинки».
На думку представника відповідача у гр. ОСОБА_1 є можливість зареєструватись у її приватному будинку попередньо реалізувавши процедуру переведення садового будинку у житловий.
Дослідивши надані сторонами заяви по суті справи та докази суд дійшов висновку, що спірні правовідносини виникли між фізичною особою та суб`єктом владних повноважень у сфері реєстрації місця проживання, проте повинні бути вирішені з урахуванням положень Закону України «Про звернення громадян».
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 20.04.2006 року уклала договір купівлі-продажу земельної ділянки № 137-138, площею 0,120 га, яка розташована на території Прилиманської сільської ради, СК «Авангард - 2» та 30.10.2006 року зареєструвала право власності на вказану земельну ділянку, отримавши Державний акт на право власності на земельну ділянку НОМЕР_2 (а.с.19-20).
На земельній ділянці позивач побудувала садовий будинок, який введено в експлуатацію згідно з Декларацією про готовність до експлуатації об`єкта, серія та номер ОД143160571013 від 26.02.2016 року, видану Департаментом ДАБІ в Одеській області (а.с.21-27) та 25.03.2016 року, ОСОБА_1 зареєструвала право власності на садовий будинок АДРЕСА_1 , номер запису 13947540 (а.с.33-34).
06.03.2019 року ОСОБА_1 звернулась до селищного голови Селищної ради із заявою, в якій виклавши обставини щодо набуття нею права власності на будинок за адресою: будинок АДРЕСА_2 , зазначила, що вона 04.03.2018 року звернулась до паспортистки Прилиманської сільської ради з клопотанням щодо реєстрації свого проживання в садовому будинку. Однак отримала усну відмову з тих підстав, що реєстрація місця проживання в садовому будинку неможлива, оскільки він не є житловим, та їй запропоновано перевести садовий будинок в житловий. Але у неї наявні документи, зокрема, технічний паспорт на будинок, який підтверджує наявність в будинку житлових приміщень та необхідного інженерного обладнання. Заявниця зазначила, що відмова в реєстрації порушує її права, та просила зареєструвати її місце проживання.
До заяви позивач додала копію паспорту, документів, що підтверджують право власності на будинок та земельну ділянку, декларацію про готовність об`єкта до експлуатації, технічний паспорт на будинок (а.с.12-13).
Листом Селищної ради від 01.04.2019 року №Я192, за підписом селищного голови С.Хрустовського, на звернення від 06.03.2019 року заявницю повідомлено, що Правилами реєстрації місця проживання, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 року №207 визначено, що реєстрація/зняття з реєстрації місця проживання/перебування здійснюється виконавчим органом сільської, селищної або міської ради, сільським головою (у разі коли відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено) на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної, міської ради.
Правилами встановлюється порядок здійснення реєстрації місця проживання/перебування особи, та перелік документів (п. 18 Порядку) які заявник, або представник подає до органу реєстрації. Так, абзац перший п.п. 4 п. 18 визначає, що особа або її представник подає документи, що підтверджують право на проживання в житлі, - ордер, свідоцтво про право договір найму (піднайму, оренди), рішення суду, яке набрало законної сили, про надання особі права на вселення до житлового приміщення, визнання за особою права користування житловим приміщенням або права власності на нього, права на реєстрацію місця проживання або інші документи.
В листі також вказується, що до звернення ОСОБА_1 подала інформаційну довідку з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, відповідно до якої вона є власником садового будинку, об`єкт житлової нерухомості: «Ні, що не відповідає вимогам Порядку».
Відповідно до п. 18 Порядку орган реєстрації відмовляє в реєстрації/знятті з реєстрації місця проживання, якщо: особа не подала необхідних документів або інформації. У відповіді зазначено, що керуючись зазначеним, Авангардівська селищна рада відмовляє ОСОБА_1 у реєстрації місця проживання, так як до заяви не було додано документи які підтверджують визнання за особою права користування житловим приміщенням.
Також, заявницю повідомлено, що з вересня 2014 року на підставі Закону України №1673-VІІ від 02.09.2014 року, громадянам України дозволили реєструвати місце проживання в дачних і садових будинках, але при одній умові - їх треба перевести у жилі. Порядок переведення садових будинків затверджений Кабінетом Міністрів України від 29.04.2015 року №321 (а.с.14-15).
Отримавши вказану відповідь на своє звернення позивач звернулась до суду з даним позовом.
Реєстрація місця проживання особи, зняття з реєстрації місця проживання здійснюється відповідно до Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою КМУ від 02.03.2016 року №207 (далі Правила № 207), Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру, затвердженого також постановою КМУ №207 від 02.03.2016 року.
В преамбулі Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» визначено, що цей Закон відповідно до Конституції України регулює відносини, пов`язані зі свободою пересування та вільним вибором місця проживання в Україні, що гарантуються Конституцією України і закріплені Загальною декларацією прав людини, Міжнародним пактом про громадянські та політичні права, Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод і протоколами до неї, іншими міжнародними договорами України, а також визначає порядок реалізації свободи пересування та вільного вибору місця проживання і встановлює випадки їх обмеження.
Статтею 2 Закону встановлено, що громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, які встановлені законом. Реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.
Згідно зі ст.6 Закону для реєстрації особа або її представник подає органу реєстрації (у тому числі через центр надання адміністративних послуг): письмову заяву; документ, до якого вносяться відомості про місце проживання. Якщо дитина не досягла 16-річного віку, подається свідоцтво про народження; квитанцію про сплату адміністративного збору; документи, що підтверджують право на проживання в житлі, перебування або взяття на облік у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту, проходження служби у військовій частині, адреса яких зазначається під час реєстрації; військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку).
Забороняється вимагати для реєстрації місця проживання подання особою інших, ніж передбачених цією статтею, документів.
Реєстрація місця проживання здійснюється тільки за однією адресою. У разі якщо особа проживає у двох і більше місцях, вона здійснює реєстрацію місця проживання за однією з цих адрес за власним вибором.
Згідно з п.1 Правил №207 вони визначають механізм здійснення реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб в Україні, а також встановлюють форми необхідних для цього документів.
Відповідно до п.3 Правил реєстрація/зняття з реєстрації місця проживання/перебування здійснюється виконавчим органом сільської, селищної або міської ради, сільським головою (у разі коли відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено) (далі - орган реєстрації) на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради.
Згідно з п.8, п.9 Правил документи для здійснення реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування особи подаються до органу реєстрації (у тому числі через центр надання адміністративних послуг) з урахуванням вимог Закону України “Про адміністративні послуги”.
Відомості про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання вносяться, зокрема, до паспорта громадянина України.
Пунктом 18 визначено, що для реєстрації місця проживання особа або її представник подає:
1) заяву за формами, наведеними відповідно у додатках 6,7 або 8;
2) документ, до якого вносяться відомості про місце проживання;
3) квитанцію про сплату адміністративного збору (у разі реєстрації місця проживання одночасно із зняттям з попереднього місця проживання адміністративний збір стягується лише за одну послугу);
4) документи, що підтверджують, зокрема:
право на проживання в житлі, - ордер, свідоцтво про право власності, договір найму (піднайму, оренди), рішення суду, яке набрало законної сили, про надання особі права на вселення до житлового приміщення, визнання за особою права користування житловим приміщенням або права власності на нього, права на реєстрацію місця проживання або інші документи. У разі відсутності зазначених документів реєстрація місця проживання особи здійснюється за згодою власника/співвласників житла, наймача та членів його сім`ї (зазначені документи або згода не вимагаються при реєстрації місця проживання неповнолітніх дітей за адресою реєстрації місця проживання батьків/одного з батьків або законного представника/представників);
5) військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку);
6) заяву про зняття з реєстрації місця проживання особи за формою згідно з додатком 11 (у разі здійснення реєстрації місця проживання одночасно із зняттям з реєстрації попереднього місця проживання).
Забороняється вимагати для реєстрації місця проживання особи інші документи.
Згідно з п.19 Правил працівник органу реєстрації або центру надання адміністративних послуг перевіряє належність документа, до якого вносяться відомості про місце проживання (або документа, до якого вносяться відомості про місце перебування, - у разі реєстрації місця перебування), особі, що його подала, його дійсність, правильність заповнення заяви про реєстрацію місця проживання/перебування (у разі потреби надає допомогу особі в заповненні бланка заяви) та наявність документів, необхідних для реєстрації місця проживання/перебування, про що ним вчиняється відповідний запис у цій заяві.
Пунктом 23 Правил встановлено, що працівник органу реєстрації в день звернення особи чи в день отримання документів від центру надання адміністративних послуг:
приймає рішення про реєстрацію або про відмову у реєстрації місця проживання особи;
вносить відомості про реєстрацію місця проживання у документ, до якого вносяться відомості про місце проживання (документ, до якого вносяться відомості про місце перебування, - у разі реєстрації місця перебування);
формує і вносить дані про реєстрацію місця проживання особи до реєстру територіальної громади відповідно до Порядку;
формує інформацію про реєстрацію місця проживання/перебування особи для її передачі до Реєстру.
Таким чином, вищезазначеними положеннями Правил №207 чітко визначені права та обов`язки суб`єктів правовідносин щодо реєстрації місця проживання, перелік документів, які додаються до встановленої форми заяви, строки її розгляду та відповідно форма рішення суб`єкта владних повноважень, яка відображається у заяві про реєстрацію місця проживання згідно з додатком 6 до Правил.
Судом встановлено, що позивачем не надані органу реєстрації - заява встановленої форми та документи, перелік яких наведений у п.18 Правил.
Відповідачем не викладено прийняте рішення у відповідності до вимог Правил, яке повинно бути викладено у заяві та повинно бути прийняте у день звернення заявника з вказаною заявою та документами, відсутня відмітка про роз`яснення вимог Правил №207 щодо оформлення заяви за формами, наведеними відповідно у додатках 6,7 або 8.
Враховуючи викладене суд вважає, що між сторонами не виникли правовідносини, регламентовані Законом України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», Правилами №207, які визначають чіткий механізм здійснення реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб в Україні, а також встановлюють форми необхідних для цього документів.
Судом встановлено, що заява довільної форми позивачем на адресу голови селищної ради подана 06.03.2019 року та розглянута як звернення, відповідь позивачу надана 01.04.2019 року, тобто у строки встановлені ст.20 Закону України «Про звернення громадян».
Проте, не зважаючи на вказані обставини у відповіді на звернення позивача, відповідач зазначив, що Авангардська селищна рада відмовляє ОСОБА_1 у реєстрації місця проживання, тобто виклала прийняття рішення по суті в порушення Правил №207, тим самим діяла в порушення вимог ст.19 Конституції України, якою визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення.
Статтею 76 КАС України визначено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Згідно статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
З урахуванням встановлених фактів, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом визнання протиправним та скасування рішення відповідача про відмову у здійсненні реєстрації місця проживання за адресою: будинок АДРЕСА_2 викладене у відповіді від 01.04.2019 року №Я192 на звернення від 06.03.2019 року.
Частиною 1 ст.139 КАС України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі. Суд вважає, що з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань підлягають стягненню на користь позивача судові витрати у сумі 800,00 грн..
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2,5,6,7,9,241-246 КАС України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Авангардівської селищної ради Овідіопольського району Одеської області (67806, Одеська область, Овідіопольський район, смт. Авангард, вул. Добровольського, буд. 26, код ЄДРПОУ 23211248) про визнання протиправною відмови у здійсненні реєстрації місця проживання та зобов`язати здійснити реєстрацію місця проживання - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Авангардівської селищної ради Овідіопольського району Одеської області про відмову у здійсненні реєстрації місця проживання ОСОБА_1 за адресою: будинок АДРЕСА_2 викладене у відповіді від 01.04.2019 року №Я192 на звернення від 06.03.2019 року.
В задоволенні решті позовних вимог - відмовити.
Стягнути з Авангардівської селищної ради Овідіопольського району Одеської області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 800,00грн
Рішення суду набирає законної сили у порядку ст.255 КАС України.
Рішення суду може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів у порядку ст.ст.293,295-297 КАС України.
Суддя Е.В. Катаєва
.