
Провадження № 2-а/522/327/19
Справа № 522/4574/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 червня 2019 року м. Одеса
Приморський районний суд м. Одеси
у складі: судді - Бондар В.Я.,
за участі секретаря судового засідання - Грищук В.О.,
розглянувши у порядку спрощеного провадження (з урахуванням особливостей встановлених ст.ст. 268-271, 286 КАС України) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Одеській області Департаменту патрульної поліції України, інспектора Управління патрульної поліції в Одеській області Департаменту патрульної поліції України лейтенанта поліції Кравцова Максима Олександровича про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, -
ВСТАНОВИВ:
До суду 19.03.2019 року надійшов позов ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Одеській області Департаменту патрульної поліції України, інспектора Управління патрульної поліції в Одеській області Департаменту патрульної поліції України лейтенанта поліції Кравцова Максима Олександровича про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що 05.03.2019 року відносно нього винесена постанова про накладення адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серія ЕАВ № 966639. Відповідно до зазначеної Постанови про сплату штрафу ОСОБА_1 визнаний винним у здійсненні правопорушення, передбаченого ч. 6 ст.121 КУпАП України, порушив п. 2.9.в. ПДР – керування водієм ТЗ з номерним знаком, перевернутим чи неосвітленим». Було зобов`язано ОСОБА_1 сплатити штраф у розмірі 170 грн. Вважає, що дії відповідача та постанова є протиправними, оскільки під час початку руху освітлення номерного знаку працювало, а постанову складено з порушенням вимог КУпАП, так як вона була складена у автомобілі поліції без присутності водія, тобто позивача, та постанова не містить інформації щодо порядку її оскарження. До того ж позивач зазначає, що освітлення номерного знаку працювало, але сама лампа відключалась під час трусу транспортного засобу та у присутності відповідача лампа освітлення номерного знаку знову включилась.
Ухвалою суду від 25.03.2019 року провадження у справі відкрите, справа призначена до судового розгляду на 05.04.2019 року.
У зв`язку з наданням судді Бондарю В.Я. 05.04.2019 року дня відпочинку за роботу у вихідний день у зв`язку з чергуванням на чергових виборах Президента України засідання не відбулося, наступне судове засідання призначено на 06.05.2019 року.
Судове засідання призначене на 06.05.2019 року не відбулося у зв`язку з перебуванням головуючого у відрядженні, наступне засідання призначене на 10.06.2019 року.
До суду 06.05.2019 року надійшов відзив представника Управління патрульної поліції в Одеській області Департаменту патрульної поліції, згідно якого просили відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1
Відзив мотивовано тим, що позивач рухався в темну пору року без освітлення номерного знаку. Позивач не заперечує той факт, що освітлення номерного знаку не працювало так як відходить контакт, проте обов`язком водія є перевіряти технічно справний стан автомобіля перед виїздом.
У судове засідання 10.06.2019 року сторони не з`явилися, про час, дату та місце судового розгляду були повідомлені належним чином.
Відповідно до ч. 1 ст. 205 КАС України, неявка в судове засідання будь-якого учасник справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Суд, дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що 05 березня 2019 року лейтенантом поліції Кравцовим Максимом Олександровичем Управління Патрульної Поліції в Одеській області Департаменту Патрульної Поліції України відносно ОСОБА_1 винесена постанова про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серія ЕАВ № 966639, відповідно до якої ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності за порушення ч. 6 ст.121 КУпАП України та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 170 грн.
Згідно ч. 1 ст. 222 Кодексу України про адміністративні правопорушення органи Національної поліції розглядають, серед іншого, справи про адміністративні правопорушення, передбачені частинами першою, другою і третьою статті 122 Кодексу.
Так, органи Національної поліції розглядають справи, в тому числі, про порушення правил дорожнього руху, правил, що забезпечують безпеку руху транспорту, правил користування засобами транспорту (зокрема, частини перша, друга, третя, п`ята і шоста статті 121, статті 121-1, 121-2, частини перша, друга і третя статті 122, частина перша статті 123, статті 124-1 - 126).
Відповідно до ч. 6 ст. 121 КУпАП керування водієм транспортним засобом, не зареєстрованим або не перереєстрованим в установленому порядку, його експлуатація без номерного знака або з номерним знаком, що не належить цьому засобу чи не відповідає вимогам стандартів, або з номерним знаком, закріпленим у не встановленому для цього місці, закритим іншими предметами, у тому числі з нанесенням покриття або застосуванням матеріалів, що перешкоджають чи ускладнюють його ідентифікацію, чи забрудненим, що не дозволяє чітко визначити символи номерного знака з відстані двадцяти метрів, перевернутим чи неосвітленим тягне за собою накладення штрафу в розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом, а провадження у справах про адміністративні правопорушення, у тому числі й віднесених до компетенції органів внутрішніх справ, здійснюється на основі додержання принципу законності; завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, своєчасне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом (стаття 245).
За частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, відповідно до ст. 35 Закону України «Про Національну поліцію» поліцейський може зупиняти транспортні засоби, зокрема, у разі, якщо водій порушив Правила дорожнього руху.
У положеннях КУпАП визначено систему правових механізмів щодо забезпечення дотримання прав особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, на стадії розгляду уповноваженим органом (посадовою особою) справи про адміністративне правопорушення, зокрема, з метою запобігти безпідставному притягненню такої особи до відповідальності.
Відповідно до положень ст. 283 КпАП України, розглянувши справу про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить постанову по справі.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 72 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Між тим суд вбачає, що з боку відповідача не надано до суду доказів, щоб підтверджували обґрунтованість притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , оскільки матеріали справи не містять доказів того, що позивач дійсно здійснив рух на транспортному засобі з неосвітленим номерним знаком. Відповідачем до відзиву не додано доказів на підтвердження руху позивача з неосвітленим номерним знаком.
При цьому, відповідно до закріпленого в ст. 62 Конституції України принципу особа вважається невинуватою, доки її вину не буде доведено в законному порядку; ніхто не зобов`язаний доводити свою невинуватість; обвинувачення не може ґрунтуватися на припущеннях; усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
У справі Барбера, Мессеге і Жабардо проти Іспанії Європейський суд з прав людини в своєму рішенні від 6 грудня 1988 року зазначив, що докази, покладені в основу висновку суду про винність обвинуваченого, мають відповідати як вимогам достатності, так і переконливості.
Обов`язок дотримання принципу презумпції невинуватості відноситься не тільки до судових органів, але й до інших державних установ, таких як поліція (Рішення ЄСПЛ у справі «Дактарас проти Литви» від 24 листопада 2000 року ).
Також Європейський суд з прав людини у своєму рішенні у справі «Салабіаку проти Франції» від 07 жовтня 1988 року зазначив, що тягар доведення вини покладається на обвинувачення і будь - які сумніви повинні бути на користь обвинуваченого. З метою судового переслідування необхідно приєднати до справи достатньо доказів для засудження обвинуваченого.
Правова природа адміністративної відповідальності за своєю суттю є аналогічною кримінальній, оскільки також є публічною, пов`язана із застосування державного примусу, ініціюється органами, які наділені владними повноваження, а застосовувані санкції можуть бути доволі суттєвими для особи.
У справі «Надточій проти України» Європейський суд з прав людини в своєму рішенні від 15 травня 2008 року відзначив, що Уряд України визнав карний кримінально - правовий характер Кодексу України про адміністративні правопорушення (п. 21 рішення).
Крім того, Конституційний Суд України в рішенні від 22 грудня 2010 року № 23 - рп/2010 дійшов до висновку, що адміністративна відповідальність в Україні та процедура притягнення до адміністративної відповідальності ґрунтуються на конституційних принципах та правових презумпціях, які зумовлені визнанням і дією принципу верховенства права в Україні ( п. 4. 1).
В рекомендації № R ( 9 1)1 Комітету Міністрів Європи Державам - членам стосовно адміністративних санкцій від 13 лютого 1991 року рекомендовано урядам держав - членів керуватися у своєму праві та практиці принципом, згідно з яким обов`язок забезпечення доказів покладається на адміністративний орган влади (принцип 7).
Отже, суд вважає, що зазначені принципи і положення Закону при винесенні постанови про притягнення позивача до адміністративної відповідальності відповідачем не були дотримані, оскільки жодні докази вини позивача в матеріалах справи відсутні.
Матеріали справи, окрім оскаржуваної постанови поліцейського, належних та допустимих доказів щодо наявності вини ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 121 КУпАП, за яке його було притягнуто до адміністративної відповідальності, не містять.
У відповідності до ч.3 ст. 62 Конституції України, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Статтею 251 КУпАП, передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Оцінюючи матеріали справи у їх сукупності, ту обставину, що відповідачем не було надано до суду доказів в підтвердження вини ОСОБА_1 у вчинені адміністративного правопорушення передбаченого ч.6 ст.121 КУпАП, суд приходить до висновку про те, що постанова про притягнення позивача до адміністративної відповідальності була винесена без достатніх правових підстав.
За таких обставин, вимога позивача про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення серії ЕАВ № 966639 від 05.03.2019 року про притягнення ОСОБА_1 , до адміністративної відповідальності за ч.6 ст. 121 КУпАП та накладення штрафу у розмірі 170 грн. підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 3 ст. 286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право:
1) залишити рішення суб`єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення;
2) скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи);
3) скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення;
4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
Зважаючи на обставини справи, викладені вище, суд вважає за необхідне закрити провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за порушення ч. 6 ст. 121 КпАП України.
Керуючись ст. 19, 63 Конституції України, ст. 9, 23, 30, 33, ст. 122, 257, 258, 268, 278, 280, 283 КУпАП, ст.ст. 2-14, 19-20, 22, 72-77, 118, 192, ч. 3 ст. 194, ч. 9 ст. 205, 227-228, ч.4 ст.229, 241-246, 250, 286, 293, 295 КАС України, суд,
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , ОГЦУБГ) до Управління патрульної поліції в Одеській області Департаменту патрульної поліції України (код ЄДРПОУ 40108740, м. Одеса, вул. Академіка Корольова, буд. 5), інспектора Управління патрульної поліції в Одеській області Департаменту патрульної поліції України лейтенанта поліції Кравцова Максима Олександровича (м. Одеса, вул. Академіка Корольова, буд. 5) - про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення - задовольнити.
Визнати дії інспектора Управління патрульної поліції в Одеській області Департаменту патрульної поліції України лейтенанта поліції Кравцова Максима Олександровича щодо складення постанови серії ЕАВ №966639 від 05.03.2019 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за порушення ч. 6 ст. 121 КУпАП - протиправними.
Постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, серії ЕАВ №966639 від 05.03.2019 року інспектора Управління патрульної поліції в Одеській області Департаменту патрульної поліції України лейтенанта поліції Кравцова Максима Олександровича, про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.6 ст. 121 КУпАП ОСОБА_1 та накладення штрафу у розмірі 170 грн. - скасувати.
Закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , ОГЦУБГ) за правопорушення, передбачене ч. 6 ст. 121 КУпАП, згідно постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, серії ЕАВ №966639 від 05.03.2019 року.
Рішення суду може бути оскаржена до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Приморський районний суд м. Одеси, шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня проголошення рішення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення суду складено 13.06.2019 року.
Суддя: В.Я. Бондар