Рішення № 82376278, 03.06.2019, Луцький міськрайонний суд Волинської області

Дата ухвалення
03.06.2019
Номер справи
161/7374/18
Номер документу
82376278
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 161/7374/18

Провадження № 2/161/699/19

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 червня 2019 року

Луцький міськрайонний суд Волинської області

в складі: головуючого судді Івасюти Л.В.

за участю секретаря судових засідань Маковецької Т.М.

представника позивача за первісним позовом ОСОБА_1

представника відповідача за первісним позовом Козлюк З ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Волиньгаз» про захист прав споживача та зустрічним позовом Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Волиньгаз» до ОСОБА_3 про стягнення вартості необлікованих об`ємів природного газу,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Волиньгаз» (у зв`язку зі зміною найменування юридичної особи від 13.05.2019 року - Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Волиньгаз», надалі по тексту – АТ «Волиньгаз») про захист прав споживача.

Позивач вказує, що відповідачем не дотримано норм чинного законодавства при проведенні експертизи лічильника газу та немає підстав для донарахування суми необлікованих об`ємів природного газу, оскільки не доведено несанкціонованого втручання споживачем в роботу лічильника газу, яке призвело до заниження його показників.

Просить зобов`язати відповідача відмінити донарахування у сумі 14839,05 грн., проведене на підставі акту експертизи лічильника газу №766-05-24-18 від 24.04.2018 року та призначити оплату за споживання газопостачання відповідно до показників лічильника газу Metrix, заводський номер НОМЕР_1 , з показником 75325,10 м3.

АТ «Волиньгаз» звернулось з зустрічним позовом до ОСОБА_3 про стягнення 14 839,05 грн. вартості необлікованих об`ємів природного газу, який обґрунтовує тим, що комісією АТ «Волиньгаз» 24.04.2018 року виявлено приховане втручання в роботу ЗВТ (потертості на корпусі під кришкою лічильного механізму та на полімерному захисті). Зазначає, що повністю дотримано вимог Кодексу газорозподільних систем щодо проведення експертизи лічильника газу та в частині здійснення розрахунку об`єму необлікованого природного газу за несанкціоноване втручання ОСОБА_3 в роботу лічильника газу.

В судовому засіданні представник позивача за первісним позовом позов підтримав з наведених у позовній заяві та письмових поясненнях мотивів, в задоволенні зустрічного позову просив відмовити.

Представник позивача за зустрічним позовом позов підтримала з наведених у позовній заяві мотивів, у задоволенні первісного позову просила відмовити.

Ухвалою суду від 03 червня 2019 року назву сторони у справі змінено з публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Волиньгаз» на акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Волиньгаз».

Суд, заслухавши пояснення осіб, які беруть участь в справі, дослідивши та оцінивши представлені по справі докази в їх сукупності, установив таке.

28.03.1997 року між ОСОБА_3 та ПАТ «Волиньгаз» був укладений договір № 5021 на газопостачання природного газу абоненту та встановлено лічильник газу №084646 (Metrix, виробництва Республіки Польща) у будинковолодінні за адресою АДРЕСА_1 (абонентський номер НОМЕР_2 ).

В 2002, 2007, 2012 роках лічильник газу позивача за первісним позовом проходив періодичні повірки, що підтверджують акт на зняття, встановлення приладу обліку газу в житловому фонді від 26.06.2002 року та паспорт побутового лічильника газу Metrix№084646 від 01.07.2002 року; акт на пломбування приладу обліку газу в житловому фонді від 07.08.2007 року; акт на зняття лічильника газу в житловому фонді від 09.08.2012 року, паспорт побутового лічильника газу Metrix№084646 від 14.08.2012 року та акт встановлення лічильника газу в житловому фонді від 15.08.2012 року.

Сторонами стверджено, що 23.04.2018 року представником АТ «Волиньгаз» знято лічильник газу в житловому будинку, належному ОСОБА_3 , на позачергову повірку, що також підтверджується актом на зняття лічильника газу в житловому фонді від 23.04.2018 року. Згідно вказаного акту слідує, що під час зняття ЗВТ не зафіксовано будь-яких механічних пошкоджень лічильника газу, чи його заводських пломб чи повірочного тавра.

Також, судом встановлено що під час демонтажу лічильника газу представником АТ «Волиньгаз» було складено акт демонтажу лічильника газу для проведення експертизи від 23.04.2018 року.

Отже, між сторонами виник спір щодо правомірності зняття лічильника газу для проведення позачергової повірки, експертизи та проведення донарахування об`ємів необлікованого газу.

Нормативно-правовими актами, що регулюють спірні правовідносини є Кодекс газорозподільних систем, затверджений Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 року №2494. (надалі - Кодекс), Положення про проведення експертизи лічильника газу, установлених у споживачів призначених для обліку природного газу в побуті, затвердженого наказом Міністерства палива та енергетики № 619 від 27.12.2005 року (надалі - Положення №619) та інші.

За приписами пункту 5 глави 7 розділу 10 Кодексу визначено, що до демонтажу ЗВТ (засобу вимірювальної техніки) на повірку або його повірки на місці встановлення Оператор ГРМ має право проводити контрольний огляд вузла обліку та/або його перевірку в порядку, визначеному главою 9 цього розділу, а також ініціювати проведення експертизи або експертної чи позачергової повірки ЗВТ в порядку, визначеному главами 10 - 11 цього розділу.

Згідно пункту 2 глави 10 розділу 10 Кодексу після зняття ЗВТ та/або пломби, пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу, чи гвинта, на якому закріплено пломбувальний матеріал (далі пломба), в присутності сторін пломба або ЗВТ пакується в пакет з поліетилену чи з іншого цупкого матеріалу (або в транспортну тару, що передбачена заводом-виробником та зазначена в паспорті на ЗВТ), який опломбовується пломбою Оператора ГРМ з унікальним номером та за бажанням пломбою споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу). При цьому представник оператора ГРМ складає протокол щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу (по одному екземпляру для кожної сторони), в якому чітко зазначає: 1) поштову адресу місця проведення експертизи; 2) дату та орієнтовний час проведення експертизи; 3) контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо часу та місця проведення експертизи); 4) сторону, відповідальну за доставку ЗВТ та/або пломби на експертизу. Експертиза ЗВТ та/або пломби має бути проведена протягом десяти робочих днів з дня складання протоколу.

Крім того, відповідно до пп. 3.1.3 п. 3.1 Положення №619 однією з передумов проведення експертизи лічильників газу є виявлення представником газопостачальної (газотранспортної) організації: невідповідності показів лічильника об`ємам газу, використаних газовими приладами та пристроями споживача; ознак порушень конструкції лічильника газу, у тому числі справності лічильного механізму, або порушень у роботі лічильника; ознак зняття мастичних пломб або порушення повірчого тавра; зриву або пошкодження пломб газопостачальної (газотранспортної) організації на лічильнику газу або на патрубках лічильника; пристроїв, які застосовані для навмисного заниження показів лічильника газу.

Відповідно до пп. 3.2.2 п. 3.2 Положення №619 у разі виявлення представником газопостачальної (газотранспортної) організації ознак порушень, зазначених у підпункті 3.1.3 цього Положення, складається акт про виявлені порушення. Акт про виявлені порушення складається у двох примірниках за формою, наведеною у додатку 1. Акт про виявлені порушення підписується представником газопостачальної (газотранспортної) організації та споживачем, що є підставою для проведення експертизи лічильника газу та відшкодування збитків.

Судом встановлено та не заперечувалося представником АТ «Волиньгаз», що ні акту про виявлені порушення за формою, наведеною у додатку 1 Положення № 619, ні протоколу щодо направлення ЗВТ (лічильника газу Гаврилюка В ОСОБА_4 .) на експертизу зазначеному у п.2 гл.10 р.10 Кодексу, 23.04.2018 року, не складолись.

Змістом Акту демонтажу лічильника газу для проведення експертизи від 23.04.2018 року також стверджується відсутність акту про виявленні порушення, який є обов`язковою передумовою для такого демонтажу.

З огляду на це, суд приходить до висновку про відсутність у АТ «Волиньгаз» законних підстав для проведення експертизи лічильника газу від 24.04.2018 року, тим самим не погоджується з доводами представника АТ «Волиньгаз» про дотримання вимог Кодексу щодо проведення експертизи.

Посилання представника АТ «Волиньгаз» щодо особистої присутності Гаврилюка В.С. під час проведення експертизи лічильника та незаявлення ним про порушення порядку її проведення суд відхиляє, оскільки АТ «Волиньгаз» мало діяти у відповідності до Положення №619 та Кодексу.

З матеріалів справи вбачається, що 24.04.2018 року комісією експертизи лічильників газу ПАТ «Волиньгаз» було складено акт №766-05-24-18 експертизи лічильників газу. При проведені експертизи комісією було встановлено, що цілісність заводської пломби та повірочного тавра не порушено, при цьому зроблено висновок про несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ у зв`язку із наявністю потертості на корпусі під кришкою лічильного механізму та на полімерному захисті. 24.04.2018 року складено акт про порушення № 116 в якому відображено результати проведеної експертизи. Із протоколу № 26/04/18 від 26 квітня 2018 року вбачається, що комісією з розгляду актів про порушення ПАТ «Волиньгаз» було вирішено провести визначення необлікованих об`ємів природного газу та їх вартості за адресою споживача ОСОБА_3

Згідно з підпункту 3 пункту 1 глави 2 розділу 10 Кодексу, до порушень споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належить, зокрема, несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).

Відповідно до пункту 4 розділу 1 глави 1 Кодексу під несанкціонованим втручанням в роботу ЗВТ/лічильника газу розуміється втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об`єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.

За приписами абзацу 2 пункту 2 глави 5 розділу 10 Кодексу, пломбування комерційного ВОГ та його складових проводиться пломбами Оператора ГРМ в місцях, передбачених проектом, паспортами заводів-виробників ЗВТ, та в місцях, де можливе несанкціоноване втручання в роботу складових комерційного ВОГ або несанкціонований відбір природного газу.

Аналізуючи ці положення законодавства, суд приходить до висновку, що обов`язковими умовами такого порушення є, по-перше, те, що це порушення має скоїти саме споживач, а по-друге, його дії мають бути умисними, оскільки зміст порушення становить саме втручання в роботу засобу обліку, за яким споживання природного газу не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), або іншим чином викривляються дані обліку газу.

За відсутності однієї із вказаних обставин твердження про несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ та донарахування об`єму газу є необґрунтованими.

Крім того, пломбування на засобі обліку здійснюється саме у місцях, де можливе несанкціоноване втручання в роботу газового лічильника, і відсутність порушень цілісності пломб, за таких обставин, вже саме по собі свідчить про неможливість несанкціонованого втручання в його роботу з боку споживача.

Судом встановлено, що ні в акті експертизи №766-05-24-18 від 24.04.2018 року, ні в довідці №5/2-1-1-1427 від 24.04.2018 року ДП "Волиньстандартметрологія" не встановлено порушення цілісності пломб, та того, що потертості на корпусі під кришкою лічильного механізму та на полімерному захисті стали причиною спотворення, викривлення даних обліку газу.

У матеріалах справи відсутні належні, допустимі та достовірні докази наявності вини ОСОБА_3 , як споживача газу, у навмисному пошкодженні лічильника газу, повірочного тавра та/або цілісності пломб на ньому та/або у вчиненні дій, що призвели до заниження показників лічильника газу.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, про часткове задоволення первісних позовних вимог ОСОБА_3 в частині щодо зобов`язання АТ «Волиньгаз» відмінити донарахування у сумі 14839,05 грн. проведеного на підставі акту експертизи лічильника газу №766-05-24-18 від 24.04.2018 року.

Відмовляючи в позовній вимозі в частині призначення оплати за споживання газопостачання відповідно до показників лічильника газу Metrix, заводський номер 84646, з показником 75325,10 м3 , суд виходить з того, що АТ «Волиньгаз» здійснює на території Волинської області господарську діяльність з розподілу природного газу різним категоріям споживачів на підставі ліцензії, виданої Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг та є оператором газорозподільної системи і відповідає за надійну та безпечну експлуатацію, підтримання у належному стані та розвиток газорозподільної системи в розумінні статті 37 Закону України «Про ринок природного газу». Основна діяльність АТ «Волиньгаз» полягає в здійсненні розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться в його власності або користуванні відповідно до законодавства, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління.

Як встановлено з пояснень представника АТ «Волиньгаз», постачання природного газу побутовим споживачам та призначення оплати за його споживання відповідно до показників лічильника газу на території Волинської області здійснюється іншою юридичною особою – ТзОВ «Волиньгаз збут».

Відмовляючи в задоволенні зустрічної позовної заяви АТ «Волиньгаз», суд зазначає таке.

На підставі ст.ст. 67, 68 ЖК України плата за комунальні послуги (водопостачання, газ, теплова енергія та інші послуги) береться крім квартирної плати за затвердженими в установленому порядку тарифами. Наймач зобов`язаний своєчасно вносити плату за комунальні послуги.

Відповідно до п.5 ч.3 ст.20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач зобов`язаний оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.

Види порушень, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) об`ємів природного газу або зміна їх режиму нарахування визначені главою 2 розділу 11 Кодексу. Зокрема, пунктом 3 цієї глави зазначено, що до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як «не з вини споживача»), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об`єму природного газу, належать: 1) пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.

Згідно з підпунктів 1, 2 глави 5 розділу 11 Кодексу у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу.

Відтак, для здійснення нарахування (донарахування) об`єму необлікованого природного газу визначальним є факт доведеності несанкціонованого втручання відповідача у роботу лічильника газу та наявність наслідку такого втручання, при цьому, з аналізу наявних у справі матеріалів, суд приходить до висновку про відсутність належних, достовірних та допустимих доказів на підтвердження вчинення ОСОБА_3 протиправних дій, які б спричинили використання необлікованого (облікованого частково чи з порушенням законодавства) природного газу, або іншим чином викривлення даних обліку газу.

Частиною 1 ст.81 ЦПК України визначено, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ч.ч.5-6 ст.81 ЦПК України, докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України судовий збір підлягає стягненню в дохід бюджету з АТ «Волиньгаз».

За таких обставин первісний позов підлягає до часткового задоволення, а у задоволенні зустрічного позову слід відмовити.

Керуючись ст.ст. 12, 13, 79-84, 89, 264 ЦПК України, ст.11, 4 Закону України «Про захист прав споживачів», суд-

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_3 до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Волиньгаз» про захист прав споживача задовольнити частково.

Зобов`язати Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Волиньгаз» відмінити донарахування у сумі 14839,05 грн., проведене на підставі акту експертизи лічильника газу №766-05-24-18 від 24.04.2018 року.

У решті позову ОСОБА_3 до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Волиньгаз» відмовити.

У задоволенні зустрічного позову Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Волиньгаз» до ОСОБА_3 про стягнення вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу в сумі 14839,05 грн. відмовити повністю.

Стягнути з Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Волиньгаз» в дохід держави судовий збір в розмірі 1921 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо її не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Волинського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.

Позивач: ОСОБА_3 , РНОКПП НОМЕР_3 , адреса: АДРЕСА_2 .

Відповідач: Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Волиньгаз», код ЄДРПОУ 03339459 , адреса: 43025, м. Луцьк, вул. Івана Франка, 12.

Повне судове рішення виготовлено 12.06.2019 року.

Суддя Л.В.Івасюта