Рішення № 82373176, 13.06.2019, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.06.2019
Номер справи
160/4343/19
Номер документу
82373176
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 червня 2019 року Справа № 160/4343/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Голобутовського Р.З. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

13 травня 2019р. ОСОБА_1 (далі – позивач) звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (далі - відповідач), в якій просила:

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Дніпропетровській області від 07.02.2019 року № 6387/2017-5050-0465 в частині донарахування грошового зобов`язання зі сплати орендної плати за земельну ділянку з фізичних осіб за 2017 рік в розмірі 14299,38 грн.

В обґрунтування позовної заяви зазначено, що податкове повідомлення-рішення від 07.02.2019 року № 6387/2017-5050-0465 в частині донарахування грошового зобов`язання зі сплати орендної плати за земельну ділянку з фізичних осіб за 2017 рік в розмірі 14299,38 грн. прийнято відповідачем протиправно, а відповідно підлягає скасуванню, з огляду на те, що орендна плата за 2017 рік була нарахована згідно податкового повідомлення-рішення від 06.09.2017 року № 9967-1311 та сплачена ОСОБА_1 в належному розмірі, виходячи з нормативної грошової оцінки земельної ділянки станом на 2017 рік.

Ухвалою судді від 14 травня 2019 року відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

30 травня 2019 року представником відповідача подано відзив на позовну заяву, в якому проти задоволення позовних вимог заперечував, посилаючись на те, що листом від 16.11.2018 року № 13680/7/04-36-13-07-08 Правобережним управлінням ГУ ДФС у Дніпропетровській області отримано витяг № 10/240918/03-07 від 24.09.2018 року з технічної документації від Департаменту економіки, фінансів та міського бюджету Дніпровської міської ради по громадянці ОСОБА_1 про нормативну грошову оцінку земельної ділянки за 2016 рік, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 ; загальною площею 0,035 га; кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_1 ; цільове використання земельної ділянки - магазин. У зв`язку з отриманням означеного витягу Орловій О.В. правомірно було донараховано податкові зобов`язання з орендної плати з фізичних осіб за 2017 рік та 2018 рік згідно з податковим повідомленням-рішенням № 6387/2017-5050-0465 від 07.02.2019 року.

Дослідивши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 є платником орендної плати з фізичних осіб за місцезнаходженням земельної ділянки: АДРЕСА_1 загальною площею 0,035 га на підставі договору оренди землі від 13.07.2006 року. Кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_1 . Цільове використання земельної ділянки – магазин. Строк дії договору оренди землі – 13.07.2021 року.

Також встановлено, що контролюючим органом позивачу були нараховані податкові зобов`язання з орендної плати з фізичних осіб, а саме за 2017 ріку розмірі 57198,21 грн. згідно з податковим повідомленням-рішенням № 9967-1311 від 06.09.2017 року та за 2018 рік у розмірі 57198,21 грн. згідно з податковим повідомленням-рішенням № 855050-1311-0465 від 25.04.2018 року.

Листом від 16.11.2018 року № 13680/7/04-36-13-07-08 Правобережним управлінням ГУ ДФС у Дніпропетровській області отримано витяг № 10/240918/03-07 від 24.09.2018 року з технічної документації від Департаменту економіки, фінансів та міського бюджету Дніпровської міської ради по громадянці ОСОБА_1 про нормативну грошову оцінку вищевказаної земельної ділянки за 2016 рік.

На підставі отриманого витягу № 10/240918/03-07 від 24.09.2018 року відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення № 6387/2017-5050-0465 від 07.02.2019 року, яким ОСОБА_1 було донараховано податкові зобов`язання з орендної плати з фізичних осіб за 2017 та 2018 роки в сумі 28598,76 грн.

Не погодившись з винесеним податковим повідомленням-рішенням № 6387/2017-5050-0465 від 07.02.2019 рокуОрлова О.В., скориставшись своїм правом на адміністративне оскарження, подала скаргу до Державної фіскальної служби України.

17.04.2019 року ДФС України було розглянуто скаргу позивача та прийнято рішення № 3094/0/99-99-11-05-01-25, яким скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення, а оскаржуване податкове повідомлення-рішення № 6387/2017-5050-0465 від 07.02.2019 року - без змін.

Правомірність винесеного ГУ ДФС у Дніпропетровській області податкового повідомлення-рішення є предметом розгляду цієї адміністративної справи.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодексу України, визначаючи, зокрема вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Відповідно до пп.14.1.72 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України земельний податок - обов`язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів.

За змістом пп.14.1.73 п.14.1 ст.14Податкового кодексу України землекористувачі - юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди.

Згідно з пп.270.1.1 п.270.1 ст.270 Податкового кодексу України об`єктами оподаткування є: земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні.

Відповідно до п.288.1 ст.288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Пунктами 288.2 та 288.3 ст.288 Податкового кодексу України визначено, що платником орендної плати є орендар земельної ділянки, а об`єктом оподаткування - земельна ділянка, надана в оренду.

Згідно з п. 288.4 ст. 288 Податкового кодексу України розмір та умови внесення її плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

Пунктом 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України передбачено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки (пп. 288.5.1); не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки (пп. 288.5.2); може перевищувати граничний розмір орендної плати, встановлений у пп. 288.5.2, у разі визначення орендаря на конкурентних засадах (пп.288.5.3).

Згідно з п.288.7 ст. 288 Податкового кодексу України податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285 - 287 цього розділу.

У відповідності до п. 287.2 ст. 287 Податкового кодексу України облік фізичних осіб-платників податку і нарахування відповідних сум проводяться щороку до 1 травня.

Згідно з п. 286.5 ст. 286 Податкового кодексу України нарахування фізичним особам сум податку проводиться контролюючими органами, які видають платникові до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку визначеному статтею 58 цього Кодексу.

Статтею 269 Податкового кодексу України визначено, що платниками земельного податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.

Відповідно до п.287.1 ст.287 Податкового кодексу України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

Отже, з аналізу вищенаведених норм видно, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є Договір оренди земельної ділянки, а платником орендної плати є орендар такої земельної ділянки, в разі несплати орендарем обов`язкових платежів з орендної плати за землю, контролюючий орган зобов`язаний здійснити нарахування сум податку.

Так, встановлено, що контролюючим органом ОСОБА_1 були нараховані податкові зобов`язання з орендної плати з фізичних осіб, а саме за 2017 рік у розмірі 57198,21 грн. згідно з податковим повідомленням-рішенням № 9967-1311 від 06.09.2017 року та за 2018 рік у розмірі 57198,21 грн. згідно з податковим повідомленням-рішенням № 855050-1311-0465 від 25.04.2018 року.

Означені податкові зобов`язання були сплачені позивачем у повному обсязі відповідно до квитанцій № 8355225 від 27.09.2017 року на суму 57198,21 грн., № 10779134 від 31.07.2018 року на суму 8000,00 грн., № 10804919 від 23.08.2018 року на суму 20000,00 грн., № 17 від 31.07.2018 року на суму 22198,00 грн., № 18 від 22.08.2018 року на суму 7000,00 грн.

Встановлено, що позивачем, з метою перевірки нарахованих контролюючим органом податкових зобов`язань за 2017 та 2018 роки, були отримані відповідні витяги про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, зокрема № 6/190817/03-07 від 21.08.2017 року, нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно якого становила 1 906 607,10 грн. (1906607,10 * 3% = 57 198,21 грн.) та № 1/130818/03-07 від 13.08.2018 року, нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно якого становила 2383258,87 грн. (2383258,87 * 3% = 71497,77 грн.).

Як вже було зазначено вище, контролюючий орган приймаючи оскаржуване податкове повідомлення-рішення № 6387/2017-5050-0465 від 07.02.2019 року, яким позивачу було донараховано податкові зобов`язання з орендної плати з фізичних осіб за 2017 та 2018 роки в сумі 28598,76 грн., керувався витягом № 10/240918/03-07 від 24.09.2018 року Департаменту економіки, фінансів та міського бюджету Дніпровської міської ради по Орловій О.В. про нормативну грошову оцінку земельної ділянки за 2016 рік, згідно з яким нормативна грошова оцінка земельної ділянки становила 2248352,01 грн.

Необхідно зазначити, що Порядком нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України № 489 від 25.11.2016 року (далі – Порядок № 489) визначено процедуру проведення нормативної грошової оцінки земель населених пунктів.

Додатком 9 до Порядку № 489 визначено форму витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.

При цьому, вказана форма витягу не містить жодної графи, яка б визначала відповідний період часу за який слід надати витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.

Таким чином, на переконання суду, витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки завжди містить відомості про нормативну грошову оцінку земельної ділянки станом на дату його формування.

З огляду на викладене, є взагалі незрозумілим факт формування витягу № 10/240918/03-07 від 24.09.2018 року станом на 2016 рік.

Крім того, є незрозумілим факт розрахунку контролюючим органом податкових зобов`язань ОСОБА_1 з орендної плати з фізичних осіб за 2017 та 2018 роки, з урахуванням нормативної грошової оцінки земельної ділянки за 2016 рік.

Більш того, приймаючи 07.02.2019 року оскаржуване податкове повідомлення-рішення № 6387/2017-5050-0465 за податковий період 2017 та 2018 роки, відповідачем взагалі не були враховані приписи п. 286.5 ст. 286 Податкового кодексу України.

Таким чином, враховуючи те, що позивач погоджується з частиною оскаржуваного податкового повідомлення-рішення № 6387/2017-5050-0465 від 07.02.2019 року, а саме в частині нарахування контролюючим органом податкового зобов`язання зі сплати орендної плати за земельну ділянку з фізичних осіб за 2018 рік у сумі 14299,38 грн., та не оскаржує її, суд доходить висновку про наявність підстав для скасування податкового повідомлення-рішення № 6387/2017-5050-0465 від 07.02.2019 року в частині донарахування грошового зобов`язання зі сплати орендної плати за земельну ділянку з фізичних осіб за 2017 рік в сумі 14299, 38 грн.

Згідно з ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, виходячи із вищевикладеного, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд доходить висновку про те, що адміністративний позов підлягає задоволенню.

Згідно з ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Як видно з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору за подання позову до суду в розмірі 768,40 грн., що документально підтверджено квитанцією про оплату № 29542452 від 13.05.2019 року, отже, сплачений судовий збір за подачу позову до суду в сумі 768,40 грн. підлягає стягненню на користь позивача зак рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст. ст. 7, 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ІПН НОМЕР_2 ) до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (49000, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, 17-А, код ЄДРПОУ 39394856) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Дніпропетровській області від 07.02.2019 року № 6387/2017-5050-0465 в частині донарахування грошового зобов`язання зі сплати орендної плати за земельну ділянку з фізичних осіб за 2017 рік в розмірі 14299,38 грн.

Стягнути з Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (49000, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, 17-А, код ЄДРПОУ 39394856) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ІПН НОМЕР_2 ) сплачений судовий збір у розмірі 768(сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Р.З. Голобутовський