
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 червня 2019 р. № 520/3529/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чудних С.О., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення адміністрації Новобаварського району Харківської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Новобаварського району Харківської міської ради, оформленими листом від 18.05.2018 № 02-26/4867 та повідомленням про призначення субсидії на ЖКП до особової справи № 3837 від 07.12.2018;
- зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Новобаварського району Харківської міської ради призначити субсидію на ЖКП до особової справи № 3837 з 01.05.2018 до 31.10.2018 та з 01.11.2018 до 30.04.2019.
Позовні вимоги мотивує тим, що не маючи змоги оплачувати комунальні послуги у повному обсязі, звернулась до відповідача з заявою про призначення субсидії. Повідомила, що потребує окремого рішення Комісії щодо призначення субсидії виходячи з кількості осіб, що фактично проживають у квартирі. При поданні документів заповнила декларацію про доходи у якій зазначила усі відомі дані, у тому числі і персональні, щодо зареєстрованих у квартирі осіб. Відповідачем документи були прийняті, але ніякого рішення про призначення чи відмову у призначенні субсидії не отримала. Після неодноразових звернень до відповідача, її було повідомлено про прийняття рішення про відмову в призначенні субсидії
Вважає таке рішення протиправними та просить визнати його протиправними та скасувати.
Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачам надати відзив на позов, а позивачеві - відповідь на відзив.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачам, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення.
Відповідач подав письмовий відзив, у якому позов не визнав. Пояснив, що позивачкою до заяви про призначення субсидії було додано декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням субсидії. В декларації зазначено відомостей про іншу особу, що зареєстрована разом з позивачем. Вважає рішення про відмову у призначенні субсидії правомірними. Вимогу про призначення субсидії також вважає безпідставною, оскільки при вирішенні питання про призначення субсидії у даному випадку можливо лише за рішенням комісії. Відповідач не матиме повноважень цього зробити. Просить у задоволенні вимог відмовити.
Відповідно до частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Згідно зі статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що позивачем отримано лист з управління праці та соціального захисту населення адміністрації Новобаварського району Харківської міської ради (№ 3837 (від 18.05.2018 року вих. 02-26/4867), в якому зазначено, що відповідно до п.2 Постанови КМУ від 27.04.2018 року № 329 призначення житлової субсидії здійснюється лише після подання нових заяв та декларацій, якщо у складі домогосподарства є особи, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично в ньому не проживають. У зв`язку з чим, управління не має можливості призначити позивачу житлову субсидію з 01.05.2018 року без подання нових заяви та декларації.
ОСОБА_1 надала відомості управлінню про фактично проживаючих у домоволодінні по АДРЕСА_1 .
Не отримавши субсидію, позивач звернулась зі скаргою 03.07.2018 року до начальника управління.
Листом від 17.07.2018 № Л-368 позивачу повідомлено, що в наданій відповідачу декларації про доходи та витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії відсутні необхідні для призначення житлової субсидії данні її сина, ОСОБА_2 (сімейний стан, ідентифікаційний код, інформація про членів сім`ї та їх доходи) та роз`яснено, що відповідно до п. 14 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848, (в редакції постанови КМУ від 27.04.2018 № 329), у разі коли документи подано не в повному обсязі, житлова субсидія призначається за умови надходження документів, яких не подано одночасно із заявою, протягом 30 днів з дня подання заяви.
Якщо документи протягом 30 днів з дня подання заяви не додані громадянином, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення приймає рішення про відмову в призначенні житлової субсидії.
03.08.2018 року позивач звернулась на урядову гарячу лінію. У відповідь на звернення ОСОБА_1 отримала лист від 09.08.2018 № Л-368/1, в якому також було зазначено про відсутність необхідних для призначення житлової субсидії даних її сина, роз`яснено про п. 14 Положення про порядок призначення житлових субсидій та повідомлено про те, що оскільки позивачем не надано необхідних для призначення житлової субсидії даних, управлінням прийнято рішення про відмову в призначенні субсидії.
Також, 03.08.2018 року позивач повторно звернулась із запитом про надання персональної інформації та заявою на ім`я начальника управління, де повідомила про те, що до вищевказаних листів не отримала рішення комісії про призначення або відмову в призначенні субсидії, а також про те, що ніхто з працівників управління не приходив і не досліджував її соціальні умови проживання.
Листом від 04.09.2018 року № Л-368/2, позивачу роз`яснено, що для отримання персональних даних потрібно повторно звернутись до управління із дотриманням вимог ст. 16 Закону України «Про захист персональних даних».
14.09.2017 року ОСОБА_1 звернулась до Комісії по призначенні субсидії Новобаварського району про розгляд в індивідуальному порядку призначення державної допомоги на сплату комунальних послуг у вигляді субсидії на 2018-2019 р.р.
У відповіді начальника управління від 18.09.2018 року зазначено, що відсутність необхідних даних (паспортні дані, ідентифікаційний код) унеможливлюють отримання від Державної фіскальної служби, Пенсійного фонду України та Держприкордонслужби інформації про наявність доходів, сплату єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та перебування за кордоном, і як наслідок, призначення житлової субсидії, у тому числі за рішенням комісії на фактично проживаючих зареєстрованих членів домогосподарства.
06.11.2018 року позивач повторно звернулась з заявою до Комісії про призначення субсидії. До заяви додала: декларацію від 06.11.2018 року, довідку про склад сім`ї, акт підтвердження не проживання ОСОБА_2 разом з нею та її чоловіком.
Повідомленням № 3837 від 07.12.2018 про призначення субсидії на ЖКП до основної справи - повідомлено, що житлову субсидію не призначено з 01.11.2018 року з підстав: неповний набір документів та відсутні дані ОСОБА_2
28.12.2018 ОСОБА_1 звернулась до начальника управління з проханням надати їй рішення про відмову в надані субсидії, згідно повідомлення від 07.12.2018 року та акт обстеження її житлових умов, протокол засідання комісії та її склад, на що листом від 02.01.2019 № Л-368/Н їй було повідомлено про відсутність підстав для розгляду призначення житлової субсидії.
Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернулась до суду з даним позовом.
Вирішуючи питання наявності порушення прав та інтересів, за захистом яких позивач звернувся з даним позовом, суд виходить з таких мотивів.
Умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної житлових субсидій на оплату житлово-комунальних послуг, визначається Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 р. № 848 (далі - Положення № 848 в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Пунктом 1 Положення № 848 встановлено, що це Положення визначає умови призначення та порядок надання громадянам таких житлових субсидій:
щомісячної житлової субсидії на оплату внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами, а також житлово-комунальних послуг, а саме:
- житлової послуги - послуги з управління багатоквартирним будинком;
- комунальних послуг - послуг з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами;
щомісячної житлової субсидії на оплату внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами, а також витрат на управління багатоквартирним будинком, в якому створено об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельний (житловий) кооператив (далі - об`єднання), а саме:
- витрат на утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних робіт; обслуговування внутрішньо-будинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, відповідно до яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів;
- витрат на оплату комунальних послуг стосовно спільного майна багатоквартирного будинку;
- поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку;
житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива один раз на рік.
Житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою громадянам - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком.
Згідно п.2 Положення № 848 право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).
Відповідно до п.3 Положення № 848 призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення).
Пунктом 4 Положення № 848 встановлено, що житлові субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги та/або скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами, внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, внеску/платежу об`єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла, соціальних нормативів житлово-комунальних послуг, скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, витрат на управління багатоквартирним будинком (далі - соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування) і розміром обов`язкового відсотка платежу, визначеного в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.6 Положення № 848 житлова субсидія не призначається, (у тому числі на наступний період), а саме: якщо:
1) загальна площа житлового приміщення перевищує 120 кв. метрів для квартири і 200 кв. метрів для індивідуального будинку (крім дитячих будинків сімейного типу та прийомних сімей, а також сімей, в яких не менше року проживають троє і більше дітей, з урахуванням тих, над якими встановлено опіку чи піклування);
2) будь-хто із складу домогосподарства або член сім`ї особи із складу домогосподарства має у своєму володінні транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації і з дати випуску якого минуло менше п`яти років (крім мопеда).
3) у складі домогосподарства або у складі сім`ї члена домогосподарства є особи, що досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (далі - особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії), і в цьому періоді:
за інформацією ДФС, Пенсійного фонду України, у них взагалі відсутні доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії; або вони отримували середньомісячний сукупний дохід менший, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії; та/або вони не сплатили єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому ніж мінімальний, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії.
Згідно п.9 Положення № 848 житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства.
До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку) (для орендарів, внутрішньо переміщених осіб - особи, які фактично проживають). На таких осіб розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і їх доходи враховуються під час призначення житлової субсидії.
Під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім`ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства (крім доходів батьків у разі призначення субсидії студентам, які зареєстровані у гуртожитку за місцем навчання, та доходів одного з батьків дитини у разі призначення субсидії другому з батьків з дитиною у разі, коли батьки розлучені або не перебували у шлюбі). При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються.
Кількість членів домогосподарства визначається на початок місяця, з якого призначається житлова субсидія.
У разі коли у складі домогосподарства кількість фактично проживаючих зареєстрованих членів домогосподарства є меншою за кількість членів домогосподарства, зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку), за рішенням комісії соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування розраховуються на фактично проживаючих зареєстрованих за даною адресою членів домогосподарства. Рішення комісії в такому випадку приймається з урахуванням норм, зазначених в абзаці одинадцятому пункту 7 цього Положення.
За рішенням комісії доходи членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично за даною адресою не проживають, в сукупний дохід домогосподарства не враховуються. Рішення комісії в такому випадку приймається з урахуванням норм, зазначених в абзаці одинадцятому пункту 7 цього Положення, і не може поширюватися на випадок, визначений в абзаці третьому цього пункту (за винятком осіб, які вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти).
Рішення комісії у випадках, передбачених цим пунктом, приймаються на підставі актів обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства.
З даних правових норм слідує, що житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства, до складу якого включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку) (для орендарів, внутрішньо переміщених осіб - особи, які фактично проживають). Виняток з цього правила наведено в абз.6 п.9 Положення № 848.
З наведених норм вбачається, що навіть за наявності обставин, визначених п. 6 Положення як підстава для відмови у призначенні житлової субсидії, спеціально створеною комісією може бути прийнято рішення про призначення такої субсидії.
З дослідженого судом копії листа від 17.07.2018 неможливо з`ясувати, що саме слід вчинити позивачу для отримання субсидії, а лише зазначено норми положення та строки надання інформації для призначення субсидії.
Крім того, з тексту копій листів на звернення позивача вбачається, що повідомлення про відмову у призначенні субсидії за результатами розгляду заяви датоване відповідачем 09.08.2018. Рішення ж прийняте лише 07.12.2018, тобто пізніше за повідомлення про відмову у призначенні субсидії.
Будь-яких пояснень щодо цих обставин відповідачем не надано.
Відповідачем не подано ніяких доказів того, що підставою для відмови у призначенні субсидії за рішеннями від 18.05.2018 та від 07.12.2018 стали саме ті обставини, що викладені у відзиві на позов.
Позивач у своїх заявах просила направити документи на розгляд комісії для вирішення питання про призначення субсидії без врахування осіб, що фактично не проживають в квартирі.
Як вбачається з наведених норм Положення, вирішення таких питань до повноважень відповідача не віднесено. За таких обставин, суд вважає безпідставним твердження відповідача про відсутність встановлених Положенням підстав для направлення матеріалів за заявою позивачки на розгляд комісії по розгляду питань, пов`язаних з отриманням житлових субсидій.
Приймаючи рішення про відмову у призначенні житлової субсидії позивачці за наявності наведених обставин, відповідач фактично вирішив питання, що Положенням віднесено до повноважень комісії.
У зв`язку з цим суд вважає рішення відповідача від 18.05.2018 № 3837 та від 07.12.2018 № 3837 про відмову у призначенні житлової субсидії ОСОБА_1 протиправними та таким, що підлягають скасуванню.
Крім того, відповідно до ст. 19 ч. 2 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п. 14 Положення структурним підрозділом з питань соціального захисту населення приймається рішення про: призначення житлової субсидії; відмову в призначенні житлової субсидії; подання документів на розгляд комісії.
Суд вважає, що таке рішення відповідача порушує право позивачки на отримання субсидії, оскільки створює перешкоди для розгляду поданих документів комісією та прийняття рішення з питань, віднесених Положенням до повноважень саме цього органу.
Також суд зазначає, що відповідно до ч. 2 ст. 9 суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Для належного способу захисту прав позивача суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов`язати управління праці та соціального захисту населення адміністрації Новобаварського району Харківської міської повторно розглянути заву ОСОБА_1 від 03.07.2018 про призначення житлової субсидії з урахуванням висновків суду.
Позивачем також заявлено вимогу про зобов`язання відповідача призначити субсидію з 01.05.2018 до 31.10.2018 та з 01.11.2018 до 30.04.2019.
Судом встановлено, що вирішення питання про призначення житлової субсидії на осіб, які фактично проживають у житловому приміщенні та неврахування доходів осіб, що у квартирі зареєстровані, але не проживають віднесено до повноважень комісії по розгляду питань, пов`язаних з отриманням житлових субсидій, а не відповідача. Заява позивачки на розгляд відповідної комісії не направлялась та будь-які рішення цим органом не приймались. Підстави зобов`язувати відповідача призначити позивачці житлову субсидію відсутні.
Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення адміністрації Новобаварського району Харківської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії підлягає частковому задоволенню.
Судовий збір підлягає розподілу відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ) до управління праці та соціального захисту населення адміністрації Новобаварського району Харківської міської ради (вул. Різдвяна, буд. 1, м. Харків, 61052) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити частково.
Скасувати рішення управління праці та соціального захисту населення адміністрації Новобаварського району Харківської міської ради, оформлене повідомленням від 18.05.2018 № 3837 (вих. № 02-26/4867)
Скасувати рішення управління праці та соціального захисту населення адміністрації Новобаварського району Харківської міської ради, оформлене повідомленням про призначення субсидії на ЖКП до особової справи № 3837 від 07.12.2018.
Зобов`язати управління праці та соціального захисту населення адміністрації Новобаварського району Харківської міської повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 03.07.2018 про призначення житлової субсидії з урахуванням висновків суду.
У задоволенні решти позовних вимог – відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.О.Чудних