
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 червня 2019 р. Справа№200/4946/19-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Михайлик А.С. розглянув в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду в порядку спрощеного (письмового) позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Маріупольського об`єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії
ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ ТА ЗАПЕРЕЧЕНЬ
ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Маріупольського об`єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області про проведення розрахунку пенсії із врахуванням індивідуального коефіцієнта заробітної плати 2,97245; зобов`язання здійснити перерахунок пенсії з використанням індивідуального коефіцієнта середнього заробітку 3,41; зобов`язання виплатити заборгованість по пенсії з моменту призначення пенсії до проведення перерахунку із врахуванням фактично отриманої пенсії.
За змістом позову з листа відповідача № 286/С-01-01-01 від 27.02.2019 позивач дізнався про те, що під час призначення пенсії відповідач виходив із коефіцієнту середнього заробітку 2,97245, в той час як позивач вважає, що найбільш вигідним коефіцієнтом середнього заробітку є коефіцієнт 3,41, що обчислений із заробітної плати позивача за період з 01.01.1992 по 31.12.1996. Застосування відповідачем коефіцієнту 2,97245 замість 3,41 спричинило нарахування та виплату пенсії в розмірі меншому на 888,07 грн. на місяць. За змістом позову під час призначення позивачу пенсії відповідачем порушено ст. 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», що спричинило визначення позивачу пенсії в меншому розмірі.
Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечував, підстави незгоди визначив в наданому до суду відзиві. За змістом відзиву під час призначення пенсії позивачу відповідачем не було допущено порушення застосування ст. 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», оскільки під час призначення пенсії коефіцієнт середнього заробітку обчислювався виходячи із заробітку для обчислення пенсії за період з 01.07.2000 по 31.12.2012 та з 01.01.1992 по 31.12.1996. Позивач зауважив на тому, визначення розміру пенсії та індивідуального коефіцієнту заробітку входить до дискреційних повноважень відповідача, з огляду на зобов`язання відповідача здійснити перерахунок пенсії із визначеним коефіцієнтом заробітку буде втручанням суду до дискреційних повноважень відповідача.
До судового засідання сторони не з`явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялись належним чином.
ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою від 15.04.2019 провадження у справі відкрито, справу призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін, судове засідання призначено на 10.05.2019. Судове засідання відкладалося на 27.05.2019.
Через неявку представників сторін до судового засідання справу розглянуто на підставі частини 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку письмового провадження.
Згідно з ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Відповідно до ч. 5 ст. 250 цього Кодексу датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ОБСТАВИНИ
Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 . Згідно відомостей паспорту позивач зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
Листом від 27.02.2019 № 286/С-01-01-01 відповідач повідомив позивача про складові, з яких визначався розмір його пенсії. За змістом цього листа розмір пенсії позивача обчислений із врахуванням загального страхового стажу 28 років 7 місяців 3 дні (стаж врахований по 31.08.2011) та із заробітної плати за періоди з 01.01.1992 по 31.12.1996 та з 01.07.2000 по 31.03.2009, розмір пенсії станом на 30.09.2017 становить 4 115,29 грн.
Після проведеного перерахунку з 01.10.2017 розмір пенсії позивача збільшився до 8951,59 грн. (розмір пенсії за віком - 6275,81 грн., доплата згідно Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» - 2675,78 грн.); з 01.02.2018 - 8951,59 грн. (розмір пенсії за віком -6439,60 грн., доплата згідно Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» - 2511,99 грн.), з 01.12.2018 - 8951,59 грн. (розмір пенсії за віком - 6452,20 грн., доплата згідно Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» - 2499,39 грн.)
За змістом зазначеного листа, під час визначення середньомісячного заробітку для обчислення пенсії відповідач застосовував коефіцієнт заробітку 2,97245, який відповідно до відомостей підсистеми призначення та виплати пенсії визначався з відомостей про заробітну плату позивача за період з 01.01.1992 по 31.12.1996 та з 01.07.2000 по 31.03.2009.
Позивач не погоджується із правильністю обчислення індивідуального коефіцієнту заробітку - 2,97245.
ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ, ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначені Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV.
Громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж мають право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи (стаття 8 Закону № 1058).
Статтею 27 Закону 1058 передбачено, що розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп ? Кс, де:П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25цього Закону.
Згідно статті 40 Закону № 1058-ІV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.
За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 16 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 7, 8, 9 і 14 статті 11 цього Закону. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.
Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Частиною 2 цієї статті передбачено, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn ); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Коефіцієнт заробітної плати є співвідношенням між заробітною платою, яку особа фактично отримує в певний місяць, з якої сплачено страхові внески, до середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за цей місяць, і безпосередньо залежить від величини заробітної плати позивача. Зазначений коефіцієнт визначається щомісячно.
Обчислені щомісячні коефіцієнти заробітку підсумовуються та шляхом ділення одержаної суми на кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати, визначається середній коефіцієнт заробітної плати особи (Ск : К ).
Положеннями статті 40 передбачено обов`язкове врахування під час визначення пенсії заробітної плати (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року заробітної плати повного періоду стажу після 01.07.2000 та можливе врахування за наявності певних умов заробітної плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року. Після цього, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, можуть виключатися я періоди до 60 календарних місяців страхового стажу.
Отже, доводи позивача про обов`язок відповідача щодо врахування середнього коефіцієнту заробітної плати виходячи з показників заробітної плати лише за період з 01.01.1992 по 31.12.1996 без врахування заробітної плати за періоди після 01.07.2000 суперечать положенням статті 40 Закону № 1058.
Крім цього, позивачем допущено помилки при визначення загальної суми коефіцієнтів заробітної плати за період з 01.0.11992 по 31.12.1996, який становить 202,19738, а не як зазначив позивач у позові 204,72, що вплинуло на правильність визначення середнього коефіцієнту заробітної плати за наведений період.
Таким чином, наявними в матеріалах справи підтверджено правомірність обчислення відповідачем під час проведення перерахунку пенсії позивача середнього коефіцієнту заробітної плати 2,99245, а підстави для застосування середнього коефіцієнту заробітної плати 3,41 відсутні.
На підставі викладеного суд дійшов висновку про відсутність підстав для здійснення перерахунку пенсії позивачу з використанням іншого середнього коефіцієнту заробітної плати, ніж застосований відповідачем - 2,97245.
Матеріали справи свідчать про недопущення відповідачем порушення статті 40 Закону України № 1058 під час визначення середнього коефіцієнту заробітної плати під чач обчислення пенсії позивача, через що суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог.
Враховуючи відмову в задоволенні позивачем вимог, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
З огляду на викладене вище, на підставі положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», та керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 12, 15, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 139, 194, 205, 241-243, 245, 246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Маріупольського об`єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області (87548, Донецька обл., м. Маріуполь, вул. Зелінського, буд. 27а, ідентифікаційний код - 42171861) про визнання протиправними дій, та зобов`язання вчинити певні дії, - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У відповідності до пп. 15.5 п. 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя А.С. Михайлик