
Справа № 560/1124/19
РІШЕННЯ
іменем України
13 червня 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Шевчука О.П.
розглянувши адміністративну справу за позовом публічного акціонерного товариства "ЗАВОД "ТЕМП" до Головного управління ДФС у Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Публічне акціонерне товариство "ЗАВОД "ТЕМП" звернулося до суду з позовом до Головного управління ДФС у Хмельницькій області, в якому просить: - визнати протиправними дії Головного управління Державної фіскальної служби України у Хмельницькій області щодо нарахування в інтегрованій картці публічного акціонерного товариства "ЗАВОД "ТЕМП" пені по податку на прибуток в розмірі 25187,45 грн пені по податку на додану вартість 19839,45 грн та податку на доходи фізичних осіб в розмірі 2238,04 грн та 196,94 грн; - зобов`язати Головне управління ДФС у Хмельницькій області відкоригувати дані інтегрованої картки публічного акціонерного товариства "ЗАВОД "ТЕМП" шляхом виключення пені по податку на прибуток в розмірі 25187,45 грн, пені по податку на додану вартість 19839,45 грн та податку на доходи фізичних осіб в розмірі 2238,04 грн та 196,94 грн нараховану на суму донарахування грошових зобов`язань.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що в період з 28.11.2018 по 11.01.2019 проведено планову виїзну перевірку з питань дотримання, податкового, валютного та іншого законодавства за період 01.01.2015 - 30.09.2018, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2011 по 30.09.2018. За наслідками перевірки складено акт від 18.01.2019 року №0027/22-01-14-02/1430994 відповідно до якого встановлено порушення: - п.44.1, п.44.2 ст.44, пп. 134.1.1 п. 134.1 ст.134, пп. 140.4.2 п. 140.4 ст.140 Податкового кодексу України, п.5 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 11 «Зобов`язання», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.01.2000, №20 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11.02.2000 за №85/4306, п.15 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 15 «Дохід», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.11.1999, №290, пп.3.2.6 МСФЗ 9 «Фінансові інструменти» від 01.01.2012, п.16 П(С)БО №16 «Витрати», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.1999 №318, п.12 МСБО 2 «Запаси» від 01.01.2012, в результаті чого занижено податок на прибуток що підлягає сплаті до бюджету у сумі 285019 грн, у тому числі за рахунок завищення за 2017 рік в сумі 44920 грн.; заниження за 9 місяців 2018 року в сумі 329939 грн. - п. 198.3 ст.198 Податкового кодексу України, в результаті чого занижено податок на додану вартість всього в сумі 225000 грн., в тому числі за вересень 2018 року в сумі 225000 грн.
Вкаузє, що за результатами акту перевірки прийнято податкові повідомлення-рішення від 18.03.2019, та за приписами ПК України позивач мав сплатити суми грошових зобов`язань, визначених у ППР до 28.03.2019. Позивач оплатив грошові зобов`язання, визначені в ППР, 27.03.2019 тобто без порушення строків. Зазначає, що після сплати грошових зобов`язань за ППР в особовому кабінеті платника податків ПАТ "ЗАВОД "ТЕМП" 28.03.2019 з`явився запис про нарахування позивачу пені в розмірі 25187,45 грн - за донарахуванням грошових зобов`язань з податку на прибуток підприємств в розмірі 19839,45 грн - за донарахуванням грошових зобов`язань з податку на додану вартість. Зазначає, що дії відповідача є неправомірними, оскільки до позивача застосовано відповідальність у вигляді пені з підстав, не передбачених законом, який діяв на момент нарахування пені, а тому звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 18.04.2019 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Від представника відповідача на адресу суду 25.04.2019 надійшов відзив, в якому відповідач зазначає, що не погоджується з позовними вимогами позивача, оскільки відповідно до п.129.4 ст. 129 ПК України на суми грошового зобов`язання, визначеного підпунктами 129.1.1 та 129.1.2 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), та в інших випадках визначення пені відповідно до вимог цього Кодексу, коли її розмір не встановлений, нараховується пеня за кожний календарний день прострочення сплати грошового зобов`язання, включаючи день погашення, з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.
Відповідно до п.129.3.1 ст.129 ПК України нарахування пені закінчується у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов`язань.
Контролюючим органом податковим повідомленням - рішенням визначається сума грошових зобов`язань, яка не була сплачена у визначений граничний строк сплати певного податку та збору.
Відповідно до п.111.2 ПК України, фінансова відповідальність за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства встановлюється та застосовується згідно з цим Кодексом та іншими законами. Фінансова відповідальність застосовується у вигляді штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та/або пені. Тобто штраф та пеня є відповідальністю різних видів. Представник відповідача враховуючи наведене просить відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Від позивача на адресу суду 07.05.2019 надійшла відповідь на відзив в якій останній зазначає, що відповідач, всупереч приписам ПК, здійснив нарахування пені починаючи з жовтня та листопада 2018 року, хоча податкові зобов`язання визначені відповідачем у березні 2019 року. Також вказує, що відповідач не заперечив та не спростував безпідставність нарахування пені за податковим повідомленням - рішенням №0001351304 від 18.03.2019 та №0001341304 від 18.03.2019.
Враховуючи викладене, позивач просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Дослідивши позовну заяву, відзив на позовну заяву, відповідь на відзив, а також оцінивши наявні належні та допустимі докази, які знаходяться в матеріалах справи, у їх взаємозв`язку та сукупності суд дійшов наступних висновків.
Суд встановив, що Головним управлінням ДФС у Хмельницькій області проведено документальну планову виїзну перевірку ПАТ "ЗАВОД "ТЕМП". За наслідками перевірки складено акт від 18.01.2019 №0027/22-01-14-02/1430994 відповідно до якого встановлено порушення: - п.44.1, п.44.2 ст.44, пп. 134.1.1 п. 134.1 ст.134, пп. 140.4.2 п. 140.4 ст.140 Податкового кодексу України, п.5 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 11 «Зобов`язання», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.01.2000, №20 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11.02.2000 за №85/4306, п.15 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 15 «Дохід», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.11.1999, №290, пп.3.2.6 МСФЗ 9 «Фінансові інструменти» від 01.01.2012, п.16 П(С)БО №16 «Витрати», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.1999 №318, п.12 МСБО 2 «Запаси» від 01.01.2012, в результаті чого занижено податок на прибуток що підлягає сплаті до бюджету у сумі 285019 грн, у тому числі за рахунок завищення за 2017 рік в сумі 44920 грн; заниження за 9 місяців 2018 року в сумі 329939 грн; -п. 198.3 ст.198 Податкового кодексу України, в результаті чого занижено податок на додану вартість всього в сумі 225000 грн, в тому числі за вересень 2018 року в сумі 225000 грн.
За результатами перевірки прийнято податкове повідомлення-рішення від 18.03.2019 року №0000711402 та №000070М02 за платежем податок на додану вартість на суму 281250 грн в тому числі основний платіж - 225000 грн, штрафна санкція - 56250 грн та податок на прибуток на суму 356274 грн в тому числі основний платіж - 285019 грн, штрафна санкція - 71255 грн.
Відповідно до пункту 7 Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів від 07.04.2016 № 422 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 20.05.2016 за № 751/28881, та на підставі підпункту 129.1.2 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України нарахована пеня.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зважає на таке.
Податковим боргом відповідно до підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України визнається сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
В силу підпункту 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Згідно підпункту 14.1.156 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податкове зобов`язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Підпунктом 14.1.162 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України закріплено поняття пені як суми коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов`язань, не сплачених у встановлені законодавством строки.
Стаття 129 Податкового кодексу України передбачає порядок нарахування пені, де абзацом б підпункту 129.1.1 пункту 129.1 передбачено, що після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов`язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Нарахування пені розпочинається при нарахуванні суми грошового зобов`язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов`язання, визначеного у податковому повідомленні-рішенні згідно із цим Кодексом.
Відповідно до підпункту 129.1.2 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України пеня нараховується у день настання строку погашення податкового зобов`язання, нарахованого контролюючим органом або платником податків у разі виявлення його заниження на суму такого заниження та за весь період заниження (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).
Тлумачення змісту вказаних норм Податкового кодексу України в редакції, чинних на момент виникнення спірних правовідносин, приводить суд до висновку про те, що згідно абзацу б підпункту 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 цього Кодексу нарахування пені проводиться у разі закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов`язання, а згідно підпункту 129.1.2 пункту 129.1 статті 129 цього Кодексу нарахування пені проводиться у разі настання строку погашення податкового зобов`язання, нарахованого контролюючим органом або платником податків у разі виявлення його заниження на суму такого заниження та за весь період заниження (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).
В силу пункту 129.3 статті 129 Податкового кодексу України нарахування пені закінчується: у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов`язань; у день проведення взаєморозрахунків непогашених зустрічних грошових зобов`язань відповідного бюджету перед таким платником податків; у день запровадження мораторію на задоволення вимог кредиторів (при винесенні відповідної ухвали суду у справі про банкрутство або прийнятті відповідного рішення Національним банком України); при прийнятті рішення щодо скасування або списання суми податкового боргу (його частини).
Пеня, визначена підпунктом 129.1.2 пункту 129.1 цієї статті, нараховується із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день заниження (абзац другий пункту 129.4 статті 129 Податкового кодексу України).
Аналіз наведених норм права дає змогу дійти висновку, що нарахування пені за правилами підпункту 129.1.2 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України здійснюється не з моменту узгодження податкового зобов`язання або винесення податкової вимоги, а саме з дня настання граничного строку погашення податкового зобов`язання, нарахованого контролюючим органом або платником податків у разі виявлення його заниження на суму такого заниження та за весь період заниження (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).
Правомірність нарахування податковим органом пені саме за вказаним підпунктом слідує з дефініції податкового зобов`язання, встановленої підпунктом 14.1.156 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, яке визначено як сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету, зокрема, як податок, що в даному випадку є податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг).
Таким чином, нарахування пені за правилами підпункту 129.1.2 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України здійснюється не з моменту узгодження податкового зобов`язання або винесення податкової вимоги, а саме з дня настання граничного строку погашення податкового зобов`язання, нарахованого контролюючим органом або платником податків у разі виявлення його заниження на суму такого заниження та за весь період заниження (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження), що свідчить про помилковість доводів позивача відносно відсутності підстав для нарахування пені, зважаючи на своєчасність сплати суми грошового зобов`язання, визначеного податковими повідомленнями-рішеннями.
Викладене свідчить про наявність у контролюючого органу підстав для нарахування пені.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 06.03.2018 у справі № 825/1558/17.
Таким чином, враховуючи, що контролюючим органом під час проведення перевірки виявлено заниження податкового зобов`язання, суд приходить висновку про правомірність нарахування пені по податку на прибуток в розмірі 25187,45 грн пені по податку на додану вартість 19839,45 грн та податку на доходи фізичних осіб в розмірі 2238,04 грн та 196,94 грн.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що відповідач правомірно нарахував публічному акціонерному товариству "ЗАВОД "ТЕМП" пеню по податку на прибуток в розмірі 25187,45 грн пені по податку на додану вартість 19839,45 грн та податку на доходи фізичних осіб в розмірі 2238,04 грн та 196,94 грн, отже позовні вимоги у цій частині задоволенню не підлягають.
Щодо вимоги позивача про зобов`язання Головного управління ДФС у Хмельницькій області відкоригувати дані інтегрованої картки публічного акціонерного товариства "ЗАВОД "ТЕМП" шляхом виключення пені по податку на прибуток в розмірі 25187,45 грн, пені по податку на додану вартість 19839,45 грн та податку на доходи фізичних осіб в розмірі 2238,04 грн та 196,94 грн нараховану на суму донарахування грошових зобов`язань, то вона не підлягає задоволенню, оскільки є похідною від попередньої позовної вимоги, у задоволенні якої судом відмовлено.
Крім того, ведення інтегрованої картки (особового рахунку) належить до дискреційних повноважень контролюючого органу.
Згідно з вимог ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що в задоволенні адміністративного позову публічного акціонерного товариства "ЗАВОД "ТЕМП" необхідно відмовити.
Підстави для вирішення судом питання про розподіл між сторонами судових витрат у відповідності до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
у задоволенні адміністративного позову публічного акціонерного товариства "ЗАВОД "ТЕМП" до Головного управління ДФС у Хмельницькій області про визнання протиправними дій Головного управління Державної фіскальної служби України у Хмельницькій області щодо нарахування в інтегрованій картці публічного акціонерного товариства "ЗАВОД "ТЕМП" пені по податку на прибуток в розмірі 25187,45 грн пені по податку на додану вартість 19839,45 грн та податку на доходи фізичних осіб в розмірі 2238,04 грн та 196,94 грн., та зобов`язання відкоригувати дані інтегрованої картки публічного акціонерного товариства "ЗАВОД "ТЕМП" шляхом виключення пені по податку на прибуток в розмірі 25187,45 грн, пені по податку на додану вартість 19839,45 грн та податку на доходи фізичних осіб в розмірі 2238,04 грн та 196,94 грн нараховану на суму донарахування грошових зобов`язань - відмовити.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:Публічне акціонерне товариство "ЗАВОД "ТЕМП" (пр-т Миру, 99/101,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 14309942) Відповідач:Головне управління ДФС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 39492190)
Головуючий суддя О.П. Шевчук