Рішення № 82401967, 14.06.2019, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.06.2019
Номер справи
140/1307/19
Номер документу
82401967
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 червня 2019 року ЛуцькСправа № 140/1307/19

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого – судді Смокович В.І.,

розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДФС у Волинській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій,

ВСТАНОВИВ:

Головне управління ДФС у Волинській області (далі – ГУ ДФС у Волинській області, контролюючий орган) звернулося з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій у сумі 17 000 грн до місцевого бюджету.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 07 лютого 2019 року ГУ ДФС у Волинській області провело фактичну перевірку магазину, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , де здійснює господарську діяльність фізична особа-підприємець ОСОБА_1 . Під час перевірки службові особи контролюючого органу склали акт № 03/25/40-01/2429211550, у якому зафіксовано факт порушення відповідачем вимог статті 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (із змінами та доповненнями) № 481/95-ВР від 19 грудня 1995 року – роздрібна торгівля алкогольними напоями без ліцензії; підпунктів 1, 2 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (із змінами та доповненнями) № 265/95-ВР від 06 липня 1995 року – проведення розрахункової операції на суму покупки 17 грн без застосування реєстратора розрахункових операцій та без видачі розрахункового документа установленого зразка. На підставі вказаного акта перевірки прийнято рішення від 01 серпня 2018 року № 000609-40 про застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі: 17 000 грн. – за факт роздрібної торгівлі алкогольними напоями без наявності відповідної ліцензії. Оскільки відповідач у добровільному порядку не сплатив штраф, тому позивач просить стягнути з підприємця ОСОБА_1 . вказану заборгованість у судовому порядку.

Правом подачі відзиву на позов відповідач не скористався. Отже, підприємець пред`явлені позовні вимоги не оспорив, відзив на позов та клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін не подав, а тому суд вважає можливим розглянути справу за наявними у справі матеріалами.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 23 квітня 2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за даним адміністративним позовом. Розгляд справи постановлено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи за наявними матеріалами (арк. спр. 1).

Вказану ухвалу відповідач отримав 15 травня 2019 року, що стверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (арк. спр. 21).

Суд, перевіривши доводи позивача у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази на предмет належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо, а також достатності і взаємозв`язку доказів у їхній сукупності, встановив такі обставини.

На підставі наказу № 562 від 01 лютого 2018 року "Про проведення фактичної перевірки", направлень на перевірку від 01 лютого 2018 року (арк. спр. 8, 9, зворот) ГУ ДФС у Волинській області проведено фактичну перевірку магазину, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , де здійснює господарську діяльність фізична особа-підприємець Тачинський ОСОБА_2 .

За результатами вказаної перевірки контролюючим органом складено акт № 03/25/40-01/24292211550 від 08 лютого 2018 року (арк. спр. 6-7).

Відповідно до висновків акта перевірки, установлено порушення підприємцем статті 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" – факт роздрібної торгівлі алкогольними напоями без ліцензії; підпунктів 1, 2 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (із змінами та доповненнями) № 265/95-ВР від 06 липня 1995 року – факт проведення розрахункової операції на суму покупки 17 грн без застосування реєстратора розрахункових операцій та без видачі розрахункового документа установленого зразка.

Так, під час фактичної перевірки за результатом контрольної закупки, у магазині було придбано одну пляшку пива "Павлівське світле живе", ємністю 0,5л за ціною 17 грн, вміст спирту не менше 3,5 %. Ліцензія на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями на даному місці торгівлі підприємцю не видавалась. Книга обліку розрахункових операцій, розрахункова книга, реєстратора розрахункових операцій у магазині немає; фіскальний чек продавцем не видано. У торгівельному закладі усього було виявлено 4 пляшки пива "Павлівське світле живе" по 0,5л, 4 пляшки пива "Чернігівське світле" по 0,5л, загальною вартістю 116 грн.

Постановою Маневицького районного суду Волинської області від 05 березня 2018 року у справі № 164/285/18 ОСОБА_1 визнано винним у правопорушенні, передбаченому частиною першою статті 155-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг) (арк. спр. 11).

Рішенням ГУ ДФС у Волинській області № 000609-40 від 01 серпня 2018 року на підставі акта перевірки № 03/25/40-01/24292211550 від 08 лютого 2018 року до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 17 000 грн за роздрібну торгівлю алкогольними напоями без наявності ліцензії.

У добровільному порядку підприємець фінансових санкцій не сплатив, тому ГУ ДФС у Волинській області звернулось із даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд керується таким.

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров`я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначено Законом України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" № 481/95-ВР від 19 грудня 1995 року.

Відповідно до статті 1 вказаного Закону ліцензія (спеціальний дозвіл) - документ державного зразка, який засвідчує право суб`єкта господарювання на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку.

Як визначено статтею 15 Закону роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами може здійснюватися суб`єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.

Відповідно до частини першої статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

До суб`єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі оптової (включаючи імпорт та експорт) і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій (крім випадків, передбачених цим Законом), - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 17000 гривень (абзац другий, п`ятий частини другої статті 17 Закону № 481/95-ВР).

Зазначені штрафи спрямовуються до бюджету згідно з чинним законодавством (частина третя статті 17 Закону).

Згідно із частинами четвертою, п`ятою статті 17 Закону № 481/95-ВР рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються органами доходів і зборів та/або органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції визначеної законами України.

У разі невиконання суб`єктом господарювання рішення органів, зазначених у частині третій цієї статті, сума штрафу стягується на підставі рішення суду.

Як установлено судом, підприємець ОСОБА_1 у магазині за адресою: Волинська область, Маневицький район, село Велика Ведмежка, вулиця Соборності, 36, здійснював роздрібну торгівлю алкогольними напоями без наявної ліцензії; вартість виявленої партії товару становила 161 грн. Отже, фінансова санкція за дане порушення становить 17 000 грн, оскільки даних щодо вартості отриманої партії товару не здобуто.

Рішення про застосування фінансових санкцій № 000609-40 від 01 серпня 2018 року відповідач не оскаржував, а тому на час розгляду справи зазначене рішення є чинним.

Відповідно до пункту 6 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 червня 2003 року № 790 рішення про застосування фінансових санкцій, передбачених пунктом 2 цього Порядку, приймаються керівником, а у разі його відсутності - заступником керівника органу, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами (ДФС та її територіальні органи, Мінекономрозвитку), чи керівником (його заступником) органів МВС, МОЗ, Держстату, Держспоживінспекції відповідно до їх компетенції, визначеної законодавством. Пунктами 10, 11 цього ж Порядку передбачено, що у разі невиконання суб`єктом господарювання рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання сума санкцій стягується на підставі рішення суду. Суми фінансових санкцій, стягнені відповідно до цього Порядку, зараховуються до бюджету згідно із законодавством.

Таким чином, з урахуванням наведених норм чинного законодавства та встановлених обставин справи, суд дійшов висновку, що оскільки рішення про застосування фінансових санкцій № 000609-40 від 01 серпня 2018 року у встановленому порядку не скасоване, за відповідачем обліковується заборгованість з фінансових санкцій в сумі 17 000 грн, при цьому відповідач позовних вимог не заперечив, доказів на спростування зазначених у позовній заяві обставин суду не надав, також не скористався правом подачі відзиву на позов, тому позовні вимоги про стягнення з відповідача фінансових санкцій у розмірі 17 000 грн належить задовольнити.

Згідно із частиною другою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Доказів понесення суб`єктом владних повноважень судових витрат, пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, суду не надано.

Керуючись статтями 45, 139, 243-246, 257, 262 Кодексу адміністративного судочинства України та на підставі Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", суд

ВИРІШИВ:

Позов Головного управління ДФС у Волинській області (43010, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, 4, ідентифікаційний код юридичної особи 39400859) до фізичної особи-підприємця Тачинського ОСОБА_3 Степановича ( АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) про стягнення заборгованості по фінансових санкціях задовольнити повністю.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на користь місцевого бюджету заборгованість з фінансових санкцій у розмірі 17 000 грн (сімнадцять тисяч грн).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на судове рішення може бути подана протягом десяти днів з дня її проголошення. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд.

Суддя В.І. Смокович

Повне рішення суду складене 14 червня 2019 року