Рішення № 82345309, 29.05.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.05.2019
Номер справи
520/2960/19
Номер документу
82345309
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м.Харків

29 травня 2019 р. справа №520/2960/19

Харківський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого – судді Мар`єнко Л.М.,

при секретарі судового засідання - Говтві Д.В.,

за участю: представника позивача - Полив`яного В.В.,

представника відповідача - ОСОБА_1 .,

розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Чугуївського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про визнання неправомірною відмови та зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, ОСОБА_2 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Чугуївського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області, в якому просив суд:

- визнати неправомірною відмову Чугуївського об`єднаного управління пенсійного фонду України в Харківській області в здійсненні законного перерахунку основної державної пенсії ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на підставі ч.3 ст.59 прямої дії Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 796 -XII від 28.01.1991;

- зобов`язати Чугуївське об`єднанне управління пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок та виплату основної державної пенсії ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на підставі ч.3 ст.59 прямої дії Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796 -XII від 28.01.1991, тобто з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, з 01.10.2017р. по 26.12.2017р.-згідно відсотку втрати працездатності 50%, та починаючи з 27.12.2017 - згідно відсотку втрати працездатності 70%.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він приймав безпосередню участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, та постраждав від радіаційного впливу під час проходження дійсної строкової служби у складі військової частини №3254, що підтверджується відповідними документами. Також позивач зазначив, що у вересні 2018 року позивач звернувся до відповідача з заявою, в якій просив здійснити перерахунок і виплату пенсії з урахуванням вказаних змін в законодавстві України, та виключно до приписів ч.3 ст.59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Листом № 1148-14/24 від 28.09.2018 відповідачем повідомив, що його пенсія розрахована згідно вимог законодавства, посилаючись на постанову Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідач проти позову заперечував, від представника відповідача - Нежути С. через канцелярію суду надійшов письмовий відзив на позов, в якому представник відповідача просила відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що відповідач під час спірних правовідносин діяв у спосіб та у межах, визначених чинним законодавством.

Представник позивача - Полив`яний В.В. в судовому засіданні підтримав заявлені позовні вимоги, просив їх задовольнити, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.

У судовому засіданні представник відповідача - Нежута ОСОБА_3 заперечувала проти задоволення позовних вимог, просила відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на обставини, викладені в письмовому відзиві на позов.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_2 як солдат строкової служби приймав участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та постраждав від радіаційного впливу під час проходження дійсної строкової служби у складі військової частини 3254, що підтверджується відомостями, які містяться у військовому квитку (а.с.21-23), довідки від 30.01.1997 №5/31-М-64 (а.с.24), а також посвідченні серії Є№123269 від 21.03.2014 (а.с.20).

Водночас, на підтвердження того, що захворювання позивача пов`язані з його участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, позивачем до матеріалі справи надано експертний висновок Харківської регіональної міжвідомчої експертної ради по встановлення причинного зв`язку захворювань та інвалідності з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та їх професійного характеру від 06.02.1992 №4184 (а.с.18).

Згідно матеріалів справи, у вересні 2018 року позивач звернувся до відповідача з заявою, в якій просив здійснити перерахунок і виплату пенсії з урахуванням вказаних змін в законодавстві України, та виключно до приписів ч.3 ст.59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (а.с.25).

Листом від 28.09.2018 № 1148-14/24 (а.с.26) Вовчанський відділ з питань призначення, перерахунку та виплати пенсії Чугуївського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області повідомило позивачу, посилаючись на постанову Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» про те, що з 01.10.2017 позивачу було проведено перерахунок пенсії розмір якої склав 7488,93 грн, а саме: 6718,63 грн - основний розмір пенсії, від середнього заробітку (13437,25 грн*50%); 435,60 грн - підвищення інваліду війни; 284,70 грн. - додаткова пенсія інваліду 3 групи внаслідок Чорнобильської катастрофи; 50 грн - державна адресна допомога на прожиття інваліду війни 3 групи.

Також у вказаному листі зазначено, що у зв`язку зі зміною групи інвалідності з 27.12.2017 розмір пенсії позивача змінився та склав 10416,48 грн, а саме: 9406,076 грн - основний розмір пенсії від середнього заробітку (13437,25 грн*70%);580,80 грн - підвищення інваліду війни 2 групи; 379,60 грн - додаткова пенсія інваліду 2 групи внаслідок Чорнобильської катастрофи; 50 грн - державна адресна допомога на прожиття інваліду війни 3 групи.

Водночас, у вказаному листі зазначено, що після перерахунку з 01.01.2018 розмір пенсії зменшився, тому пенсія виплачується в попередньому розмірі.

По суті заявлених позовних вимог, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбаченим законом.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій № 2148-VIII від 03.10.2017 частини 3 статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 796 –ХІІ викладена в наступній редакції: "Особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року", що набрала чинності 01.10.2017 року.

Відповідно до п. 9-1 Постанови Кабінету Міністрів України Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи від 23 листопада 2011 р. № 1210, за бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за формулою: де П - розмір пенсії; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, визначається як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки; Кзс - середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії; Кв - розмір відшкодування фактичних збитків (у відсотках).

Середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії (Кзс), визначається за формулою: де Зп(мін) - розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року; Зс1 - середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року.

Розмір відшкодування фактичних збитків (Кв) визначається як відсоток втрати працездатності, визначений органами медико-соціальної експертизи.

У разі зміни розміру мінімальної заробітної плати проводиться перерахунок зазначених пенсій виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

З аналізу зазначеної норми, суд дійшов висновку, що розрахунок провадиться з формули П=Зс*Кзс/К/в/100%, при цьому показник Кзс визначається за формулою: КЗС=Зп(мін)*5/Зс1. При цьому підставою для перерахунку пенсії є зміна розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Суд зазначає, що розмір пенсії позивача з 01.01.2018 та з 01.01.2019 не змінився, оскільки пенсія розрахована на підставі постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок застосування ч.3 ст.59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що підтверджується листом ГУ ПФУ в Харківській області від 19.07.2018 № 19725-02/20. Також у вказаному листі зазначено, що у разі зміни розміру заробітної плати позивачу буде проведений перерахунок пенсій з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня відповідного року. Водночас, у вказаному листі позивачу повідомлено, що йому після перерахунку з 01.01.2018 розмір пенсії зменшився, тому пенсія виплачується в попередньому розмірі.

З огляду на викладене, розмір пенсії позивача, розрахований згідно Постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 15.11.2017 №851 - зменшується, у зв`язку з зростанням соціальних стандартів і зменшенню Кзс - середньомісячного коефіцієнту заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії. При цьому, оскільки ПФУ не може виплачувати пенсії в менших розмірах, після проведення перерахунку, то залишає перераховані пенсії у попередньому розмірі (п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України № 2148- VIII).

З огляду на викладене, пенсія позивачу з 01.01.2018 перерахунку не підлягає і буде залишатись незмінною, не зважаючи на зростання інфляції в країні, та підвищення соціальних стандартів, що підтверджується листом від 28.09.2018 №1148-14-24.

Статтею 8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.

Суд зауважує, що положення ч.3 ст. 59 Закону № 796-XII, стосуються виключно військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи. Визначені у цій статті умови та підстави призначення пенсії по інвалідності відповідній категорії осіб у Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 01 липня 1992 року № 2532-12 у редакціях Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 05 жовтня 2006 року № 231-V (далі - Закон № 231-V, діяла до 01 жовтня 2017 року) та Закону № 2148-VІІІ I (діє з 01 жовтня 2017 року) не змінювалися.

Частиною 3 ст. 59 Закону № 796-XII у редакції Закону № 231-V було визначено, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням цих осіб з п`ятикратного розміру заробітної плати, що був встановлений на час їхнього перебування в зоні відчуження.

Отже, пенсія позивача визначалася як добуток п`яти мінімальних заробітних плат та відповідного відсотку втрати працездатності, що підтверджується долученими до матеріалів справи розпорядженнями про призначення (перерахунок) пенсії позивачеві, копії яких містяться у матеріалах справи.

Згідно статті 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Таким чином, суд приходить до висновку, що пенсія позивачеві має обраховуватися на підставі прямої дії ч.3 ст.59 Закону України № 796-ХІІ.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про визнання неправомірною відмову Чугуївського ОУПФ України Харківської області в здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_2 на підставі прямої дії ч.3 ст.59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 796 - XII від 28.01.1991.

Керуючись принципом верховенства права, гарантованим ст.8 Конституції України та ст.6 КАС України, суд на підставі ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» застосовує практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі «Чахал проти Об`єднаного Королівства» (Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.

Таким чином, суть цієї статті зводиться до вимоги надати заявникові такі міри правового захисту на національному рівні, що дозволили б компетентному державному органові розглядати по суті скарги на порушення положень Конвенції й надавати відповідний судовий захист. Крім того, суд указав на те, що за деяких обставин вимоги статті 13 Конвенції можуть забезпечуватися всією сукупністю засобів, що передбачаються національним правом.

Стаття 13 вимагає, щоб норми національного правового засобу стосувалися сутності «небезпідставної заяви» за Конвенцією та надавали відповідне відшкодування. Зміст зобов`язань за статтею 13 також залежить від характеру скарги заявника за Конвенцією. Засіб захисту, повинен бути «ефективним» як у законі, так і на практиці, зокрема, у тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Афанасьєв проти України» від 5 квітня 2005 року (заява № 38722/02)).

Отже, «ефективний засіб правового захисту» у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату; винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації, не відповідає розглядуваній міжнародній нормі.

Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Таким чином, враховуючи викладене, а також положення ст. 245 КАС України, суд дійшов висновку про те, що в даному випадку належним способом захисту прав позивача є зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та виплату основної державної пенсії позивача на підставі прямої дії положень ч.3 ст.59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", тобто з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, з 01.10.2017 по 26.12.2017 - згідно відсотку втрати працездатності 50%, починаючи з 27.12.2017 - згідно відсотку втрати працездатності 70%.

Враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Щодо вимоги позивача про зобов`язання відповідача надати звіт про виконання рішення суду, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.1 ст. 382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Враховуючи те, що встановлення судового контролю є правом суду, а також з огляду на те, що відсутні підстави вважати, що відповідач буде ухилятися від виконання судового рішення після його набрання законної сили, суд вважає за можливе не встановлювати судовий контроль за виконанням даного рішення суду.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до ст. 139 КАС України.

Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, –

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_2 до Чугуївського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про визнання неправомірною відмови та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити в повному обсязі.

Визнати неправомірною відмову Чугуївського об`єднаного управління пенсійного фонду України в Харківській області в здійсненні законного перерахунку основної державної пенсії ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на підставі прямої дії положень ч.3 ст.59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.01.1991 № 796 -XII.

Зобов`язати Чугуївське об`єднане управління пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок та виплату основної державної пенсії ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на підставі прямої дії положень ч.3 ст.59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.01.1991 №796 -XII, тобто з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, з 01.10.2017 по 26.12.2017 - згідно відсотку втрати працездатності 50%, починаючи з 27.12.2017 - згідно відсотку втрати працездатності 70%.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено, з огляду на перебування судді у відрядженні на періодичному навчанні в ХРВ НШС України, 10 червня 2019 року.

Суддя Мар`єнко Л.М.