
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 червня 2019 року м. Житомир справа № 240/3979/19
категорія 102090000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Капинос О.В.,
секретар судового засідання Недашківська Н.В. ,
за участю: позивача ОСОБА_1 , представника позивача ОСОБА_2 ,
представника відповідача Галіцької А.М. ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача-Управління Служби безпеки України в Житомирській області про визнання протиправним і скасування рішення,
встановив:
ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області №17 від 18.03.2019 про скасування посвідки на тимчасове проживання. В обгрунтування позову зазначив, що спірним рішенням скасовано посвідку на тимчасове проживанння на підставі пп.1 п.63 Порядку №322 від 25.04.2018. Вказане рішення видано за результатами перевірки його місця проживання представниками правоохоронного органу. Вважає таке рішення протиправним, тому звернувся до суду.
Ухвалою від 08.04.2019 відкрито спрощене позовне провадження у справі та призначено судове засідання на 08.05.2019.
03.05.2019 відповідачем подано відзив на позовну заяву. В обгрунтування відзиву зазначено, що 06.02.2019 при отриманні посвідки на тимчасове місце проживання позивач повідомляв адресу проживання: АДРЕСА_1 . Підставою для отримання посвідки є возз"єднання сім"ї з громадянкою України ОСОБА_4 . Згідно відомостей внесених до паспорту ОСОБА_4 , реєстрації місця проживання та фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 . 13.03.2019 до УДМС від УСБУ надійшло подання про скасування посвідки. У зв"язку з тим, що позивач подав неправдиві відомості як щодо місця проживання так і відносно підстав отримання посвідки, УДМС прийнято рішення про скасування посвідки на тимчасове проживання. Отже, рішення є правомірним.
Протокольною ухвалою від 08.05.2019 до участі у розгляді справи залучено третю особу - Управління Служби безпеки України в Житомирській області та в судовому засіданні оголошено перерву до 20.05.2019.
20.05.2019 в судовому засіданні оголошено перерву до 28.05.2019.
28.05.2019 від представника третьої особи надійшли письмові пояснення. В обгрунтування пояснень зазначено, що відповідно до отриманої інформації 04.02.2019 Управлінням ДМС України в Житомирській області у відповідності до Порядку, громадянину Грузії ОСОБА_5 Ніколозу, видано посвідку № 800047409 на тимчасове проживання. Відповідно до наданої позивачем інформації до органів ДМС України, він зареєстрований та фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 . В ході оперативно-службової діяльності УСБУ отримано дані щодо надання громадянином Грузії ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до органів ДМС недостовірної інформації. Зокрема, під час опитування його дружини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , встановлено, що ОСОБА_3 за місцем реєстрації не проживає.
28.05.2019 в судовому засіданні оголошено перерву до 05.06.2019.
В судовому засіданні позивач та представник позивача позов підтримали, просили задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, з підстав, викладених у письмовому відзиві.
Представник третьої особи в судове засідання не з"явився, просив справу розглянути без його участі.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд встанови наступні обставини.
Матеріалами справи підтверджено, що 02.02.2018 між громадянином Грузії ОСОБА_7 та громадянкою України ОСОБА_4 , зареєстровано шлюб відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Житомирського міського управління юстиції у Житомирській області, про що складено відповідний актовий запис № 141 та видано свідоцтво про шлюб серії НОМЕР_1 . (а.с.47)
06.02.2018 позивач звернувся до Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області із заявою іноземця чи особи без громадянства для отримання посвідки на тимчасове проживання у зв`язку із возз`єднанням сім`ї з громадянами України №58. (а.с.40).
Управлінням Державної міграційної служби України в Житомирській області на підставі заяви позивачу видано посвідку на тимчасове проживання серії НОМЕР_2 від 13.02.2018.
23.01.2019 позивач подав до відповідача заяву про обмін посвідки на тимчасове місце проживання у зв"язку із закінченням строку дії попередньої посвідки, де місцем проживання зазначив адресу: АДРЕСА_1 . (а.с.53)
31.01.2019 Управлінням Державної міграційної служби України в Житомирській області на підставі заяви Джобаві Ніколозу видано посвідку на тимчасове проживання № НОМЕР_3 строком дії до 29.01.2020. (а.с.13)
18.03.2019 відповідачем прийнято рішення №17, яким скасовано посвідку на тимчасове проживання №800047409 від 31.01.2019 на підставі пп. 1 п. 63 Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на тимчасове проживання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 №322.
Як вбачається із висновку про скасування та вилучення посвідки на тимчасове проживання в Україні громадянина Грузії ОСОБА_1 , затвердженого заступника начальника УДМС України в Житомирській області 18.03.2019, фактичною та єдиною підставою для скасування посвідки на тимчасове проживання слугувало подання УСБУ в Житомирській області з інформацією про подання вказаним іноземцем під час оформлення посвідки на тимчасове проживання в України завідомо неправдивих відомостей. Зокрема працівниками УСБУ здійснено перевірку реєстрації проживання ОСОБА_1 і встановлено, що вказаний громадин зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , однак за вказаною адресою не проживає і не проживав. (а.с.55)
Позивач вважає, що відповідачем протиправно прийнято рішення про скасування посвідки, тому звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Згідно із ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, як на момент отримання позивачем посвідки на тимчасове проживання в Україні так і на час прийняття рішення про її скасування визначався Законом України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" від 22.09.2011 № 3773-VI, який також встановлює порядок їх в`їзду в Україну та виїзду з України.
У п. 18 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" (у редакції, чинній на момент отримання посвідки позивачем, далі - Закон № 3773-VI) було визначено, що посвідка на тимчасове проживання - документ, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства та підтверджує законні підстави для тимчасового проживання в Україні.
Відповідно до ч. 13 ст. 4 Закону № 3773-VI, іноземці та особи без громадянства, які прибули в Україну з метою возз`єднання сім`ї з особами, які є громадянами України, або під час перебування на законних підставах на території України у випадках, зазначених у частинах третій - дванадцятій цієї статті, уклали шлюб з громадянами України та отримали посвідку на тимчасове проживання, вважаються такими, які на законних підставах перебувають на території України на період до отримання дозволу на імміграцію.
Аналогічні за змістом положення на момент прийняття спірного рішення відповідачем містить ч. 14 ст. 4 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства".
Згідно із ч. 13 ст. 5 Закону № 3773-VI, підставою для видачі посвідки на тимчасове проживання у випадку, передбаченому ч.13 ст. 4 цього Закону, є заява іноземця або особи без громадянства і документ, що підтверджує факт перебування у шлюбі з громадянином України, дійсний поліс медичного страхування. Якщо шлюб між громадянином України та іноземцем або особою без громадянства було укладено за межами України відповідно до права іноземної держави, дійсність такого шлюбу визначається згідно із Законом України "Про міжнародне приватне право".
25 квітня 2018 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 322 "Про затвердження зразка, технічного опису бланка та Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на тимчасове проживання".
Пунктом 3 вказаної постанови установлено, що до завершення роботи із забезпечення в повному обсязі територіальних органів і територіальних підрозділів Державної міграційної служби матеріально-технічними ресурсами, необхідними для оформлення і видачі посвідки на тимчасове проживання, зразок бланка якої затверджено цією постановою, посвідка на тимчасове проживання може оформлятися з використанням бланка посвідки на тимчасове проживання у формі книжечки; посвідка на тимчасове проживання, що не містить безконтактного електронного носія, оформлена та видана на підставі документів, поданих до 1 червня 2018 р., є чинною протягом строку, на який її було видано.
Цією ж постановою затверджений Порядок оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання, яким передбачений механізм оформлення, виготовлення і видачі посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання іноземцям та особам без громадянства, які іммігрували в Україну на постійне проживання або прибули в Україну на тимчасове проживання (далі - Порядок).
Відповідно до п. 64 Порядку рішення про скасування посвідки приймається керівником територіального органу/територіального підрозділу ДМС чи його заступником протягом п`яти робочих днів з дня надходження відомостей, які є підставою для її скасування (п. 64 Порядку).
Згідно із п. 65, 66 Порядку, копія рішення про скасування посвідки видається територіальним органом / територіальним підрозділом ДМС, який прийняв таке рішення, іноземцеві або особі без громадянства під розписку або надсилається такій особі і приймаючій стороні рекомендованим листом не пізніше ніж через п`ять робочих днів з дня його прийняття. Територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС протягом п`яти робочих днів з дня прийняття рішення про скасування посвідки інформує про це ДМС та Адміністрацію Держприкордонслужби.
З аналізу вказаних норм слідує, що іноземці, які на законних підставах перебувають в Україні, мають право отримати посвідку на тимчасове проживання у разі укладення шлюбу з громадянином України, для чого подають органу ДМС, зокрема, оригінал та копію документа, що підтверджує факт перебування у шлюбі. В свою чергу, орган ДМС має право скасувати посвідку на тимчасове проживання за наявності на те відповідних підстав.
Встановлено, що 18.03.2019 відповідачем прийнято рішення №17, яким скасовано посвідку на тимчасове проживання №800047409 від 31.01.2019, видану ОСОБА_8 на підставі пп. 1 п. 63 Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на тимчасове проживання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 №322.
Так, матеріали справи свідчать, що 12.03.2019 УСБУ в Житомирській області звернулося до відповідача з поданням №57/3030 про скасування посвідки на тимчасове проживання громадянину ОСОБА_9 ОСОБА_8 у зв"язку з тим, що посвідку видано на підставі неправдивих відомостей. У поданні вказано, що відповідно до отриманої інформації 04.02.2019 Управлінням ДМС України в Житомирській області у відповідності до Порядку, громадянину Грузії Джобава Ніколозу видано посвідку № 800047409 на тимчасове проживання. Відповідно до наданої позивачем інформації до органів ДМС України, він зареєстрований та фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 . В ході оперативно-службової діяльності УСБУ отримано дані щодо надання громадянином Грузії ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до органів ДМС недостовірної інформації. Зокрема, під час опитування його дружини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , встановлено, що ОСОБА_3 за вказаною адресою не проживає. (а.с.54)
Підстави для скасування посвідки наведені у п. 63 Порядку.
У відповідності до пп. 1 п. 63 Порядку, посвідка скасовується територіальним органом/територіальним підрозділом ДМС, який її видав, у разі: отримання від Національної поліції, СБУ, іншого державного органу, який у межах наданих йому повноважень забезпечує дотримання вимог законодавства про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, інформації про те, що посвідку видано на підставі неправдивих відомостей, підроблених чи недійсних документів.
В контексті наведеного суд відмічає, що видана посвідка на тимчасове місце проживання скасовується у разі отримання територіальним підрозділом ДМС від УСБУ інформації про те, що посвідку видано на підставі неправдивих відомостей, підроблених чи недійсних документів.
Враховуючи те, що до Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області надійшло подання від Управління Служби безпеки України в Житомирській області про скасування виданої ОСОБА_8 посвідки №800047409, відповідач на підставі цього подання правомірно, у визначеному законом порядку, прийняв спірне рішення та скасував видану позивачу посвідку на тимчасове проживання. Тобто, дії відповідача повністю узгоджуються з вищенаведеним правим регулюванням спірних правовідносин.
При цьому, судом не приймаються до уваги посилання представника позивача на неправомірність висновків Управління Служби безпеки України в Житомирській області щодо надання позивачем неправдивих відомостей при отриманні посвідки, оскільки такі дії УСБУ не є предметом оскарження, тому правову оцінку діям третьої особи в ході розгляду даної справи суд не надає.
Згідно зі ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч. 2 ст. 77 Кодексу).
Враховуючи вищевикладене, суд прийшов до висновку, що відповідачем, як суб"єктом владних повноважень, в ході розгляду справи доведено правомірність спірного рішення, у зв"язку з чим позовні вимоги є безпідставними та задоволенню не підлягають.
Керуючись статтями 9,77,90,242-246,371 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
В задоволенні позову ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_3 ; місцк проживання: АДРЕСА_4 ) до Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області (вул.Пушкінська,44, м.Житомир, 10002, код ЄДРПОУ 37808497), третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Управління Служби безпеки України в Житомирській області (вул.Фещенка-Чопівського,7, м.Житомир, 10008, код ЄДРПОУ 20001510) про визнання протиправним і скасування рішення, відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В. Капинос
Повне судове рішення складене 12 червня 2019 року