
Справа № 420/2940/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 червня 2019 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Свида Л.І. розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовною заявою Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області про визнання протиправною та скасування постанови, -
ВСТАНОВИВ:
До суду звернулося Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області з позовною заявою до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області про визнання протиправною та скасування постанови старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області Щеглової Є.В. про накладення штрафу у розмірі 10200 грн. ВП №58474902 від 03.05.2019 року.
За цією позовною заявою відкрито спрощене позовне провадження з викликом сторін та наданий відповідачу строк для подання до суду відзиву на цю заяву.
Представник позивача в судове засідання не з`явився, надіслав заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження. Позов обґрунтований позивачем тим, що рішення суду виконане ще до відкриття виконавчого провадження, про що головне управління повідомило відділ примусового виконання рішень листом від 20.03.2019 року з наданням підтверджуючих документів. Крім того, позивач зазначив, що доплата пенсії з дня набрання рішення суду законної сили, тобто з 05.02.2019 року по 28.02.2019 року в сумі 610,87 грн. зарахована на поточний рахунок ОСОБА_1 05.03.2019 року, а залишок доплати пенсії за період з 01.01.2018 року по 04.02.2019 року в сумі 6516,05 грн. буде виплачена згідно з «Порядком погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 року №649 та «Порядком ведення обліку рішення суду у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою», затвердженим правлінням Пенсійного фонду України від 26.09.2018 року №20-1. Дії головного управління щодо виконання судового рішення були реалізовані своєчасно, в результаті чого підстави для винесення постанови про накладення штрафу були відсутні, а тому оскаржувана постанова є протиправною та підлягає скасуванню.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився. З відзиву на позовну заяву вбачається, що відповідач позов не визнає, оскільки на виконанні у Відділі примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області перебував виконавчий лист №420/5611/18, виданий Одеським окружним адміністративним судом від 12.02.2019 року про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 у розмірі 77% відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2018 та здійснити виплату пенсії в цьому розмірі з 01.01.2018 із врахуванням раніше виплачених сум. 25.03.2019 року до відділу надійшов лист ГУ ПФУ в Одеській області про часткове виконання рішення суду, а саме: проведений перерахунок та часткову доплату пенсії за період з 05.02.2019 року по 28.02.2019 року у сумі 610,87 грн. Доплата за період з 01.01.2018 року по 04.02.2019 року в сумі 6516,05 грн. буде виплачена згідно з «Порядком погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 року №649 та «Порядком ведення обліку рішення суду у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою», затвердженим правлінням Пенсійного фонду України від 26.09.2018 року №20-1. Таким чином рішення суду боржником не виконано в повному обсязі. 01.04.2019 року надійшла заява стягувача про невиконання боржником рішення суду. 02.04.2019 року виконавцем винесено постанову про накладення штрафу у сумі 5100 грн. Позивачем подано позов про скасування вказаної постанови, однак позовну заяву повернуто Одеським окружним адміністративним судом ухвалою від 13.05.2019 року. У зв`язку із невиконанням боржником у встановлений строк рішення суду, відповідачем винесено постанову про накладення на боржника штрафу у подвійному розмірі 10200 грн. Враховуючи те, що вимоги виконавчого листа №420/5611/18, виданого Одеським окружним адміністративним судом від 12.02.2019 року боржником - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області у повному обсязі не виконано, а саме в частині виплати нарахованих коштів, оскаржувана постанова є правомірною та не підлягає скасуванню.
Згідно з ч. 9 ст. 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи вищевикладені приписи КАС України суд прийшов до висновку про можливість продовження розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Вивчивши позовну заяву та дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 16.11.2018 року у справі №420/5611/18, яке набрало законної сили 05.02.2019 року, позов ОСОБА_1 задоволено, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 77% від відповідних сум грошового забезпечення до 70% від відповідних сум грошового забезпечення під час її перерахунку на підставі постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 та зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 у розмірі 77% відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2018 та здійснити виплату пенсії в цьому розмірі з 01.01.2018 із врахуванням раніше виплачених сум.
З метою виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 16.11.2018 року у справі №420/5611/18 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області 14.02.2019 року проведено ОСОБА_1 перерахунок пенсії за вислугу років з 01.01.2018 року з урахуванням розміру 77% відповідних сум грошового забезпечення. Розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 року становить 7968,72 грн., а з 01.03.2019 року 9210,73 грн. (аркуші справи 13-16).
На адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області 26 лютого 2019 року надійшов лист Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області №09.1-1045, яким направлено позивачу постанову про відкриття виконавчого провадження від 26.02.2019 року ВП №58474902 при примусовому виконанні виконавчого листа №420/5611/18 від 12.02.2019 року, виданого Одеським окружним адміністративним судом (аркуші справи 17-19).
З матеріалів справи вбачається, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області на лист Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області 26.02.2019 року направлено лист про виконання рішення суду із зазначенням, що на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 16.11.2018 року у справі №420/5611/18 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області 14.02.2019 року проведено ОСОБА_1 перерахунок пенсії за вислугу років з 01.01.2018 року з урахуванням розміру 77% відповідних сум грошового забезпечення. Розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 року становить 7968,72 грн., а з 01.03.2019 року 9210,73 грн. Доплата пенсії за період з 05.02.2019 року по 28.02.2019 року в сумі 610,87 грн. зарахована на поточний рахунок ОСОБА_1 05.03.2019 року . Доплата пенсії за період з 01.01.2018 року по 04.02.2019 року в сумі 6516,05 грн. буде виплачена згідно з «Порядком погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 року №649 та «Порядком ведення обліку рішення суду у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою», затвердженим правлінням Пенсійного фонду України від 26.09.2018 року №20-1. Крім того, позивач просив у відповідності до п. 9 ч. 1 ст. 39 Закону України «Про виконавче провадження» закінчити виконавче провадження по виконавчому листу №420/5611/18, виданому 12.02.2019 року Одеським окружним адміністративним судом (аркуш справи 20).
Проте, з Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області 08.04.2019 року до позивача надійшов лист №09.1-1524 від 02.04.2019 року, яким направлено позивачу постанову про накладення штрафу від 02.04.2019 року ВП №58474902 у розмірі 5100 грн. за невиконання вимог виконавчого листа №420/5611/18, виданого Одеським окружним адміністративним судом (аркуші справи 21-23).
Крім того, листом №09.1-2230 від 03.05.2019 року Відділ примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області направив позивачу постанову про накладення штрафу від 03.05.2019 року ВП №58474902 у розмірі 100200 грн. за невиконання вимог виконавчого листа №420/5611/18, виданого Одеським окружним адміністративним судом (аркуші справи 24-26).
Позивач не погодився з правомірністю постанови Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області про накладення штрафу від 03.05.2019 року ВП №58474902 у розмірі 100200 грн., що і стало підставою для звернення до суду із даним позовом.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до положень ст. 1, 3, 5, ч. 2 ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів, зокрема, виконавчих листів.
Примусове виконання рішень покладається, зокрема, на органи державної виконавчої служби (державних виконавців).
Виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Виконавець зобов`язаний, зокрема, здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа за заявою стягувача про примусове виконання рішення.
Таким чином, примусове виконання рішення суду розпочалося прийняттям державним виконавцем постанови про відкриття виконавчого провадження.
Згідно з ч.1-3 ст.63 Закону України «Про виконавче провадження» за рішеннями, за якими боржник зобов`язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником.
У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.
Виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, передбаченого частиною другою цієї статті, повторно перевіряє виконання рішення боржником.
Таким чином, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, тобто встановленого 10-деного строку на виконання рішення суду, повинен особисто перевірити виконання рішення боржником.
Відповідно до ст. 75 Закону України «Про виконавче провадження», у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов`язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення.
Таким чином, невиконання боржником рішення суду, за яким він зобов`язаний вчинити певні дії у строки, визначені законодавством, без наявності для цього поважних причин, тягне за собою відповідальність у вигляді накладення штрафу в розмірі 5100 грн., а у разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин у вигляді штрафу у подвійному розмірі - 10200 грн.
Аналіз наведених норм свідчить, що накладення штрафу за невиконання та повторне невиконання судового рішення можливо лише у випадку, якщо таке невиконання відповідно до положень ч. 2 ст. 75 та ч. 1 та 2 ст. 89 Закону України «Про виконавче провадження» мало місце без поважних причин, коли боржник мав реальну можливість, у тому числі і фінансову, виконати судове рішення, проте не зробив цього.
При цьому, підставою для накладення штрафу у подвійному розмірі є повторне невиконання рішення боржником без поважних причин.
Відповідно до п. 3 «Положення про Пенсійний фонд України», затвердженого Указом Президента України №384/2011 від 06.04.2011 року, основним завданням Пенсійного фонду України, крім іншого, є забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством.
Відповідно до ч. 2 Постанови від 22.08.2018 року №649 «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду», для виконання судових рішень, якими на органи Пенсійного фонду України покладені зобов`язання з нарахування (перерахунку) пенсійних виплат, що фінансуються з державного бюджету, виплата коштів, нарахованих за період до набрання судовим рішенням законної сили, здійснюється відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого цією постановою.
Згідно із п. 6 «Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 року № 649, перевірку обґрунтованості розрахованої боржником суми, що підлягає виплаті, проводить в Пенсійному фонді України комісія з питань погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем виконано рішення суду в межах своїх повноважень та здійснено перерахунок пенсії, проте, виплата нарахованої пенсії у повній мірі позивачем не здійснена, у зв`язку з відсутністю коштів.
Відповідно до ст. 23, 116 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнування та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.
Тобто, на час прийняття державним виконавцем рішення про накладення штрафу, має бути встановленим факт невиконання без поважних боржником рішення суду, з приводу якого здійснюються заходи на його виконання.
Згідно матеріалів справи, позивачем не виконано у повному обсязі рішення суду у зв`язку з відсутністю відповідного фінансування з Державного бюджету України.
При цьому, невиконання судового рішення управлінням ПФУ в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.
Зазначена правова позиція неодноразово викладалась Верховним Судом України зокрема у постановах від 30 червня та 3 листопада 2015 року, 2 лютого 2016 року (справи №№ 21-1044а15, 21-5099а15, 825/3715/14 відповідно).
Крім того, аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в постанові від 13.06.2018 року у справі №757/29541/14-а.
У відповідності до ч. 5 ст. 242 КАС України суд має враховувати висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
З врахуванням викладених обставин, суд приходить до висновку, що постанова старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області Щеглової Є.В. про накладення штрафу у розмірі 10200 грн. ВП №58474902 від 03.05.2019 року є протиправною та підлягає скасуванню.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області обґрунтовані, відповідають вимогам законодавства, у зв`язку із чим підлягають задоволенню.
Частиною 1 ст.139 КАС України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст. ст. 6, 14, 90, 139, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 20987385) до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області (вул. Розумовська, 37, м. Одеса, 65091, код ЄДРПОУ 34929741) про визнання протиправною та скасування постанови старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області Щеглової Є.В. про накладення штрафу у розмірі 10200 грн. ВП №58474902 від 03.05.2019 року - задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області Щеглової Є.В. про накладення штрафу у розмірі 10200 грн. ВП №58474902 від 03.05.2019 року.
Стягнути з Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області (вул. Розумовська, 37, м. Одеса, 65091, код ЄДРПОУ 34929741) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, вул. Канатна 83, м. Одеса, 65012) сплачений судовий збір у розмірі 1921 грн.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 287 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Л.І. Свида
.