
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа №500/379/19
11 червня 2019 рокум. ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючого судді Мартиць О.І.
за участю:
секретаря судового засідання Риндюк В.Т.
позивача ОСОБА_1
представника позивача адвоката Кметика Я.С.
представника відповідача Васильковецької сільської ради Гусятинського району Тернопільської області Мальського Б.О., довіреність №19 від 09.04.2019
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Васильковецької сільської ради Гусятинського району Тернопільської області про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
05 лютого 2019 року до Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Васильковецької сільської ради Гусятинського району Тернопільської області про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити певні дії, в якій просить визнати протиправним рішення Васильковецької сільської ради Гусятинського району Тернопільської області від 16.11.2018 №1552-ІІ/VІІ, яким ОСОБА_1 відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення орієнтовною площею 2,0 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Васильковецької сільської ради Гусятинського району Тернопільської області та зобов`язати Васильковецьку сільську раду Гусятинського району Тернопільської області надати ОСОБА_1 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення орієнтовною площею 2,0 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Васильковецької сільської ради Гусятинського району Тернопільської області відповідно до поданої ОСОБА_1 заяви від 28.09.2018 (отриманої відповідачем 04.10.2018).
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 04 жовтня 2018 року позивач ОСОБА_1 звернувся до Васильковецької сільської ради Гусятинського району Тернопільської області із заявою, датованою 28.09.2018 року, про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності орієнтовною площею 2.0 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Васильковецької сільської ради Гусятинського району Тернопільської області (надалі - дозвіл на розроблення проекту землеустрою). До заяви було додано, зокрема, графічний матеріал, на якій було зазначено бажане місце розташування земельної ділянки.
При цьому, позивач зазначив як бажане місце розташування земельної ділянки орієнтовною площею 2,0 га частину земельної ділянки площею 6,0 га із кадастровим номером НОМЕР_1 , яка за наявною у нього інформацією з публічної кадастрової карти України, відносилась до земель резервного фонду. Згідно з інформацією з Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку від 14.12.2018 вказана земельна ділянка площею 6,0 га належить на праві власності Васильковецькій сільській раді Гусятинського району Тернопільської області (тобто ця ділянка є вільною та перебуває у власності відповідача).
Відповідно до рішення Васильковецької сільської ради Гусятинського району Тернопільської області від 16 листопада 2018 року №1552-ІІ/VІІ "Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки" позивачу, незважаючи па назву цього рішення, було відмовлено в наданні дозволу па розробку проекту землеустрою із посиланням на пункт 2 статті 118 Земельного кодексу України (невідповідність місця розташування земельної ділянки).
Така підстава, на думку позивача, для відмови відповідача у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою є неконкретною та необґрунтованою
Крім того, позивач зазначає, що земельна ділянка, щодо якої він ставив питання про надання йому дозволу на виготовлення проекту землеустрою, відноситься до земель сільськогосподарського призначення (стаття 22 Земельного кодексу України), доказів іншого цільового призначення або існування рішення про виділення цієї ділянки будь-яким іншим особам відповідачем не надано.
11.02.2019 ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін у судове засідання на 11.03.2019.
У строк, встановлений судом, 26.02.2019 відповідачем Васильковецькою сільською радою Гусятинського району Тернопільської області через відділ документального забезпечення Тернопільського окружного адміністративного суду подано відзив на позовну заяву.
11.03.2019 в судовому засіданні розгляд справи відкладено до 10.04.2019 за клопотанням представника відповідача
В судовому засіданні 10.04.2019 ухвалою суду постановленою без виходу до нарадчої кімнати із занесенням до протоколу судового засідання продовжено процесуальні строки, розгляд справи відкладено до 07.05.2019.
07.05.2019 в судовому засіданні оголошено перерву до 23.05.2019 для ознайомлення з матеріалами справи.
23.05.2019 розгляд справи відкладено до 11.06.2019.
В судовому засіданні 11.06.2019 позивач та представник позивача позовні вимоги підтримали повністю з мотивів викладених у позовній заяві та просили позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні 11.06.2019 проти задоволення позову заперечив з підстав наведених у відзиві на позовну заяву.
Суд, заслухавши в судовому засіданні пояснення учасників справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши матеріали справи, встановив наступні обставини.
04.10.2018 позивач ОСОБА_1 звернувся до Васильковецької сільської ради Гусятинського району Тернопільської області із заявою від 28.09.2019 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності орієнтовною площею 2,0 га з метою подальшої передачі у власність для ведення особистого селянського господарства, розташованої за межами населених пунктів Васильковецької сільської ради Гусятинського району Тернопільської області.
Листом від 02.11.2018 Васильковецька сільська рада Гусятинського району Тернопільської області повідомила позивача що його заява про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності орієнтовною площею 2,0 га з метою подальшої передачі у власність буде розглянута на черговій сесії Васильковецької сільської ради ОТГ в листопаді 2018 року.
Рішенням ХІV пленарного засідання одинадцятої сесії сьомого скликання Васильковецької сільської ради Гусятинського району Тернопільської області від 16.11.2019 №1552-11/VІІ враховуючи облікові документи, керуючись статтями 12, 118, 121 Земельного кодексу України, статтею 56 Закону України "Про землеустрій", статтею 33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", статтею 24 Закону України "Про державний земельний кадастр" ОСОБА_1 відмовлено в наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства у власність орієнтованою площею 2,0 га на території Васильковецької сільської ради у зв`язку із невідповідністю пункту 2 статті 118 Земельного кодексу України (невідповідність місця розташування земельної ділянки).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Відповідно до частин другої та третьої статті 22 Земельного кодексу України до земель сільськогосподарського призначення належать сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги). Землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства.
У відповідності до частини першої статті 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
На підставі пункту "б" частини першої статті 121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.
Згідно з частиною першою статті 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Частиною шостою статті 188 Земельного кодексу України визначено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
За нормами частини сьомої статті 188 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Аналогічні підстави для відмови у наданні вищевказаного дозволу закріплені в частині третій статті 123 Земельного кодексу України
Із аналізу зазначених норм, будь-який громадянин України, незалежно від місця реєстрації або проживання, має право звернутись до уповноваженого органу із заявою та визначеними законодавством документами щодо надання йому дозволу на розроблення документації із землеустрою на земельну ділянку, орієнтовною площею 2,0 га, для ведення особистого селянського господарства. Відповідний орган може відмовити у наданні дозволу тільки з підстав, зазначених у частині сьомій статті 118 Земельного кодексу України. Перелік підстав є вичерпним та розширеному тлумаченню не підлягає.
Суд зазначає, що розглянувши клопотання громади с. Нижбірок з проханням резервування земельної ділянки орієнтованою площею 6,0 га для облаштування кладовища рішенням ІV пленарного засідання одинадцятої сесії сьомого скликання Васильковецької сільської ради Гусятинського району Тернопільської області від 04.05.2018 №1251-11/VІІ "Про резервування земельної ділянки для облаштування кладовища с. Нижбірок", земельну ділянку орієнтованою площею 6,0 га зарезервовано для облаштування кладовища с. Нижбірок за рахунок земель резервного фонду (землі сільськогосподарського призначення (рілля), розташованих за межами с. Нижбірок.
26.06.2018 Васильковецькою сільською радою Гусятинського району Тернопільської області прийнято рішення №1325-11/VII "Про включення до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення для продажу права оренди земельних ділянок з аукціону та встановлення стартової плати за користування земельною ділянкою, право оренди якої підлягає продажу на конкурентних засадах (земельних торгах)", яким земельну ділянку сільськогосподарського призначення, землі резервного фонду (рілля) розташовану за межами населеного пункту с. Нижбірок площею 6,0000 га (кадастровий номер земельної ділянки 6121684800: НОМЕР_2 :001:0987) включено до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення для продажу права оренди земельної ділянки через аукціон.
Згідно матеріалів справи Васильковецькою сільською радою виготовлена технічна документація із землеустрою щодо відновлення меж земельної ділянки площею 6,0000 га із кадастровим номером НОМЕР_1 , якою було переведено земельну ділянку із земель резервного фонду ненаданих у власність чи користування в землі для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
14.12.2018 Васильковецькою сільською радою прийнято рішення №1660-14/VІІ "Про затвердження нормативної грошової оцінки земельної ділянки та продаж на земельних торгах права оренди на земельну ділянку сільськогосподарського призначення" площею 6,0000 га , кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_1 .
Згідно статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території.
Відповідно до пункту 34 частини першої статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.
Згідно з вимогами частини другої статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Системний аналіз наведених правових норм дає підстави дійти до висновку про те, що дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки надається відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування. При цьому, чинним законодавством передбачено, що рішення про надання дозволу або відмову у наданні такого дозволу орган місцевого самоврядування приймає виключно на пленарних засіданнях відповідної ради.
Крім того суд звертає увагу, що згідно протоколу №1 земельних торгів у формі аукціону з продажу права оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 6,0000 га, кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_1 від 11.04.2019 переможцем земельних торгів визнано учасника торгів під №1, який запропонував найвищу ціну за земельну ділянку.
11.04.2019 складено акт №32158/1 прийому передачі виконаної роботи з продажу права оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення комунальної власності та укладено договір оренди земельної ділянки із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 6,0000 га, кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_1 .
Враховуючи вищенаведене суд дійшов до висновку, що Васильковецькою сільською радою Гусятинського району Тернопільської області правомірно відмовлено позивачу у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності орієнтовною площею 2,0 га з метою подальшої передачі у власність для ведення особистого селянського господарства, оскільки на час звернення ОСОБА_1 із відповідною заявою 04.10.2018 спірна земельна ділянка за клопотанням громади була зарезервована для облаштування кладовища с. Нижбірок Гусятинського району Тернопільської області та до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення для продажу права оренди земельних ділянок з аукціону та встановлення стартової плати за користування земельною ділянкою, право оренди якої підлягає продажу на конкурентних засадах (земельних торгах).
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом також приймається до уваги, що відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Закріплений у частині першій статті 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини другої статті 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
За змістом частини першої статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
В ході судового розгляду справи позивачем не надано належних та допустимих доказів на підтвердження протиправності рішення Васильковецької сільської ради Гусятинського району Тернопільської області від 16.11.2018 №1552-ІІ/VІІ, яким ОСОБА_1 відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення орієнтовною площею 2,0 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Васильковецької сільської ради Гусятинського району Тернопільської області, тому суд вважає, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Підстави для відшкодування судових витрат у справі відповідно до положень статті 139 КАС України відсутні.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Васильковецької сільської ради Гусятинського району Тернопільської області про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити певні дії, а саме визнати протиправним рішення Васильковецької сільської ради Гусятинського району Тернопільської області від 16.11.2018 №1552-ІІ/VІІ, яким ОСОБА_1 відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення орієнтовною площею 2,00 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Васильковецької сільської ради Гусятинського району Тернопільської області та зобов`язати Васильковецьку сільську раду Гусятинського району Тернопільської області надати ОСОБА_1 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення орієнтовною площею 2,00 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Васильковецької сільської ради Гусятинського району Тернопільської області відповідно до поданої ОСОБА_1 заяви від 28.09.2018 (отриманої відповідачем 04.10.2018) відмовити повністю.
Реквізити учасників справи:
позивач ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_3 )
відповідач Васильковецька сільська рада Гусятинського району Тернопільської області (місцезнаходження: вул. Незалежності, 54, с. Васильківці, Гусятинський район, Тернопільська область, 48257, код ЄДРПОУ: 04392868)
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 13 червня 2019 року.
Головуючий суддя Мартиць О.І.
копія вірна:
Суддя Мартиць О.І.