
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 червня 2019 року Чернігів Справа № 620/701/19
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Зайця О.В.,
за участю секретаря Новик Н.С.,
представника позивача ОСОБА_1 .,
представника відповідача Шумілової О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Державного архітектурно-будівельного контролю Чернігівської міської ради про визнання протиправним та скасування припису,
У С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Державного архітектурно-будівельного контролю Чернігівської міської ради, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати припис № 6 про зупинення підготовчих та будівельних робіт від 13.02.2019, виданий Управлінням державного архітектурно-будівельного контролю Чернігівської міської ради ОСОБА_2 ;
- визнати протиправним та скасувати припис № 7 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності від 13.02.2019, виданий Управлінням державного архітектурно-будівельного контролю Чернігівської міської ради ОСОБА_3 Володимировичу.
Свої вимоги мотивує тим, що 13.02.2019 за результатами позапланової перевірки було складено Акт №16 та винесено припис № 6 про зупинення підготовчих та будівельних робіт, та припис № 7 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів та правил. Позивач вважає дані приписи протиправними та такими, що підлягають скасуванню.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, посилаючись на обставини викладені у позовній заяві.
Представники відповідача у судовому засіданні заперечували проти задоволення позовних вимог посилаючись на їх безпідставність та доводи, викладені у відзиві на позов (а.с.52-59).
Заслухавши пояснення представників сторін, свідка, дослідивши матеріали справи, судом встановлено.
На підставі службової записки заступника начальника управління державного архітектурно-будівельного контролю Чернігівської міської ради Квітко Л.В. від 18.01.2019, у зв`язку з виявленням факту самочинного будівництва, була проведена позапланова перевірка щодо дотримання суб`єктом містобудування TOB «ТК «Ремзавод» вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил при виконанні будівельних робіт з реконструкції будівлі (корпус АДРЕСА_1 .
Згідно з даних Єдиного реєстру речових прав на нерухоме майно корпус № 4 по просп. Миру, 194 у м. Чернігові загальною площею: 4338 кв.м. (будівля цеху шестерень з прибудовою, побутовий корпус з прибудовою літ. Б-1, Б1 -1, Б2-1, БЗ-1, Б4-1, Б5-1) на підставі свідоцтва про право власності № НОМЕР_1 від 22.11.2013 виданого Реєстраційною службою Чернігівського міського управління юстиції на праві власності належить Товариству з обмеженою відповідальністю «Творчий кластер «Ремзавод» (код ЄДРПОУ: 38931623).
В ході проведення перевірки управлінню державного архітектурно-будівельного контролю Чернігівської міської ради TOB «ТК «Ремзавод» повідомлено, що підприємство не є замовником будівництва (реконструкції) корпусу № 4 за адресою просп. Миру, 194 в м. Чернігові, так як частина будівлі згідно договору позички передана іншій фізичній особі, яка і виконує будівельні роботи.
Згідно з договору позички майна від 01.09.2018 ТОВ «ТК «Ремзавод» (Позичкодавець) безоплатно передало у тимчасове розпорядження і користування фізичній особі ОСОБА_2 (Користувач) частину нежитлового приміщення площею 1 325 кв.м., корпусу № 4 за адресою АДРЕСА_2 , де і на даний час проводяться будівельні роботи з його реконструкції.
Під час зазначеної перевірки встановлено та зафіксовано факт вчинення ОСОБА_2 правопорушення у сфері містобудівної діяльності, за яке спеціальними нормами права передбачена відповідальність, а саме – виконання будівельних робіт з реконструкції будівлі (корпус № 4) з втручанням у зовнішні огороджувальні конструкції без дозволу на їх виконання, вчинене щодо об`єкта, що за кодом наслідків належить до об`єктів з середніми наслідками (СС2), що є порушенням ч.1 ст.37 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та п.27 постанови Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 № 466, а саме: об`єкт повністю зупинив свою діяльність; в ході проведення будівельних робіт мають місце явно виражені втручання в огороджувальні конструкції будівлі; демонтовані зовнішні огороджувальні конструкції, які були розташовані, для улаштування вікон та дверей; влаштовані колони, які виходять за межі огороджувальної конструкції, влаштованих на фундаментних стовпах, які несуть додаткове навантаження на зовнішню частину будівлі та займають земельну ділянку, яка не належить суб`єкту містобудування (що тягне за собою отримання містобудівних умов та обмежень; виявлено виконання внутрішнього перепланування будівлі, а саме, знесення майже всіх перегородок з організацією загально відкритого внутрішнього простору; будівля розташована в безпосередній близькості до комплексу будівель та є частиною будівлі, які займаються роздрібною торгівлею, що супроводжується великим скупчення людей та товарно-матеріальних цінностей; приймаючи до уваги місце розташування об`єкту та напрям новостворених дверних отворів зроблено висновок, що даний об`єкт реконструюється під торгівельну діяльність, так як виробництвом, при наявному планувальному рішенні займатися немає можливості - проходить перетин шляхів виробничих процесів та торгівельної діяльності що розташована поруч.
За результатами проведеної перевірки управлінням державного архітектурно-будівельного контролю Чернігівської міської ради складено Акт № 16, протокол про адміністративне правопорушення від 13.02.2019 відносно ОСОБА_2 та винесені приписи № 6 про зупинення підготовчих та будівельних робіт, а також припис № 7 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, яким порушника зобов`язано оформити документи, які дають право на виконання будівельних робіт відповідно до вимог чинного законодавства або привести об`єкт будівництва до попереднього стану до 13.04.2019.
Постановою начальника управління державного архітектурно- будівельного контролю Чернігівської міської ради № 4 по справі про адміністративне правопорушення від 22 лютого 2019 року, ОСОБА_2 визнано винним у вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч. 6 ст. 96 КУпАП та накладено штраф у розмірі 17000 грн.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Правові та організаційні основи містобудівної діяльності визначені в Законі України від 17.02.2011 №3038-VI «Про регулювання містобудівної діяльності».
Частиною першою статті 41 Закону №3038 визначено, що державний архітектурно-будівельний контроль - це сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.
Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч.3 ст. 6 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», п.1 Порядку № 553 державний архітектурно-будівельний контроль здійснюють, зокрема, виконавчі органи з питань державного архітектурно- будівельного контролю сільських, селищних, міських рад.
Управління державного архітектурно-будівельного контролю Чернігівської міської ради, як виконавчий орган міської ради з питань державного архітектурно-будівельного контролю утворено рішенням сесії Чернігівської міської ради від 11 серпня 2016 року № 10/VІІ-11 «Про внесення змін та доповнень до рішення міської ради від 28.12.2015 № 2/VІІ-9 "Про структуру виконавчих органів міської ради".
Відповідно до Положення про управління, затвердженого рішенням міської ради від 30.11.2017 № 22-VІІ-23 «Про Положення про управління державного архітектурно-будівельного контролю міської ради у новій редакції» основним завданням управління є здійснення відповідно до законодавства України державного архітектурно- будівельного контролю, виконання дозвільних та реєстраційних функцій у сфері містобудівної діяльності.
Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється на об`єктах будівництва у порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом.
Позаплановою перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена планом роботи органу державного архітектурно-будівельного контролю. Підставами для проведення позапланової перевірки, зокрема, є: виявлення факту самочинного будівництва.
Посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю мають право: складати протоколи про вчинення правопорушень та акти перевірок, і накладати штрафи у межах повноважень, передбачених законом; а також, відповідно до п.п. а, б п.3 ч.3 ст.41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», п.п. 3 п. 11 Порядку № 553, п. 4.5.3 Положення про Управління, у разі виявлення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, містобудівних умов та обмежень, затвердженого проекту або будівельного паспорта забудови земельної ділянки видавати обов`язкові для виконання приписи: щодо усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил; зупинення підготовчих та будівельних робіт.
Перевірка проводилась у зв`язку з виявленням факту самочинного будівництва, та в ході перевірки позивачем матеріали проектної документації не були надані, а тому, відповідно до ч.8 ст. 33 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю на об`єктах самочинного будівництва клас наслідків таких об`єктів визначається самостійно відповідними органами державного архітектурно-будівельного контролю.
Згідно з ст. 32 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» клас наслідків (відповідальності) будівель і споруд (далі - клас наслідків) - це характеристика рівня можливої небезпеки для здоров`я і життя людей, які постійно або періодично перебуватимуть на об`єкті або які знаходитимуться зовні такого об`єкта, матеріальних збитків чи соціальних втрат, пов`язаних із припиненням експлуатації або з втратою цілісності об`єкта.
На підставі встановлених обставин під час перевірки, Управлінням був здійснений розрахунок класу наслідків об`єкта та віднесено об`єкт до класу незначних наслідків - СС2.
Як вже зазначалось вище, за результатами проведеної перевірки управлінням державного архітектурно-будівельного контролю Чернігівської міської ради складено Акт за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктами містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт № 16, протокол про адміністративне правопорушення від 13.02.2019 відносно ОСОБА_2 та винесені приписи № 6 про зупинення підготовчих та будівельних робіт, а також припис № 7 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, яким порушника зобов`язано оформити документи, які дають право на виконання будівельних робіт відповідно до вимог чинного законодавства або привести об`єкт будівництва до попереднього стану до 13.04.2019.
Згідно з п.1 Порядку розроблення проектної документації на будівництво об`єктів, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 16.05.2011 № 45, Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3.04.2011 № 466, ОСОБА_4 2.2-3:2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво»:
Будівельні роботи - роботи з нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту;
Капітальний ремонт - сукупність робіт на об`єкті будівництва, введеному в експлуатацію в установленому порядку, без зміни його геометричних розмірів та функціонального призначення, що передбачають втручання у несучі та огороджувальні системи, при заміні або відновленні конструкцій чи інженерних систем та обладнання, у зв`язку з їх фізичною зношеністю та руйнуванням, поліпшення експлуатаційних показників, а також благоустрій території;
Нове будівництво - будівництво будинків, будівель, споруд, їх комплексів, що здійснюється з метою створення об`єктів виробничого і невиробничого призначення, а також лінійних об`єктів інженерно - транспортної інфраструктури, в тому числі добудова зупинених об`єктів незавершеного будівництва;
Реконструкція - перебудова введеного в експлуатацію в установленому порядку об`єкту будівництва, що передбачає зміну його геометричних розмірів та/або функціонального призначення, внаслідок чого відбувається зміна основних техніко - економічних показників (кількість продукції, потужність тощо), забезпечується удосконалення виробництва, підвищення його техніко - економічного рівня та якості продукції, що виготовляється, поліпшення умов експлуатації та якості послуг. Реконструкція передбачає повне або часткове збереження елементів несучих і огороджувальних конструкцій та призупинення на час виконання робіт експлуатації об`єкту в цілому або його частин (за умови їх автономності);
Технічне переоснащення - комплекс заходів щодо підвищення експлуатаційних властивостей об`єктів невиробничого та виробничого призначення, введених в експлуатацію в установленому порядку, шляхом впровадження передової техніки та технології, механізації і автоматизації виробництва, оновлення та заміни застарілого і фізично зношеного устаткування новим, більш продуктивним.
Відповідно до ч.5 ст. 26 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» суб`єкти містобудування виконують будівельні роботи у відповідності до розробленої проектної документації.
Згідно ст. 31 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльної діяльності» проектна документація на будівництво об`єктів розробляється з дотриманням вимог законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил. Виконання будівельних робіт у відповідності до проектної документації забезпечує будівництво об`єкту згідно з вимогами будівельних норм, стандартів і правил, оскільки фахівці в галузі будівництва при розробці проектної документації керуються в т.ч. державними будівельними нормами.
Згідно п. 4.1 ДБН А.2.2-3-2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво» не допускається розроблення проектної документації без уточнення раніше виконаних інженерних вишукувань та інструментального обстеження об`єктів.
Таким чином, відповідно до п. 3.25 ДБН А.2.2-3-2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво» частина будинку, будівлі, споруди - це визначена проектною документацією на реконструкцію або капітальний ремонт частина існуючого об`єкту, введеного в експлуатацію в установленому порядку, та, що відповідно до 4.14.ДСТУ - НБВ.1.2-16:2013 «Визначення класу наслідків (відповідальності) та категорії складності об`єктів будівництва» розрахунок класу наслідків здійснюється по всій будівлі в цілому, так роботи, які проводяться позивачем передбачають втручання в огороджувальні конструкції будівлі, що несе навантаження на будівлю в цілому, а також проектною документацією не передбачено, як і на якій саме частині проводились будівельні роботи (проект відсутній), суд вважає, що приписи № 6 про зупинення підготовчих та будівельних робіт, а також припис № 7 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил винесені відповідачем правомірно, а підстави для їх скасування відсутні.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (частина друга статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України).
За наведених обставин, розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що у задоволенні позовних вимог слід відмовити.
Керуючись статтями 139, 241, 243, 244-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Повний текст рішення виготовлено 13 червня 2019 року.
Суддя О.В. Заяць