
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
11 червня 2019 р. Справа № 120/4391/18-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Поліщук І.М.,
за участю:
секретаря судового засідання: Дмитрука М.В.
представників позивача: Люлькіс І.М., Левицька-Корчун В.І.
представника відповідача: Мичківського І.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1
до: Калинівської міської ради
про: визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з адміністративним позовом до Калинівської міської ради (далі - відповідач) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії.
Позовні вимоги мотивовані бездіяльністю відповідача щодо не прийняття рішення про надання дозволу на приватизацію шляхом викупу земельної ділянки по АДРЕСА_1 , а також не прийняття рішення щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки з метою її викупу.
Ухвалою 05.12.2018 відмовлено у відкритті провадження в даній справі.
Не погодившись із вказаною ухвалою позивач оскаржив її до Сьомого апеляційного адміністративного суду, який постановою від 26.02.2019 скасував ухвалу Вінницького окружного адміністративного суду від 05.12.2018, а справу направив для продовження розгляду.
08.04.2019 матеріали справи надійшли на адресу Вінницького окружного адміністративного суду.
Ухвалою від 10.04.2019 позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху та надано позивачу строк на усунення виявлених у ній недоліків.
Після усунення недоліків, ухвалою від 22.04.2019 відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження у судовому засіданні на 20.05.2019.
Судове засідання 20.05.2019 відкладено до 04.06.2019 за клопотання представника відповідача.
Судове засідання 04.06.2019 не відбулось, в зв`язку з перебуванням головуючого судді у відрядженні. Наступне судове засідання призначено на 07.06.2019.
Ухвалою від 07.06.2019 задоволено заяву представників ОСОБА_1 та залишено без розгляду позовну заяву ОСОБА_1 до Калинівської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії, в частині позовних вимог, викладених у пункті 2 прохальної частини позовної заяви. Судовий розгляд справи відкладено на 11.06.2019 за клопотанням представника позивача.
У судовому засіданні представники позивача підтримали заявлені позовні вимоги та просили їх задовольнити, посилаючись на обставини, що викладені у позовній заяві. Зокрема зазначили, що відповідач у встановлений законом строк не розглянув подану позивачем заяву про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою та звіту з експертної грошової оцінки земельної ділянки, внаслідок чого допустив протиправну бездіяльність.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечував щодо задоволення даного адміністративного позову. Зокрема зазначив, що заява позивача про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою та звіту з експертної грошової оцінки земельної ділянки була розглянута Калинівською міською радою та рішенням №85 від 16.05.2019 було відмовлено ОСОБА_1 у наданні відповідного дозволу.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши матеріали справи та оцінивши наявні у ній докази в їх сукупності встановив, що позивач є власником об`єкта нерухомого майна – заправочного пункту з будинком оператора, заправочними ємкостями, резервуаром, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 .
Дане майно було придбане на підставі договору купівлі продажу від 22.07.1992, укладеного між позивачем та Калинівським сільським споживчим товариством, та який був визнаний дійсним рішенням Калинівського районного суду від 06.04.2004 у справі №2-405/2004.
З метою визначення меж та площі земельної ділянки, необхідної для обслуговування заправочного пункту, позивач звернувся до ТОВ «Строймонтаж ЛТД» (державна ліцензія НОМЕР_1 ) та замовив обґрунтування меж та площі земельної ділянки.
Відповідно обґрунтуванню, для нормального функціонування даного об`єкту при дотриманні всіх необхідних протипожежних та санітарних норм площа використання ділянки складає 4348,0кв.м.
З метою викупу даної земельної ділянки, 15.11.2017 позивач звернувся до Калинівської міської ради із заявою про викуп земельної ділянки та надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою.
11.12.2017 Калинівська міська рада листом №02-12-1529 повідомила, що заява позивача розглянута на засіданні постійної комісії з питань благоустрою, житлово-комунального господарства, регулювання земельних відносин та охорони навколишнього середовища та на черговій 29-й сесії 7-го скликання 21.11.2017. Також зазначила, що розгляд заяви відкладено до надання позивачем документів, що посвідчує право власності на нерухоме майно (будівлю майстерні, літ. «Е» на схемі розміщення будівель та споруд), що є необхідною умовою п. 2 ст. 128 ЗК України.
22.12.2017 позивачем подано заяву до Калинівської міської ради із доданими до неї документами, необхідними для розгляду його заяви, в якій позивач також пояснив, що не може виконати вимогу про надання документів на підтвердження права власності на нерухоме майно (будівлю майстерні, літ. «Е» на схемі розміщення будівель та споруд), оскільки воно є безхазяйним.
Листом від 18.01.2018 №02-12-114 відповідач повідомив позивача про те, що нерухоме майно (будівля майстерні, літ. «Е» на схемі розміщення будівель та споруд) не може вважатись безхазяйною, так як належить ОСОБА_2 Крім того, відповідач також зазначив, що на земельну ділянку площею 0,43 га в АДРЕСА_2 . АДРЕСА_1 , стосовно якої звертається позивач, вже надано дозвіл на виготовлення технічної документації щодо встановлення її меж в натурі згідно рішення №25 від 30.01.2014.
31.01.2018 позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій ще раз просив прийняти рішення щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки з метою викупу.
Листом від 01.03.2018 №02-12-354 відповідач повідомив, що для вирішення порушеного позивачем питання, йому необхідно звернутись до розробника обґрунтування меж і площі земельної ділянки, на яку він претендує, для вилучення земельної ділянки ОСОБА_2 , на якій знаходить об`єкт незавершеного будівництва. Після виготовлення нового обґрунтування, площу земельної ділянки буде змінено.
23.07.2018 позивач в третє звернувся до відповідача із заявою, в якій просив розглянути подані ним заяви від 15.11.2017 та від 20.12.2017 та прийняти відповідне рішення.
Встановлено, що 16.05.2019 на 51-й сесії 7-го скликання відповідачем прийнято рішення за наслідками розгляду заяв позивача від 15.11.2017, 31.01.2018 та 23.07.2018, яким відмовлено у наданні йому дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для комерційного використання площею 0,4348 га в м. Калинівка АДРЕСА_1 , та проведення її експертної грошової оцінки.
Разом із тим, на думку позивача, подані ним заяви не були розглянуті Калинівською міською радою у строк, визначений чинним законодавством, внаслідок чого відповідачем допущено протиправну бездіяльність.
Наведені вище обставини, слугували підставою для звернення позивача до суду з даним адміністративним позовом.
Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходив із наступного.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Порядок набуття та реалізації права на землю громадянами встановлений у розділі IV ЗК України.
Так, відповідно до частини першої статті 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Набуття права власності громадянами та юридичними особами на земельні ділянки, на яких розташовані об`єкти, які підлягають приватизації, відбувається в порядку, визначеному частиною першою статті 128 цього Кодексу (ч. 2 ст. 116 ЗК України).
Відповідно до ч. 1 ст. 128 ЗК України, продаж громадянам і юридичним особам земельних ділянок державної (крім земельних ділянок, на яких розташовані об`єкти, які підлягають приватизації) та комунальної власності для потреб, визначених цим Кодексом, провадиться місцевими державними адміністраціями, Радою міністрів Автономної Республіки Крим або органами місцевого самоврядування в межах їх повноважень.
Згідно із ч. 2 ст. 128 ЗК України, громадяни та юридичні особи, зацікавлені у придбанні земельних ділянок у власність, подають заяву (клопотання) до відповідного органу виконавчої влади або сільської, селищної, міської ради чи державного органу приватизації. У заяві (клопотанні) зазначаються місце розташування земельної ділянки, її цільове призначення, розміри та площа, а також згода на укладення договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки.
До заяви (клопотання) додаються:
а) документ, що посвідчує право користування земельною ділянкою (у разі його наявності), та документи, що посвідчують право власності на нерухоме майно (будівлі та споруди), розташоване на цій земельній ділянці (у разі наявності на земельній ділянці будівель, споруд);
б) копія установчих документів для юридичної особи, а для громадянина - копія документа, що посвідчує особу.
Орган державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим або орган місцевого самоврядування у місячний строк розглядає заяву (клопотання) і приймає рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (якщо такий проект відсутній) та/або про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки (крім земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд) чи про відмову в продажу із зазначенням обґрунтованих причин відмови (ч. 3 ст. 128 ЗК України).
Стаття 12 ЗК України встановлює, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
Відповідно до норм частини першої статті 26 Закону України від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР “Про місцеве самоврядування в Україні” (далі - Закон № 280/97-ВР), виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.
Згідно з частинами першою та другою статті 59 Закону № 280/97-ВР, рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.
Виходячи з наведених правових норм в контексті спірних правовідносин можна зробити висновок, що рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та на проведення її експертної грошової оцінки з метою викупу належить до виключних повноважень Калинівської міської ради шляхом прийняття у місячний строк відповідних рішень на пленарному засіданні, при цьому такі рішення, дії або бездіяльність Калинівської міської ради можуть бути оскаржені до суду.
Тобто, приписами чинного законодавства встановлено, що за наслідками розгляду клопотання заінтересованої особи про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та на проведення її експертної грошової оцінки з метою викупу, у місячний строк приймається рішення про надання або відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою, що, в даному випадку, відноситься до виключної компетенції Калинівської міської ради шляхом його розгляду на її пленарному засіданні.
Вказані висновки щодо застосування норм права, узгоджуються з висновками Верховного Суду, викладеними в постанові від 14.01.2019 року по справі №826/8870/16-а, та повинні застосовуватись до спірних правовідносин, в силу положень ст. 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" і ч. 5 ст. 242 КАС України.
Разом із тим, як слідує із матеріалів справи, за наслідками розгляду заяв позивача від 15.11.2017, 31.01.2018 та 23.07.2018 Калинівська міська рада лише повідомляла позивача про неможливість надання йому дозволу на розробку проекту землеустрою та проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки.
При цьому, суд акцентує увагу на тому, що згідно положень ч. 3 ст. 128 ЗК України, орган державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим або орган місцевого самоврядування у місячний строк розглядає заяву (клопотання) і приймає рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (якщо такий проект відсутній) та/або про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки (крім земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд) чи про відмову в продажу із зазначенням обґрунтованих причин відмови.
В даному ж випадку, жодного рішення про надання чи\або відмову в наданні позивачу такого дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки в місячний строк, встановлений ч. 3 ст. 128 ЗК України, відповідачем прийнято не було. Єдине рішення відповідачем було прийнято 06.05.2019.
З огляду на вище викладене, суд приходить до висновку, що відповідачем допущено бездіяльність, яка полягала в не прийняті на черговій сесії Калинівської міської ради у встановлений ч. 3 ст. 128 ЗК України строк рішення за наслідками розгляду заяв позивача про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки.
Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
На підставі викладеного, зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності та з урахуванням того, що позивачем доведено правомірність пред`явленого позову, а відповідачем доводи позовної заяви не були спростовані, суд доходить висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд вказує, що відповідно до частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відтак, на користь позивача підлягають стягненню понесені ним витрати зі сплати судового збору в сумі 704,80 грн., за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Калинівської міської ради, яка полягає у не прийняті на черговій сесії Калинівської міської ради у встановлений Земельним кодексом України строк рішення за наслідками розгляду заяв ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки.
Стягнути на користь ОСОБА_1 сплачений при зверненні до суду судовий збір в сумі 704 (сімсот чотири) гривні 80 копійок за рахунок бюджетних асигнувань Калинівської міської ради.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 );
Калинівська міська рада (вул. В. Нестерчука, 67, м. Калинівка, код ЄДРПОУ 04326106).
Повний текст рішення складено 14.06.2019.
Суддя Поліщук Ірина Миколаївна