
Справа № 324/505/19
Провадження № 3/324/265/2019
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04.06.2019 м. Пологи
Суддя Пологівського районного суду Запорізької області Іванченко М.В., розглянувши матеріали, які надійшли з Головного управління ДФС у Запорізькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , директора ТОВ «ГАЗСЕРВІС», громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за ч.1 ст.163-1 КУпАП,
В С Т А Н О В И В :
До Пологівського районного суду Запорізької області надійшов протокол №0007/40/31329486 від 18.03.2019, складений начальником відділу контролю за обігом спирту, спиртовмісної продукції, алкогольних напоїв і тютюнових виробів управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів ГУ ДФС у Запорізькій області Немогущою С. ОСОБА_2 . відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.163-1 КУпАП, в якому зазначено: «за результатами документальної позапланової перевірки з питання повноти складання за період з 01.03.2016 по 26.12.2018 акцизних накладних/розрахунків коригування до акцизних накладних та своєчасності їх реєстрації в системі електронного адміністрування, реалізації пального ТОВ «ГАЗСЕРВІС» (ЄДРПОУ 31329486), податкова адреса: Україна, 70600, Запорізька область, Пологівський район, м.Пологи, вул.Східна, буд.15, акт перевірки від 28.02.2019 №112/08-01-40-01/31329486 встановлено, що ОСОБА_1 вчинив правопорушення п.231.1, п.231.3, п.231.5, п.231.6 ст.231 Податкового кодексу України, а саме не складено та, відповідно, не зареєстровано акцизні накладні на обсяги пального реалізованого, використаного для власного споживання, втраченого (як у межах, так і понад встановлені норми втрат), зіпсованого, знищеного (в тому числі внаслідок аварії, пожежі, повені, інших форс-мажорних обставин чи з іншої причини, пов`язаної з природним результатом, а також внаслідок випаровування в процесі виробництва, обробки, переробки, зберігання чи транспортування такого пального) всього на 1947547,22л пального та порушено строки реєстрації акцизних накладних в СЕАРП, що є порушенням порядку ведення податкового обліку».
В супровідному листі до протоколу №0007/40/31329486 від 18.03.2019 зазначено, що період, за який не складено та не зареєстровано акцизні накладні на обсяг пального в кількості 1947547,22 літрів, це період з 01.03.2016 по 26.12.2018.
В судовому засіданні ОСОБА_1 не заперечував проти складеного відносно нього протоколу, просить закрити провадження у справі у зв`язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення.
Відповідно до ч.2 ст.38 КУпАП якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення.
Відповідно до п.7 ч.1 ст.247 КУпАП закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст.38 КУпАП, є підставою для закриття провадження у справі.
Згідно із ч.2 ст.284 КУпАП постанова про закриття справи виноситься при оголошенні усного зауваження, передачі матеріалів на розгляд громадської організації чи трудового колективу або передачі їх прокурору, органу досудового розслідування, а також при наявності обставин, передбачених статтею 247 цього Кодексу.
Оскільки строки накладення адміністративного стягнення, встановлені ст.38 КУпАП, на момент розгляду справи судом закінчилися, вбачаються підстави для закриття провадження у справі.
Вирішуючи питання про встановлення вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.163-1 КУпАП, судом враховано положення ст.6 Конституції України, згідно з якою органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах і відповідно до законів України.
Судом також враховано, що п.7 ч.1 ст.247 КУпАП не містить положень про наявність у суду повноважень щодо встановлення обставин вчинення адміністративного правопорушення, наявності вини особи у його вчиненні у разі закриття провадження в справі про адміністративні правопорушення.
Крім того, логічне тлумачення абз.1 ст.247 КУпАП дозволяє дійти висновку, що встановлення зазначених у цій статті юридичних фактів є єдиною необхідною підставою для припинення будь-яких дій щодо притягнення особи до адміністративної відповідальності незалежно від встановлених будь-яких інших обставин, що підлягають з`ясуванню при розгляді справи про адміністративне правопорушення (ст.280 КУпАП), у тому числі й вини особи у його вчиненні.
Таким чином, закриття справи з одночасним визнанням вини особи у вчиненні адміністративного правопорушення є взаємовиключними рішеннями, і прийняття таких двох взаємовиключних рішень в одній постанові про закриття справи свідчить про порушення права людини на справедливий суд, передбаченого ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
За правилами ст.284 КУпАП рішенням, що доводить вину особи, є постанова про накладення адміністративного стягнення або застосування заходів впливу, умовою якої є визначення вини.
Отже, наявність або відсутність вини встановлюється саме під час здійснення провадження у справі про адміністративне правопорушення.
Тобто, під час закриття провадження у справах про адміністративні правопорушення у зв`язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення, передбачених статтею 38 КУпАП, вина особи не встановлюється.
Зважаючи на викладене, суд не вбачає у даному випадку підстав для встановлення вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.163-1 КУпАП, оскільки її встановлення у разі закриття провадження у справі може призвести до порушення його права на справедливий суд, передбаченого ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Таким чином, приймаючи до уваги те, що з часу вчинення директором ТОВ «ГАЗСЕРВІС» ОСОБА_1 дій, які кваліфіковані як адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.163-1 КУпАП, що мало місце в період з 01.03.2016 по 26.12.2018, і до дня надходження на розгляд (16.05.2019) до Пологівського районного суду Запорізької області протоколу про адміністративне правопорушення №0007/40/31329486 від 18.03.2019, складеного у відношенні ОСОБА_1 за ч.1 ст.163-1 КУпАП, минуло більше трьох місяців, то провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.163-1 КУпАП, відносно ОСОБА_1 необхідно закрити у зв`язку із закінченням на момент розгляду справи про адміністративні правопорушення строків накладення адміністративного стягнення.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 38, 163-1, 247, 283, 294 КУпАП України, суд,
П О С Т А Н О В И В :
Провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.163-1 КУпАП, відносно ОСОБА_1 закрити у зв`язку із закінченням на момент розгляду справи про адміністративні правопорушення строків накладення адміністративного стягнення.
Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду через Пологівський районний суд Запорізької області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: М.В.Іванченко