
Справа № 560/1071/19
РІШЕННЯ
іменем України
11 червня 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Матущака В.В. розглянувши адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Хмельницькій області про визнання незаконним та скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Головного управління ДФС у Хмельницькій області, в якому просить визнати незаконним та скасувати рішення Дунаєвецького управління Головного управління ДФС у Хмельницькій області від 04.10.2018 №0009635106 про застосування штрафних санкцій на нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску у сумі 2193, 21 грн. до ОСОБА_1 з проведенням відповідних змін в КОР по коду платежем 710400 "єдиний соціальний внесок фізичних осіб підприємців".
Обґрунтовуючи позовні вимоги зазначає, що 04.11.2018 отримала від Дунаєвецького управління ГУ ДФС у Хмельницькій області рішення №0009635106 від 04.10.2018 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (перерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким визначено штраф у розмірі 20% на суму 1446,92 за період з 20.10.2017 до 11.09.2018 та нарахування пені у розмірі 0,1% від суми недоїмки на суму 746, 29, на загальну суму 2193,21. Вказані рішення Головного управління ДФС у Хмельницькій області позивач вважає протиправними, оскільки оплату єдиного внеску позивач здійснювала своєчасно, в повному обсязі. Крім цього у вересні 2018 припинила свою підприємницьку діяльність, заборгованості зі сплати податків та зборів перед фондами не має.
Відповідно до ухвали від 10.04.2019 суд відкрив провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
В письмовому відзиві від 18.04.2019 на адміністративний позов представник відповідача просив в задоволенні позовних вимог відмовити повністю, зазначивши, що Дунаєвецьким відділенням ГУ ДФС у Хмельницькій області проведена камеральна перевірка згідно якої встановлено несвоєчасну сплату єдиного соціального внеску за період з 20.10.2017 до 11.09.2018. Проведеною перевіркою встановлено порушення ФОП ОСОБА_1 . несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. Станом на 16.04.2019 в КОР по коду платежу 710400 "єдиний соціальний внесок для фізичних осіб підприємців" рахується недоїмка в сумі 815,85 грн. Враховуючи зазначені обставини, відповідач вважає позовні вимоги необґрунтованими та просить в їх задоволенні відмовити.
Згідно відповіді відзив, позивач не погоджується з направленим відповідачем відзивом, просить позов задовольнити повністю. Разом з відповіддю на відзив позивач направила клопотання про витребування у відповідача доказів, а саме, виписку по особовому рахунку ФОП ОСОБА_1 за період з 20.10.2017 по даний час. Суд розглянувши подане клопотання дійшов висновку, що в його задоволенні необхідно відмовити, оскільки в матеріалах справи достатньо доказів для дослідження та вирішення справи.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, оцінивши їх в сукупності, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини на яких ґрунтується позов, судом встановлено наступне.
Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 17.03.2008 здійснено запис про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , номер запису 26570000000003367 та підприємницьку діяльність ФОП ОСОБА_1 припинено за власним рішенням підприємця 28.09.2018.
Таким чином, в період з 17.03.2008 по 28.09.2018 згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань позивач перебувала в статусі фізичної особи-підприємця.
Дунаєвецьке управління ГУ ДФС у Хмельницькій області проведена камеральна перевірка, згідно якої встановлено несвоєчасну сплату ФОП ОСОБА_1 єдиного соціального внеску за період з 20.10.2017 до 11.09.2018.
Відповідач 04.10.2018 прийняв рішення № 0009635106 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) ЄСВ до ОСОБА_1 застосував штраф в сумі 1446,92 грн. та нарахував пеню у розмірі 746,29 грн.
Не погоджуючись з даним рішенням позивач оскаржила його в адміністративному порядку, за результатом розгляду скарги рішенням від 15.11.2018 Головне управління ДФС у Хмельницькій області дану скаргу було залишило без розгляду.
У зв`язку з цим, ОСОБА_1 звернулася з даним позовом до суду.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон №2464-VI).
В силу частини 8 статті 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" фізична особа - підприємець позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності цією фізичною особою.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 1 Закону №2464-VI єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Згідно з пунктом 4 частини 1 статті 4 Закону №2464-VI платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.
Частиною 2 статті 6 Закону №2464-VI встановлено обов`язок платника єдиного внеску своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Відповідно до частин 5, 6, 7 статті 9 Закону №2464-VI сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів для його зарахування, крім єдиного внеску, який сплачується в іноземній валюті розташованими за межами України підприємствами, установами, організаціями (у тому числі міжнародними) за працюючих у них громадян України та громадянами України, які працюють або постійно проживають за межами України, відповідно до договорів про добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - договір про добровільну участь).
Для зарахування єдиного внеску в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, та його територіальних органах відкриваються в установленому порядку небюджетні рахунки відповідному органу доходів і зборів. Зазначені рахунки відкриваються виключно для обслуговування коштів єдиного внеску.
Обслуговування коштів єдиного внеску здійснюється згідно з положенням про рух коштів, що затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, та центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної бюджетної політики, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, Пенсійним фондом та фондами загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Платники, зазначені в абзацах 3 та 4 пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, які не мають банківського рахунку, сплачують внесок шляхом готівкових розрахунків через банки чи відділення зв`язку.
Згідно з абзацом 3 частини 8 статті 9 Закону №2464-VI зазначені у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.
Платники єдиного внеску, зазначені у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.
Днем сплати єдиного внеску вважається: 1) у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів; 2) у разі сплати єдиного внеску готівкою - день прийняття до виконання банком або іншою установою - членом платіжної системи документа на переказ готівки разом із сумою коштів у готівковій формі (частини 10 статті 9 Закону №2464-VI ).
Частиною 12 статті 9 Закону №2464-VI визначено, що за наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов`язаннями із сплати єдиного внеску зобов`язань із сплати податків, інших обов`язкових платежів, передбачених законом, або зобов`язань перед іншими кредиторами зобов`язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов`язаннями, крім зобов`язань з виплати заробітної плати (доходу).
Відповідно до частини 6 статті 25 Закону №2464-VI за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Відповідно до частин 10, 11 статті 25 Закону №2464-VI на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції, зокрема, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум; за донарахування територіальним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків зазначеної суми за кожний повний або неповний звітний період, за який донараховано таку суму, але не більш як 50 відсотків суми донарахованого єдиного внеску.
Згідно з підпункті 2 пункту 2 розділу VІІ Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 №449, відповідно до частини одинадцятої статті 25 Закону до платників, визначених п.п 1 - 4 п. 1 розділу II цієї Інструкції, органи доходів і зборів застосовують штрафні санкції у таких розмірах: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення у період до 01.01.2015, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. За несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення, починаючи з 01.01.2015 накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум. При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за формою згідно з додатком 12 до цієї Інструкції. Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів.
Перевіряючи спірне рішення на предмет відповідності положенням частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд зазначає наступне.
В ході судового розгляду матеріалів справи, суд встановив, що позивач, починаючи з вересня 2017 по вересень 2018 своєчасно та у повному обсязі сплачувала ЄСВ у відповідних розмірах. Вказане підтверджується відповідними копіями квитанцій.
Сплата сум єдиного внеску за період з 20.10.2017 по 11.09.2018 (період, який визначений у рішенні № 009635106 від 04.10.2018) здійснювалася позивачем помісячно відповідно до банківських квитанцій, а саме:
за вересень 2017 квитанція від 12.10.2017 - в сумі 704 грн.,
за жовтень 2017 квитанція від 09.11.2017 в сумі 704 грн.,
за листопад 2017 квитанція від 15.12.2017 в сумі 704 грн.,
за грудень 2017 квитанція від 16.01.2018 в сумі 704 грн.,
за січень 2018 квитанція від 12.02.2018 в сумі 820 грн.,
за лютий 2018 квитанція від 13.03.2018 в сумі 820 грн.,
за березень 2018 квитанція від 11.04.2018 в сумі 820 грн.,
за квітень 2018 квитанція від 08.05.2018 в сумі 820 грн.,
за травень 2018 квитанція від 18.06.2018 в сумі 820 грн.,
за червень 2018 квитанція від 10.07.2018 в сумі 820 грн.,
за липень 2018 квитанція від 10.07.2018 в сумі 820 грн.,
за серпень 2018 квитанція від 11.09.2018 в сумі 820 грн.
Згідно інформаційних даних з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань підприємницьку діяльність ФОП ОСОБА_1 припинено за власним рішенням підприємця 28.09.2018. Єдиний внесок за вересень 2018 в сумі 820 грн. сплачений позивачем 17.10.2018, що підтверджується копією квитанції від 17.10.2018.
Відтак, дії, які не містять ознак бездіяльності платника податків при сплаті узгодженої суми грошового зобов`язання, не можуть слугувати підставою для застосування штрафів.
Позивач вказує, що ним вчасно сплачені суми ЄСВ за 2017-2018, а отже, відповідачу для підтвердження факту несплати позивачем сум ЄСВ необхідно встановити, що у передбачений законом строк платник податків не вчинював дії, спрямовані на перерахування узгодженої суми грошового зобов`язання до державного бюджету.
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, зважаючи на вищевикладене суд вважає, що відповідач в ході розгляду справи не довів, що спірне рішення прийняте обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мали значення для його прийняття.
Відтак, з урахуванням встановлених обставин та наданих доказів, суд приходить до висновку, що рішення Дунаєвецького управління Головного управління ДФС у Хмельницькій області про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 04.10.2018 №0009635106 є протиправним та підлягає скасуванню.
Аналізуючи наведені вище норми та враховуючи встановлені обставини справи суд вважає, що відповідачем, як того вимагають приписи частини 2 статті 77 КАС України, не подано належних доказів правомірності прийняття оскаржуваного рішення.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності оскаржуваного рішення та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що встановлені у справі обставини підтверджують позицію позивача, покладену в основу позовних вимог, а відтак, позовні вимоги слід задовольнити.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З урахуванням частини 1 статті 139 КАС України та сплаченого позивачем судового збору, судові витрати у вигляді судового збору в сумі 768,80 грн. підлягають відшкодуванню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Хмельницькій області.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
позов ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Хмельницькій області про скасування рішення задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Дунаєвецького управління Головного управління ДФС у Хмельницькій області від 04.10.2018 №0009635106 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску у сумі 2193,21 грн., які винесені відносно ОСОБА_1 .
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Хмельницькій області на користь ОСОБА_1 витрати по оплаті судового збору у розмірі 768 ( сімсот шістдесят вісім ) грн. 40 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 11 червня 2019 року
Позивач:Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління ДФС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 39492190) Головуючий суддя В.В. Матущак