Ухвала суду № 82345553, 12.06.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.06.2019
Номер справи
520/5831/19
Номер документу
82345553
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар`їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код 34390710

УХВАЛА

про відмову в забезпеченні адміністративного позову

"12" червня 2019 р. Справа № 520/5831/19

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Шевченко О.В., розглянувши в письмовому провадженні заяву позивача про забезпечення позову у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Харківської митниці ДФС про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Харківської митниці ДФС, в якому просить суд:

- визнати протиправним га скасувати рішення Харківської митниці ДФС про коригування митної вартості товару № 11X807000/2019/002120/2 від 13.05.2019 року;

- зобов`язати Харківську митницю ДФС вчинити всі необхідні дії щодо повернення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - 267061521 надмірно сплачених сум митних платежів при ввезенні па митну територію України легкового автомобіля, що був у використанні та знаходиться в аварійному стані після дорожньо-транспортної пригоди, марки PEUGEOT, модель PARTHER, номер кузова (VIN) НОМЕР_1 , рік виготовлення 2016, дизель, об`єм двигуна 1 560 куб. см. за кодом « 121» (ввізне мито) у сумі 10 902,31 гри. та за кодом «128» (податок на додану вартість) у сумі 36 250,18 грн. на загальну суму 47152,19 гри. шляхом перерахування на рахунок № НОМЕР_2 Філії «Харківське Головне Регіональне Управління» публічного акціонерного товариства Комерційний банк «ПРИВАТБАНК», код ЄДРПОУ - 14360570, МФО 351533 (61010, м. Харків, Гімназійна Набережна, 16) у строки, передбачені законодавством України.

Позивачем разом з позовом подано до суду заяву про забезпечення адміністративного позову, в якій просить суд забезпечити адміністративний позов шляхом зупинення дії рішення про коригування митної вартості товару № UА807000/2019/002120/2 від 13.05.2019 року та заборони Харківській митниці ДФС вчиняти будь-які дії на виконання даного рішення № UА807000/2019/002120/2 від 13.05.2019 року, у тому числі перерахування сплачених ОСОБА_1 грошових коштів по митним платежам до Державного бюджету України до набрання рішення у даній адміністративній справі законної сили.

В обґрунтування вказаної заяви позивач стверджує, що виходячи з процесуальних строків розгляду адміністративної справи та набрання рішенням законної сили (ст. ст. 193, 295 КАС України), у задоволення позову, рішення набере законної сили після 13 серпня 2019 р. Тобто, після спливу 3-х місяців з дня прийняття рішення про коригування, що ускладнить Скібо К.К. повернення з Державного бюджету України - надмірно сплачених митних платежів у сумі 47152,49 грн. та потребує значних додаткових дій чи часу на повернення переплачених коштів.

Відповідно до ч.1 ст.154 КАС України, заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.

Беручи до уваги положення ч.1 ст.154 КАС України суд дійшов висновку про розгляд заяви про забезпечення позову без повідомлення учасників справи.

Дослідивши заяву позивача про забезпечення позову, суд зазначає наступне.

Відповідно до вимог ст.150 КАС України, суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.

Забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо: 1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або 2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.

Відповідно до ч.1 ст. 151 КАС України, позов може бути забезпечено: 1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта; 2) забороною відповідачу вчиняти певні дії; 3) встановленням обов`язку відповідача вчинити певні дії; 4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; 5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.

Згідно із ч. 2 ст. 151 КАС України, суд може застосувати кілька заходів забезпечення позову. Заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб.

В ухвалі про забезпечення позову суд повинен навести мотиви, з яких він дійшов висновку про існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення у справі, а також вказати, в чому будуть полягати дії, направлені на відновлення прав, оцінити складність вчинення цих дій, встановити, що витрати, пов`язані з відновленням прав будуть значними.

Відповідно до роз`яснень постанови Пленуму Верховного Суду України від 22.12.2006 року № 9 "Про практику застосування судами процесуального законодавства при розгляді заяв про забезпечення позову" та постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 06.03.2008 року № 2 "Про практику застосування адміністративним судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства під час розгляду адміністративних справ", розглядаючи заяву про забезпечення позову, суд (суддя) має з урахуванням доказів, наданих позивачем на підтвердження своїх вимог, пересвідчитися, зокрема, в тому, що між сторонами дійсно виник спір та існує реальна загроза невиконання чи утруднення виконання можливого рішення суду про задоволення позову; з`ясувати обсяг позовних вимог, дані про особу відповідача, а також відповідність виду забезпечення позову, який просить застосувати особа, котра звернулася з такою заявою, позовним вимогам.

Згідно п. 17 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 06.03.2008 року № 2, застосування судом таких заходів забезпечення, які за змістом є ухваленням рішення без розгляду справи по суті, не відповідає меті застосування правового інституту забезпечення позову. Забезпеченням позову у такий спосіб суди виходять за межі підстав забезпечення позову, що є неприпустимим.

Виходячи з завдання адміністративного судочинства та цілей, які спрямовані на вжиття заходів забезпечення позову, суд приходить до висновку, що у заяві про забезпечення позову позивачем не наведено беззаперечних доводів, що невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або є очевидними ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.

Суд зазначає, що заява про забезпечення позову не містить жодних змістовних та обґрунтованих пояснень, чому невжиття відповідних заходів (зупинення дії оскаржуваного рішення № UА807000/2019/002120/2 від 13.05.2019 року заборони відповідачем вчиняти будь-які дії на виконання даного рішення) може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду по даній справі, або ефективний захист, або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, не зазначає, чому, на його думку, очевидними є ознаки протиправності оскаржуваного рішення.

Вказані у заяві про забезпечення позову обставини, не свідчать про той факт, що невжиття зазначених у заяві заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду, а також не свідчить про очевидну ознаку протиправності оскаржуваного рішення суб`єкта владних повноважень.

Таким чином, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення заяви позивача та забезпечення позову.

Ухвалу про забезпечення позову або про відмову у забезпеченні позову може бути оскаржено (ч.8 ст.154 КАС України).

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. ст. 150, 151, 154, 241-243, 256, 294, 295 пп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, –

УХВАЛИВ:

Заяву позивача про забезпечення позову у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Харківської митниці ДФС про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, - залишити без задоволення.

Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня її складання.

Суддя О.В.Шевченко