
Справа № 766/10634/19
н/п 3/766/4128/19
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 червня 2019 року м. Херсон
Суддя Херсонського міського суду Херсонської області Стамбула Н.В., за участю прокурора Невлад А.В., секретаря Трепетіної І.В., розглянувши матеріали адміністративної справи, які надійшли від Управління захисту економіки Департаменту захисту економіки національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , громадянина України, який народився в м. Херсоні, працює Херсонський державний завод «Палада» майстер дільниці слюсарно-монтажних та трубопровідних робіт, проживає та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ст.172-6 ч. 1 КУпАП,
в с т а н о в и в :
Відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань засновником Херсонський державний завод «Палада» (далі за текстом ХДЗ «Палада») код 24961253, юридична та фактична адреса: м. Херсон, карантинний 1 є ДК «Укроборонпром» (код ЄДРПОУ засновника: 37854297, адреса м. Київ, вул. Дегтярівська, буд. 36), розмір внеску до статутного складає 23690000 грн.
Відповідно до наказу № 146/К від 02.08.2016 року Херсонського державного заводу «Палада» ОСОБА_1 , прийнято на посаду, майстра дільниці слюсарно-монтажних та трубопровідних робіт цеху № 56 з 04.08.2016 року, з окладом відповідно до штатного розпису.
Відповідно до посадової Інструкції майстра дільниці (слюсарно-монтажних, трубопровідних складально-добудівних робіт) монтажного цеху № 56 № П 250.620-5605 майстер дільниці здійснює керівництво робітниками слюсарно-монтажного, трубопровідного, складально-добудівних дільниць по виготовленню та монтажу трубопроводів та систем, докової насиченості, деталей МСЧ на будівельних заказах, з використанням передбаченої технічними процесами оснастки та обладнання.
Відповідно до п. 2.2. Інструкції, контролює виконання робітниками правил та норм охорони праці, техніки безпеки, пожарної безпеки, промислової санітарії, охорони навколишнього середовища, правил внутрішнього трудового розпорядку.
Відповідно до п. 2.4. Інструкції, організовує підготовку виробництва, забезпечує розстановку робітників та бригад по роботам, контролює дотримання технологічних процесів, оперативно виявляє та локалізує причини їх порушень.
Відповідно до п. 4. Інструкції несе відповідальності за правопорушення, вчиненні в процесі здійснення своєї діяльності, в межах визначеним діючим адміністративним, кримінальним та цивільним законодавством України.
Відповідно до п. п. «а» п. 2 ч. 1 ст. З Закону, посадові особи юридичних осіб публічного права є суб`єктами, на яких поширюється дія вищевказаного Закону.
Відповідно до «Роз`яснення щодо застосування окремих положень Закону стосовно заходів фінансового контролю», затвердженого Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції (далі - НАЗК) № 3 від 11.06.2016 року (із змінами, внесеними рішеннями НАЗК від 06.09.2016 року № 18 та від 30.09.2016 року № 57) НАЗК визначило, що під «посадовими особами юридичних осіб публічного права» (відповідно до п. п. «а» п. 2 ч. 1 ст. З Закону) слід розуміти працівників юридичних осіб публічного права, які наділені посадовими повноваженнями здійснювати організаційно-розпорядчі чи адміністративно-господарські функції. Визначальним при цьому є обсяг функцій (обов`язків) відповідного працівника. Так, адміністративно-господарські функції (обов`язки) - це обов`язки з управління або розпорядження державним, комунальним майном (установлення порядку його зберігання, переробки, реалізації забезпечення контролю за цими операціями тощо).
Таким чином, згідно п. п. «а» п. 2 ч. 1 ст. З вказаного Закону, ОСОБА_1 , будучи посадовою особою (майстер дільниці слюсарно-монтажних та трубопровідних робіт) ХДЗ «Палада» (юридична особа публічного права), є суб`єктом, на якого поширюється дія Закону.
Згідно із ст. 68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Згідно із ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у п. 1, п. п. «а» і «в» п. 2, п. 5 ч. 1 ст. З цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті НАЗК декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається НАЗК.
Відповідно до п. п. 1 п. 1 Рішення НАЗК № 2 від 10.06.2016 року «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 року за № 958/29088 та із змінами, внесеними згідно з Рішенням НАЗК № 1 від 18.08.2016 року, яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 19.08.2016 року за № 1153/29283 і набрало чинності з 23.08.2016 року, НАЗК визначило, що система подання та оприлюднення відповідно до Закону декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, розпочинає свою роботу в два етапи.
Так, до другого етапу - з 00 год. 00 хв. 01.01.2017 року для декларацій (повідомлень) та суб`єктів декларування, які передбачені абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону (зобов`язанні щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті НАЗК декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається НАЗК.
Згідно з листом НАЗК від 02.03.2017 року № 93-05/4886/17, дата публікації документів, вказана у публічній частині інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» співпадає з фактичною датою подання суб`єктами декларування документів до Реєстру.
Таким чином, майстер дільниці слюсарно-монтажних та трубопровідних робіт ХДЗ «Палада» ОСОБА_1 , був зобов`язаний подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік, до 00:00 годин 01.04.2018 року.
Однак, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, встановлено, що ОСОБА_1 подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік, лише, 20.11.2018 року о 14 год. 51 хв., тобто несвоєчасно (https://public.nazk.gov.ua/declaration/b7810084-eaal-46f8-9807-a5ed7b7b6278).
Відповідно до листа ХДЗ «Палада» від 21.05.2019 року № 04/181 вимоги ЗУ «Про запобігання корупції» щодо необхідності та термінів подачі електронної декларації працівникам юридичних осіб публічного права, які наділені посадовими повноваженнями здійснювати організаційно-розпорядчі чи адміністративно-господарські функції, неодноразово доводились на службових нарадах.
Відповідно до листа ХДЗ «Палада» б\н встановлено, що на Херсонському державному заводі «Палада» є робоче місце, обладнане комп`ютерною технікою з доступом до мережі Інтернет, яким можуть користуватися працівники заводу за необхідністю (в т.ч. при подачі декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування).
Відповідно до пояснень ОСОБА_1 встановлено, що декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічну за 2017 рік ним подано несвоєчасно, у зв`язку з тим, що на йогу думку, декларацію повинні подавати тільки керівний склад підприємства (директор, головний бухгалтер, заступники директора). Щодо необхідності подання декларацій посадовими особами юридичних осіб публічного права, які відповідають за ділянку роботи, наділені організаційно-розпорядчими функціями, йому було не відомо. При доведенні до нього цієї вимоги ним було подано електронну декларацію.
Відповідно до листа Державного підприємства «Українські спеціальні системи» адміністрації Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України № 07-553 від 05.05.2018 року, встановлено дати та часи неналежного функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період з 01.01.2018року по 01.04.2018 року, а саме: 02.01.2018 року близько 09:00 годин виявлено помилки при спробі авторизації в Реєстрі. Належне безперебійне функціонування реєстру забезпечено з 09:50 годин 02.01.2018 року. Також близько 12:00 годин 15.03.2018 року Реєстр не функціонував, о 12:40 годин 15.03.2018 року роботу Реєстру відновлено.
Починаючи із указаного часу по 01.04.2018 року складова частина для подання електронних документів інформаційно-телекомунікаційної системи Реєстр функціонувала у штатному режимі (без збоїв).
Указане свідчить про наявність технічної та фізичної можливості у ОСОБА_1 для своєчасної подачі щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік.
Відповідно до інформації Акредитованого центру сертифікату ключів AT КБ «Приват Банк», ОСОБА_1 25.10.2018 отримав електронний цифровий підпис строком дії до 25.10.2019 року, а також 13.11.2018 року отримав електронний цифровий підпис строком дії до 13.11.2019 року.
На публічно доступному офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції https://nazk.gov.ua, у розділі «Роз`яснення для суб`єктів декларування», за посиланням «Рекомендації до чергового етапу електронного декларування», з метою завчасної підготовки до чергового етапу електронного декларування в Україні, який розпочнеться з 01.01.2018 року, вказані детальні та покрокові інструкції для роботи з персональним кабінетом Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (перевірка електронної пошти, зміна електронної пошти, перевірка терміну дії та працездатності електронного цифрового підпису, зміна електронного цифрового підпису, контактні дані технічної підтримки).
Подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, як і будь-якої іншої звітності, передбачає вчинення суб`єктами декларування певних підготовчих дій: зокрема перевірку строку дії ЕЦП, правильність зазначення прізвища, ім`я та по батькові при його отриманні, наявність доступу до поштових скриньок, збір інформації, що необхідна для заповнення декларації тощо. З цією метою законодавець встановив строк для заповнення та подання декларації - 3 місяці.
Указане вище свідчить про відсутність поважних причин щодо несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування ОСОБА_1
Одним із основоположних принципів діяльності із запобігання і протидії корупції є невідворотність відповідальності за вчинення корупційних правопорушень, оскільки ці правопорушення несуть негативні наслідки, які можуть виявитися у підриві авторитету державних органів та органів місцевого самоврядування та зашкодити суспільним інтересам, отже таке правопорушення не може бути визнане як малозначне.
Відповідно до ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.
Об`єктивна сторона ч. 1 ст. 172-6 КУпАП встановлює адміністративну відповідальність за порушення вимог щодо вимог фінансового контролю: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Таким чином, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді майстра дільниці слюсарно-монтажних та трубопровідних робіт ХДЗ «Палада», являючись суб`єктом декларування та відповідальності відповідно до п. п. «а» п. 2 ч. 1 ст. З Закону, у порушення ч. 1 ст. 45 вказаного Закону, несвоєчасно (20.11.2018 року о 14-51 год.) без поважних на те причин, подав на офіційному веб-сайті НАЗК, щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік.
Отже, ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за вчинення якого передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
В судове засідання правопорушник з`явився, свою провину визнав повністю.
Прокурор Невлад А. В. в судовому засіданні підтримав складений протокол та просив притягнути останнього до адміністративної відповідальності.
Заслухавши учасників судового розгляду, думку прокурора, суд прийшов до висновку про наявність вини останнього у вчинені зазначеного адміністративного правопорушення.
Вина порушника підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення №92/2019 від 28.05.2019 року, інформацією ЄДРД осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування; копією наказу № 146/к від 02.08.2016 року; копією листа НАЗК № 93-05/4886/17 від 02.03.2017 року; копією листа НАЗК від 27.11.2018 року № 44-01/56921/18; копією листа НАЗК від 05.05.2018 року № 07-553, поясненнями ОСОБА_1 та іншими матеріалами отриманими під час проведення перевірки.
Таким чином, вина правопорушника у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 172-6 ч. 1 КУпАП, доказана повністю. Обставин, що обтяжують чи пом`якшують відповідальність, судом не встановлено. Обираючи правопорушнику вид стягнення, враховується характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан. На підставі викладеного суд вважає, що стягнення повинно бути обрано у вигляді штрафу.
Крім того, в силу ст.40-1 КУпАП, стягненню з особи, на яку накладено стягнення, підлягає судовий збір.
Керуючись ст.33-35, 40-1, 172-20, 283, 284 КУпАП, суд –
п о с т а н о в и в :
Накласти ОСОБА_1 адміністративне стягнення за ст. 172-6 ч. 1 КУпАП у вигляді штрафу у сумі 850,00 грн. (Штраф перерахувати на Р/р 31116106021002 Одержувач – ГУК у м Херсон /м Херсон /21081100 Код отримувач( ЄДРПОУ) – 37959779 Назва банку – Казначейство України (ЕАП) Код банку (МФО) – 899998. Призначення платежу: штрафи у сфері громадської безпеки).
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави у сумі 384,20 грн. (УК у м Херсоні /м Херсон/22030101, код за ЄДРПОУ 37959779 , банк отримувача Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, р/р 31210206021002).
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга подається до Херсонського апеляційного суду через Херсонський міський суд Херсонської області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги та з цього часу її може бути звернено до виконання протягом трьох місяців.
Постанова набирає чинності ______року.
Суддя: Н.В.Стамбула