Рішення № 82375432, 12.06.2019, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.06.2019
Номер справи
824/453/18-а
Номер документу
82375432
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 червня 2019 р. м. Чернівці Справа № 824/453/18-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді В.О. Григораша, розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

В поданому до Чернівецького окружного адміністративного суду позові ОСОБА_1 (позивач), до Головного Управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (відповідач) просила:

1) визнати неправомірними рішення та дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні нарахування індексації пенсії відповідно до Закону України від 03.07.1997 року №1282-ХІІ "Про індексацію грошових доходів населення" та постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078 "Про затвердження Порядку проведення Індексації грошових доходів населення" із застосуванням індексу споживчих цін наростаючим підсумком та зміною прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб при базовому місяці - березень 2011 року;

2) зобов`язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області починаючи з 01.01.2015 року, здійснити нарахування та виплату індексації пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України від 03.07.1991 року №1282-ХІІ "Про індексацію грошових доходів населення" та постанови КМ України від 17.07.2003 року №1078 "Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення" із застосуванням Індексу споживчих цін наростаючим підсумком, із врахуванням зміни розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, змінивши базовий місяць з грудня 2014 року на березень 2011 року, враховуючи фактично виплачені кошти;

3) виплатити вищевказані нарахування і в подальшому виплачувати індексацію пенсії з наростаючим підсумком із застосуванням індексу споживчих цін.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 15.03.2018 року вона звернулась до Управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області із проханням провести донарахування та виплату індексації пенсії за період з 01.01.2015 року із застосуванням індексу споживчих цін наростаючим підсумком відповідно до діючих коефіцієнтів індексації та встановленого прожиткового мінімуму доходів для непрацездатних осіб, виходячи з базового місяця березень 2011 року, який було встановлено при нарахуванні пенсії відповідно до вимог Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" №1282-ХІІ від 03.07.1991 року та постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року в якому передбачена індексація грошових доходів населення, із змінами та доповненнями з урахуванням раніше виплачених сум.

Однак, на вказане звернення, листом від 28.03.2018 року за №266/Р-11 позивачу було відмовлено в даному проханні із посиланням на те, що нарахування та виплата індексації пенсії проведені у відповідності до вимог чинного законодавства.

Не погоджуюсь з таким нарахуванням і виплатою індексації пенсії, позивач звернувся до суду даним позовом.

Відповідач, не погоджуючись з позовними вимогами, подав до суду відзив проти позову в якому зазначив, що з 21.03.2011 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України та отримує пенсію за віком, яку призначено згідно статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-XII.

15.03.2018 ОСОБА_1 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області із зверненням щодо індексації пенсії яку вона отримує. За результатами розгляду звернення 28.03.2018 року за №266/Р-11 надано відповідь, щодо порядку індексації пенсії ОСОБА_1 з урахування діючих законодавчих норм.

Відповідач зазначив, що відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2016 рік" з 01.05.2016 року проведено перерахунок пенсії, сума поточної індексації зафіксувалась у складі пенсійної виплати у розмірі 196,44 грн. З травня 2016 року місяцем підвищення пенсії встановлено - грудень 2015 року, який залишився незмінним і станом на сьогодні.

Розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 складає 2336,19 грн, в тому числі: 2139,75 грн - розмір пенсії, обчислений відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року (2377,50 грн х 90%, де 2377,50 грн - сума заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця); 196,44 грн - сума індексації пенсії, встановленої в фіксованому розмірі.

До вирішення питання проведення індексації пенсій із врахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 11.02.2016 року №77 "Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078 і від 09.12.2015 року №1013" щодо проведення індексації пенсій в межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів та бюджету Пенсійного фонду України, у січні-травні 2016 року індексація пенсій не проводилася.

Отже, на думку відповідача, з 01.01.2015 року проведення індексації наростаючим підсумком та виплата фактично нарахованих сум проводиться виключно у межах бюджетних асигнувань на вказані цілі, встановлених Кабінетом Міністрів України. Обмеження на проведення нарахування та виплату індексації мають застосовуватися управлінням у чіткій відповідності із розмірами бюджетних асигнувань, оскільки такі норми є чинними та не скасовані в установленому законом порядку, а вимоги пункту 9 прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" не визнані неконституційними.

Позивач, ознайомившись з відзивом проти позову, подав до суду відповідь на відзив в якій зазначив, що з січня 2015 року по даний час Головне Управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області виплачує їй індексацію пенсії із розрахунку приросту індексу споживчих цін та прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, які були встановленні у грудні місяці 2014 року, що суперечить положенням ст. 2 та ст. 4 Закон України "Про індексацію грошових доходів населення" №1282 від 03.07.1991 року, та п.1-1 та п.4 Постанови КМ України №1078 від 17.07.2003 року "Про затвердження порядку індексації грошових доходів населення".

Позивач вважає, що посилання відповідача на те, що Бюджетами Пенсійного фонду України на 2015 рік не закладено коштів для проведення індексації пенсії спростовується приписами, викладеними у п. 11 "Порядку проведення індексації грошових доходів населення", яким постановлено, що додаткові витрати, пов`язані з індексацією грошових доходів громадян відображаються у складі витрат, до яких відносяться виплати, що індексуються.

Ухвалою суду від 30.05.2018 року відкрито провадження в даній адміністративній справі та призначено її до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження на 17.07.2018 року.

Судове засідання призначене на 17.07.2018 року відкладено на 31.07.2018 року.

В судовому засіданні 31.07.2018 року ухвалою суду зупинено провадження у адміністративній справі №824/453/18-а до набрання законної сили судовим рішенням Верховного суду в адміністративній справі №716/183/17, адміністративне провадження №К/9901/7184/18.

Ухвалою суду від 11.03.2019 року поновлено провадження у справі №824/453/18-а, справу призначено до розгляду в судовому засіданні на 04.04.2019 року.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити їх у повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти позовних вимог та просив суд відмовити у їх задоволенні у повному обсязі.

04.04.2019 року, за клопотанням сторін, суд продовжив розгляд справи в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч. 3 ст. 194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.

Заслухавши пояснення представників сторін, з`ясувавши обставини, на які учасники справи посилались, як на підставу своїх вимог і заперечень, дослідивши та оцінивши в сукупності докази, якими вони обґрунтовуються, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.

Судом встановлено наступні обставини у справі та відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України № НОМЕР_2 виданий 05.02.2018 року органом 7316 (а.с.00).

Постановою Заставнівського районного суду Чернівецької області від 27.01.2015 року №716/1899/14-а, залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 10.03.2015 року №716/1899/14-а, визнано неправомірними дії управління Пенсійного Фонду України в Заставнівському Чернівецької області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 за рахунок включення до заробітку неврахованих під час призначення пенсії "інших виплат" індексації заробітної плати в сумі 6077,72 грн, матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 902,00 грн. Зобов`язано управління Пенсійного Фонду України в Заставнівському районі Чернівецької області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у відповідності до вимог Закону України "Про державну службу" з урахуванням індексації заробітної плати в сумі 6077,72 грн та матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 902 грн, зазначених у довідці від 12.12.2014 року за №03-05/2661 у розмірі 90% від заробітної плати, починаючи з 16.12.2014 року (а.с. 36-37, 41-43).

Постановою Заставніського районного суду від 16.12.2015 року №716/1439/15-а визнано неправомірними дії Управління Пенсійного Фонду України в Заставнівському районі щодо визначення базового місяця при обчисленні індексу споживчих цін для індексації пенсії ОСОБА_1 з врахуванням п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення із березня 2011 року на грудень 2014 року під час перерахунку пенсії на виконання судових рішень - Постанови Заставнівського районного суду Чернівецької області від 27.01.2015 року та Вінницького апеляційного адміністративного суду від 10.03.2015 року. Зобов`язано Управління Пенсійного Фонду України в Заставнівському районі при перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно судових рішень - постанови Заставнівського районного суду Чернівецької області від 27.01.2015 року та Вінницького апеляційного адміністративного суду від 10.03.2015 року перевизначити базовий місяць при обчисленні індексу споживчих цін для індексації із грудень 2014 року на березень 2011 року, без врахування п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, починаючи із 16.12.2014 року; донарахувати при цьому індексацію пенсії та виплатити із врахуванням вже виплачених сум (а.с. 32-33).

15.03.2018 року позивач звернувся до начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області із заявою про перерахунок індексації до пенсії із урахуванням раніше виплачених сум і провести виплату втраченої пенсії в частці індексації із застосуванням індексу споживчих цін наростаючим підсумком, змінивши базовий місяць з грудня 2014 року на березень 2011 року (а.с.29).

Розглянувши звернення позивача від 15.03.2018 року, відповідач листом від 28.03.2018 року №266/Р-11 (а.с.28) відмовив у його задоволенні. Повідомив, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина інших споживчих цін перевищує поріг індексації, який установлено в розмірі 103 відсотка з 01.01.2016 в розмірі 101 відсотка).

В Листі від 28.03.2018 року №266/Р-11 відповідач вказує, що постановою Заставнівського районного суду від 16.12.2015 року №716/1439/15-а зобов`язано управління Пенсійного фонду України в Заставнівському районі при перерахунку пенсії згідно судових рішень — постанови Заставнівського районною суду Чернівецької області від 27.01.2015 року та Вінницького апеляційного адміністративного суду від 10.03.2015 року перевизначити базовий місяць при обчисленні індексу споживчих цін для індексації із грудня 2014 па березень 2011 року, без врахування п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, починаючи із 16.12.2014 року. Відповідно до зазначеного базового місяця (березень 2011 року) розмір індексації складає 196,44 грн. Відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України па 2016 рік" з 01.05.2016 року проведено перерахунок пенсії, сума поточної індексації зафіксувалася у складі пенсійної виплати у розмірі 196,44 грн. З травня 2016 року місяцем підвищення пенсії встановлено грудень 2015 року, який залишився незмінним і етапом на сьогодні. Розмір пенсійної виплати позивача складає 2336.19 грн., втому числі: 2139,75 грн - розмір пенсії, обчисленими відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16.12.1993 року (2377,50 грн, х 90%, де 2377,50 грн, - сума заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця); 196,44 грн - сума індексації пенсії, встановленої в фіксованому розмірі.

Головним управлінням Пенсійною фонду України в Чернівецькій області індексація пенсії обчислена відповідно до норм чинного законодавства.

Вважаючи неправомірними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні нарахування індексації пенсії відповідно до Закону України від 03.07.1997 року №1282-ХІІ "Про індексацію грошових доходів населення" та постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078 "Про затвердження Порядку проведення Індексації грошових доходів населення" із застосуванням індексу споживчих цін наростаючим підсумком та зміною прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб при базовому місяці - березень 2011 року, позивач звернувся до суду з даним позовом.

До вказаних спірних правовідносин суд застосовує наступні положення законодавства та робить висновки по суті спору.

Згідно частини першої та другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Суд, у відповідності до вимог пункту 3 частини 1 статті 244 КАС України, визначаючи яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин, зазначає, що при вирішенні даної справи необхідно керуватись нормами Конституції України, Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року №1058-IV (Закон №1058-IV), Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03.07.1991 року №1282-XII та постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення" №1078 від 17.07.2003 року.

Статтею 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ч. 1 статті 42 Закону №1058-IV пенсії, призначені за цим Законом, індексуються відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення.

Статтею 1 Закону №1282-XII встановлено, що для цілей цього Закону терміни вживаються в такому значенні: індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг; поріг індексації - величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.

Відповідно до статті 2 Закону №1282-XII індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України, і які не мають разового характеру: пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат).

Статтею 3 Закону №1282-XII передбачено, що індекс споживчих цін обчислюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.

За змістом статті 4 Закону №1282-XII (в редакції, що діяла до 01.01.2016 року) індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, який установлюється у розмірі 101 відсотка. Підвищення грошових доходів населення у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 911-VІІІ від 24.12.2015 року внесено зміни до ч. 1 ст. 4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" №1282-XII та поріг індексації підвищено зі 101 % до 103 %.

Судом встановлено, що до перерахунку пенсії позивача за рішенням Заставнівського районного суду від 27.01.2015 року №716/1899/14-а базовим місяцем для проведення індексації пенсії ОСОБА_1 встановлений березень 2011 року.

Так, відповідно до листа-відмови №266/Р-11 від 28.03.2018 року Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області постановою Заставнівського районного суду від 16.12.2015 року №716/1439/15-а зобов`язано управління Пенсійного фонду України в Заставнівському районі при перерахунку пенсії згідно судових рішень - постанови Заставнівського районною суду Чернівецької області від 27.01.2015 року та Вінницького апеляційного адміністративного суду від 10.03.2015 року перевизначити базовий місяць при обчисленні індексу споживчих цін для індексації із грудня 2014 року на березень 2011 року, без врахування п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, починаючи із 16.12.2014 року.

Суд зазначає, що розмір пенсії внаслідок виконання рішення суду не є таким, що підвищився внаслідок дії загальних чинників. Нарахований за рішенням суду розмір пенсії позивача є таким, що підлягав виплаті при призначенні позивачу пенсії, але не був нарахований та виплачений в належному розмірі.

Як встановлено з матеріалів справи, з січня 2015 року відповідач виплачує ОСОБА_1 індексацію пенсії із розрахунку приросту індексу споживчих цін та прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, які були встановлені у грудні 2014 року, при прожитковому мінімумі для непрацездатних осіб 949 грн. Відповідно до Закону України "Про Державний бюджет на 2016 рік" з 01.05.2016 року відповідачем проведено перерахунок пенсії та визначив фіксовану суму індексації наступним чином: після проведення перерахунку пенсії, індекс споживчих цін прийняв за 100%, зафіксував індексацію в складі пенсійної виплати в сумі 196,44 грн, при цьому змінив базовий місяць з січня 2011 року на грудень 2015 року і з червня 2016 року обчислення індексу споживчих цін розпочав з нуля. Встановлено, що розмір призначеної і фактично отриманої пенсії ОСОБА_1 з грудня 2015 року складає 2336,19 грн, в тому числі: 2139,75 грн – розмір пенсії, обчисленої відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16.12.1993 року (2377,50 грн * 90%, де 2377,50 грн сума заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця) та 196,44 грн - сума індексації пенсії, встановленої у фіксованому розмірі.

196,44 грн - сума індексації пенсії, встановленої у фіксованому розмірі, яка не збільшувалась за рахунок індексаційних сум наростаючим підсумком.

Відповідно до п.4 постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення" №1078 від 17.07.2003 року індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

При цьому, прожитковий мінімум для непрацездатних осіб змінювався і відповідно до Закону України "Про державний бюджет України на 2015 рік" з 1 січня 2015 року становив 949 грн; з 1 вересня 2015 року - 1074 грн. В 2016 році відповідно до Закону України "Про державний бюджет України на 2016 рік" з 01.01.2016 року прожитковий мінімум для непрацездатних осіб становив 1074 грн, з 01.05.2016 року - 1130 грн, з 01.12.2016 року -1247 грн.

Таким чином, відповідач протиправно зупинив нараховування індексації пенсії на рівні 2014 року, оскільки такі дії суперечить положенням ст. 2 та ст. 4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" та п.1-1 та п.4 постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення" №1078 від 17.07.2003 року.

З матеріалів справи встановлено, що відповідно до листа відповідача №266/р-11 від 28.03.2018 року 01.05.2016 року позивачу змінено базовий місяць для нарахування індексації пенсії із січня 2011 року на грудень 2015 року та визначено фіксовану суму індексації після перерахунку пенсії в травні 2016 у зв`язку зі зміною прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, відповідно до ст. 7 Закону України "Про державний бюджет України на 2016 рік" №928-VІІІ від 25.12.2015 року.

У відзиві на позовну заяву відповідач зазначає, що у зв`язку із прийняттям постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" від 09.12.2015 року №1013, що набрала чинності з 15.12.2015 року та застосовується з 01.12.2015 року, а також відповідно до змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", які набрали чинності 01.01.2016 року по всіх пенсіях, щомісячному довічному грошовому утриманню (незалежно від даних про роботу, дати призначення та фактичне проведення індексації) грудень 2015 року визначається місяцем, в якому значення індексу споживчих цін було прийнято за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих для проведення індексації пенсій 103% здійснюється наростаючим підсумком, починаючи з січня 2016 року.

Суд вважає вказані доводи необґрунтованими, оскільки з аналізу п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013, яким внесено зміни до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1078, можна зробити висновок, що зазначені зміни стосуються лише нарахування заробітної плати працівникам.

В той же час, положення Закону "Про індексацію грошових доходів населення" є чинними й будь-яких застережень щодо нездійснення в зв`язку з цим з 01.01.2015 року індексації пенсій не містять.

З урахуванням наведеного суд дійшов висновку про те, що положення постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", якою внесено зміни до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1078, не звільняють відповідача від обов`язку провести індексацію в установленому законом порядку.

Крім того, з матеріалів справи встановлено, що в грудні 2015 року пенсія позивача не підвищувалася, тому підстави для прийняття значення індексу споживчих цін у грудні 2015 року за 1 або 100 відсотків відповідно до вказаних змін, внесених до Порядку проведення індексації грошових доходів населення та вважати грудень 2015 року місяцем, в якому відбувається підвищення, відсутні.

За таких обставин, суд приходить до висновку щодо відсутності підстав для зміни базового місяця для розрахунку індексації пенсії позивача та обґрунтованості позовних вимог щодо визнання неправомірними рішення та дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо відмови позивачу в проведенні нарахування індексації пенсії відповідно до Закону України від 03.07.1997 року №1282-ХІІ "Про індексацію грошових доходів населення" та постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078 "Про затвердження Порядку проведення Індексації грошових доходів населення" із застосуванням індексу споживчих цін наростаючим підсумком та зміною прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб при базовому місяці - березень 2011 року.

У зв`язку із цим, також наявні підстави для задоволення похідних від них вимог про зобов`язання Головного Управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області починаючи з 01.01.2015 року, здійснити нарахування та виплату індексації пенсії позивача відповідно до Закону України від 03.07.1991 року №1282-ХІІ "Про індексацію грошових доходів населення" та постанови КМ України від 17.07.2003 року №1078 "Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення" із застосуванням Індексу споживчих цін наростаючим підсумком, із врахуванням зміни розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, змінивши базовий місяць з грудня 2014 року на березень 2011 року, враховуючи фактично виплачені кошти.

Щодо позовних вимог позивача про зобов`язання відповідача виплатити вищевказані нарахування і в подальшому виплачувати індексацію пенсії з наростаючим підсумком із застосуванням індексу споживчих цін, то суд вважає їх необґрунтованими, оскільки статтею 6 КАС України передбачено, що до адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин. Виходячи з положень даної норми судовому захисту підлягають порушені права. Позивач припускає порушення його прав у майбутньому, однак судове рішення не може ґрунтуватися на припущеннях.

Відповідно до п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України, ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, № 303-A, п. 29).

Згідно ч. 1 ст. 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З матеріалів справи встановлено, що при зверненні до суду з даним позовом позивачем сплачено судовий збір у розмірі 711,00 грн, що підтверджується квитанцією №0.0.1035375248.1 від 15.05.2018 року.

З огляду на викладене, суд присуджує на користь позивача судові витрати (судовий збір) у сумі 711,00 грн за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області.

Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

2. Визнати неправомірними рішення та дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні нарахування індексації пенсії відповідно до Закону України від 03.07.1997 року №1282-ХІІ "Про індексацію грошових доходів населення" та постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078 "Про затвердження Порядку проведення Індексації грошових доходів населення" із застосуванням індексу споживчих цін наростаючим підсумком та зміною прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб при базовому місяці - березень 2011 року.

3. Зобов`язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області починаючи з 01.01.2015 року, здійснити нарахування та виплату індексації пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України від 03.07.1991 року №1282-ХІІ "Про індексацію грошових доходів населення" та постанови КМ України від 17.07.2003 року №1078 "Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення" із застосуванням Індексу споживчих цін наростаючим підсумком, із врахуванням зміни розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, змінивши базовий місяць з грудня 2014 року на березень 2011 року, враховуючи фактично виплачені кошти.

4. Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 711 (сімсот одинадцять) гривень 00 копійок за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, сплачений згідно квитанції №0.0.1035375248.1 від 15.05.2018 року.

5. В іншій частині позовних вимог відмовити.

Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне найменування учасників процесу:

Позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 );

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (код ЄДРПОУ 40329345, вул. Оренбурзька, 7-А, м. Чернівці, Чернівецька область, 58022).

Суддя В.О. Григораш