Рішення № 82374446, 25.04.2019, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.04.2019
Номер справи
200/2996/19-а
Номер документу
82374446
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 квітня 2019 р. Справа№200/2996/19-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Грищенка Є.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Костянтинівсько-Дружківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій неправомірними, зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі – позивач) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Костянтинівсько-Дружківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (далі – відповідач 1), Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі – відповідач 2) про визнання незаконним та скасування рішення Комісії з питань підтвердження стажу роботи на пільгових умовах при Головному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області № 44/32 від 04 грудня 2018 року в частині відмови у зарахуванні до пільгового стажу за Списком № 2 періодів роботи з 01 липня 1992 року по 08 липня 1993 року на посаді «чергового слюсаря-ремонтника», з 01 липня 1994 року по 23 вересня 1997 року на посаді «слюсаря-ремонтника» у Відкритому акціонерному товаристві «Костянтинівський вогнетривкий завод «Червоний Жовтень», визнання незаконним та скасування рішення Костянтинівсько-Дружківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 04 січня 2019 року щодо відмови в призначенні пільгової пенсії, зобов`язання Костянтинівсько-Дружківське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву про призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до п. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням пільгового стажу роботи за Списком № 1 з 21 червня 1986 року по 29 травня 1987 року» на посадах «учня гірника підземного», «учня гірника по ремонту гірничих виробок» та «гірника з ремонту гірничих виробок» в шахті «Мушкетівська» та з урахуванням пільгового стажу за Списком № 2 з 26 жовтня 1988 року по 02 червня 1989 року на посаді «електрозварника» в Костянтинівському спеціалізованому управлінні тресту «Донбасдомнаремонт», з 01 липня 1992 року по 08 липня 1993 року на посаді «Чергового слюсаря-ремонтника», з 01 липня 1994 року по 23 вересня 1997 року на посаді «слюсаря-ремонтника» у Відкритому акціонерному товаристві «Костянтинівський вогнетривкий завод «Червоний Жовтень».

В обґрунтування позову зазначено, що позивач звернувся до Костянтинівсько-Дружківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до п. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Комісією з підтвердження стажу роботи на пільгових умовах, яка створена при Головному управні Пенсійного фонду України в Донецькій області було прийнято рішення яким позивачу було відмолено у зарахуванні до пільгового стажу роботи за Списком №2 період з 01 липня 1992 року по 08 липня 1993 року на посаді «чергового слюсаря-ремонтника», з 01 липня 1994 року по 23 вересня 1997 року на посаді «слюсаря-ремонтника» у Відкритому акціонерному товаристві «Костянтинівський вогнетривкий завод «Червоний Жовтень» у зв`язку із відсутністю первинних документів підтверджуючих зайнятість на гарячих дільницях робіт.

04 січня 2019 року Костянтинівсько-Дружківським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області було винесено рішення з урахуванням рішення Комісії про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, оскільки позивач не має достатнього пільгового стажу. Зазначеним рішенням відповідач – 1 не зарахував до пільгового стажу роботи періоди роботи за Списком № 1 з 21 червня 1986 року по 29 травня 1987 року на посадах «учня гірника підземного», «Учня гірника по ремонту гірничих виробок» та «гірника з ремонту гірничих виробок» в шахті «Мушкетівська» та до Списку № 2 періоди роботи з 26 жовтня 1988 року по 02 червня 1989 року на посаді електрозварника» в Костянтинівському спеціалізованому управлінні тресту «Донбасдомнаремонт».

Позивач вважає зазначені рішення протиправними та такими, що порушують його права.

Ухвалою суду від 25 березня 2019 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, без проведення судових засідань та повідомлення (виклику) учасників справи.

Сторони про відкриття провадження у справі були повідомлені судом належним чином, що підтверджується наявними в матеріалах справи доказами.

11 квітня 2019 року на адресу суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькі області надійшов відзив на позовну заяву в якому відповідач – 2 повністю заперечував проти задоволення позовних вимог. Зазначив, що спірні періоди роботи позивача не зараховані до пільгового стажу оскільки відсутні первинні документи, які підтверджують зайнятість позивача на гарячих ділянках робіт та у зв`язку з тим, що у трудовій книжці відсутні відомості про роботу позивача на посаді «слюсаря-ремонтника в ВАТ Костянтинівський вогнетривкий завод «Красний Октябрь». Окрім того, зазначає, що управлінням праці та соціального захисту населення Донецької обласної державної адміністрації, було проведено експертизу умов праці та складено акт у якому наведено перелік посад по Списку № 1 та Списку №2 які підпадають під атестацію. Всупереч експертному висновку до наказу № 112 від 27.05.1994 р. «Про результати атестації робочих місць за умовами праці» посаду слюсаря-ремонтника було включно до переліку посад, які підпадають під атестацію, а посаду чергового слюсаря-ремонтника не включена. За таких обставин у відповідача-2 відсутні підстави для зарахування спірного періоду роботи позивача до пільгового.

24 квітня 2019 року на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву від Костянтинівсько-Дружківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області в якому відповідач заперечував проти задоволення позовних вимог. Зазначає, що документи, які були надані позивачем до Комісії та копії доказів, додані до позовної заяви не підтверджують обставини щодо умов фактично виконуваної позивачем роботи із яким закон пов`язує право на призначення пенсії на пільгових умовах, а тому в Управління відсутні законодавчі підстави для врахування стажу спірних періодів роботи до пільгового.

Розгляд справи проведено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, судом встановлено наступне.

Позивач ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , громадянин України, ІНФОРМАЦІЯ_1 (паспорт серії НОМЕР_2 ).

20 вересня 2019 року позивач звернувся до Костянтинівсько-Дружківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та надав необхідні документи.

Рішенням Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років при Головному Управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області ОСОБА_2 підтверджено періоди роботи на пільгових умовах за Списком №2 з 15.06.1989 р. по 31.07.1990 р. на посаді садчика в печі та на тунельні вагони, з 01.08.1990 р. по 30.06.1992 р. на посаді вивантажувача вогнетривких виробів із печей, з 09.07.1993 р. по 30.06.1994 р. на посаді сортувальника напівфабрикатів і виробів в ВАТ Костянтинівський Вогнетривкий завод «Красний Октябрь» та відмовлено у підтвердженні періоду роботи на пільгових умовах за Списком № 2 з 01.07.1992 р. по 08.07.1993 р. на посаді чергового слюсаря-ремонтника, з 01.07.1994 р. по 23.09.1997 р. на посаді слюсаря-ремонтника у зв`язку з відсутністю первинних документів, підтверджуючих зайнятість на гарячих ділянках робіт.

Рішенням Костянтинівсько-Дружківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 04 січня 2019 року ОСОБА_1 було відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу. Вказаним рішенням до пільгового стажу позивача не зараховано: період роботи з 21.06.1986 р. по 29.05.1987 р. на шахті «Мушкетівська» оскільки позивачем не було надано довідку на підтвердження пільгового стажу роботу; період роботи з 26.10.1988 по 02.06.1989 р. на посаді електрозварника ручного зварювання в Костянтинівському спеціалізованому управлінні тресту «Донбасдомнаремонт» оскільки відсутня можливість здійснити перевірку пільгових довідок тому, що підприємство зареєстровано на території, непідконтрольній українській владі; період роботи з 01.07.1992 р. по 08.07.1993 р. та з 01.07.1994 р. по 23.07.1997 р., оскільки Комісією з питань підтвердження стажу роботи на пільгових умовах прийнято рішення про не підтвердження вказаних періодів роботи на пільгових умовах.

Позивач вважає такі рішення незаконними та такими, що порушують його права.

Надаючи правову оцінку правовідносинам суд виходив з наступного.

Згідно частини 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Закріплюючи на конституційному рівні право на соціальний захист кожного громадянина, без будь-яких винятків, держава реалізує положення статті 24 Конституції України, відповідно до якої громадяни мають рівні конституційні права і не може бути обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначені Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) (далі Закон № 1058-IV).

Згідно із пунктом 1 частини 1статті 8 Закону № 1058-ІVправо на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Пунктом 1 частини 1статті 9 Закону № 1058-ІVвизначено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються у т. ч. пенсія за віком.

Частиною 4статті 24 Закону № 1058-ІVвизначено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

У відповідності до пункту 2 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-ІV Пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення».

Закон України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-XII від 05.11.1991 року (далі Закон № 1788-XII) відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій.

Закон спрямований на те, щоб повніше враховувалася суспільно корисна праця як джерело зростання добробуту народу і кожної людини, встановлює єдність умов і норм пенсійного забезпечення робітників, членів колгоспів та інших категорій трудящих.

У відповідності до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-VIII внесено зміни до Закону України «Про пенсійне забезпечення», а саме стаття 13 викладена у наступній редакції.

На пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, зокрема, працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Вищевказана норма закону кореспондується із статтею 114 Закону № 1058- IV (чинна редакція) право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

На пільгових умовах пенсія за віком призначається, зокрема, працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах (частина 2 вказаної статті).

Відповідно до ст. 62 вищевказаного Закону № 1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України. Це передбачено Постановою КМУ від 12.08.1993 року № 637 «Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», а саме п. 20, згідно якого лише у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Механізм підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремої категорії працівників у разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника, визначений Порядком підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України 10.11.2006 року № 18-1 (далі - Порядок № 18-1).

Згідно положень пункту 6 Порядку № 18-1 основним завданням комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років є розгляд заяв про підтвердження стажу роботи та прийняття рішень щодо підтвердження стажу для призначення пенсії або відмову в його підтвердженні в установленому порядку.

З аналізу змісту Порядку № 18-1 вбачається, що Порядок підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, був прийнятий на виконання пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 вересня 1993 року N 637.

Як вбачається зі спірного рішення періоди роботи з 01 липня 1992 року по 08 липня 1993 року на посаді чергового слюсаря-ремонтника та з 01 липня 1994 року по 23 вересня 1997 року на посаді слюсаря-ремонтника не підтвердженні у зв`язку з відсутністю первинних документів, підтверджуючих зайнятість на гарячих ділянках робіт.

Згідно пункту 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Судом встановлено, що наданою позивачем архівною довідкою № 05-07-07/707 від 01 серпня 2016 року, яка видана архівним відділом Костянтинівської міської ради підтверджується той факт, що у період роботи з 01 липня 1992 року до 08 липня 1993 року позивач працював на посаді чергового слюсаря-ремонтника на підставі розпорядження № 54 від 06 липня 1992 року, 01 липня 1994 року прийнятий на посаду слюсаря-ремонтника на підставі розпорядження № 128 від 08 липня 1994 року, дата звільнення 23 вересня 1997 року.

Також зазначена довідка містить інформацію про те, що в справі «Атестація робочих місць за умовами праці» Костянтинівського вогнетривкого заводу «Красный Октябрь» міститься наказ № 112 від 27 травня 1994 року про затвердження переліку професій, який підтверджує право на пільгове пенсійне забезпечення з списком № 2, в тому числі, слюсарі, чергові та по ремонту обладнання зайняті на гарячих ділянках роботи, а також з ремонту помельного, дробильного та пресо-формувального устаткування, код професії 2060000а - 19861, 19931, 18559.

Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації та розробленими на виконання постанови № 442 Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України (далі - Мінпраці) від 1 вересня 1992 року № 41 (далі - Методичні рекомендації).

Основна мета атестації, як випливає із зазначених нормативних актів, полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

Згідно з пунктом 4 Порядку проведення атестації та підпунктом 1.5 пункту 1 Методичних рекомендацій періодичність проведення атестації робочих місць визначається безпосередньо колективним договором підприємства і проводиться не рідше одного разу на 5 років.

Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства чи організації.

Результати атестації використовуються при встановленні пенсій за віком на пільгових умовах, пільг і компенсацій за рахунок підприємств та організацій, обґрунтуванні пропозицій про внесення змін і доповнень до Списків № 1 і 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення, а також для розробки заходів щодо поліпшення умов праці та оздоровлення працюючих.

Відповідно до пункту 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 (далі - Порядок № 383), при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.

Аналіз наведених норм дає підстави дійти висновку, що необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у списку, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці.

Отже, враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що належними та допустимими доказами у справі, а саме архівною довідкою № 05-07-0-/707 від 01 серпня 2016 року підтверджено право позивача на набуття пільгового стажу за період роботи з 01 липня 1992 року по 08 липня 1993 року на посаді «чергового слюсаря-ремонтника», з 01 липня 1994 року по 23 вересня 1997 року на посаді «слюсаря-ремонтника» у Відкритому акціонерному товаристві «Костянтинівський вогнетривкий завод «Червоний Жовтень», а тому рішення Комісії підлягає скасуванню в частині не підтвердження спірних періодів роботи.

Судом також встановлено, що рішенням Костянтинівсько-Дружківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області до пільгового стажу позивача не зараховано: період роботи з 21.06.1986 р. по 29.05.1987 р. на шахті «Мушкетівська» оскільки позивачем не було надано довідку на підтвердження пільгового стажу роботу; період роботи з 26.10.1988 по 02.06.1989 р. на посаді електрозварника ручного зварювання в Костянтинівському спеціалізованому управлінні тресту «Донбасдомнаремонт» оскільки відсутня можливість здійснити перевірку пільгових довідок тому, що підприємство зареєстровано на території, непідконтрольній українській владі; період роботи з 01.07.1992 р. по 08.07.1993 р. та з 01.07.1994 р. по 23.07.1997 р., оскільки Комісією з питань підтвердження стажу роботи на пільгових умовах прийнято рішення про не підтвердження вказаних періодів роботи на пільгових умовах.

Щодо спірних періодів роботи, трудова книжка позивача містить наступні записи:

- 21.06.1986 р. прийнятий учнем гірника підземного з повним робочим днем у шахті;

- 16.09.1986 р. переведений учнем гірника по ремонту гірничих виробок підземним з повним робочим днем в шахті;

- З 28.08.1986 р. по 04.09.1986 р. навчався на курсах гірника по ремонту гірничих виробок;

- 12.11.1986 р. переведений гірником по ремонту гірничих виробок з розряду з повним робочим днем у шахті;

- 29.05.1987 р. звільнений за ст. 19 КЗпП;

- 26.10.1988 р. прийнятий електрозварником ручної зварки 4 розряду монтажного участку в Костянтинівське спеціалізоване управління тресту «Донбасдомнаремонт»;

- 02.06.1989 р. звільнений за ст. 38 КЗпП;

Як вже було зазначено раніше, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка та у відповідності до положень постанови Постановою КМУ від 12.08.1993 року № 637 «Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», лише у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Таким чином, суд приходить до висновку, що уточнюючі довідки для підтвердження пільгового стажу необхідно надавати лише в разі, коли відсутні відповідні відомості в трудовій книжці.

Судом також не приймаються доводи відповідача-1 про неможливість здійснити перевірку пільгових довідок, оскільки спірні періоди роботи підтверджуються трудовою книжкою позивача, яка є основним документом, що підтверджує стаж роботи.

Отже, належним та допустимим доказом, а саме трудовою книжкою підтверджується, що ОСОБА_1 має право на включення до пільгового стажу за Списком № 1 періоду роботи з 21 червня 1986 року по 29 травня 1987 року» на посадах «учня гірника підземного», «учня гірника по ремонту гірничих виробок» та «гірника з ремонту гірничих виробок» в шахті «Мушкетівська» та періоду роботи з 26 жовтня 1988 року по 02 червня 1989 року на посаді «електрозварника» в Костянтинівському спеціалізованому управлінні тресту «Донбасдомнаремонт» за Списком №2.

Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 Кодексу в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно положень ч.2 статті 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Суд зазначає, що рішенням Комісії позивачу було відмовлено у підтвердженні спірних періодів роботи на пільгових умовах за Списком № 2, а не відмолено у зарахуванні до пільгового стажу роботи за Списком №2 як зазначив позивач, а тому суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та змінити спосіб захисту порушеного права шляхом визнання незаконним та скасування рішення Комісії з питань підтвердження стажу роботи на пільгових умовах при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області № 44/352 від 04 рудня 2018 року в частині відмови у підтвердженні до пільгового стажу за Списком № 2 спірних періодів роботи.

Приймаючи до уваги наведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі.

Згідно з положеннями частини першої статті 139 КАС при задоволені позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрат, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно квитанцій № 0.0.127637918.1 та №0.0.1293214466.1 позивачем було сплачено судовий збір у розмірі 1536,8 грн., а тому судовий збір підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 32, 139, 243 – 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Костянтинівсько-Дружківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій неправомірними, зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити повністю.

Визнати незаконним та скасувати рішення Комісії з питань підтвердження стажу роботи на пільгових умовах при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області № 44/352 від 04 рудня 2018 року в частині відмови у підтвердженні до пільгового стажу за Списком № 2 періодів роботи ОСОБА_2 з 01 липня 1992 року по 08 липня 1993 року на посаді «чергового слюсаря-ремонтника», з 01 липня 1994 року по 23 вересня 1997 року на посаді «слюсаря-ремонтника» у Відкритому акціонерному товаристві «Костянтинівський вогнетривкий завод «Червоний Жовтень».

Визнати незаконним та скасувати рішення Костянтинівсько-Дружківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 04 січня 2019 року щодо відмови в призначенні ОСОБА_2 пільгової пенсії.

Зобов`язати Костянтинівсько-Дружківське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до п. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням пільгового стажу роботи за Списком № 1 з 21 червня 1986 року по 29 травня 1987 року на посадах «учня гірника підземного», «учня гірника по ремонту гірничих виробок» та «гірника з ремонту гірничих виробок» в шахті «Мушкетівська» та з урахуванням пільгового стажу за Списком № 2 з 26 жовтня 1988 року по 02 червня 1989 року на посаді «електрозварника» в Костянтинівському спеціалізованому управлінні тресту «Донбасдомнаремонт», з 01 липня 1992 року по 08 липня 1993 року на посаді «Чергового слюсаря-ремонтника», з 01 липня 1994 року по 23 вересня 1997 року на посаді «слюсаря-ремонтника» у Відкритому акціонерному товаристві «Костянтинівський вогнетривкий завод «Червоний Жовтень».

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) гривень 40 копійок.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Костянтинівсько-Дружківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 42171400) користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) гривень 40 копійок.

Рішення прийнято в нарадчій кімнаті в порядку письмового провадження 25 квітня 2019 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: 1) на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Апеляційна скарга згідно положень статті 297 КАС України подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Донецький окружний адміністративний суд.

Суддя Грищенко Є.І.