Рішення № 82403110, 14.06.2019, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.06.2019
Номер справи
420/2164/19
Номер документу
82403110
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/2164/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 червня 2019 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Свиди Л.І.

розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Подільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області про визнання протиправними дій, скасування рішення та зобов`язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

До суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до Подільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови позивачу у призначенні пенсії на пільгових умовах відповідно до п. п. 1 п. 2 ст. 114 розділу XIV-1 Закону України «Про пенсійне забезпечення окремих категорій громадян», скасування рішення Подільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області №23 від 25.03.2019 року про відмову у призначенні пенсії, зобов`язання відповідача призначити позивачу пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. п. 1 п. 2 ст. 114 розділу XIV-1 Закону України «Про пенсійне забезпечення окремих категорій громадян».

За цією позовною заявою відкрито спрощене позовне провадження у відповідності до ст. 12 КАС України та наданий відповідачу строк для подання до суду відзиву на цю заяву, позивачу - відповіді на відзив.

Позивач в судове засідання не з`явився, надіслав заяву про розгляд справи за його відсутності в порядку письмового провадження. Позов обґрунтований позивачем тим, що документами, як надавалися позивачем до управління Пенсійного фонду України для оформлення пенсії підтверджено, що по досягненню 50 річного віку позивач набув необхідний пільговий стаж на посадах, віднесених до Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, а тому оскаржуване рішення є протиправним та підлягає скасуванню.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, надіслав заяву про розгляд справи за відсутності відповідача. З відзиву на позовну заяву (аркуші справи 35-38) вбачається, що відповідач позов не визнає, оскільки право на пенсію на пільгових умовах мають особи на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці і за результатами атестації робочих місць. Основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка з відповідними записами. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. Як вбачається з документів поданих позивачем атестація робочого місця підтверджена тільки за 5 років 2 місяці 3 дні, а тому підстав для призначення ОСОБА_1 пенсії на пільгових умовах відповідно до п. п. 1 п. 2 ст. 114 розділу XIV-1 Закону України «Про пенсійне забезпечення окремих категорій громадян» не має.

Згідно з ч. 9 ст. 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи вищевикладені приписи КАС України суд прийшов до висновку про можливість продовження розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Вивчивши позовну заяву та дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

ОСОБА_1 26 грудня 2018 року звернувся до Подільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області із заявою щодо призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до п. п. 1 п. 2 ст. 114 розділу XIV-1 Закону України «Про пенсійне забезпечення окремих категорій громадян».

Рішенням Подільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області №23 від 25.03.2019 року позивачу відмовлено у призначенні пенсії у зв`язку із відсутністю пільгового стажу (аркуш справи 19).

Позивач не погодився з правомірністю такого рішення та звернувся до суду з цим позовом.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Згідно з ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п. 1, п. п. 1 п. 2 ст. 114 розділу XIV-1 Про пенсійне забезпечення окремих категорій громадян Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

На пільгових умовах пенсія за віком призначається: працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Відповідно до ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно із п. 1, 20 «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

У тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток 5).

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.

З трудової книжки ОСОБА_1 Серії НОМЕР_1 вбачається, що у період з 04.02.1992 року по 03.06.2002 року позивач працював у Красноярському алюмінієвому заводі (аркуші справи 10-17).

З довідки Акціонерного товариства «РУСАЛ Красноярський алюмінієвий завод» від 27.11.2018 року №12/4-1462 вбачається, що ОСОБА_1 у період роботи з 04.02.1992 року по 31.05.2000 року працював ливарником кольорових металів в цеху електролізу алюмінію, відноситься до списку №1, розділ VII, підрозділ 10а, постанова КМ СРСР від 26.01.1991 року №10. Період роботи з 01.06.2000 року по 03.06.2002 року працював ливарником кольорових металів в ливарному цеху, відноситься до списку №1, розділ VII, підрозділ 10а, постанова КМ СРСР від 26.01.1991 року №10. Повний робочий день був зайнятий роботою у виробництві отримання металу електролітичним способом в розплаві металу. Завод працював у режимі повного робочого тижня та відпустки без збереження заробітної плати не надавалися. Умови праці на робочому місці працівника встановлювалися за результатами атестації робочих місць умов праці. Красноярський алюмінієвий завод перейменований у ВАТ «Красноярський алюмінієвий завод» наказ №1177 від 17.11.1992 року, ВАТ «Красноярський алюмінієвий завод» перейменований у ВАТ «РУСАЛ Красноярський алюмінієвий завод» наказ №456 від 04.07.2006 року, 21.06.2016 року ВАТ «РУСАЛ Красноярський алюмінієвий завод» перейменований в Акціонерне товариство «РУСАЛ Красноярський алюмінієвий завод» на підставі рішення єдиного акціонера від 07.06.2016 року (аркуш справи 21).

Так, з метою забезпечення соціального захисту працівників, зайнятих на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383 затверджено «Порядок застосування Списків № 1 та № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах».

Відповідно до п. 2, 3 «Порядку застосування Списків № 1 та № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах», затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383, під повним робочим днем слід вважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов`язаних з виконанням своїх трудових обов`язків.

При визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.

Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно із «Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 1992 року № 442 та «Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці», затвердженими постановою Міністерства праці України від 1 вересня 1992 року № 41.

Основна мета атестації, як випливає із зазначених нормативних актів, полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

Згідно із п. 4, 10 «Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 1992 року № 442 та п. п. 1.5 п. 1 «Методичних рекомендацій для проведення атестації робочих місць за умовами праці», затверджених постановою Міністерства праці України від 1 вересня 1992 року № 41 визначається безпосередньо колективним договором підприємства і проводиться не рідше одного разу на 5 років.

Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства чи організації.

Результати атестації використовуються для розроблення заходів щодо покращення умов праці і оздоровлення працівників та під час визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах, пільг і компенсацій за рахунок підприємств, установ та організацій, обґрунтування пропозицій про внесення змін до списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Відповідно до п. п. 3, 4.2, 4.4 «Порядку застосування Списків № 1 та № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах», затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 року № 383, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.

При застосування списків йдеться про те, що результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умов і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.

Якщо атестація була вперше проведена після 21.08.97 року, у разі підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах, до пільгового стажу зараховується весь період роботи до 21.08.92 року, 5-річний період роботи на даному підприємстві, що передує даті видання наказу про її результати, та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.

Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що своєчасно проведена атестація робочих місць за умовами праці є одним із заходів соціального захисту працівників, який має сприяти реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

Так, згідно довідки Акціонерного товариства «РУСАЛ Красноярський алюмінієвий завод» від 29 січня 2019 року №РК-01-ДпП-19-00025 відповідно наказу АТ «Красноярський алюмінієвий завод» від 03.05.1995 року №320 «Про виконання приписів державного інспектора по охороні праці та експерта умов праці» було організовано поетапне проведення атестації робочих місць по умовам праці. В цеху електролізу алюмінію №3 атестація робочих місць по умовам праці була проведена в період з 15.11.1996 року по 30.04.1999 року. Робоче місце ливарника кольорових металів ливарного відділення цеху електролізу алюмінію було атестовано у 1997 році. З 01.06.2000 року ливарні відділення з цехів електролізу алюмінію були виключені та об`єднані в Ливарний цех заводу, при цьому у працівників не були змінені місця роботи та умови праці (аркуш справи 26).

З протоколу атестації робочих місць по умовам праці в ЕЛЦ-3 ВАТ «КрАЗ» від 30 квітня 1999 року вбачається проведення атестації 250 робочих місць по умовам праці у період з 15.11.1996 року по 30.07.1999 року (аркуш справи 28).

Атестація робочого місця ливарника кольорових металів здійснена у 1997 році, що підтверджується картою атестації робочого місця №401 від 20.10.1997 року (аркуш справи 27).

Враховуючи те, що атестація робочого місця ливарника кольорових металів здійснена 20.10.1997 року, до пільгового стажу ОСОБА_1 має бути зарахований весь період роботи до 21.08.92 року, 5-річний період роботи на даному підприємстві, що передує даті видання наказу про її результати, та період роботи впродовж наступних 5 років.

Судом встановлено, що у період з 04.02.1992 року по 03.06.2002 року позивач працював у Красноярському алюмінієвому заводі на посаді ливарника кольорових металів, яка віднесена до переліку робіт, зайнятість на яких дає право на пільгове пенсійне забезпечення за Списком №1 та відповідно має право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, а тому дії відповідача щодо відмови позивачу у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.п. 1 п. 2 ст. 114 розділу XIV-1 Про пенсійне забезпечення окремих категорій громадян Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» є протиправними.

Враховуючи вищевикладені обставини, оскаржуване рішення Подільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області №23 від 25.03.2019 року про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії є необґрунтованим та протиправним, а тому підлягає скасуванню судом.

Крім того, враховуючи протиправність оскаржуваного рішення відповідач має бути зобов`язаний судом призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п.п. 1 п. 2 ст. 114 розділу XIV-1 Про пенсійне забезпечення окремих категорій громадян Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовані, відповідають вимогам законодавства та підлягають задоволенню.

Крім того, у відповідності до ч. 1 ст. 139 КАС України, сплачений ОСОБА_1 судовий збір підлягає стягненню з Подільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області за рахунок його бюджетних асигнувань.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 6, 14, 90, 139, 243-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Подільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області (66300, Одеська область, м. Подільськ, вул. Шкільна, 2Б, код ЄДРПОУ 40386424) про визнання протиправними дій Подільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області щодо відмови позивачу у призначенні пенсії на пільгових умовах відповідно до п.п. 1 п. 2 ст. 114 розділу XIV-1 Закону України «Про пенсійне забезпечення окремих категорій громадян», скасування рішення Подільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області №23 від 25.03.2019 року про відмову у призначенні пенсії, зобов`язання Подільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п.п. 1 п. 2 ст. 114 розділу XIV-1 Закону України «Про пенсійне забезпечення окремих категорій громадян» – задовольнити.

Визнати протиправними дії Подільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії на пільгових умовах відповідно до п.п. 1 п. 2 ст. 114 розділу XIV-1 Про пенсійне забезпечення окремих категорій громадян Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Скасувати рішення Подільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області №23 від 25.03.2019 року про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії.

Зобов`язати Подільське об`єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п.п. 1 п. 2 ст. 114 розділу XIV-1 Про пенсійне забезпечення окремих категорій громадян Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Стягнути з Подільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області (66300, Одеська область, м. Подільськ, вул. Шкільна, 2Б, код ЄДРПОУ 40386424) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) сплачений судовий збір у розмірі 768,40 грн.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Л.І. Свида

.