Рішення № 82374831, 13.06.2019, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.06.2019
Номер справи
580/659/19
Номер документу
82374831
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 червня 2019 року справа № 580/659/19

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гаврилюка В.О.,

розглянувши за правилами загального позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1 , позивач) подав позов до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області (далі – Головне управління, відповідач), в якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області щодо відмови у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки у власність площею 1,9866 га, кадастровий номер НОМЕР_1 для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за межами населеного пункту в адміністративних межах Вишнопільської сільської ради Тальнівського району Черкаської області, оформленої листом № 3702/0/95-18 від 17.09.2018;

- зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області надати ОСОБА_1 дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 1,9866 га, кадастровий номер НОМЕР_1 для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за межами населеного пункту в адміністративних межах Вишнопільської сільської ради Тальнівського району Черкаської області.

В обґрунтування позовних вимог зазначено те, що враховуючи вимоги статті 118 Земельного кодексу України позивачем зібрано (підготовлено) пакет документів, який разом з клопотанням 15.08.2018 (вхідний № М-6432/0/94-18 від 17.08.2018), направлено за належністю до Головного управління з проханням надати позивачеві, як учаснику антитерористичної операції, дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 1,9866 га кадастровий № НОМЕР_1 в адміністративних межах Вишнопільської сільської ради Тальнівського району Черкаської області, яка перебуває в користуванні селянського (фермерського) господарства “Світлана” у межах норм безоплатної приватизації, однак 24.09.2018 позивачем отримано лист Головного управління від 17.09.2018 № 3702/0/95-18 згідно якого позивачу фактично відмовлено в наданні вказаного дозволу, разом з тим підстави відмови, зазначені у цьому листі не передбачені статтею 118 Земельного кодексу України, а тому дії Головного управління є протиправними.

Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 27.02.2019 прийнято заяву до розгляду та відкрито провадження у адміністративній справі, вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

15 березня 2019 року до суду надійшов письмовий відзив на адміністративний позов, в якому відповідач просив в задоволенні позову відмовити повністю, зазначивши при цьому, що 17.08.2018 до Головного управління надійшло клопотання позивача про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 1,9866 га в адміністративних межах Вишнопільської сільської ради Тальнівського району.

За результатам розгляду поданих документів, листом від 17.09.2018 № 3702/0/95-18 Головним управлінням позивачу надано відповідь, що порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у власність визначено статтею 118 Земельного кодексу України, згідно якого, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної чи комунальної власності у власність, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб).

Враховуючи те, що бажана до відведення земельна ділянка площею 1,9866 га в адміністративних межах Вишнопільської сільської ради Тальнівського району Черкаської області є об`єктом оренди СФГ “Світлана” позитивне вирішення питання, зазначеного в заяві позивача не є можливим.

01 квітня 2019 року позивач подав до суду відповідь на відзив, в якому зазначив, що Земельним кодексом України визначено вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, однак Головне управління, відмовило позивачеві у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою з підстав, не передбачених статтею 118 Земельного кодексу України.

Ухвалами Черкаського окружного адміністративного суду від 25.04.2019 вирішено розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання у справі на 14.05.2019 та продовжено строк проведення підготовчого провадження у справі № 580/659/19 на тридцять днів.

14 травня 2019 року усною ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду, занесеною до протоколу судового засідання, закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті, розглянути справу у порядку письмового провадження на підставі частини 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, повно, всебічно, об`єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов до такого висновку.

Суд встановив, що 17 серпня 2018 року (вхідний № М-6432/0/94-18 від 17.08.2018) позивач звернувся до Головного управління із клопотанням, в якому просив розглянути питання про надання ОСОБА_1 , як учаснику антитерористичної операції, дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 1,9866 га, кадастровий номер: НОМЕР_1 в адміністративних межах Вишнопільської сільської ради, Тальнівського району Черкаської області, яка перебуває в користуванні селянського (фермерського) господарства “Світанок”, у межах норм безоплатної приватизації. До клопотання позивач додав, зокрема, заяву-погодження СФГ “Світлана” на вилучення земельної ділянки.

Листом від 17.09.2018 № 3702/0/95-18 Головне управління повідомило ОСОБА_1 , що враховуючи те, що бажана до відведення земельна ділянка площею 1,966 га в адміністративних межах Вишнопільської сільської ради Тальнівського району Черкаської області є об`єктом оренди СФГ “Світанок” позитивне вирішення питання, зазначеного у вказаній заяві не є можливим.

Вирішуючи спір по суті, суд зазначає, що земельні відносини регулюються Конституцією України 28 червня 1996 року, Земельним кодексом України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Відповідно до частини 1, частини 2, пункту “а” 3 статті 22 Земельного кодексу України землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей.

До земель сільськогосподарського призначення належать: а) сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги); б) несільськогосподарські угіддя (господарські шляхи і прогони, полезахисні лісові смуги та інші захисні насадження, крім тих, що віднесені до земель лісогосподарського призначення, землі під господарськими будівлями і дворами, землі під інфраструктурою оптових ринків сільськогосподарської продукції, землі тимчасової консервації тощо).

Землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам – для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства.

Громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності, зокрема для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара (пункт “б” частини 1 статті 121 Земельного кодексу України).

Згідно з частинами 1, 2 статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Відповідно до частини 6 статті 118 вказаного Кодексу громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, зокрема, для ведення садівництва подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Згідно з частиною 7 статті 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Як свідчать матеріали справи, Головне управління повідомило ОСОБА_1 про неможливість позитивного вирішення зазначеного в клопотанні (вхідний № М-6432/0/94-18 від 17.08.2018) питання листом від 17.09.2018 № 3702/0/95-18.

З огляду на вищевикладене, на переконання суду, Головне управління проявило свою бездіяльність при розгляді вищевказаного клопотання позивача, оскільки не прийняло жодного з рішень, передбачених статтею 118 Земельного кодексу України, а лише надіслало лист 17.09.2018 № 3702/0/95-18, який має інформаційний характер.

Як наслідок вищенаведеного, позовна вимога про зобов`язання Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області надати ОСОБА_1 дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 1,9866 га кадастровий номер НОМЕР_1 для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за межами населеного пункту в адміністративних межах Вишнопільської сільської ради Тальнівського району Черкаської області є передчасною, оскільки немає жодного рішення, прийняття якого передбачене чинним законодавством, за результатами розгляду вищевказаного клопотання позивача.

Разом з тим, відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Частини 1, 2 статті 9 вказаного Кодексу передбачають що, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Таким чином, суд вважає, що для захисту порушених прав позивача в даному випадку слід визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо неприйняття передбаченого законодавством рішення за клопотанням позивача про надання йому, як учаснику антитерористичної операції, дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 1,9866 га, кадастровий номер НОМЕР_1 , в адміністративних межах Вишнопільської сільської ради Тальнівського району Черкаської області (вхідний номер № М-6432/0/94-18 від 17.08.2018) та зобов`язати відповідача розглянути вказане клопотання і прийняти рішення, передбачене статтею 118 Земельного кодексу України, у зв`язку з чим позов слід задовольнити частково.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд враховує таке.

Згідно статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: на професійну правничу допомогу; сторін та їхніх представників, що пов`язані із прибуттям до суду; пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертиз; пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; пов`язані із вчиненням інших процесуальних дій або підготовкою до розгляду справи.

Відповідно до частини 5 статті 139 вказаного Кодексу у разі відмови у задоволенні вимог позивача, звільненого від сплати судових витрат, або залишення позовної заяви без розгляду чи закриття провадження у справі, судові витрати, понесені відповідачем, компенсуються за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Зважаючи на те, що позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до Закону України “Про судовий збір”, а відповідач не надав суду доказів понесення судових витрат, то підстави для їх розподілу відсутні.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 9, 14, 73-77, 139, 242 – 246, 255, 295, підпунктом 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

вирішив:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області щодо неприйняття передбаченого статтею 118 Земельного кодексу України рішення за клопотанням ОСОБА_1 від 15.08.2018 (вхідний номер Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області № М-6432/0/94-18 від 17.08.2018).

Зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області розглянути клопотання ОСОБА_1 від 15.08.2018 (вхідний номер Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області № М-6432/0/94-18 від 17.08.2018) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 1,9866 га, кадастровий номер НОМЕР_1 , в адміністративних межах Вишнопільської сільської ради Тальнівського району Черкаської області та прийняти рішення відповідно до вимог статті 118 Земельного кодексу України.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Розподіл судових витрат не здійснювати.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Учасники справи:

1) позивач – ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 );

2) відповідач – Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області (18000, м. Черкаси, вул. Смілянська, 131, ідентифікаційний код 39765890).

Рішення складене у повному обсязі та підписане 13.06.2019.

Суддя В.О. Гаврилюк