Рішення № 82342686, 12.06.2019, Добропільський міськрайонний суд Донецької області

Дата ухвалення
12.06.2019
Номер справи
227/5618/18
Номер документу
82342686
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

12.06.2019 227/5618/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

(заочне)

12 червня 2019 року м. Добропілля

Добропільський міськрайонний суд Донецької області в складі:

головуючого судді Хандуріна В.В.,

при секретарі Заварзіній Я.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Добропілля в порядку спрощеного позовного провадження та заочного розгляду цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів, -

В С Т А Н О В И В:

Представник позивача звернувся до Добропільського міськрайонного суду Донецької області з позовною заявою до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів, в обґрунтування якої зазначив, що ОСОБА_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , звернулася 08.04.2015 року до Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради з заявою про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції. 09.04.2015 року відповідач звернулася до позивача з заявою про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. Рішенням від 14.04.2015 року відповідачу було призначено допомогу: з 09.04.2015 року по 08.06.2015 року у розмірі 1326,00 грн. щомісячно, з 09.06.2015 року по 08.08.2015 року 1105,00 грн. щомісячно, з 09.08.2015 року по 08.10.2015 року 884,00 грн. щомісячно (зменшення розміру допомоги відбулося відповідно до п. 7 Порядку № 505). Надалі допомога відповідачу призначалася: з 09.10.2015 року по 08.04.2016 року 884,00 грн. щомісячно, з 20.05.2016 року по 07.10.2016 року 884,00 грн. щомісячно, з 26.12.2016 року по 25.06.2017 року 1768,00 грн. щомісячно, з 03.08.2017 року по 02.02.2018 року 884,00 грн. щомісячно, з 20.01.2018 року допомогу перераховано, в межах терміну призначення, у розмірі 1000,00 грн. щомісячно у зв`язку зі змінами в ПКМУ від 01.10.2014 року № 505. Останнє звернення відповідача до установи уповноваженого банку АТ «Ощадбанк» з заявою щодо призначення допомоги відбулося 15.05.2018 року. При перевірці інформації, наданої відповідачем в заявах щодо відсутності у будь-кого з членів сім`ї у володінні житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції, було з`ясовано, що чоловік відповідача ОСОБА_2 є власником квартири за адресою: АДРЕСА_1 , та житлового будинку за адресою: АДРЕСА_2 . Разом з тим, згідно з п. 6 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам на покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, зміни до якого були внесені Постановою КМУ № 370 від 31.05.2017 року, яка набрала чинності 03.06.2017 року, грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто із членів сім`ї має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, яке розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія України, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану. Оскільки м. Добропілля не відноситься до вищезазначених населених пунктів, відповідач не має права на отримання щомісячної адресної допомоги. Враховуючи викладене, у призначенні допомоги за заявою відповідача від 15.05.2018 року було відмовлено рішенням управління від 20.06.2018 року. Позивачем було зроблено розрахунок надміру виплачених коштів за період з 03.06.2017 року по 02.02.2018 року, сума яких складає 6041,04 грн., у зв`язку з тим, що за вказаний період відповідач не мав права на отримання державної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, у зв`язку з наданням недостовірної інформації. Добровільно зазначена сума коштів відповідачем не була повернута, у зв`язку з чим позивач просив стягнути на його користь з відповідача зазначену суму коштів, а також витрати по сплаті судового збору в розмірі 1762,00 гривень.

В судове засідання сторони не з`явилися, про дату, час та місце розгляду цивільної справи повідомлялись належним чином, від представника позивача до суду надійшла заява з проханням розглянути справу без його участі, проти винесення заочного рішення не заперечував, від відповідача жодних заяв або доказів поважності неявки до суду не надходило.

Відповідно до ч. 4 ст. 223 ЦПК України, у разі повторної неявки в судове засідання відповідача, повідомленого належним чином, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів (постановляє заочне рішення). Згідно ч. 1 ст. 280 ЦПК України суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: 1) відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; 2) відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; 3) відповідач не подав відзив; 4) позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

З огляду на наведене, керуючись ст.ст. 223, 280 ЦПК України, суд вважає, що відповідач належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи, а тому, за згодою позивача, є підстави для заочного розгляду справи у відсутність відповідача, на підставі наявних у справі доказів, направивши після розгляду справи копію рішення за місцем реєстрації відповідача.

Тому суд вважає за можливе розглянути цивільну справу в порядку заочного розгляду у відсутності відповідача на підставі доказів, що маються в матеріалах справи.

Суд, розглянувши цивільну справу в межах заявлених позовних вимог, дослідивши матеріали справи та докази в їх сукупності, приходить до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню з огляду на наступне:

Згідно довідки від 08.04.2015 року № 1422009717 про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , постійно проживала за адресою: АДРЕСА_3 , перемістилася з тимчасово окупованої території та зареєструвалася за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 39).

Як вбачається з матеріалів цивільної справи, відповідач ОСОБА_1 09.04.2015 року звернулася до Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради з заявою для призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг та зобов`язалась повідомляти управління соціального захисту населення Добропільської міської ради про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги (а.с. 40).

Рішенням Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 14.04.2015 року було призначено виплату допомоги ОСОБА_1 на період з 09.04.2015 по 08.06.2015 в розмірі 1326,00 грн., з 09.06.2015 по 08.08.2015 року 1105,00 грн., з 09.08.2015 по 08.10.2015 року 884,00 грн. (а.с. 36).

Надалі допомога відповідачу призначалася: з 09.10.2015 року по 08.04.2016 року 884,00 грн. щомісячно (а.с. 46), з 20.05.2016 року по 07.10.2016 року 884,00 грн. щомісячно (а.с. 30), з 26.12.2016 року по 25.06.2017 року 884,00 грн. щомісячно (а.с. 27), з 03.08.2017 року по 02.02.2018 року 884,00 грн. щомісячно (а.с. 21).

15.05.2018 року ОСОБА_1 знову звернулася до Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради з заявою для призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (а.с. 20).

Рішенням Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради про відмову у наданні допомоги переміщеним особам на проживання від 20.06.2018 ОСОБА_1 не було призначено допомогу переміщеними особам на проживання у зв`язку з тим, що сім`я володіє житловим приміщенням не на окупованій території та не в зоні АТО (а.с. 11).

Згідно розпорядження від 13.07.2018 року гр. ОСОБА_1 було закрито о/р НОМЕР_1 з 01.07.2018 року згідно п. 6 ПКМУ від 01.10.2014 р. № 505, допомогу виплачено включно по 02.02.2018 року (а.с. 10).

Відповідно до ст. 2 Закону України Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» Україна вживає всіх можливих заходів, передбаченихКонституцієюта законами України, міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, щодо запобігання виникненню передумов вимушеного внутрішнього переміщення осіб, захисту та дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб, створення умов для добровільного повернення таких осіб до покинутого місця проживання або інтеграції за новим місцем проживання в Україні.

Згідно ч. 1 ст. 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбаченихстаттею 12 цього Закону.

Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв`язання проблем, пов`язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина з інвалідністю та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.

Постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505 було затверджено Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, який визначає механізм надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (далі - грошова допомога).

Пунктом 2 зазначеного Порядку в редакції, яка діяла на момент першого звернення відповідача до позивача з заявою та призначення позивачем адресної допомоги відповідачу, було встановлено, що грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.

Згідно п.3зазначеного Порядкув редакції,яка діялана моментпершого зверненнявідповідача допозивача ззаявою тапризначення позивачемадресної допомогивідповідачу,грошова допомогаособам,які переміщуються,призначається насім`ю тавиплачується одномуз їїчленів заумови наданняписьмової згодидовільної формипро виплатугрошової допомогицій особівід іншихчленів сім`ї(далі-уповноважений представниксім`ї)у такихрозмірах: длянепрацездатних осіб(пенсіонери,діти)-884гривні наодну особу(членасім`ї); дляінвалідів -прожитковий мінімумдля осіб,які втратилипрацездатність; для працездатних осіб - 442 гривні на одну особу (члена сім`ї).

Постановою Кабінету Міністрів України № 370 від 31.05.2017 року «Про внесення змін до порядків, затверджених постановами Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 505 і від 22 вересня 2016 р. № 646» абзац другий пункту 6 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг було викладено в новій редакції, а саме визначено, що грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто із членів сім`ї має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія України, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану. Зазначені зміни набрали чинності 03.06.2017 року.

Як вбачається з матеріалів цивільної справи, виплата допомоги відповідачу здійснювалася і після набрання чинності зазначеною нормою, а саме до 02.02.2018 року.

Як вбачається з копії паспорта відповідача ОСОБА_1 , яка міститься в матеріалах справи, відповідач перебуває у зареєстрованому шлюбі з гр. ОСОБА_2 , 1974 р.н. з 17.07.2004 року (а.с. 38).

Управлінням соціального захисту населення Добропільської міської ради було зроблено запит для отримання відомостей щодо наявності відомостей в Державних реєстрах про нерухоме майно, яке перебуває у власності заявниці ОСОБА_1 та членів її родини. Згідно Інформації № 125529178 від 29.05.2018 року з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта фізична особа за ідентифікаційним кодом 2859605265 (відповідач ОСОБА_1 ) не має у власності нерухомого майна або будь-якого майна, відсутня інформація і щодо іншого речового права, іпотеки, обтяження (а.с. 60).

Відповідно до Інформації № 125529600 від 29.05.2018 року з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта власником нерухомого майна, а житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_2 , є ОСОБА_2 (а.с. 17). Окрім того, зазначена особа є власником квартири, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 18).

Управлінням соціального захисту населення Добропільської міської ради на адресу відповідача ОСОБА_1 було направлено повідомлення про відшкодування суми надміру виплачених коштів допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (а.с. 9). Проте, як зазначив позивач в своїй заяві, відповідачем добровільно сума в розмірі 6041,04 грн. відшкодована не була.

Згідно п. 4 ч. 2 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщена особа зобов`язана у разі виявлення подання внутрішньо переміщеною особою завідомо неправдивих відомостей для отримання довідки про взяття на облік відшкодувати фактичні витрати, понесені за рахунок державного та місцевих бюджетів у результаті реалізації прав, передбачених цим Законом.

Таким чином, з огляду на вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню в повному обсязі.

У відповідності з ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Враховуючи, що позовні вимоги були задоволені в повному обсязі, суд приходить до висновку, що з відповідача на зазначений позивачем розрахунковий рахунок необхідно стягнути сплачений при поданні позовної заяви судовий збір в розмірі 1762,00 грн.

На підставі вищевикладеного, Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року № 505, керуючись ст.ст. 5,10,81,258-259, 263-265, 268, 273, 280-282, 354 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , паспорт НОМЕР_3 , виданий Ленінським РВ УМВС України у місті Донецьку 31 серпня 2004 року, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 , та зареєстрована як внутрішньо переміщена особа за адресою: АДРЕСА_1 , на користь Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради, ЄДРПОУ 25954002, на р/р 35219008049465, Держказначейська служба України м. Київ, МФО 820172, суму надміру сплачених державних коштів за період з 03 червня 2017 року по 02 лютого 2018 року у розмірі 6041,04 грн. (шість тисяч сорок одна грн. 04 коп.).

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , паспорт НОМЕР_3 , виданий Ленінським РВ УМВС України у місті Донецьку 31 серпня 2004 року, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 , та зареєстрована як внутрішньо переміщена особа за адресою: АДРЕСА_1 , на користь Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради, ЄДРПОУ 25954002, р/р 35411071049465, ГУ ДКСУ Донецької області, МФО 834016, витрати по сплаті судового збору в розмірі 1762,00 грн.

Направити відповідачу копію заочного рішення суду в порядку, передбаченомуст. 272 Цивільного процесуального кодексу України.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення може бути оскаржено позивачем в апеляційному порядку безпосередньо до Донецького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків встановленихЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Головуючий суддя В.В. Хандурін

12.06.2019