Рішення № 82389191, 11.06.2019, Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Дата ухвалення
11.06.2019
Номер справи
607/8496/18
Номер документу
82389191
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11.06.2019 Справа №607/8496/18

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі

головуючого судді Сливка Л.М.,

за участі секретаря судового засідання Хамелко О.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Тернополі за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Тернопільської міської ради про визнання дій неправомірними,

ВСТАНОВИВ:

позивач ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до відповідача Виконавчого комітету Тернопільської міської ради про визнання незаконною відмови у погодженні цілодобового режиму роботи магазину-кафетерію «Оберіг» за адресою: м. Тернопіль, вул. 15 Квітня, 15а та зобов`язати відповідача розглянути його заяву щодо погодження цілодобового режиму роботи цього закладу. Ці вимоги обґрунтовує тим, що він є підприємцем і здійснює діяльність у сфері надання послуг: торгівлі продовольчими товарами, алкогольними напоями та тютюновими виробами у магазині «Оберіг», що знаходиться у м. Тернополі по вул. 15 Квітня, 15 «а» (далі також може вживатись як магазин «Оберіг»). З 2014 року він щорічно отримує дозвіл від відповідача на торгівлю в нічний час. 30 січня 2018 року ним було подано заяву в «Центр надання адміністративних послуг Тернопільської міської ради» з проханням встановити цілодобовий режим роботи магазину «Оберіг». Рішенням Виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 01 березня 2018 року, йому було відмовлено у праві здійснювати торгівлю в нічний час без мотивів. Таку відмову позивач вважає порушенням свого права на ведення господарської діяльності у нічний час, отримувати дохід цілодобово та використовувати викуплені у держави ліцензії на право роздрібної торгівлі. Зазначає, що у відповідача відсутнє право встановлювати нічний режим роботи для приватних торгових закладів та території громади, рішення Виконавчого комітету Тернопільської міської ради про відмови у встановленні йому нічного режиму роботи не приймалось, отримання такого документа як «погодження режиму роботи» суперечить закону. Окрім цього посилається на те, що ефективно захистити його права неможливо без визнання незаконним рішення Виконавчого комітету Тернопільської міської ради № 1086 від 05 листопада 2014 року «Про Порядок встановлення нічного режиму роботи закладам торгівлі, побуту, ресторанного господарства та закладам дозвілля».

Відповідач подав відзив у якому зазначає, що дії Виконавчого комітету Тернопільської міської ради повністю відповідали вимогам закону. Позивачу було відмовлено у погодженні режиму роботи магазину «Оберіг» у нічний час у зв`язку із наявністю інформації від правоохоронних органів та контролюючих служб про встановлені факти порушень вимог чинного законодавства протягом поточного року, тобто порушенням підпункту 1.3.3. пункту 1.3. Положення про комісію, котра наділена відповідними повноваженнями рішенням Виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 05 листопада 2014 року № 1086 «Про порядок встановлення нічного режиму роботи закладам торгівлі, побуту, ресторанного господарства та закладам дозвілля».

У судове засідання позивач не з`явився, подавши до суду заяву про розгляд справи за його відсутності. У ній також зазначає, що свої вимоги підтримує з мотивів, викладених у позовній заяві.

Представник відповідача також у судове засідання не з`явився, подавши заяву про розгляд справи за його відсутності.

За даних обставин суд вважає, що розгляд справи слід провести у письмовому провадженні, відповідно до частини 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України).

Суд, дослідивши докази, дійшов висновку, що у задоволенні позову слід відмовити з огляду на наступне.

Як вбачається із виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серії АА № 079315 від 17 січня 2013 року, позивач зареєстрований як фізична особа-підприємець. Видом економічної діяльності якою він займається є роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами. (а.с. 5)

ОСОБА_1 є власником будівлі магазину продовольчих товарів і кафетерій по АДРЕСА_1 . Вказане підтверджується копією свідоцтва про право власності на нерухоме майно серії НОМЕР_1 від 15 січня 2015 року. (а.с. 6)

30 січня 2018 року позивач подав заяву № 241880 до Голови комісії по розгляду заяв щодо встановлення нічного режиму роботи закладами торгівлі, побуту, ресторанного господарства та закладам дозвілля у якій просив встановити цілодобовий режим роботи до магазину «Оберіг».

05 березня 2018 року позивачу направлено лист-відповідь № 1160/06 за підписом заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради у якому повідомлено, що не погоджено цілодобового режиму роботи магазину «Оберіг».

Надавши правову оцінку вказаним обставинам суд вважає за необхідне зазначити таке.

Статтею 143 Конституції України передбачало, що територіальні громади міста безпосередньо або через утворювані ними органи місцевого самоврядування, вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.

Статтею 4 Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» № 280/97-ВР від 21 травня 1997 року (далі Закон № 280/97-ВР) закріплено принцип здійснення місцевого самоврядування, серед яких, принцип правової, організаційної та матеріальна-фінансової самостійності в межах повноважень, визначених цим Законом та іншими законами.

Відповідно до статті 10 Закону № 280/97-ВР міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування визначені Конституцією України цим Законом та іншими Законами України.

Згідно із статтею 11 Закону № 280/97-ВР виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.

Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.

Відповідно до підпункт 2 п. «б» ст. 30 Закону № 280/97-ВР, до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні та делеговані повноваження щодо здійснення відповідно до законодавства контролю за належною експлуатацією та організацією обслуговування населення підприємствами житлово-комунального господарства, торгівлі та громадського харчування, побутового обслуговування, транспорту, зв`язку, за технічним станом, використанням та утриманням інших об`єктів нерухомого майна усіх форм власності, за належними, безпечними і здоровими умовами праці на цих підприємствах і об`єктах; прийняття рішень про скасування даного ними дозволу на експлуатацію об`єктів у разі порушення нормативно-правових актів з охорони праці, екологічних, санітарних правил, інших вимог законодавств.

Закон України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» передбачає, що сільські, селищні, міські ради затверджують правила додержання тиші в населених пунктах і громадських місцях, якими з урахуванням особливостей окремих територій (курортні, лікувально-оздоровчі, рекреаційні, заповідні тощо) установлюються заборони та обмеження щодо певних видів діяльності, що супроводжуються утворенням шуму.

Статтею 24 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» встановлені додаткові обмеження та передбачена заборона на користування звуковідтворювальною апаратурою та іншими джерелами побутового шуму з 22:00 години ночі до 8:00 години ранку.

Сільські, селищні, міські ради затверджують правила додержання тиші в населених пунктах і громадських місцях, якими з урахуванням особливостей окремих територій (курортні, лікувально-оздоровчі, рекреаційні, заповідні тощо) установлюються заборони та обмеження щодо певних видів діяльності, що супроводжуються утворенням шуму, а також установлюється порядок проведення салютів, феєрверків, інших заходів із використанням вибухових речовин і піротехнічних засобів.

З аналізу вищенаведених положень законодавства вбачається, що органи місцевого самоврядування наділені правом здійснення контролю за належною організацією обслуговування населення підприємствами торгівлі усіх форм власності та встановлювати зручний для населення режим роботи розташованих на відповідній території підприємств, установ та організацій сфери обслуговування незалежно від форм власності. Законодавство покладає на органи місцевого самоврядування обов`язок вживати заходи щодо недопущення впродовж доби перевищень рівнів шуму, встановлених санітарними нормами біля жилих будинків і на прибудинкових територіях.

Згідно із Правилами роботи дрібнороздрібної торговельної мережі, затверджених наказом Міністерства зовнішніх економічних зв`язків і торгівлі України від 08 липня 1996 року № 369, режим роботи об`єктів дрібно роздрібної торговельної мережі встановлюється суб`єктом господарювання самостійно, а у випадках, передбачених законодавством, за погодженням з органами місцевого самоврядування. Режим роботи повинен додержуватися суб`єктами господарювання всіх форм власності.

Відповідно до пункту 7 Правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями» від 30 липня 1996 року № 854 передбачено, що режим роботи спеціалізованих магазинів, спеціалізованих відділів, секцій встановлюється суб`єктом господарської діяльності за погодженням з органами місцевого самоврядування.

Крім того, відповідно до частини 1 ст. 2 Закону № 280/97-ВР місцеве самоврядування в Україні – це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади – жителів села чи добровільного об`єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста – самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України..

Отже, встановлення зручного для населення режиму роботи підприємств роздрібної торгівлі належить до компетенції виконкому.

Згідно із підпунктом 1 п. «б» ст. 27 Закону № 280/97-ВР визначено, що до делегованих повноважень органів сільських, селищних, міських рад віднесено, зокрема, участь у здійсненні державної регуляторної політики в межах та у спосіб, встановлені Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», встановлення за погодженням із власниками режиму роботи розташованих на відповідній території підприємств, установ та організацій сфери обслуговування, незалежно від форм власності.

Стаття 1 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» визначені поняття, регуляторні органи, нормативні акти та сфера застосування державної регуляторної політики, визначає, що державна регуляторна політика у сфері господарської діяльності напрям державної політики, спрямований на вдосконалення правового регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб`єктами господарювання, недопущення прийняття економічно недоцільних та неефективних регуляторних актів, зменшення втручання держави у діяльність суб`єктів господарювання та усунення перешкод для розвитку господарської діяльності, що здійснюється в межах, у порядку та у спосіб, що встановлені Конституцією та законами України.

Регуляторний акт – це прийнятий уповноваженим регуляторним органом нормативно-правовий акт, який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб`єктами господарювання; прийнятий уповноваженим регуляторним органом інший офіційний письмовий документ, який встановлює, змінює чи скасовує норми права, застосовується неодноразово та щодо невизначеного кола осіб і який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб`єктами господарювання, незалежно від того, чи вважається цей документ відповідно до закону, що регулює відносини у певній сфері, нормативно-правовим актом.

Виконавчий комітет Тернопільської міської ради, як орган місцевого самоврядування, є регуляторним органом, який має право приймати регуляторні акти.

Таким регуляторним актом є і затверджений зазначеним рішенням від 05 листопада 2014 року № 1086 «Про порядок встановлення нічного режиму роботи закладам торгівлі, побуту, ресторанного господарства та закладам дозвілля» (далі Рішення № 1086), оскільки ним регламентується порядок внесення об`єктів торгівлі та сфери послуг в базу даних міста Тернопіль і встановлення зручного для населення режиму їх роботи, а тому його дія поширюється на суб`єкти господарювання незалежно від форми власності, які мають намір проводити свою господарську діяльність у цій сфері.

Слід зазначити, що відповідно до пункту 1.3. додатку № 1 Положення про порядок розгляду заяв щодо встановлення нічного режиму роботи закладам торгівлі, побуту, ресторанного господарства та закладам дозвілля встановлення нічного режиму роботи закладам торгівлі, побуту, ресторанного господарства та закладам дозвілля здійснюється шляхом прийняття відповідного рішення виконавчого комітету міської ради. Підставою для підготовки проекту рішення виконавчого комітету міської ради є позитивне рішення комісії по розгляду заяв щодо встановлення нічного режиму роботи закладам торгівлі, побуту, ресторанного господарства та закладам дозвілля (далі – комісія). У випадку непогодження комісією нічного режиму роботи закладам торгівлі, побуту, ресторанного господарства та закладам дозвілля суб`єкту господарювання направляється письмова відповідь.

Таким чином, рішення виконавчого комітету міської ради приймається лише у випадку позитивного рішення комісії по розгляду заяв щодо встановлення нічного режиму роботи закладам торгівлі, побуту, ресторанного господарства та закладам дозвілля.

У разі ж відмови у погодженні, як у випадку з позивачем, таке рішення не приймається, а суб`єкту господарювання направляється лише письмова відповідь.

Отже доводи ОСОБА_1 щодо протиправного невинесення відповідачем рішення з приводу непогодження цілодобового режиму роботи магазину «Оберіг» є необґрунтованими.

Продовжуючи слід вказати, що пунктом 1 додатку № 2 до Рішення № 1086 встановлено, що положення про комісію по розгляду заяв щодо встановлення нічного режиму роботи закладам торгівлі, побуту, ресторанного господарства та закладам дозвілля встановлення нічного режиму роботи закладам торгівлі, побуту, ресторанного господарства та закладам дозвілля виконавчий комітет наділив комісію повноваженнями на:

1.1. розгляд документів щодо встановлення погодженого з власником нічного режиму роботи закладам торгівлі, побуту, ресторанного господарства та закладам дозвілля;

1.2. розгляд документів щодо внесення змін до режимів роботи закладів торгівлі, побуту, ресторанного господарства та закладів дозвілля в нічний час, у разі наявності скарг та звернень мешканців міста щодо незручностей для проживання, які спричиняє існуючий режим роботи, листів контролюючих служб щодо перевищення рівнів шуму у закладі та правоохоронних органів щодо систематичного скоєння правопорушень суб`єктами господарювання громадського порядку, пов`язаного із режимом роботи закладу.

1.3.Відхилення розгляду заяв щодо встановлення нічного режиму роботи закладам торгівлі, побуту, ресторанного господарства та закладам дозвілля або відмовляти у встановленні нічного режиму роботи закладам у випадках:

1.3.1. наявності скарг та звернень мешканців міста щодо порушень вимог чинного законодавства суб`єктом господарювання, який звернувся із заявою щодо встановлення нічного режиму роботи закладам торгівлі, побуту, ресторанного господарства та закладам дозвілля;

1.3.2. надання суб`єктом господарювання недостовірної інформації в заяві щодо встановлення нічного режиму роботи закладам торгівлі, побуту, ресторанного господарства та закладам дозвілля та поданих документах;

1.3.3. наявності інформації від правоохоронних органів та контролюючих служб про встановлені факти порушень вимог чинного законодавства протягом поточного року.

Також, Тернопільською міською радою прийнято рішення № 6/7/32 від 08 квітня 2011 року «Про впорядкування продажу пива, слабоалкогольних та алкогольних напоїв в роздрібній торгівельній мережі міста».

Цим рішенням заборонено продаж пива, слабоалкогольних та алкогольних напоїв в роздрібній торгівельній мережі міста з 22:00 год. вечора до 08:00 год. ранку

06 лютого 2018 року на засіданні на засіданні комісії по розгляду заяв щодо встановлення нічного режиму роботи закладам торгівлі, побуту, ресторанного господарства та закладам дозвілля відбувся розгляд заяви позивача щодо встановлення цілодобового режиму роботи магазину «Оберіг». Вказане підтверджується протоколом № 1 засідання цієї комісії.

На засіданні комісії начальник управління муніципальної поліції проінформував, що під час обстеження закладу після 22:00 год. виявлено продаж відкоркованих пляшок пива через вікно магазину «Оберіг», а вхід до кафетерію зачинено.

ОСОБА_1 повідомив, що кафетерій працює як і магазин згідно погодженого режиму роботи.

Наведене слугувало підставою для додаткового обстеження магазину « ІНФОРМАЦІЯ_1 » на предмет перевірки достовірності фактів, зазначених позивачем.

01 березня 2018 року було проведено повторне засідання комісії по розгляду заяв щодо встановлення нічого режиму роботи закладам торгівлі, побуту, ресторанного господарства та закладам дозвілля.

Як вбачається з протоколу № 2 цієї комісії, при повторному розгляді заяви позивача щодо встановлення цілодобового режиму роботи магазину «Оберіг» було заслухано начальник управління муніципальної поліції, який проінформував, що в нічний час кафетерій не функціонує як самостійний об`єкт, з магазину продаж товарів здійснюється через вікно.

Окрім цього, як вбачається з постанови № 355 по справі про адміністративне правопорушення від 19 липня 2017 року, винесеної адміністративною комісією Виконавчого комітету Тернопільської міської ради, 13 червня 2017 року о 23 год. 30 хв. виявлено що продавець магазину «Оберіг» здійснювала продаж пива ТМ «Опілля Корифей» ємністю 1 л з вмістом алкоголю 3,7%, вартістю 24 грн. в час, заборонений рішення Тернопільської міської ради від 08 квітня 2011 року № 6/7/32, чим порушено пункт 7 Правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями.

Подану відповідачем постанову адміністративної комісії Виконавчого комітету Тернопільської міської ради № 190 по справі про адміністративне правопорушення від 11 квітня 2018 року, суд до уваги не бере, оскільки на момент вирішення заяви позивача про встановлення цілодобового режиму роботи магазину «Оберіг», тобто 01 березня 2018 року, описаних у ній обставин не існувало, а тому вони не могли братись до уваги відповідачем.

Таким чином, на момент розгляду заяви позивача про встановлення цілодобового режиму роботи магазину «Оберіг» була наявна інформація, яка свідчила про те, що ним було порушено вимоги чинного законодавства протягом року, а саме рішення Тернопільської міської ради № 6/7/32 від 08 квітня 2011 року «Про впорядкування продажу пива, слабоалкогольних та алкогольних напоїв в роздрібній торгівельній мережі міста».

Вказана обставина є підставою для відмови у погодженні режиму роботи закладу згідно підпункту 1.3.3 Положення про комісію по розгляду заяв щодо встановлення нічного режиму роботи закладом торгівлі, побуту, ресторанного господарства та закладам дозвілля.

Таким чином, при спірній відмові у погодженні позивачу цілодобового режиму роботи магазину «Оберіг» відповідач діяв в межах своїх повноважень, на підставі та у спосіб, встановлений законом, а тому відсутні підстави для визнання цих дій неправомірними.

На підставі наведеного, керуючись статтями 73-77, 90, 205, 241-246, 255 КАС України, суд, –

УХВАЛИВ:

Відмовити у позові ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Тернопільської міської ради про визнання дій неправомірними.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі апеляційного оскарження – з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку, визначеному пунктом 15.5 Розділу VII «Перехідні положення» КАС України, до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через суд першої інстанції у 10-денний строк з дня проголошення рішення суду.

Повне судове рішення складено та підписано 11 червня 2019 року.

Реквізити сторін:

-ОСОБА_1 – місце проживання: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ;

-Виконавчий комітет Тернопільської міської ради – місцезнаходження: вул. Листопадова, 5, м. Тернопіль , 46001, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 040583344.

Головуючий суддяЛ. М. Сливка