Рішення № 82343721, 11.06.2019, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.06.2019
Номер справи
1340/5650/18
Номер документу
82343721
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №1340/5650/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 червня 2019 року

Львівський окружний адміністративний суд в складі

головуючого-судді Мартинюка В.Я.

секретар судового засідання Жовкоська Ю.В.

з участю позивача – ОСОБА_1 ,

представників

від відповідача – Осідач В.Б.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м.Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Львівської міської ради з участю другого відповідача Управління земельних ресурсів Департаменту містобудування Львівської міської ради, та третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Гаражно-будівельний кооператив «Сокіл» про визнання протиправною відмови, зобов`язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Львівської міської ради та Управління земельних ресурсів Департаменту містобудування Львівської міської ради в якому просить суд:

- визнати протиправною відмову щодо розгляду питання надання земельної ділянки по АДРЕСА_1 в гаражно-будівельному кооперативі “Сокіл” для обслуговування гаража;

- зобов`язати розглянути на черговій сесії питання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у розмірі 0.0022 га на АДРЕСА_2 В. АДРЕСА_1 , АДРЕСА_1 м АДРЕСА_1 в гаражно-будівельному кооперативі “Сокіл” (гараж № НОМЕР_1 та гараж № НОМЕР_2 ) для безоплатної передачі у власність в межах норм безоплатної приватизації.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем неправомірно відмовлено позивачу у наданні дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) на АДРЕСА_1 .Львові для приватизації землі під гаражами №84 і №76, оскільки його звернення розглянуто не повноважним суб`єктом.

Відповідач у відзиві на позовну заяву зазначає, що частиною 2 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. Відповідач звертає увагу на те, що, у відповідності до ч.1 ст.46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради. Отже, з аналізу вказаних норм Закону випливає, що сесія міської ради не є постійно діючим органом. Львівська міська рада не може розглядати на сесії питання, проект яких не підготований профільним управлінням. За правилами ч.13 ст. 46 згаданого Закону, пропозиції щодо питань на розгляд ради можуть вноситися сільським, селищним, міським головою, постійними комісіями, депутатами, виконавчим комітетом ради, головою місцевої державної адміністрації, головою районної, обласної ради, загальними зборами громадян. Однак, відповідно до ст.33 Регламенту Львівської міської ради 7-го скликання, затвердженого ухвалою за №260 від 17.03.2016 року, передбачено, що підготовку питань, що подаються на розгляд ради організовує секретар ради. До проекту хвали у друкованій та електронній формах додається пояснювальна записка, яку готує ініціатор проекту ухвали. Якщо предметом розгляду є об`єкти землекористування або нерухомості, то автор проекту ухвали додає правовстановлюючі документи на цей об`єкт (витяг про реєстрацію права власності, рішення суду тощо), світлини цих об`єктів та відповідно план земельної ділянки масштабу НОМЕР_3 1:500 або технічний паспорт об`єкта у електронному вигляді. До проекту ухвали додаються передбачені текстом додатки в оригіналі, при необхідності висновки відповідних комісій Ради та оригінали або засвідчені копії документів, посилання на які містяться в мотивуючій частині проекту ухвали. Проект ухвали повинен мати погоджувальні підписи (візи): 1) автора проекту; 2) керівника секретаріату ради; 3) начальника юридичного управління; 4) голів профільних постійних комісій; 5) секретаря Ради; 6) визначеного секретарем Ради керівника департаменту чи інших посадових осіб, до компетенції яких належить дане питання. Візування проекту ухвали є обов`язковим. Секретаріат Ради забезпечує можливість ознайомлення депутатів з текстами всіх проектів ухвал та іншими, передбаченими у пункті 4 цієї статті матеріалами, в електронному вигляді і тиражування проектів ухвал, зауважень візуючих та пояснювальних записок до них для депутатів на пленарні засідання ради. Тобто, на думку відповідача, розгляду будь-якого питання на пленарному засіданні сесії міської ради передує робота з перевірки питання, перевірки наданих документів, підготовки проекту ухвали, пояснювальної записки тощо. Відповідно при розгляді звернення гр. ОСОБА_2 щодо надання земельної ділянки на АДРЕСА_1 , 19 вказано, що Львівською міською радою прийнята ухвала від 03.03.2017 року за № 1698 «Про надання гаражно-будівельному кооперативу «Сокіл» дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок на АДРЕСА_1 ». ГБК «Сокіл» надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою на ділянку орієнтовною площею 2,1 га та ділянку - 1,7 га, в межі якої входить земельна ділянка під гаражами, які знаходяться у власності ОСОБА_3 того, відповідно до технічного паспорту на гараж № 76 вказано, що він належить до АГ «Сокіл» та знаходиться по вул. Єрошенка, 19. Аналогічна інформація міститься в технічному паспорті на гараж № 84. Згідно з витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно зареєстровано права власності на гаражі №№ 76, 84 за ОСОБА_1 , однак, знову ж таки зазначено, що гаражі знаходяться у товаристві власників приватних гаражів. Також, відповідач повідомляє, що ГБК «Сокіл» подав на затвердження землеустрою на земельну ділянку по АДРЕСА_3 . АДРЕСА_1 .

Позивач в судовому засіданні позовні вимог підтримав у повному обсязі, просить позов задовольнити.

Представник відповідача проти позову заперечив з викладених у відзиві підстав, просить у задоволенні позову відмовити повністю.

Ухвалою суду від 22.04.2019 року відкрито загальне позовне провадження у справі.

30.05.2019 року ухвалою суду, занесеною у протокол судового засідання, закрито підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду по суті.

Дослідивши наявні у справі докази та давши їм оцінку, суд встановив наступні обставини справи.

ОСОБА_1 17.10.2018 року звернувся до Львівської міської ради із заявою про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) на АДРЕСА_1 .Львові для приватизації землі під гаражами №84 і №76.

Управління земельних ресурсів Департаменту містобудування Львівської міської ради листом від 16.11.2018 року за №2403-5722 повідомило позивача про те, що Львівською міською радою прийнята ухвала від 03.03.2017 року за № 1698 «Про надання гаражно-будівельному кооперативу «Сокіл» дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок на АДРЕСА_1 » згідно з якої ГБК « ОСОБА_4 » надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок на вул.В.Єрошенка, АДРЕСА_1 для обслуговування гаражів за рахунок земель житлової та громадської забудови, а саме ділянки 1 орієнтовною площею 2,1958 га та ділянки 2 орієнтовною площею 1,7284 га в межах яких входить також земельна ділянка під гаражем позивача. Також, відповідач зазначив, що на даний час зареєстроване звернення ГБК «Сокіл» та поданий на затвердження проект землеустрою на земельну ділянку на вул.В АДРЕСА_1 , 19 після погодження виконавчими структурами міської ради відповідного проекту ухвали дане питання буде розглянуто на сесії Львівської міської ради.

Позивач не погодившись з такою відповіддю звернувся до суду з метою захисту його порушеного права.

Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано наступні обставини справи та норми чинного законодавства.

Відповідно до ч. 6 ст. 118 цього ж Кодексу громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).

Як передбачено пунктами 30, 34 ч.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 року за №280/97-ВР, з наступними змінами та доповненнями, виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання прийняття рішень щодо відчуження відповідно до закону комунального майна; затвердження місцевих програм приватизації, а також переліку об`єктів комунальної власності, які не підлягають приватизації; визначення доцільності, порядку та умов приватизації об`єктів права комунальної власності; вирішення питань про придбання в установленому законом порядку приватизованого майна, про включення до об`єктів комунальної власності майна, відчуженого у процесі приватизації, договір купівлі-продажу якого в установленому порядку розірвано або визнано недійсним, про надання у концесію об`єктів права комунальної власності, про створення, ліквідацію, реорганізацію та перепрофілювання підприємств, установ та організацій комунальної власності відповідної територіальної громади; вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Згідно з ч.1 ст.11 даного Закону, виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.

Відповідно до підп. 9 п.«б» ч.1 ст.33 цього ж Закону, до делегованих повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать організація і здійснення землеустрою, погодження проектів землеустрою.

Частиною 1 підп.2.4 розділу VII Положення про розмежування повноважень між виконавчими органами Львівської міської ради, затвердженого ухвалою Львівської міської ради від 14.07.2016 року за № 777 встановлено, що до повноважень управління земельних ресурсів департаменту містобудування належить участь у формуванні та реалізації політики міської ради та її виконавчих органів у сфері земельних відносин і організації землеустрою, створення умов для раціонального та економічно обгрунтуваного використання земель, здійснення заходів щодо розвитку земель м. Львова.

Згідно з ч.6 підп.2.4 розділу VII Положення, управління земельних ресурсів бере участь у виборі земельних ділянок для розміщення об`єктів будівництва, здійснює підготовку проектів ухвал міської ради щодо передачі у приватну власність земельних ділянок, надання у користування земельних ділянок, надання дозволів на виготовлення документацій із землеустрою, затвердження документацій із землеустрою, а також викупу та вилучення земель.

Системно проаналізувавши вищенаведені правові норми, суд дійшов висновку, що питання щодо надання особі дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки вирішується виключно на пленарному засіданні сесії Львівської міської ради. В свою чергу, Управління земельних ресурсів Департаменту містобудування Львівської міської ради здійснює лише підготовку проектів ухвал міської ради щодо надання дозволів на виготовлення документацій із землеустрою.

З огляду на викладене, суд вважає, що, оскільки Управління земельних ресурсів Департаменту містобудування Львівської міської ради не є уповноваженим законом органом з приводу вирішення питання з надання особі дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, то відмова останнього щодо надання позивачу відповідного дозволу є протиправною.

У відповідності до вимог п.1 ч.1 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги є підставними та обґрунтованими, а тому позов належить задовольнити повністю.

Щодо судових витрат, то, у відповідності до вимог ст.139 КАС України, такі не належить стягувати із сторін.

Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, –

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною та скасувати відмову Управління земельних ресурсів Департаменту містобудування Львівської міської ради у наданні ОСОБА_1 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у розмірі 0.0022 га на АДРЕСА_1 . АДРЕСА_1 м. АДРЕСА_1 в гаражно-будівельному кооперативі “Сокіл” (гараж № НОМЕР_1 та гараж № НОМЕР_2 ) для безоплатної передачі у власність в межах норм безоплатної приватизації, викладену у листі від 16.11.2018 року за №2403-5722

Зобов`язати Львівську міську раду (код ЄДРПОУ 04055896, м.Львів, пл.Ринок, 1) розглянути на черговій сесії питання про надання ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_4 , АДРЕСА_4 ) дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у розмірі 0.0022 га на АДРЕСА_3 . АДРЕСА_1 . АДРЕСА_1 м. АДРЕСА_1 в гаражно-будівельному кооперативі “Сокіл” (гараж № НОМЕР_1 та гараж № НОМЕР_2 ) для безоплатної передачі у власність в межах норм безоплатної приватизації.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене та підписане 12 червня 2019 року.

Суддя В.Я.Мартинюк