
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 червня 2019 року ЛуцькСправа № 165/824/18
Волинський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Димарчук Т.М.,
суддів Валюха В.М., Каленюк Ж.В.,
розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження заяву ОСОБА_1 про перегляд судового рішення за виключними обставинами в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Нововолинсько-Іваничівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
15.05.2019 ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1 , позивач) звернувся із заявою про перегляд за виключними обставинами рішення Волинського окружного адміністративного суду від 18.05.2018 в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Нововолинсько-Іваничівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області (далі – Нововолинсько-Іваничівське ОУПФУ, відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 20.05.2019 відкрито провадження у справі за виключними обставинами та призначено судове засідання для розгляду вказаної заяви на 10:30 год. 13.06.2019.
Заява обґрунтована тим, що рішенням від 25.04.2019 у справі №1-р(ІІ)/2019 Конституційний Суд України визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), словосполучення «дійсної строкової», яке міститься у частині третій статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 №796-XII (далі-Закон №796-XII), відповідно до якої визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії, виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби, внаслідок цього стали особами з інвалідністю.
Заявник вважає, що викладені обставини є виключними, мають істотне значення для перегляду рішення суду та задоволення позову в повному обсязі.
У поясненні на заяву представник відповідача зазначив, що умови та порядок призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Зокрема пунктом 9-1 Постанови передбачено, що за бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року. Тобто зміни до Порядку, який встановлює реалізацію матеріальних норм права не внесені, а жодного іншого порядку не прийнято.
Отже, Нововолинсько-Іваничівське об`єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області, як державний орган, що реалізує політику у соціальній сфері, яка затверджується та координується Кабінетом Міністрів України, під час розрахунку пенсії ОСОБА_1 діяло цілком правомірно та у межах повноважень, наданих законом. В задоволенні заяви ОСОБА_1 про перегляд рішення за виключними обставинами просить відмовити.
В судове засідання учасники справи не прибули, при цьому, позивач та представник відповідача подали клопотання про розгляд заяви про перегляд судового рішення за виключними обставинами без їх участі (а.с.84,89).
З урахуванням положень частини третьої статті 194, четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) заяву про перегляд судового рішення за виключними обставинами розглянуто судом в письмовому провадженні без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заяву про перегляд судового рішення за виключними обставинами необхідно задовольнити частково з таких підстав.
Судом встановлено, що рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 18.05.2018 у задоволенні позову ОСОБА_1 до Нововолинсько-Іваничівського ОУПФУ про визнання протиправними дії щодо відмови в проведенні перерахунку та виплати пенсії відповідно до частини третьої статті 59 Закону № 796-ХІІ та зобов`язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01.10.2017 відповідно до частини третьої статті 59 Закону №796-ХІІ з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, до виникнення обставин, з якими Закон пов`язує виникнення, зміну чи припинення спірних правовідносин відмовлено повністю.
Відповідно до частини першої статті 361 КАС України судове рішення, яким закінчено розгляд справи і яке набрало законної сили, може бути переглянуто за нововиявленими або виключними обставинами.
Згідно з частиною п`ятою статті 361 КАС України підставами для перегляду судових рішень у зв`язку з виключними обставинами є: 1) встановлена Конституційним Судом України неконституційність (конституційність) закону, іншого правового акта чи їх окремого положення, застосованого (не застосованого) судом при вирішенні справи, якщо рішення суду ще не виконане; 2) встановлення вироком суду, що набрав законної сили, вини судді у вчиненні злочину, внаслідок якого було ухвалено судове рішення; 3) встановлення міжнародною судовою установою, юрисдикція якої визнана Україною, порушення Україною міжнародних зобов`язань при вирішенні цієї справи судом.
З наведених норм вбачається, що судове рішення, яке набрало законної сили, може бути переглянуто, зокрема, якщо Конституційним Судом України встановлена неконституційність (конституційність) закону, іншого правового акта чи їх окремого положення, застосованого (не застосованого) судом при вирішенні справи, якщо рішення суду ще не виконане.
На думку суду, наведені у заяві ОСОБА_1 підстави для перегляду рішення Волинського окружного адміністративного суду від 18.05.2018 є виключними обставинами в розумінні частини п`ятої статті 361 КАС України, виходячи з такого.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Нововолинсько-Іваничівському об`єднаному управлінні ПФУ Волинської області та отримує пенсію по інвалідності, як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
19.03.2018 ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою, у якій просив провести перерахунок та виплату пенсії, виходячи із норм статті 59 Закону України №796-ХІІ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 01.10.2017, та виплачувати її в розмірі 5 мінімальних заробітних плат.
Листом Нововолинсько-Іваничівського ОУПФУ від 21.03.2018 №83/К-01 позивача повідомлено, що частиною третьою статті 59 Закону №796-ХІІ передбачено призначення пенсії військовослужбовцям з їх грошового забезпечення, а також особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи саме під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали особами з інвалідністю, тоді як позивач не відноситься до такої категорії осіб і підстави для перерахунку та призначення йому пенсії з 01.10.2017 за частиною третьою статті 59 вказаного Закону із змінами, внесеними згідно із Законом №2148-VIII від 03.10.2017 відсутні.
Дії Нововолинсько- ОСОБА_2 ОУПФУ щодо відмови в проведенні перерахунку та виплати пенсії відповідно до частини третьої статті 59 Закону №796-ХІІ були оскаржені ОСОБА_1 до суду.
У рішенні від 18.05.2018 Волинський окружний адміністративний суд дійшов до висновку, що пенсія по інвалідності у п`ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, передбаченому частиною третьою статті 59 Закону № 796-ХІІ, може бути призначена лише особам, які проходили дійсну строкову службу та брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, та внаслідок чого стали особами з інвалідністю. Дане рішення суду набрало законної сили 19.06.2018.
Оскільки, ОСОБА_1 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС під час проходження навчальних зборів у складі в/ч 53893, а не під час проходження дійсної строкової служби, суд дійшов висновку, що він не належить до категорії осіб, зазначених у частині третій статті 59 Закону № 796-ХІІ.
Проте, Конституційний Суд України рішенням від 25.04.2019 у справі №3-14/2019 (402/19, 1737/19) (№ 1-р(II)/2019) вирішив: 1) визнати таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), словосполучення «дійсної строкової», яке міститься у положеннях частини третьої статті 59 Закону №796-XII зі змінами, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю;
2) словосполучення «дійсної строкової», що міститься в положеннях частини третьої статті 59 Закону №796-XII зі змінами, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Отже, відповідно до рішення Конституційного Суду України від 25.04.2019 у справі №3-14/2019 (402/19, 1737/19) (№ 1-р(II)/2019) військовослужбовці, які постраждали під час ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при виконанні військового обов`язку, в тому числі військовозобов`язані, які призивалися на військові збори, мають однаковий рівень соціального забезпечення, що відповідає принципу справедливості та конституційному принципу рівності.
Відповідно до статті 91 Закону України «Про Конституційний Суд України» від 13.07.2017 №2136-VIII (далі - Закон №2136-VIII) закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Отже, положення частини третьої статті 59 Зaкoну №796-XII в частині «дійсної строкової» втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення – 25.04.2019, а відтак позивач має право на перерахунок пенсії відповідно до частини третьої статті 59 Закону №796-XII, обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, з 25.04.2019.
Частиною четвертою статті 368 КАС України визначено, що за результатами перегляду рішення, ухвали за нововиявленими або виключними обставинами суд може: 1) відмовити в задоволенні заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами та залишити відповідне судове рішення в силі; 2) задовольнити заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами, скасувати відповідне судове рішення та ухвалити нове рішення чи змінити рішення; 3) скасувати судове рішення і закрити провадження у справі або залишити позов без розгляду.
Конституційний Суд України у своєму рішенні № 1-р(ІІ)/2019 від 25.04.2019 у справі № 3-14/2019 (402/19, 1737/19) (№ 1-р(II)/2019) визнав таким, що не відповідає Конституції України словосполучення «дійсної строкової», яке міститься у положеннях частини третьої статті 59 Закону, за яким визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю.
Оскільки, підставою для відмови у позові ОСОБА_1 було те, що він приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС під час проходження навчальних зборів у складі в/ч 53893, а не під час проходження дійсної строкової служби і вказане словосполучення визнане таким, що не відповідає Конституції України, суд вважає заяву позивача про перегляд рішення Волинського окружного адміністративного суду від 18.05.2018 за виключними обставинами обґрунтованою та такою, що слід задовольнити частково.
Враховуючи вищевикладене, рішення Волинського окружного адміністративного суду від 18.05.2018 в справі № 165/824/18 слід скасувати та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити частково; зобов`язати Нововолинсько-Іваничівське ОУПФУ провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 25.04.2019 відповідно до частини третьої статті 59 Закону №796-XII, обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
В частині вимог про визнання протиправними дій Нововолинсько-Іваничівського ОУПФУ щодо відмови в проведенні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 відповідно до частини третьої статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» слід відмовити, оскільки такі дії станом на момент ухвалення рішення від 18.05.2018 були правомірними, так як на момент розгляду справи вимога частини третьої статті 59 Закону № 796-XII щодо участі у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та військових навчаннях лише під час проходження дійсної строкової служби була чинною.
Керуючись ст.ст. 241, 242, 243, 245, 368, 369, підпункту 15.5 пункту І розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Заяву ОСОБА_1 про перегляд судового рішення за виключними обставинами в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Нововолинсько-Іваничівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії задовольнити частково.
Рішення Волинського окружного адміністративного суду від 18 травня 2018 року у справі № 165/824/18 скасувати та прийняти нове рішення, яким позов ОСОБА_1 до Нововолинсько-Іваничівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії задовольнити частково.
Зобов`язати Нововолинсько-Іваничівське об`єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 25 квітня 2019 року відповідно до частини третьої статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складання судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ).
Відповідач: Нововолинсько-Іваничівське об`єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області (45400, Волинська область, м. Нововолинськ, бульвар Шевченка, буд. 7, код ЄДРПОУ 40442724).
Головуючий Т.М. Димарчук
Судді В.М. Валюх
Ж.В. Каленюк