
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 червня 2019 р. Справа №480/1483/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді - Осіпової О.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (далі - відповідач, ГУ Держгеокадастру), в якій просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, згідно листа від 1 квітня 2019 року № К-3488-2314/21-19, щодо не надання ОСОБА_1 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована на території Дяківської сільської ради Буринського району Сумської області за межами населеного пункту;
- зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Сумській області надати ОСОБА_1 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована на території Дяківської сільської ради Буринського району Сумської області за межами населеного пункту.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в 28 лютого 2019 року позивач звернувся до ГУ Держгеокадастру із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2 га для ведення особистого селянського господарства на території Дяківської сільської ради Буринського району Сумської області за межами населеного пункту. Листом від 1 квітня 2019 року ГУ Держгеокадастру ОСОБА_1 було повідомлено про те, що землі, за рахунок яких планується відведення земельної ділянки, зазначеної позивачем на доданих до заяви графічних матеріалах, у власність, буде включена у перелік земельних ділянок зарезервованих для подальшої передачі йому у власність для ведення особистого селянського господарства. У листі конкретно не вказано, яке ж рішення прийнято за заявою позивача, чи відмовлено у її задоволенні, чи прийнято інше рішення. Також, у листі вказано, що ГУ Держгеокадастру направлено листи до Дяківської сільської ради та районної державної адміністрації про резерв вказаної земельної ділянки. Позивач не погоджується із бездіяльністю щодо не надання йому дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, внаслідок чого звернувся до суду за захистом своїх порушених прав.
16.05.2019 року представник відповідача подав відзив на позовну заяву, у якому позовні вимоги не визнає, просить відмовити у їх задоволенні. Також зазначив, що управлінням проводиться робота по першочерговому забезпеченню земельними ділянками військовослужбовців, які беруть участь у виконанні завдань щодо здійснення антитерористичної операції у східних та південно-східних областях України. Крім того, враховуючи лист Дяківської сільської ради від 06.03.2019 року №8, земельна ділянка, зазначена на графічних матеріалах, доданих до звернення позивача, буде включена в перелік земельних ділянок, зарезервованих для подальшої передачі позивачу у власність для ведення особистого селянського господарства. Про резерв даної земельної ділянки головним управлінням направлено листи до Дяківської сільської ради та Буринської районної державної адміністрації. Також відповідач заперечує проти позовних вимог у формі зобов`язання ГУ Держгеокадастру надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою, оскільки надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність є виключними повноваженнями ГУ Держгеокадастру і суд не може втручатись у здійснення державним органом своїх дискреційних повноважень.
Ухвалою від 02.05.2019 відкрито провадження, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Ухвалою від 27.05.2019 справу призначено до розгляду по суті у судовому засіданні.
Позивач, належним чином повідомлений про день, час та місце розгляду справи, в судове засідання не з`явився, надав клопотання про розгляд справи за його відсутності та зазначив, що позовні вимоги підтримує та просить їх задовольнити.
Представник відповідача, належним чином повідомлений про день, час та місце розгляду справи, в судове засідання не з`явився, подав клопотання про слухання справи у його відсутність та зазначив, що підтримує позицію, викладену у відзиві на позовну заяву.
Дослідивши матеріали справи, доводи, наведені сторонами у заявах по суті справи, оцінивши надані докази у їх сукупності, суд частково задовольняє позовні вимоги, виходячи із наступного.
Судом встановлено, що позивач звернувся до ГУ Держгеокадастру у Сумській області із заявою від 28.02.2019 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована на території Дяківської сільської ради Буринського району Сумської області за межами населеного пункту (а.с.11).
Листом від 01.04.2019 № К-3488-2314/21-19 відповідач повідомив ОСОБА_1 про те, що на даний час, на виконання плану заходів визначених Планом - графіком дій, що створений з метою належного виконання окремого доручення Голови Держземагентства України від 01.07.2014 № 349/3-14-01, доручення першого Віце-прем`єр-міністра України від 10.06.2014 № 20815/1/1-14 щодо поширення ініціативи Держземагентства України в частині забезпечення реалізації конституційних прав військовослужбовцями строкової військової служби, осіб рядового і начальницького складу, працівників та службовців, які беруть безпосередньо участь в антитерористичних операціях і забезпечені правопорядку на державному кордоні на безоплатне одержання у власність земельних ділянок, Головним Управлінням Держгеокадастру у Сумській області проводиться робота до першочерговому забезпеченню земельними ділянками військовослужбовців, які беруть участь у виконанні завдань щодо здійснення антитерористичної операції у східних та південно-східних областях України. Враховуючи лист Дяківської сільської ради від 06.03.2019 року за № 8, земельна ділянка, зазначена на графічних матеріалах, доданих до звернення, буде включена в перелік земельних ділянок, зарезервованих для подальшої передачі ОСОБА_1 у власність для ведення особистого селянського господарства. Про резерв даної земельної ділянки Головним управлінням направлено листи до Дяківської сільської ради Буринського району та Буринської районної державної адміністрації з наданням відповідних графічних матеріалів (а.с.14).
Суд не погоджується із такими висновками ГУ Держгеокадастру, виходячи із наступного.
Особливості безоплатної передачі земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність врегульовані статтею 118 Земельного кодексу України.
Так, частиною 6 статті 118 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни, які зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
Згідно з ч. 7 ст.118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Тобто, Земельним кодексом України передбачено вичерпні підстави для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність. При цьому, чинним законодавством не передбачено право суб`єкта владних повноважень відступати від положень статті 118 Земельного кодексу України.
Як вбачається з листа ГУ Держгеокадастру від 01.04.2019 № К-3488-2314/21-19, головне управління включило земельну ділянку, яку позивач бажає отримати у власність, до переліку земельних ділянок, зарезервованих для подальшої передачі йому у власність.
Суд зазначає, що таке рішення відповідача не передбачене ст.118 Земельного кодексу України. Так, ця норма не містить вимог щодо резервування земельних ділянок для передачі їх у власність, натомість вимагає від уповноваженого органу дослідження заяви та доданих до неї документів на предмет відповідності місця розташування об`єкта вимогам законів, нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів.
За результатами розгляду заяви уповноважений орган повинен надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою або обґрунтовано відмовити в його наданні.
Як встановлено судом, отримавши заяву ОСОБА_1 , ГУ Держгеокадастру у Сумській області не було у встановлений строк прийнято рішення по суті заяви як щодо погодження чи відмови у погодженні надання дозволу, оскільки в листі від 01.04.2019 зазначено лише, що земельна ділянка, зазначена у зверненні, буде включена в перелік земельних ділянок, зарезервованих для подальшої передачі у власність для ведення особистого селянського господарства (а.с.14).
Враховуючи вищезазначене, підстави для зобов`язання відповідача надати дозвіл на розробку проекту землеустрою є передчасними вимогами внаслідок відсутності рішення відповідача щодо відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою земельної ділянки, а тому із врахуванням норм ст.9 КАС України суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Сумській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 28.02.2019 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту на території Дяківської сільської ради Буринського району Сумської області та прийняти відповідне рішення по даній заяві.
Щодо зазначеного відповідачем у відзиві, що відповідно до Інформаційної довідки відділу у Буринському районі Головного управління від 19.03.2019 №409/416-19, земельна ділянка, яку бажає отримати у власність, позивач відноситься до категорії земель сільськогосподарського призначення шифр рядка 18 (Селянські (фермерські) господарства). Також у довідці зазначено, що земельна ділянка, яка планується для надання, знаходиться на земельній ділянці, яка перебуває у постійному користуванні гр. ОСОБА_2 (померлого) відповідного до Державного акту на право довічного успадковуваного володіння землею для ведення селянського (фермерського) господарства площею 31,9 га. Також, із вказаної земельної ділянки було виділено одну земельну ділянку, як члену фермерського господарства - НОМЕР_2, в розмірі середньої частки (паю) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею - 4,6392 га.
Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Так, у листі ГУ Держгеокадастру у Сумській області від 01.04.2019 №К-3488-2314/21-19 відсутнє посилання відповідача на відомості з Інформаційної довідки Відділу у Буринському районі Головного управління від 19.03.2019 №409/416-19.
Таким чином, вищевказані посилання суд не може взяти до уваги.
Відповідно до ч.3 ст.139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
При зверненні до суду позивачем сплачено судовий збір у сумі 1536,80 грн., що підтверджується квитанцією від 17.04.2019 (а.с.4).
Таким чином, за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягають стягненню судові витрати ОСОБА_1 в сумі 768,40 грн. пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, згідно листа від 1 квітня 2019 року № К-3488-2314/21-19, щодо не надання ОСОБА_1 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована на території Дяківської сільської ради Буринського району Сумської області за межами населеного пункту.
Зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Сумській області (вул.Петропавлівська, 108, м. Суми, 40021, код ЄДРПОУ 39765885) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована на території Дяківської сільської ради Буринського району Сумської області за межами населеного пункту.
У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (вул.Петропавлівська, 108, м. Суми, 40021, код ЄДРПОУ 39765885) витрати зі сплати судового збору у сумі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 11.06.2019.
Суддя О.О. Осіпова