
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
10 червня 2019 року м. Київ № 640/9490/19
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Скочок Т.О., ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї матеріалами
ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Золотоніської районної державної адміністрації Держави України, в особі органу державної влади, який уповноважений її представляти, - Державної казначейської служби України Держави України, в особі органу державної влади, який уповноважений її представляти, - Міністерства юстиції Українипро визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити дії, стягнення коштів, - В С Т А Н О В И В:
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Золотоніської районної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 03195843, адреса: Черкаська обл., Золотоніський р-н, м. Золотоноша, вул. садовий проїзд, 3), Держави України, в особі органу державної влади, який уповноважений її представляти, - Державної казначейської служби України (код ЄДРПОУ 37567646, адреса: 01601, м. Київ, вул. Бастіонна, 6) та Держави України, в особі органу державної влади, який уповноважений її представляти, - Міністерства юстиції України (адреса: 01001, м. Київ, вул. Городецького, 13), в якому просить суд:
- визнати бездіяльність Держави в особі органу державної влади, який уповноважений представляти державу, - Управління праці та соціального захисту населення Золотоніської районної державної адміністрації, яка полягає у ненарахуванні та виплаті компенсації втрати частини доходів у зв`язку з відміною податку з власників транспортних засобів ОСОБА_1 , - протиправною;
- зобов`язати Державу в особі органу державної влади, який уповноважений представляти державу, - Управління праці та соціального захисту населення Золотоніської районної державної адміністрації, нарахувати ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів у зв`язку з відміною податку з власників транспортних засобів відповідно до його заяви від листопада 2018 року;
- стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 64 225 грн., з них: 225,00 грн. - компенсації втрати частини доходів у зв`язку з відміною податку з власників транспортних засобів та 64 000 грн. - моральної шкоди;
- зобов`язати суб`єкта владних повноважень - Державу в особі органу державної влади, який уповноважений представляти державу - Державну казначейську службу та управління праці та соціального захисту населення Золотоніської районної державної адміністрації подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до ч. 2 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України), суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Зокрема, суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи: подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Так, адміністративний позов ОСОБА_1 надійшов до суду в електронному вигляді. Останній містить відмітку про те, що документ сформований в системі «Електронний суд».
У контексті наведеного суд зазначає, що статтею 1 Закону України «Про електронний цифровий підпис» визначено, що електронний цифровий підпис - вид електронного підпису, отриманого за результатом криптографічного перетворення набору електронних даних, який додається до цього набору або логічно з ним поєднується і дає змогу підтвердити його цілісність та ідентифікувати підписувача. Електронний цифровий підпис накладається за допомогою особистого ключа та перевіряється за допомогою відкритого ключа.
Відповідно до п. 15 ч. 1 розд. ІІ «Перехідні положення» КАС України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи:
15.1) подання, реєстрація, надсилання процесуальних та інших документів, доказів, формування, зберігання та надсилання матеріалів справи здійснюються в паперовій формі;
15.2) позовні та інші заяви, скарги та інші передбачені законом процесуальні документи, що подаються до суду і можуть бути предметом судового розгляду, в порядку їх надходження підлягають обов`язковій реєстрації в автоматизованій системі документообігу суду в день надходження документів;
15.3) розгляд справи у суді здійснюється за матеріалами справи у паперовій формі;
До дня реєстрації суб`єкта владних повноважень в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі та отримання ним офіційної електронної адреси надсилання судом суб`єкту владних повноважень текстів повісток, копій судових рішень здійснюється за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу (п. 16 ч. 1 розд.ІІ «Перехідні положення» КАС України).
Відповідно до п. 15 розд.ІІ «Перехідні положення» КАС України, Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система починає функціонувати через 90 днів з дня опублікування Державною судовою адміністрацію України у газеті «Голос України» та на веб-порталі судової влади оголошення про створення та забезпечення функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.
Станом на день подачі зазначеного адміністративного позову, Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система не функціонує, а тому відсутня можливість зареєструвати офіційні електронні адреси в цій системі та подати процесуальні документи в електронній формі за допомогою Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи з використанням власного електронного цифрового підпису, прирівняного до власноручного підпису відповідно до Закону України «Про електронний цифровий підпис».
Враховуючи викладене, до початку функціонування в Україні Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи всі документи мають подаватися в паперовому вигляді.
Вимоги до позовної заяви та доданих до неї документів визначені у ст. 160 і 161 цього Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно норм ч. 2 - 9 ст. 160 КАС України позовна заява подається в письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.
Позовна заява може бути складена шляхом заповнення бланка позову, наданого судом.
На прохання позивача службовцем апарату адміністративного суду може бути надана допомога в оформленні позовної заяви.
В позовній заяві зазначаються: 1) найменування суду першої інстанції, до якого подається заява; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв`язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти; 3) зазначення ціни позову, обґрунтований розрахунок суми, що стягується, - якщо у позовній заяві містяться вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної оскаржуваним рішенням, діями, бездіяльністю суб`єкта владних повноважень; 4) зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; 5) виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; 6) відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору - у випадку, якщо законом встановлений обов`язковий досудовий порядок урегулювання спору; 7) відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися; 8) перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви; 9) у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб`єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача; 10) у справах щодо оскарження нормативно-правових актів - відомості про застосування оскаржуваного нормативно-правового акта до позивача або належність позивача до суб`єктів правовідносин, у яких застосовується або буде застосовано цей акт; 11) власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Якщо позовна заява подається представником, то у ній додатково зазначаються відомості, визначені у пункті 2 частини п`ятої цієї статті стосовно представника.
У разі пред`явлення позову особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, в заяві повинні бути зазначені підстави такого звернення.
Якщо позовна заява подається особою, звільненою від сплати судового збору відповідно до закону, у ній зазначаються підстави звільнення позивача від сплати судового збору.
У позовній заяві можуть бути вказані й інші відомості, необхідні для правильного вирішення спору.
Одночасно ч. 1 - 5 ст. 161 КАС України визначено, що до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.
Суб`єкт владних повноважень при поданні адміністративного позову зобов`язаний додати до позовної заяви доказ надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення іншим учасникам справи, які не мають офіційної електронної адреси, копії позовної заяви та доданих до неї документів.
До позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
У разі необхідності до позовної заяви додаються клопотання та заяви позивача про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, участь у судовому засіданні щодо розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, звільнення (відстрочення, розстрочення, зменшення) від сплати судового збору, про призначення експертизи, витребування доказів, про забезпечення надання безоплатної правничої допомоги, якщо відповідний орган відмовив у її наданні, тощо.
Проте, з матеріалів позовної заяви та доданих до неї документів суд встановив її невідповідність вимогам ст.ст. 160, 161 КАС України, а саме: позовна заява не оформлена у письмовій паперовій формі, що має містити підпис особисто позивача або його уповноваженого представника; відсутні копії додатків до позовної заяви - у паперовій формі та засвідчені у встановленому законом порядку; відсутні копії позовної заяви з усіма додатками до неї для відповідачів - у паперовій формі.
Також суд встановив, що відповідно до першої сторінки електронного позову в якості відповідачів позивачем визначено наступних суб`єктів владних повноважень: Управління праці та соціального захисту населення Золотоніської районної державної адміністрації, Державну казначейську службу України та Міністерство юстиції України. Водночас за змістом прохальної частини електронного позову позивач заявив позовні вимоги лише до двох відповідачів - Уравління праці та соціального захисту населення Золотоніської районної державної адміністрації та Державної казначейської служби України.
Отже, позивачу необхідно або привести кількість та склад відповідачів до змісту прохальної частини позову, або навести у прохальній частині позову вимоги до Міністерства юстиції України.
Згідно з ч. 1 ст. 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що позовна заява не відповідає вищевказаним вимогам положень ст.ст. 160, 161 КАС України і позивачу належить усунути вищенаведені недоліки у п`ятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали шляхом подання до суду із супровідним листом: паперового примірника позовної заяви (оформленої з урахуванням наведених вище зауважень суду про невідповідність змісту заявлених позовних вимог визначеному позивачем складу і кількості відповідачів), підписаної позивачем або його уповноваженим у встановленому законом порядку представником, разом із засвідченими копіями доданих до позовної заяви документів; копій паперових примірників такої позовної заяви з усіма додатками для відповідачів.
Крім того, суд звертає увагу позивача на те, що позовна заява, що надійшла на електронну адресу суду, не відповідає вимогам підсудності, а саме: вимогам ч. 5 ст. 21, ч. 1 ст. 25 КАС України (а саме: позовна вимога до Управління праці та соціального захисту населення Золотоніської районної державної адміністрації про визнання протиправною бездіяльності, що є основною у даному спорі та стосується публічних правовідносин, заявлена не за місцем проживання позивача і місцезнаходженням відповідача. Наведена обставина, у свою чергу є перешкодою для розгляду Окружним адміністративним судом міста Києва позовної заяви в частині описаної позовної вимоги та решти позовних вимог, що в розумінні п. 23 ч. 1 ст. 4 КАС України є похідними від вимоги про визнання протиправною бездіяльності, та стосуються цивільних правовідносин, що окремо не підсудні адміністративному суду). А тому суд пропонує позивачу надати обґрунтовані письмові пояснення щодо дотримання ним вимог підсудності та норм ст. 172 КАС України при поданні цього позову до Окружного адміністративного суду міста Києва.
Керуючись ст.ст. 160, 161, 169, 248 КАС України, суддя Окружного адміністративного суду міста Києва -
У Х В А Л И В:
1. Залишити позовну заяву ОСОБА_1 без руху.
2. Встановити позивачу п`ятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали для усунення недоліків позовної заяви.
3. Попередити позивача про те, що у випадку не усунення недоліків позовної заяви, позовна заява буде повернута йому відповідно до п. 1 ч. 4 ст. 169 КАС України.
4. Копію ухвали невідкладно надіслати особі, що звернулася із позовною заявою.
Ухвала набирає законної сили після її підписання суддею відповідно до ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України, та оскарженню не підлягає.
Суддя Т.О. Скочок