
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №1.380.2019.000981
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 червня 2019 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд, суддя Гавдик З.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу № 1.380.2019.000981 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про зобов`язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач – ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із вищевказаним адміністративним позовом, в якому просив зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести обчислення стажу позивача для обчислення пенсії та, відповідно, розміру пенсії, зарахувавши до його стажу для обчислення пенсії періоди його роботи у зоні відчуження ЧАЕС з 29.05.2007 по 03.09. 2007 та з 08.06.2010 по 31.05.2018 із кратністю 1,5 та як роботу по списку №1 у відповідності до таких чинних нормативно-правових актів, як ст. 56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», постанова Ради Міністрів СРСР та ВЦРПС від 05.06.1986 №665-195, постанова Ради Міністрів Української РСР та Української Ради профспілок від 10.06.1986 №207, постанова ЦК КПРС, Ради Міністрів СРСР та ВЦРПС від 29.12.1987 №1497-378, постанова Ради Міністрів СРСР від 12.11.1990 №1136, постанови КМУ від 29.02.1996 №250, від 30.06.1998 №982, від 07.02.2000 №223, від 29.01.2003 №137, від 27.04.2006 №571, від 05.12.2007 №1400, від 10.09.2008 №831 та від 21.09.2011 №984 з дня призначення пенсії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач отримавши розпорядження відповідача про призначення пенсії, дізнався, що відповідачем некоректно обчислено його стаж, а відтак коефіцієнт страхового стажу та, як наслідок, розмір пенсії. Некоректність розрахунку полягає в тому, що у порушення низки чинних нормативно-правових актів, що регулюють питання зарахування до страхового стажу періодів роботи у зоні відчуження ЧАЕС, загальний стаж роботи позивача у зоні відчуження з 29.05.2007 по 03.09. 2007 та з 08.06.2010 по 31.05.2018 при обчисленні пенсії був зарахований без передбаченої кратності 1,5. Наслідком таких дій є те, що розмір пенсії позивача є заниженим на 445 грн.
У жовтні 2018 року позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив провести коректний розрахунок страхового стажу, а саме врахувати загальний стаж за зазначені вище періоди роботи у зоні відчуження ЧАЕС із кратністю 1.5, а не тільки врахувати пільговий стаж за списком №1 за зазначений період роботи у зоні ЧАЕС.
Однак в листі-відповіді від 01.11.2018 №3716/19/К-20/02.14.-14 відповідачем зазначено, що кратність 1,5 до загального стажу у зоні відчуження ЧАЕС діяла тільки по 31.12.2003 року, а з 01.01.2004 не застосовується.
Позивач зазначає, що зарахування періодів роботи у 30-кілометровій зоні ЧАЕС (зоні відчуження ЧАЕС, зоні відселення) із кратністю та прирівняння такої роботи до роботи в особливо важких та шкідливих умовах за Списком №1 було запроваджено постановами Ради Міністрів СРСР та ВЦРПС від 05.06.1986 №665-195 та постановою Ради Міністрів Української РСР та Української Ради профспілок від 10.06.1986 №207, у підпункті а) пункту 8 кожної з яких було зазначено дослівно у перекладі на українську мову: «час роботи робітників, безпосередньо задіяних на ліквідації наслідків аварії та попередженні забруднення навколишнього середовища в 30-кілометровій зоні Чорнобильської АЕС, зараховується в трикратному розмірі до стажу, що дає право на пільгову пенсію за Списком №1, затвердженому постановою Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 р. № 1173».
Постановою ЦК КПРС, Ради Міністрів СРСР та ВЦРПС від 29.12.1987 № 1497-378 у п.4 було зазначено буквально: «Встановити, що у період 1988 - 1990 років: а) час роботи робітників, задіяних на експлуатації Чорнобильської АЕС та ліквідації наслідків аварії в зоні відселення, зараховується у півторакратному розмірі в трудовий стаж та в стаж роботи, що дає право на пільгову пенсію по Списку №1, затвердженому постановою Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 р. № 1173».
Дію цієї постанови було пролонговано ще на 5 років постановою Ради Міністрів СРСР від 12 листопада 1990 року №1136 «Про продовження на 1991- 1995 роки строку дії постанови ЦК КПРС, Ради Міністрів СРСР та ВЦРПС від 29 грудня 1987 № 1497».
У подальшому зазначена норма про те, що робота у зоні відчуження ЧАЕС зараховується до стажу із кратністю 1,5 та до стажу роботи по Списку №1 безперервно продовжувалась в часі дії низкою постанов Кабінету Міністрів України, а саме від 29.02.1996 №250, від 07.02.2000 №223, від 29.01.2003 №137, від 27.04.2006 №571, від 05.12.2007 №1400, від 10.09.2008 №831, що продовжує дію зазначеної норми по теперішній час, та від 21.09.2011 №984.
Всі зазначені нормативно-правові акти є чинними на сьогодні, крім постанови №250, яка була скасована дублюючою постановою Кабінету Міністрів України від 30.06.1998 №982.
Починаючи з постанови №250 містилося посилання на Список №1, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 р. N 162, а з постанови №137 на Список №1, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року №36.
Всі ці перелічені нормативно-правові акти разом із ст.56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (від 28.02.1991 №796-ХІІ) із невідворотністю підтверджують право позивача на те, щоб всі періоди роботи у зоні відчуження ЧАЕС з 29.05.2007 по 03.09. 2007 таз 08.06.2010 по 31.05.2018 були зараховані до стажу його роботи із кратністю 1,5 та як робота по Списку №1.
Саме довідка форми №122, яка є головним законодавчо встановленим підтвердженням факту роботи у зоні відчуження, є підставою для зарахування періоду роботи у зоні відчуження із кратністю 1,5 та для зарахування цього періоду роботи як роботи по Списку № 1.
Позиція відповідача викладена у відзиві на позовну заяву. Відповідач вказує, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV.
Періоди роботи після призначення пенсії зараховуються до страхового стажу на загальних підставах.
Страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV
Отже, з цієї норми слідує,що періоди діяльності після 01.01.2004 року, як винятки при обчисленні страхового стажу не в одинарному розмірі, можуть бути передбачені лише Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV.
В абз. 10 ч.З ст. 24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV вказано,що, за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Вимоги Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV, передбачають можливість зарахування до страхового стажу додатково по одному року за кожний повний рік стажу роботи за Списком №1, проте, норми цього Закону не містять положень про те, що стаж роботи за Списком №1 зараховується у полуторному розмірі до страхового стажу. Так само, норми цього закону не містять посилань на можливість застосування при розрахунку страхового стажу за Списком №1 положень інших законодавчих актів та/або нормативно-правових актів Кабінету Міністрів У країни, зокрема, Постанови Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2008 року №831.
Відповідно до ч. 4 ст. 24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим же Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років.
Інших особливостей щодо обчислення стажу роботи, зокрема за період в зоні відчуження після 01.01.2004 року, законодавством не передбачено
За матеріалами пенсійної справи, до загального стажу роботи враховано періоди роботи позивача у зоні відчуження ЧАЕС з 29.05.2007 по 03.09.2007, з 08.06.2010 по28.02.2011 та з 01.03.2011 по 06.07.2018 Стаж роботи за Списком №1, обчислений згідно довідки від 06.07.2018 №334 за періоди роботи з 08.06.2010 по 28.02.2011 та з 01.03.2011 по 06.07.2018 становить 8 років, тому, до загального страхового стажу додатково зараховано ще 8 років.
Згідно п. 3 ч. 3 ст. 246 КАС України, суд зазначає, що ухвалою судді від 02 квітня 2019 року у даній справі було відкрито спрощене провадження в адміністративній справі.
Судом встановлені наступні обставини:
З 07.07.2018 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області.
19.10.2018 року ОСОБА_1 звернувся до управління із заявою, в якій просив провести коректний розрахунок його страхового стажу, а саме врахувати загальний стаж за період роботи у зоні відчуження ЧАЕС з 29.05.2007 року по 03.09.2007, з 08.06.2010 по 28.02.2011 року та з 01.03.2011 по 31.05.2018 із кратністю 1,5, а не тільки врахувати пільговий стаж за списком №1 за зазначені період роботи у зоні ЧАЕС.
Відповідач листом від 01.11.2018 року № 3716/19/К-20/02.14.-14 повідомив позивача про те, що пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років.
Інших особливостей щодо обчислення стажу роботи, зокрема за період в зоні відчуження після 01.01.2004 року, законодавством не передбачено.
За матеріалами пенсійної справи, до загального стажу роботи враховано періоди роботи позивача у зоні відчуження ЧАЕС з 29.05.2007 по 03.09.2007, з 08.06.2010 по 28.02.2011 та з 01.03.2011 по 06.07.2018 Стаж роботи за Списком №1, обчислений згідно довідки від 06.07.2018 №334 за періоди роботи з 08.06.2010 по 28.02.2011 та з 01.03.2011 по 06.07.2018 становить 8 років, тому, до загального страхового стажу додатково зараховано ще 8 років.
Зміст спірних правовідносин полягає в тому, що позивач вважає що відповідач порушує його права щодо пенсійного забезпечення.
Вказані обставини, та зміст спірних правовідносин підтверджені наявними у справі доказами.
Як вбачається з матеріалів пенсійної справи та визнається відповідачем, у розрахунок стажу для обчислення пенсії позивача, до загального стажу роботи враховано періоди роботи позивача у зоні відчуження ЧАЕС з 29.05.2007 по 03.09.2007, з 08.06.2010 по28.02.2011 та з 01.03.2011 по 06.07.2018 Стаж роботи за Списком №1, обчислений згідно довідки від 06.07.2018 №334 за періоди роботи з 08.06.2010 по 28.02.2011 та з 01.03.2011 по 06.07.2018 становить 8 років.
Відповідно до п. 2 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», який набрав чинності з 01.01.2004, пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими та важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, які дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення».
Відповідно до п. «а» ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам.
Крім того, пунктом 4 постанови ЦК КПРС, Ради міністрів СРСР та ВЦРПС від 29.12.1987 р. № 1497-378 було встановлено, що у період 1988-1990 років час роботи працівників, зайнятих на експлуатації Чорнобильської АЕС та ліквідації наслідків аварії в зоні відчуження зараховується у полуторному розмірі в трудовий стаж та в стаж роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 1, затвердженому постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 р. № 1173.
Дію вказаної постанови у подальшому було продовжено постановою Ради Міністрів СРСР № 1136 «Про продовження на 1991-1995 роки строку дії постанови ЦК КРПС, Ради Міністрів СРСРО та ВЦРПС від 29.12.1987 р. № 1497».
Пунктом 10 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженому наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 року за № 383 та зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 01.12.2005 року за № 1451/11731 (далі - Порядок), визначено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою КМ України від 12.08.1993 року № 637 (із змінами, внесеними згідно з постановою КМ України № 920 від 05.07.2006 року).
Постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 року затверджено Список № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. В подальшому Список №1 було доповнено позицією 22.1-1 г, якою передбачено право на пенсію за віком на пільгових умовах працівників, зайнятих повних робочий день у зоні відчуження на підприємствах, в установах і організаціях, перелік яких затверджений Міністерством надзвичайних ситуацій за погодженням з Міністерством праці та Міністерством охорони здоров`я (постанова КМ України № 173 від 24.02.2010 року). Постанова передбачає, що визначеним цією постановою працівникам призначається пенсія за віком на пільгових умовах починаючи 01.01.2010 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» час роботи, служби (в тому числі державної) з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» у зоні відчуження зараховується до стажу роботи, стажу державної служби, вислуги років, як надає право на пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (2262-12): до 1 січня 1988 року - у потрійному, а з 1 січня 1988 року до 1 січня 1993 року - у полуторному розмірі (у тому числі за Списком № 1 (36-2003-п). З 1 січня 1993 року та в наступні роки пільги з обчислення стажу роботи у зоні відчуження визначаються Кабінетом Міністрів України.
Постановами Кабінету Міністрів України від 29.02.1996 р. № 250, від 30.06.1998 р. № 982, від 07.02.2000 р. № 223, від 29.01.2003 р. № 137, від 27.04.2006 р. № 571, від 10.09.2008 р. № 831«Про доплати особам, які працюють у зоні відчуження» (з наступними неодноразовими змінами) передбачено, що особам, які постійно працюють або виконують службові обов`язки у зоні відчуження, час роботи зараховується до стажу роботи і вислуги років в полуторному розмірі (в тому числі за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість яких повний робочий день дає право на пенсію на віком на пільгових умовах, затвердженим постановою КМУ від 16 січня 2003 р. № 36).
Постанова КМУ від 10.09.2008 р. № 831 «Про доплати особам, які працюють у зоні відчуження» (з наступними змінами), яка відповідно до повноважень КМУ, делегованих статтею 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», встановлює правила пільгового обчислення стажу роботи в зоні відчуження, є самостійною правовою підставою для обчислення стажу роботи в зоні відчуження, який враховується при обчисленні коефіцієнту страхового стажу при визначенні розміру пенсії, незалежно від наявності підстав для застосування Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість яких повний робочий день дає право на пенсію на віком на пільгових умовах, затвердженим постановою КМУ від 16 січня 2003 р. № 36).
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що вищевказаною постановою КМ України №831 від 10.09.2008 року надано особам, які постійно працювали (працюють) або виконують службові обов`язки у зоні відчуження, додаткові соціальні гарантії при призначенні пенсії, а тому спірний період необхідно зарахувати до пільгового трудового стажу, що дає позивачу право на перерахунок призначеної пенсії в зв`язку зі збільшенням страхового стажу.
Позивачем надано відповідачу передбачені нормативно-правовими актами необхідні документи, які підтверджують наявність стажу роботи в зоні відчуження за списком №1, який підлягає зарахуванню у полуторному розмірі.
Таким чином, дії відповідача є неправомірними і їх наслідком було зменшення розміру призначеної пенсії позивачеві та обмеження його відповідного права.
Мотиви застосування вказаних норм наступні: вказані норми визначають максимальний розмір пенсії на момент прийняття рішення про призначення такої позивачу та підстави перерахунку пенсії.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 139, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд,
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) про зобов`язання вчинити дії, - задоволити повністю.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати у пільговому обчисленні до страхового стажу ОСОБА_1 період роботи у зоні відчуження ЧАЕС з 29.05.2007 по 03.09.2007 та з 08.06.2010 по 31.05.2018 у полуторному розмірі та зробити перерахунок пенсії у зв`язку зі збільшенням страхового стажу, починаючи з дня призначення пенсії.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (ЄДРПОУ 13814885, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) в користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ) 768,40 грн. сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржене за правилами, встановленими ст. ст. 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням положень підп.15.5 п.15 розд. VII «Перехідні положення» цього Кодексу.
Рішення суду складено в повному обсязі 12.06.2019 року.
Суддя Гавдик З.В.