Рішення № 82343398, 12.06.2019, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.06.2019
Номер справи
300/934/19
Номер документу
82343398
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"12" червня 2019 р. справа № 300/934/19

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Матуляка Я.П., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом державного підприємства «Дороги Прикарпаття» до Головного управління ДФС в Івано-Франківській області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

Державне підприємство «Дороги Прикарпаття» звернулось до Івано-Франківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДФС в Івано-Франківській області про визнання противоправними та скасування рішень за № 1909154600024 від 07.02.2019 та за № 1909154600067 від 22.03.2019 про відмову у включенні державного підприємства «Дороги Прикарпаття» до Реєстру неприбуткових установ та організацій та зобов`язання Головне управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області включити державне підприємство «Дороги Прикарпаття» до Реєстру неприбуткових установ та організацій відповідно до Порядку ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.07.2016 р. №440.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідач двічі протиправно відмовив позивачу у включенні його до Реєстру неприбуткових установ та організацій.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 30.04.2019 відкрито справдження у даній справі, вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

13.05.2019 на адресу суду надійшло клопотання представника позивача про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 23.05.2019 відмовлено в задоволенні такого клопотання.

15.05.2019 на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач зазначає, що посилання позивача на те, що державне підприємство «Дороги Прикарпаття» створене для некомерційної господарської діяльності є необґрунтованим та не відповідає організаційно-правовій формі підприємства. Отже, підстави для включення позивача до Реєстру неприбуткових установ та організацій відповідно до вимог п.133.4 ст. 133 Податкового кодексу України, у відповідача відсутні.

21.05.2019 представник позивача направив на адресу суду відповідь на відзив, в якому підтримав заявлені позовні вимоги.

Відповідача своїм правом подання заперечення не скористався.

Суд, на підставі положення частини 8 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, розглянувши матеріали адміністративної справи, дослідивши і оцінивши докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечують проти позову, встановив наступне.

Державне підприємство «Дороги Прикарпаття» є юридичною особою публічного права, яке створено відповідно до розпорядження голови Івано-Франківської обласної державної адміністрації від 15.01.2019 року за № 9 «Про створення державного підприємства «Дороги Прикарпаття» (а.с.12).

Відповідно до п.3.6 Статуту Державне підприємство «Дороги Прикарпаття» є неприбутковою організацією (а.с.13-19).

25.01.2019 року Державним підприємством «Дороги Прикарпаття» подано реєстраційну заяву форми 1-РН та копії установчих документів для включення до Реєстру неприбуткових установ та організацій відповідно до п.133.4 ст. 133 ПК України (а.с.21).

Рішенням за №1909154600024 від 07.02.2019 відповідач відмовив у включенні позивача до Реєстру неприбуткових установ та організацій (а.с.22).

Листом ГУ ДФС в Івано-Франківській області від 07.02.2019 року повідомило позивача про відсутність підстав для його включення до Реєстру неприбуткових установ та організацій державних підприємств, оскільки статус ДП «Дороги Прикарпаття» не відповідає вимогам встановленим пп. 133.4.1 п. 133.4 ст. 133 Податкового кодексу України (а.с.23).

11.03.2019 року Державним підприємством «Дороги Прикарпаття» повторно подано реєстраційну заяву форми 1-РН та копії установчих документів для включення до Реєстру неприбуткових установ та організацій відповідно до п.133.4 ст. 133 ПК України (а.с.24).

Рішенням за №1909154600067 від 22.03.2019 відповідач повторно відмовив у включенні позивача до Реєстру неприбуткових установ та організацій (а.с.25).

Листом ГУ ДФС в Івано-Франківській області від 22.03.2019 року повідомило позивача про відсутність підстав для його включення до Реєстру неприбуткових установ та організацій державних підприємств, у зв`язку з невідповідністю ДП «Дороги Прикарпаття» суті неприбуткового підприємства, установи, організації (а.с.26).

Вважаючи такі рішення відповідача про відмову у включенні ДП «Дороги Прикарпаття» до Реєстру неприбуткових установ та організацій, позивач звернувся з вказаним позовом до суду.

Відповідно до пп.14.1.121 п.14.1 ст.14 ПК України неприбуткові підприємства, установи та організації - це неприбуткові підприємства, установи та організації, які не є платниками податку на прибуток підприємств відповідно до п.133.4 ст.133 ПК України.

Підпунктом 133.4.1 п. 133.4 ст. 133 ПК України встановлено, що неприбутковим підприємством, установою та організацією є підприємство, установа та організація (далі - неприбуткова організація), що одночасно відповідає таким вимогам: - утворена та зареєстрована в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації; - установчі документи якої містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов`язаних з ними осіб. Для цілей цього абзацу не вважається розподілом отриманих доходів (прибутків) фінансування видатків, визначених пп. 133.4.2 п. 133.4 ст. 133 Кодексу; - установчі документи якої передбачають передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зарахування до доходу бюджету у разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення); - внесена контролюючим органом до Реєстру.

Згідно з п.п. 6, 7 Порядку ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру, затвердженого постановою КМУ від 13.07.2016 р. №440, контролюючий орган здійснює включення неприбуткової організації до Реєстру на підставі поданих документів в разі, коли організація відповідає вимогам, встановленим пп.133.4.1 п.133.4 ст.133 ПК України.

Відповідно до п.8 Порядку за результатами розгляду реєстраційної заяви та документів, що додаються до неї, протягом 14 календарних днів з дня їх отримання контролюючим органом приймається рішення про: включення, повторне включення, відмову у включенні (повторному включенні) неприбуткової організації до Реєстру; виключення неприбуткової організації з Реєстру; зміну ознаки неприбутковості.

Рішення за формою згідно з додатком 2 готується у двох примірниках - перший надається неприбутковій установі або організації, а другий залишається в органі державної податкової служби.

Підставою для прийняття відповідачем спірних рішень стала невідповідність організаційно-правової форми позивача - державне підприємство, а також п.6.2 Статуту, який передбачає обов`язок позивача складати і виконувати річний фінансовий план, що на думку відповідача є ознакою державного комерційного підприємства.

Як зазначалось судом вище, державне підприємство «Дороги Прикарпаття» є юридичною особою публічного права, яке створено відповідно до розпорядження голови Івано-Франківської обласної державної адміністрації від 15.01.2019 року за № 9 «Про створення державного підприємства «Дороги Прикарпаття». Відповідно до п.3.6 Статуту державне підприємство «Дороги Прикарпаття» є неприбутковою організацією.

Частина 1 ст.62 ГК України визначає підприємство як самостійний суб`єкт господарювання, створений компетентним органом державної влади або органом місцевого самоврядування, або іншими суб`єктами для задоволення суспільних та особистих потреб шляхом систематичного здійснення виробничої, науково-дослідної, торговельної, іншої господарської діяльності в порядку, передбаченому цим Кодексом та іншими законами.

При цьому, підприємства можуть створюватись як для здійснення підприємництва, так і для некомерційної господарської діяльності (ч.2 ст.62 ГК України).

Згідно з ч.ч.1-3 ст.73 ГК України державне унітарне підприємство утворюється компетентним органом державної влади в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини державної власності, як правило, без поділу її на частки, і входить до сфери його управління. Майно державного унітарного підприємства перебуває у державній власності і закріплюється за таким підприємством на праві господарського відання чи праві оперативного управління.

Підприємство, якщо законом не встановлено інше, діє на основі статуту або модельного статуту (ч.3 ст.62 ГК України), тобто установчими документами визначаються основи правового статусу підприємства.

Як вбачається із статуту державного підприємства «Дороги Прикарпаття», підприємство є юридичною особою, суб`єктом господарювання зі статусом неприбуткової організації.

У відповідності до пункту 2.1 Статуту метою діяльності підприємства позивача є забезпечення розвитку автомобільних доріг місцевого значення в Івано-Франківській області. Предметом діяльності підприємства є забезпечення будівництва, реконструкції, ремонту та експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення Івано-Франківської області (пункт 2.2.Статуту).

Пунктом 2.3.Статуту визначено основні завдання ДП «Дороги ОСОБА_1 ».

Згідно розділу п.3.6 Статуту отримані доходи (прибутки) та майно або його частини не можуть бути розподілені серед засновників (учасників, членів), працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов`язаних з ними осіб. Доходи (прибутки) підприємства використовуються виключно для фінансування видатків на його утримання та розвиток, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених у Статуті.

Підприємство є одержувачем бюджетних коштів, що спрямовуються на розвиток та утримання мережі автомобільних доріг загального користування місцевого значення Івано-Франківської області, вулиць і доріг комунальної власності у населених пунктах області (п.3.7. Статуту); утримується у межах кошторису видатків, затвердженого Засновником (пункт 3.8 Статуту); майно підприємства є державною власністю і закріплюється за ним на праві оперативного управління (п. 4.1 Статуту); у разі ліквідації підприємства його активи повинні бути передані іншій неприбутковій організації відповідного виду або зараховані до доходу бюджету (п.11.6 Статуту).

Суд зазначає, що Податковий кодекс України, зокрема пп.133.4.2 п.133.4 ст.133 не містить заборони саме державним підприємствам отримати ознаку неприбутковості. Тобто, організаційно - правова форма юридичної особи не є тією вимогою при наявності якої відповідна юридична особа є неприбутковою.

Водночас, суд звертає увагу сторін на те, що використання неприбутковою організацією доходів (прибутків) для цілей інших, ніж передбачені підпунктом 133.4.2. ст.133 ПКУ згідно підпунктом 133.4.4. ст.133 ПКУ є підставою для виключення такої організації з Реєстру неприбуткових установ та організацій і нарахування податкового зобов`язання з податку на прибуток підприємств, штрафних санкцій і пені відповідно до норм цього Кодексу. Податкові зобов`язання, штрафні санкції і пеня нараховуються, починаючи з першого числа місяця, в якому вчинено таке порушення.

З огляду на викладене, суд констатує, що законодавство України не містить застережень щодо організаційно-правової форми та видів діяльності, які може здійснювати неприбуткова організація як критерій отримання статусу неприбутковості, а тому позивач у організаційно-правовій формі «державне підприємство», при дотриманні вимог щодо змісту установчих документів, має право на отримання відповідного податкового статусу.

Таким чином, суд дійшов висновку про те, що відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не довів наявність правових підстав для відмови позивачу у включенні його до Реєстру неприбуткових установ та організацій, а відтак, такі дії податкового органу вчинені останнім всупереч норм законодавства, що регулює дані правовідносини.

Відповідно до ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Підсумовуючи все вищевикладене, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги Державного підприємства «Дороги Прикарпаття» до Головного управління ДФС в Івано-Франківській області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити дії, підлягають задоволенню.

Частина 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України передбачає, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Як наслідок, на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС в Івано-Франківській області підлягає стягненню судовий збір в розмірі 5763 грн., сплачений згідно платіжного доручення за № 33 від 25.04.2019 року.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов державного підприємства «Дороги Прикарпаття» (код ЄДРПОУ 42753775, вул. Степана Бандери, 77, м. Івано-Франківськ, 76014) до Головного управління ДФС в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 39394463, вул. Незалежності, 20, м. Івано-Франківськ, 76018) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання до вчинення дій – задовольнити повністю.

Визнати противоправними та скасувати рішення Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області за № 1909154600024 від 07.02.2019 та за № 1909154600067 від 22.03.2019 про відмову у включенні Державного підприємства «Дороги Прикарпаття» до Реєстру неприбуткових установ та організацій.

Зобов`язати Головне управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області включити державне підприємство «Дороги Прикарпаття» до Реєстру неприбуткових установ та організацій відповідно до Порядку ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.07.2016 №440.

Стягнути на користь державного підприємства «Дороги Прикарпаття» (код ЄДРПОУ 42753775, вул. Степана Бандери, 77, м. Івано-Франківськ, 76014) сплачену суму судового збору в розмірі 5763 (п`ять тисяч сімсот шістдесят три) гривні. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 39394463, вул. Незалежності, 20, м. Івано-Франківськ, 76018).

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Матуляк Я.П.