
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 червня 2019 р. м. Чернівці Справа № 824/471/19-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Анісімова О.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Вижницького районного відділу Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області (59200, Чернівецька обл., Вижницький район, м. Вижниця, вул. С.Стрільців, 4-В) про визнання протиправною та скасування постанови,-
В С Т А Н О В И В:
І. РУХ СПРАВИ
1.1. ОСОБА_1 (далі – позивач) звернувся до суду із адміністративним позовом до Вижницького районного відділу Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області (далі – відповідач), в якому просить суд визнати протиправною та скасувати постанову головного державного виконавця Вижницького районного відділу Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області Нистерюк О.М. від 10.04.2019 року про відкриття виконавчого провадження за № 58849888.
1.2. Ухвалою суду від 03.06.2019 року відкрито загальне провадження в адміністративній справі.
ІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
2.1. 10.04.2019 року головним державним виконавцем Вижницького районного відділу Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області Нистерюк О.М. винесено постанову про відкриття виконавчого провадження за № 58849888.
2.2. Позивач вважає зазначену постанову протиправною та просить її скасувати, оскільки при її прийнятті державним виконавцем не враховано тієї обставини, що строк на подачу скарги на вимогу про сплату боргу (недоїмки), щодо примусового виконання якої відкрито виконавче провадження, не закінчився.
ІІІ. АРГУМЕНТИ СТОРІН
3.1. Позивач вважає, що державним виконавцем оскаржувана постанова винесена передчасно. Зокрема, вказує, що у постанові про відкриття виконавчого провадження вказано, що вимога про сплату боргу (недоїмки) № Ф-846-50 від 13.03.2019 року, щодо примусового виконання якої відкрито виконавче провадження, вступила в законну силу 01.04.2019 року. При цьому, на переконання позивача, зазначене у постанові про відкриття виконавчого провадження, не відповідає дійсності і є неправдивим, оскільки строк подачі скарги на вимогу про сплату боргу (недоїмки) не закінчився і 01.04.2019 року позивачем подано відповідну скаргу до Головного управління ДФС у Чернівецькій області.
3.2. Відповідач, не погодившись з позовними вимогами 13.06.2019 року подав до суду заперечення, яке суд, згідно статті 162 Кодексу адміністративного судочинства (далі – КАС України), вважає відзивом на позовну заяву. Відповідач зазначив, що всі виконавчі дії державного виконавця Нистерюк О.М. в рамках виконавчого провадження № 58849888 вчинені відповідно до вимог Закону України “Про виконавче провадження”. Постанова про відкриття виконавчого провадження № 58849888 від 10.04.2019 року винесена за відсутністю підстав, передбачених частиною 4 статті 4 Закону України “Про виконавче провадження”. Крім цього, вказав, що до Вижницького районного відділу Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області від боржника не надходило ні копій скарг, ні заяв, ні ухвал суду про зупинення вчинення виконавчих дій щодо виконання вимоги ГУ ДФС у Чернівецькій області № Ф-846-50 від 13.03.2019 року.
IV. ЗАЯВИ ТА КЛОПОТАННЯ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
4.1. Заяв та клопотань від учасників справи до суду не надходило.
V. ОБСТАВИНИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
5.1. 13.03.2019 року Головним управління ДФС у Чернівецькій області винесено вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ф-846-50, згідно якої за позивачем станом на 31.01.2019 року рахується заборгованість зі сплати єдиного соціального внеску у розмірі 18276 грн. 72 коп. (а.с. 29).
5.2. Зазначену вимогу про сплату боргу (недоїмки) позивач отримав 21.03.2019 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу (а.с.29, зворотний бік).
5.3. Згідно заяви стягувача – Головного управління ДФС у Чернівецькій області від 03.04.2019 року №3316/9/24-13-50-07-12, вимога про сплату боргу (недоїмки) № Ф-846-50 від 13.03.2019 року пред`явлена до виконання у Вижницький районний відділ Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області (а.с. 28, зворотній бік).
5.4. Постановою головного державного виконавця Вижницького районного відділу Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області Нистерюк О.М. від 10.04.2019 року відкрито виконавче провадження № 58849888 (а.с. 30, зворотній бік).
5.5. 01.04.2019 року позивачем до Головного управління ДФС у Чернівецькій області подано скаргу на вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ф-846-50 від 13.03.2019 року, яка надійшла до органу звернення 09.04.2019 року та зареєстрована за вхідним номером № 14950/ФОП.
5.6. 19.04.2019 року Головним управління ДФС у Чернівецькій області прийнято рішенням № 3384/ФОП/24-13-50-07-11, яким скаргу позивача залишено без розгляду.
VІ. ПОЗИЦІЯ СУДУ
6.1. Предметом цього позову є винесена головним державним виконавцем Вижницького районного відділу Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області Нистерюк О.М. постанова про відкриття виконавчого провадження № 58849888.
Отже, при розгляді цієї справи, суд має надати зазначеній постанові оцінку на предмет відповідності чинним нормативно-правовим актам, через призму верховенства права.
6.2. Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, визначає Закон України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 року №1404-VІІІ (далі – Закон №1404-VІІІ).
6.3. У відповідності до статті 1 Закону № 1404-VIII виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі – рішення) – сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
6.4. Відповідно до статті 2 Закону №1404-VІІІ виконавче провадження здійснюється з дотриманням таких засад: верховенства права; обов`язковості виконання рішень; законності; диспозитивності; справедливості, неупередженості та об`єктивності; гласності та відкритості виконавчого провадження розумності строків виконавчого провадження; співмірності заходів примусового виконання рішень та обсягу вимог за рішеннями; забезпечення права на оскарження рішень, дій чи бездіяльності державних виконавців, приватних виконавців.
6.5. Згідно пункту 7 частини 1 статті 3 Закону №1404-VІІІ примусовому виконанню підлягають рішення інших державних органів та рішень Національного банку України, які законом визнані виконавчими документами.
6.6. Відповідно до абзацу 3 частини 4 статті 25 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування” від 08.07.2010 року № 2464-VI (далі – Закон №2464) вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.
Отже з викладеного слідує, що вимога про сплату недоїмки сформована відповідно до Закону №2464 є виконавчим документом та підлягає примусовому виконанню.
6.7. Частиною 1 статті 4 Закону №1404-VІІІ визначені вимоги до виконаного листа, зокрема у виконавчому документі зазначаються: 1) назва і дата видачі документа, найменування органу, прізвище, ім`я, по батькові та посада посадової особи, яка його видала; 2) дата прийняття і номер рішення, згідно з яким видано документ; 3) повне найменування (для юридичних осіб) або прізвище, ім`я та, за наявності, по батькові (для фізичних осіб) стягувача та боржника, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або адреса місця проживання чи перебування (для фізичних осіб), дата народження боржника - фізичної особи; 4) ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань стягувача та боржника (для юридичних осіб - за наявності); реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті) боржника (для фізичних осіб - платників податків); 5) резолютивна частина рішення, що передбачає заходи примусового виконання рішень; 6) дата набрання рішенням законної сили (крім рішень, що підлягають негайному виконанню); 7) строк пред`явлення рішення до виконання.
У виконавчому документі можуть зазначатися інші дані (якщо вони відомі суду чи іншому органу (посадовій особі), що видав виконавчий документ), які ідентифікують стягувача та боржника чи можуть сприяти примусовому виконанню рішення, зокрема місце роботи боржника - фізичної особи, місцезнаходження майна боржника, реквізити рахунків стягувача і боржника, номери їх засобів зв`язку та адреси електронної пошти.
6.8 Таким чином, згідно статті 4 вказаного Закону однією із вимог до виконавчого документа, серед іншого, є зазначення дати набрання рішенням законної сили (крім рішень, що підлягають негайному виконанню).
6.9. Згідно пункту 1 частини 4 статті 4 Закону №1404-VІІІ виконавчий документ повертається стягувачу органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем без прийняття до виконання протягом трьох робочих днів з дня його пред`явлення, якщо рішення, на підставі якого видано виконавчий документ, не набрало законної сили (крім випадків, коли рішення у встановленому законом порядку допущено до негайного виконання).
6.10. Підсумовуючи викладене, слід зазначити, що статтею 4 Закону №1404-VІІІ визначені вимоги до виконавчого документа та підстави відповідно до яких орган державної виконавчої служби (приватний виконавець) повертає виконавчий документ стягувачу без його прийняття до виконання. Якщо виконавчий документ відповідає вимогам статті 4 Закону №1404-VІІІ та відсутні підстави для його повернення, виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження.
6.11. Відповідно до частин 1-2 статті 12 Закону №1404-VІІІ виконавчі документи можуть бути пред`явлені до примусового виконання протягом трьох років, крім посвідчень комісій по трудових спорах та виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, які можуть бути пред`явлені до примусового виконання протягом трьох місяців.
Строки, зазначені в частині першій цієї статті, встановлюються для виконання рішення з наступного дня після набрання ним законної сили чи закінчення строку, встановленого в разі відстрочки чи розстрочки виконання рішення, а якщо рішення підлягає негайному виконанню - з наступного дня після його прийняття.
6.12. Відповідно до статті 26 Закону №1404-VІІІ виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону в т. ч.: за заявою стягувача про примусове виконання рішення.
Виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов`язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей.
У постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27 цього Закону.
6.13. Як встановлено судом вище (див. пункти рішення 5.2 та 5.3) 03.04.2019 р. Головне управління ДФС у Чернівецькій області подало до відповідача заяву про відкриття виконавчого провадження за реєстраційним №3316/9/24-13-50-07-12 разом з вимогою про сплату боргу (недоїмки) № Ф-846-50 від 13.03.2019 року та копією повідомлення про вручення вимоги платнику.
6.14. У розділі 5 вимоги про сплату боргу (недоїмки) №Ф-846-50 від 13.03.2019 року зазначена дата набрання нею чинності 01.04.2019 року.
6.15. З даного приводу суд зазначає, що відповідно до абзаців 4-6 частини 4 статті 25 Закону №2464 платник єдиного внеску зобов`язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.
У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом доходів і зборів шляхом оскарження вимоги про сплату єдиного внеску в адміністративному або судовому порядку.
Скарга на вимогу про сплату єдиного внеску подається до органу доходів і зборів вищого рівня у письмовій формі протягом десяти календарних днів, що настають за днем отримання платником єдиного внеску вимоги про сплату єдиного внеску, з повідомленням про це органу доходів і зборів, який прийняв вимогу про сплату єдиного внеску.
6.16. Як встановлено судом вище (див. п.5.2 рішення) вимогу про сплату боргу (недоїмки) позивач отримав 21.03.2019 року, а тому відповідно до положень абзаців 5,6 частини 4 статті 25 Закону №2464, включно до 01.04.2019 року (наступний робочий день після неробочих 30 та 31 березня 2019 року) мав право її узгодити з органом фіскальної служби шляхом оскарження в адміністративному порядку.
6.17. Цим правом позивач скористався та 01.04.2019 року ним до Головного управління ДФС у Чернівецькій області подано скаргу на вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-846-50 від 13.03.2019 року, яку рішенням від 19.04.2019 року, №3384/ФОП/24-13-50-07-11 залишено без розгляду.
Наведене свідчить, що станом на 01.04.2019 року вимога про сплату боргу (недоїмки) №Ф-846-50 від 13.03.2019 року не була узгодженою, а отже не набрала законної сили.
6.18. Відповідно до абзацу 9 частини 4 статті 25 Закону №2464 у разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом доходів і зборів, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти календарних днів з дня надходження узгодженої вимоги, орган доходів і зборів надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки.
6.19. У цій справі позивач розпочав узгодження з органом фіскальної служби вимоги про сплату боргу (недоїмки) №Ф-846-50 від 13.03.2019 року шляхом її оскарження в адміністративному порядку, протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги, а отже підстав для надіслання її до державної виконавчої служби не було.
6.20. Таким чином, державний виконавець, отримавши вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-846-50 від 13.03.2019 року, яка не набрала законної сили, мав повернути її стягувачу без прийняття до виконання протягом трьох робочих днів з дня його пред`явлення, відповідно до пункту 1 частини 4 статті 4 Закону №1404-VІІІ.
При цьому суд зазначає, що державний виконавець міг не знати про не набрання вимогою законної сили, оскільки йому та безпосередньо стягувачу не було відомо про її оскарження в адміністративному порядку позивачем. Однак зазначене не легалізує оскаржуване рішення, а виключно підтверджує відсутність вини у діях державного виконавця Вижницького районного відділу Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області Нистерюк О.М.
6.21. За таких обставин, суд приходить до висновку, що постанова головного державного виконавця Вижницького районного відділу Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області Нистерюк О.М. від 10.04.2019 року про відкриття виконавчого провадження № 58849888 винесена на примусове виконання виконавчого документа – вимоги про сплату боргу (недоїмки) № Ф-846-50 від 13.03.2019 року, який не набрав законної сили, відтак, сума боргу (недоїмки), яка становить 18276 грн. 00 коп., станом на дату звернення Головного управління ДФС у Чернівецькій області із заявою про відкриття виконавчого провадження (03.04.2019 року) була неузгодженою.
VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ
7.1. Аналізуючи матеріали адміністративної справи у своїй сукупності, суд вважає, що наявні підстави для визнання протиправною та скасування постанови головного державного виконавця Вижницького районного відділу Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області Нистерюк О.М. від 10.04.2019 року про відкриття виконавчого провадження № 58849888.
7.2. Відповідно до частин 1 та 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
7.3. Відповідачем не доведено суду правомірність прийняття оскаржуваного позивачем рішення, а тому суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 241-246, 250, 263 КАС України, суд –
В И Р І Ш И В:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 до Вижницького районного відділу Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області про визнання протиправною та скасування постанови – задовольнити повністю.
2. Визнати протиправною та скасувати постанову головного державного виконавця Вижницького районного відділу Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області Нистерюк О.М. від 10.04.2019 року про відкриття виконавчого провадження за № 58849888.
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне найменування учасників процесу:
Позивач – ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач – Вижницький районний відділ Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області (59200, Чернівецька обл., Вижницький район, м. Вижниця, вул. С.Стрільців, 4-В, код ЄДРПОУ 34831565).
Суддя О.В. Анісімов