
Справа № 420/2366/19
УХВАЛА
13 червня 2019 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Соколенко О.М., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якій позивач просить суд:
1) визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо:
- неврахування при перерахунку з 01.01.2018 року пенсії ОСОБА_1 , надбавки за умови режимних обмежень, допуск Ф.2 (15% від посадового окладу); надбавки за спеціальні завдання чи державну охорону (33% від посадового окладу); надбавки за особливо важливі завдання (30% від посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років); надбавки за розвідувальну та контррозвідувальну діяльність (21% від посадового окладу); доплати за роботу з агентурою на конфіденційній основі (15% від посадового окладу); премії (10% від посадового окладу);
- виплати пенсії в 2018 році з урахуванням лише 50% суми підвищення пенсії, а в 2019 році - з урахуванням лише 75% суми підвищення пенсії;
2) зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 , з 01 січня 2018 року з урахуванням: посадового окладу; окладу за військове звання; процентної надбавки за вислугу років (40%); надбавки за умови режимних обмежень, допуск Ф.2 (15% від посадового окладу); надбавки за спеціальні завдання чи державну охорону (33% від посадового окладу); надбавки за особливо важливі завдання (30% від посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років); надбавки за розвідувальну та контррозвідувальну діяльність (21% від ь посадового окладу); доплати за роботу з агентурою на конфіденційній основі (15% від посадового окладу); премії (10% від посадового окладу) та здійснити виплату донарахованих сум з урахуванням 100% суми підвищення пенсії.
Як зазначено в позовній заяві, підставою для звернення позивача з даним позовом, слугувало неврахування додаткових видів грошового забезпечення при перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 року та виплата пенсії після такого перерахунку лише у розмірі 50% підвищення пенсії.
15 травня 2019 року за вх. №17376/19 через канцелярію суду від представника відповідача надійшло клопотання про зупинення провадження у даній справі, до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі №240/6263/18 та рішенням окружного адміністративного суду м. Києва в адміністративній справі №826/3783/18.
Вказане клопотання щодо набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі №240/6263/18 обґрунтовано представником позивача тим, що ухвалою Верховного суду від 25.01.2019 року відкрито провадження у зразковій справі №240/6263/18 (провадження №Пз/9901/1/19) та з посиланням на приписи п.9 ч.2 ст.236 КАС України, відповідач вважає, що адміністративну справу №420/2366/19 неможливо розглянути до вирішення зразкової справи №240/6263/18.
Окрім того, представник відповідача звертає увагу суду на те, що в провадженні Окружного адміністративного суду м. Києва перебуває справа № 826/3783/18, предметом розгляду якої є визнання незаконними пунктів 1,2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим особам”; про визнання незаконними змін до пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової службиста деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, внесених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103; про визнання незаконним Додатку № 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, зміни до якого внесені постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103.
Посилаючись на те, що у справі № 826/3783/18 предметом розгляду є визнання протиправними та скасування пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, на підставі яких Головним управлінням здійснено перерахунок пенсії позивачу, з яким він не погоджується, а також зважаючи на те, що судове рішення у справі №826/3783/18 не лише вирішить спір між сторонами у даній справі, а й вичерпає спірність постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, представник позивача та представник відповідача вважають, що справу № 420/2366/18 об`єктивно неможливо розглядати до вирішення справи № 826/3783/18.
Розглянувши клопотання представника відповідача в частині зупинення провадження у справі до набрання законної сили рішенням по справі №826/3783/18, суд дійшов висновку про відсутність підстав для його задоволення, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 24.04.2019 року закрито провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Кабінету Міністрів України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії.
Зі змісту вказаної ухвали вбачається, що предметом розгляду у даній справі була правомірність пунктів 1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим особам"; про визнання незаконним зміни до пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, внесенні постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103; про визнання незаконним Додаток № 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, зміни до якого внесені Постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103.
В той же час, судом встановлено, що рішенням Окружного адміністративного суду від 12.12.2018 року по справі №826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019, судом задоволено адміністративний позов ОСОБА_2 та:
- визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб";
- зобов`язано Кабінет Міністрів України невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правого акта протиправним та нечинним в окремій його частині у виданні, в якому було офіційно оприлюднено нормативно-правовий акт.
Таким чином, у суду відсутні підстави для зупинення провадження у даній справі до набрання законної сили рішенням по справі №826/3783/18.
Розглянувши клопотання представника відповідача в частині зупинення провадження у справі до набрання законної сили рішенням по справі №240/6263/18, суд дійшов висновку про наявність підстав для його задоволення, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 25 січня 2019 року Верховний Суд прийняв ухвалу по справі №240/6263/18 (провадження №Пз/9901/1/19), якою відкрито провадження у зразковій справі за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, третя особа - Житомирський обласний військовий комісаріат, про визнання дій неправомірними, зобов`язання провести перерахунок та виплату пенсії.
Так, згідно вищевказаної ухвали Верховного Суду від 25 січня 2019 року у справі №240/6263/18, ознаками типової справи, в якій може бути ухвалено рішення цієї зразкової справи, є такі:
- позивачами у них є особи, звільнені з військової служби, які отримують пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб";
- відповідачем у них є один і той самий суб`єкт владних повноважень (територіальний орган Пенсійного фонду України, на пенсійному обліку якого перебувають позивачі);
- спір виник з аналогічних підстав у відносинах, що регулюються одними нормами права (у зв`язку неперерахунком та невиплатою пенсії у повному обсязі з 01 січня 2018 року без урахування суми середньомісячних додаткових видів грошового забезпечення);
- позивачі заявили аналогічні позовні вимоги (по-різному висловлені, але однакові по суті: визнати протиправною бездіяльність та зобов`язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії з 01 січня 2018 року з урахуванням у складі грошового забезпечення для обчислення пенсії середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення).
Вищевказана ухвала Верховного суду по справі №240/6263/18 (провадження №Пз/9901/1/19) від 25.01.2019 року про відкриття провадження у зразковій адміністративній справі опублікована на офіційному веб-порталі судової влади України (https://supreme.court.gov.ua/supreme/pro_sud/zrazkova-sprava/uhvaly-zs).
У даній адміністративній справі № 420/2366/19 позивач просить суд:
1) визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо:
- неврахування при перерахунку з 01.01.2018 року пенсії ОСОБА_1 , надбавки за умови режимних обмежень, допуск Ф.2 (15% від посадового окладу); надбавки за спеціальні завдання чи державну охорону (33% від посадового окладу); надбавки за особливо важливі завдання (30% від посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років); надбавки за розвідувальну та контррозвідувальну діяльність (21% від посадового окладу); доплати за роботу з агентурою на конфіденційній основі (15% від посадового окладу); премії (10% від посадового окладу);
- виплати пенсії в 2018 році з урахуванням лише 50% суми підвищення пенсії, а в 2019 році - з урахуванням лише 75% суми підвищення пенсії;
2) зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 , з 01 січня 2018 року з урахуванням: посадового окладу; окладу за військове звання; процентної надбавки за вислугу років (40%); надбавки за умови режимних обмежень, допуск Ф.2 (15% від посадового окладу); надбавки за спеціальні завдання чи державну охорону (33% від посадового окладу); надбавки за особливо важливі завдання (30% від посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років); надбавки за розвідувальну та контррозвідувальну діяльність (21% від ь посадового окладу); доплати за роботу з агентурою на конфіденційній основі (15% від посадового окладу); премії (10% від посадового окладу) та здійснити виплату донарахованих сум з урахуванням 100% суми підвищення пенсії.
Пунктами 21 та 22 частини 1 статті 4 КАС України визначено, що типові адміністративні справи - адміністративні справи, відповідачем у яких є один і той самий суб`єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи), спір у яких виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, та у яких позивачами заявлено аналогічні вимоги; зразкова адміністративна справа - типова адміністративна справа, прийнята до провадження Верховним Судом як судом першої інстанції для постановлення зразкового рішення.
Частиною 7 статті 290 КАС України встановлено, що ухвала про відкриття Верховним Судом провадження у зразковій справі публікується на офіційному веб-порталі судової влади України, а також в одному із загальнодержавних друкованих засобів масової інформації не пізніше ніж за десять днів до дати судового засідання для розгляду зразкової справи.
Частинами 1 та 2 статті 291 КАС України визначено, що суд, який розглядає типову справу, має право зупинити провадження за клопотанням учасника справи або за власною ініціативою у випадку, якщо Верховним Судом відкрито провадження у відповідній зразковій справі. Провадження у типовій справі підлягає відновленню з дня набрання законної сили рішенням Верховного Суду у відповідній зразковій справі.
Приписами п.9 ч.2 ст.236 КАС України передбачено, що суд має право зупинити провадження у справі в разі розгляду типової справи і оприлюднення повідомлення Верховного Суду про відкриття провадження у зразковій справі - до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі.
Згідно з ч.11 ст.290 КАС України рішення Верховного Суду у зразковій справі підлягає перегляду Великою Палатою Верховного Суду за правилами перегляду рішень в апеляційному порядку, визначеному цим Кодексом.
Як встановлено судом з ЄДР судових рішень, 13.03.2019 року Верховним судом прийнято рішення по справі №240/6263/18 (провадження №Пз/9901/1/19), однак станом на 13.06.2019 року відсутні відомості щодо набрання рішенням Верховного суду від 13.03.2019 року законної сили.
Отже, враховуючи, що справа №240/6263/18 має ознаки типової відповідно до положень пункту 21 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: відповідачем є один і той самий суб`єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи), спір виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, позивачем заявлено аналогічні вимоги, суд доходить висновку про необхідність зупинення провадження у справі № 420/2366/19 до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі 240/6263/18 (провадження №Пз/9901/1/19).
Керуючись п.9 ч.2 ст.236, 243, 291 КАС України, суд,-
УХВАЛИВ:
Клопотання представника відповідача – задовольнити частково.
Відмовити у задоволенні клопотання про зупинення провадження в адміністративній справі №420/2366/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії до набрання чинності рішенням по справі №826/3783/18.
Зупинити провадження в адміністративній справі №420/2366/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі №240/6263/18 (провадження №Пз/9901/1/19).
Ухвала набирає законної сили у строки, визначені ст.256 КАС України.
Ухвала суду в частині зупинення провадження по справі може бути оскаржена до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги до Одеського окружного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.М. Соколенко