Ухвала суду № 82374980, 12.06.2019, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.06.2019
Номер справи
823/1501/18
Номер документу
82374980
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

12 червня 2019 року справа № 823/1501/18 м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді – Руденко А.В.,

суддів – Бабич А.М., Гаврилюка В.О.,

розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду заяву ОСОБА_1 про перегляд за виключними обставинами рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 06.06.2018 у справі №823/1501/18 за позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_2 із заявою про перегляд рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 06.06.2018 у справі №823/1501/18, в якій просить рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 06.06.2018 у справі №823/1501/18 за позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії скасувати та ухвалити нове рішення, яким позовну заяву задовольнити в повному обсязі.

В обгрунтування заяви зазначив, що рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 06.06.2018 у справі №823/1501/18, залишеним в силі постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.09.2018, у задоволенні його позову про зобов`язання здійснити перерахунок пенсії, обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до частини 3 статті 59 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” відмовлено повністю.

Рішенням Конституційного Суду України (Другий Сенат) від 25.04.2019 №1-р(ІІ)2019 справа №3-14/2019(402/19, 1737/19) визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), словосполучення “дійсної строкової”, яке міститься у положеннях частини 3 статті 59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28.02.1991 №796-ХІІ.

З огляду на рішення Конституційного Суду України від 25.04.2019 №1-р(ІІ)2019 справа №3-14/2019(402/19, 1737/19) заявник вважає, що рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 06.06.2018 у справі №823/1501/18 має бути переглянуте за виключними обставинами.

Ухвалою суду від 28.05.2019 прийнято до розгляду заяву про перегляд за виключними обставинами рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 06.06.2018 у справі №823/1501/18 та відкрито провадження за виключними обставинами. Ухвалено розгляд заяви по суті здійснювати колегією суддів.

Заявник в судове засідання не прибув. 12.06.2019 надав заяву про розгляд заяви без його участі.

Представник відповідача в судове засідання не прибув. Був належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання.

Згідно частини 2 статті 368 Кодексу адміністративного судочинства України неявка заявника або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Враховуючи, що відповідач належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, суд розглядає заяву у їх відсутність.

Розглянувши заяву про перегляд судового рішення за виключними обставинами, суд зазначає таке.

Позивач звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просив визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо відмови у перерахунку та виплаті пенсії учасника ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня відповідного року, та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити з 01.10.2017 перерахунок та виплату пенсії, обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до частини третьої статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

В обгрунтування позовних вимог зазначив, що брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в період з 23.01.1987 по 25.03.1987 та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області як особа 3 групи інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з ліквідацією наслідків на ЧАЕС.

23.03.2018 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України із заявою про перерахунок пенсії по інвалідності на підставі частини третьої статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідач листом від 02.04.2018 відмовив у перерахунку, пославшись на ту обставину, що позивач (заявник у справі) брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС не під час проходження строкової військової служби.

Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 06.06.2018 у справі №823/1501/18, залишеного в силі постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.09.2018, у задоволенні позову ОСОБА_1 про зобов`язання здійснити перерахунок пенсії, обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до частини 3 статті 59 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” відмовлено повністю.

Заявник просить переглянути рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 06.06.2018 у справі №823/1501/18 у зв`язку з прийняттям Конституційним судом України рішення Конституційного Суду України від 25.04.2019 №1-р(ІІ)2019 справа №3-14/2019(402/19, 1737/19), яким визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), словосполучення «дійсної строкової», що міститься в положеннях частини третьої статті 59 “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28.02.1991 №796-Х11.

Пунктом 1 частини 5 статті 361 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що підставами для перегляду судових рішень у зв`язку з виключними обставинами є встановлена Конституційним Судом України неконституційність (конституційність) закону, іншого правового акта чи їх окремого положення, застосованого (не застосованого) судом при вирішенні справи, якщо рішення суду ще не виконане.

Судом встановлено, що підставою для відмови заявнику у позові у справі №823/1501/18 слугували ті обставини, що згідно з частиною третьою статті 59 “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28.02.1991 №796-Х11 право на перерахунок пенсії по інвалідності з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, мають лише військовослужбовці строкової служби, а позивач брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС під час військових зборів.

Так, частина третя статті 59 “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28.02.1991 №796-Х11 в редакції Закону України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій від 03.10.2017 №2148-VIII, яка діяла з 01.10.2017, передбачала, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року».

Рішенням Конституційного суду України від 25 квітня 2019 року у справі № 3-14/2019(402/19,1737/19) визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), словосполучення "дійсної строкової", яке міститься у положеннях частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-XII зі змінами, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю і втрачає чинність з дня ухвалення вказаного Рішення, тобто з 25 квітня 2019 року.

За змістом вказаних норм до 25 квітня 2019 року право на перерахунок пенсії по інвалідності з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, мали військовослужбовці строкової служби, а з 25 квітня 2019 року право на такий перерахунок мають військовослужбовці незалежно від виду служби.

Таким чином, станом на час прийняття Черкаським окружним адміністративним судом від 06.06.2018 у справі №823/1501/18 частина третя статті 59 Закону статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-XII діяла в редакції, яка передбачала право на перерахунок пенсії по інвалідності з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, і словосполучення «дійсної строкової» не було визнано неконституційним.

Згідно з пунктом 1 частини 5 статті 361 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення у зв`язку встановленням Конституційним Судом України неконституційності (конституційності) закону, застосованого судом при вирішенні справи, може бути переглянуте лише у випадку, якщо воно не виконане. Тобто, перегляду належать лише судові рішення, які можуть бути виконані.

Суд зазначає, що рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від від 06.06.2018 у справі №823/1501/18 у задоволенні позову заявника відмовлено, отже, вказане рішення взагалі не може бути виконано, тому не може бути переглянуто на підставі пункту 1 частини 5 статті 361 Кодексу адміністративного судочинства України.

Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-XII не передбачає перерахунку пенсії за відсутності заяви пенсіонера, тобто такий перерахунок носить заявницький характер. Отже у разі, коли заявник вважає, що має право на перерахунок пенсії після прийняття Рішенням Конституційного суду України від 25 квітня 2019 року у справі № 3-14/2019(402/19,1737/19), він має звернутись до відповідача із заявою про такий перерахунок.

З огляду на зазначене підстави для задоволення заяви про перегляд судового рішення за виключними обставинами відсутні.

Аналогічна правова позиція при розгляді заяв про перегляд за виключними обставинами судового рішення викладена у постановах Верхового Суду від 15.05.2019 року у справі № 640/20317/16-а (касаційне провадження № К/9901/54752/18) та від 05.02.2019 у справі № 333/5015/15-а (касаційне провадження К/9901/59705/18).

Згідно ч. 1 ст. 369 КАС України у разі відмови в задоволенні заяви про перегляд рішення, ухвали за нововиявленими або виключними обставинами суд постановляє ухвалу.

Керуючись статтями 241-243, 248, 250, 256, 369 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяви ОСОБА_1 про перегляд за виключними обставинами рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 06.06.2018 у справі №823/1501/18 за позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, однак може бути оскаржена в апеляційному порядку до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного тексту.

Головуючий суддя А.В. Руденко

Суддя А.М. Бабич

Суддя В.О. Гаврилюк